NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Hearn, Lian - "Pan Ciemnego Lasu"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Opowieść o Shikanoko
Tytuł oryginału: Lord of the Darkwood
Tłumaczenie: Anna Reszka
Data wydania: Maj 2017
ISBN: 978-83-7480-769-2
Oprawa: twarda
Liczba stron: 352
Cena: 35,00 zł
Rok wydania oryginału: 2016
Tom cyklu: 2



Hearn, Lian - "Pan Ciemnego Lasu"

Magia orientu


„Pan Ciemnego Lasu” to drugi, bądź – w innej numeracji – trzeci i czwarty tom „Opowieści o Shikanoko” autorstwa Lian Hearn. Oryginalnie zawarte tu części („Pan Ciemnego Lasu” i „Gra w go z tengu”) ukazały się osobno, ale w polskiej edycji przygotowanej przez Wydawnictwo MAG zostały zebrane, podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzedniego tomu – „Cesarza Ośmiu Wysp”. Dostajemy więc dwa tomy zebrane w jedną książkę – i za jedną cenę, co jest świetnym rozwiązaniem.

„Pan Ciemnego Lasu” stanowi domknięcie historii zapoczątkowanej w „Cesarzu Ośmiu Wysp” i lektura pierwszej części jest konieczna do zrozumienia tego, co dzieje się tutaj, choć rozdzielność fabularna obu części również jest wyraźna, choćby poprzez oddzielający czas fabuły „Cesarza” i „Pana” okres ponad dekady.

Wracamy zatem do Shikanoko, by zastać naszego bohatera w dość nieciekawej sytuacji. Choć udało mu się zabić adwersarza z poprzednich tomów, to na Lotosowym Tronie nadal nie zasiada prawowity cesarz. A magiczny kraj czuje tę nieprawidłowość i wydziera ludziom okrutną cenę: długotrwałą suszę, która przynosi głód i śmierć. Jakby tego było mało, Shikanoko nie może pozbyć się magicznej maski, wrośniętej teraz w jego twarz i czyniącej z niego dziwacznego człowieka-jelenia. Ukrywa się w tytułowym Ciemnym Lesie i tylko jedna osoba może mu pomóc powrócić na ścieżkę jego przeznaczenia, łączącą się ze ścieżką przeznaczenia całego kraju.

W nowej odsłonie „Opowieści o Shikanoko” obok tytułowego bohatera spotkamy cały szereg postaci znanych nam z poprzednich części oraz nowych graczy na magicznej i politycznej scenie dawnej Japonii. Autorka utrzymuje wysoki poziom literackich kreacji i wszystkie przypominane czy wprowadzane postaci są rozbudowane i różnorodne, a przy tym wiarygodne. Ze względu na upływ czasu pomiędzy „Cesarzem” a tym tomem, bohaterowie już znani ulegną pewnym przeobrażeniom, co szczególnie widoczne jest w przypadku tych, których poznaliśmy jako podlotków. Wydaje mi się, że legendarne postaci w drugiej części „Opowieści” stają się nieco ważniejsze, przez co też mocniej zarysowane, ale Hearn trzyma się minimalistycznej fantastyki – to znaczy ogranicza pierwiastki nadprzyrodzone, uzyskując efekt baśniowości głównie poprzez egzotykę miejsca i czasów.

Jeśli polubiliście „Opowieści o Shikanoko” po lekturze „Cesarza Ośmiu Wysp”, to z pewnością sięgniecie po „Pana Ciemnego Lasu”. Nie będziecie zawiedzeni. Autorka rozwija wielowątkową powieść, utrzymując wysoki poziom i specyficzny styl. Nadal operuje krótką i celną frazą, dynamiczną akcją i poetyckim zacięciem. Wszystko tu jest dopracowane i estetyczne, tworząc surowy, lecz piękny i bardzo pasujący klimat orientu.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-07-11 17:34:56
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Fidel-F2 - 18:40 11-07-2017
faktycznie

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS