NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

Ukazały się

Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"


 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

Linki

Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"
Wydawnictwo: Insignis
Kolekcja: Marvel
Tytuł oryginału: X-Men: The Dark Phoenix Saga
Tłumaczenie: Tomasz Macios
Data wydania: Czerwiec 2019
ISBN: 978-83-66071-93-3
Oprawa: miękka
Format: 140x209 mm
Liczba stron: 408
Cena: 39,99 zł
Rok wydania oryginału: 2019



Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

Z dymków na akapity


Z zainteresowaniem obserwuję różnego rodzaju zjawiska na rynku książki. Po dużej dawce książek na podstawie gier komputerowych czeka nas najwyraźniej nowość w postaci książkowych adaptacji... komiksów. Co prawda mamy tu często zestawienie komiks-film-książka, ponieważ publikacje książkowe towarzyszą – jak w tym przypadku – adaptacjom kinowym i ciężko oprzeć się wrażeniu, że jest to czysto marketingowy zabieg, ale zwiększenie planowanej sprzedaży w taki sposób nie musi od razu rzutować na jakość owych książek, to tylko próba uchwycenia odpowiedniego momentu sprzedażowego. Jak w takim razie prezentuje się powieść Stuarta Moore'a „Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix”, będąca adaptacją komiksowej serii?

Pod względem fabularnym mamy tu dużą zgodność z tym, co mogliśmy przeczytać w komiksie Johna Byrne'a i Chrisa Claremonta „Mroczna Phoenix” (wydanej u nas jako 6 tom „Wielkiej kolekcji komiksów Marvela” przez wydawnictwo Egmont). Podczas jednej z misji drużyny X-Menów, mutantów, którzy bronią ludzkości, choć zwykle nie są jej idolami, uczniowie Charlesa Xaviera popadli w kosmiczne tarapaty. Jean Grey, by ratować swych przyjaciół, naraziła się na kosmiczne promieniowanie słoneczne, które okazało się dla niej śmiertelne. Ale nie na długo, bo w amerykańskim komiksie superbohaterskim śmierć rzadko bywa permanentna. Jean powraca więc pod postacią Phoenix, jednak szybko zaczyna ujawniać swoją mroczną, zagrażającą całemu światu stronę.

Ta historia pełna jest emocji – najpierw związanych ze śmiercią Jean Grey, później z dylematem, jaki powoduje Phoenix: X-Meni widzą w niej zarówno zagrożenie, jak i przyjaciółkę. Dzięki takiemu układowi historia wydaje się dobrze skrojoną pod literaturę, gdzie więcej jest miejsca na introspekcje i niektóre aspekty psychiki postaci można oddać lepiej, obszerniej, niż w komiksie. Moore z tej możliwości korzysta, choć wydaje się, że nie do końca. Zwłaszcza postać Grey/Phoenix jest rozpisana niezbyt wyczerpująco, a ponieważ jest centralną postacią i kluczowym elementem powieści – wychodzi to nie najlepiej.

Za to świetnie autor poradził sobie z tym, w czym komiks ma naturalną przewagę: z akcją i dynamiką poszczególnych scen. Powieść bardzo łatwo i szybko się czyta; nie jest zbyt wymagająca, natomiast dostarcza porządnej rozrywki. Moore dynamiczne sceny starć opisuje w przekonujący, obrazowy sposób, pozwalający wyobraźni na niezakłóconą pracę. Na dodatek aktualizuje rzeczywistość superbohaterów i wzbogaca ją o elementy, które nie były dostępne w latach 80. ubiegłego wieku; więc ma też swój wkład w tworzony świat. Niektóre wątki zostały zmienione czy skrócone względem oryginału, jednak w głównej osi fabularnej nie pojawiają się żadne niespodzianki, co dla fanów komiksu pewnie jest tylko dodatkowym atutem.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2020-02-06 22:34:55
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS