NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

McDonald, Ian - "Hopelandia"

Ukazały się

Markowski, Adrian - "Słomianie"


 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

Linki

Dashner, James - "Gra o życie"
Wydawnictwo: Albatros
Cykl: Doktryna śmiertelności
Tytuł oryginału: The Game of Lives
Data wydania: Luty 2017
ISBN: 978-83-7985-764-7
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 384
Cena: 34,90 zł
Rok wydania oryginału: 2015
Tom cyklu: 3Dashner, James - "Gra o życie"

Ostatnia część trylogii „Doktryna śmiertelności” nie zaskoczy czytelnika pod żadnym względem. Michael z pomocą swojej drużyny podejmie ostateczną rozgrywkę z przeciwnikiem, który jest wrogiem całej ludzkości (chce ją zniewolić przy pomocy VirtNetu). Szanse w tej walce nie są wyrównane, ale właśnie dlatego wiadomo, kto wygra. Zresztą, to wiadomo od samego początku – od pierwszego tomu trylogii.

Świadom tego musiał być także autor. Stąd też cała atrakcyjność fabularna tych powieści opierać się musiała na zwrotach akcji, myleniu tropów, przewartościowywania sojuszy, zmianach obozów. Wszystko po to, aby czytelnik nie czuł się znużony przewidywalnością całej intrygi. Trzeci tom stanowi nagromadzenie istotnych twistów fabularnych.

Bohaterowie nie zmienili się od samego początku. Najważniejszy pozostaje oczywiście Michael, więc w tym przypadku wszystkie zarzuty dotyczące postaci koncentrować się muszą na nim. Począwszy od pierwszej części trylogii we wszystko dotyczące tej postaci należy wierzyć na słowo. Na żadnym etapie jego przygód nie ma choćby cienia dowodu na jego wielki intelekt i wyjątkowość czyniącą go centrum zainteresowania walczących sił. Bez żadnego trudu jego przeciwnicy wykorzystują go jako swoją marionetkę, a potem go przepraszają za to, że nim manipulowali. Oczywiście, Michaelowi chodzi tylko o Dobro, więc im wspaniałomyślnie wybacza, po czym znowu następuje seria niewiarygodnych zwrotów akcji, które zaskakują zarówno bohatera, jak i jego przeciwników. Logicznie to nie ma najmniejszego sensu. Fabuła ma poważne problemy z zachowaniem ciągu przyczynowo skutkowego. Wydarzenia dzieją z niczego. Bohater, który ma być jak mastermind, jest przeciętnym młodocianym kretynem. Jego potężni przeciwnicy manipulują nim w prawo i w lewo, wedle swego uznania, ale ich intrygi rozpadają się jak karciane domki z jakichś nie do końca pojętych przez najniżej podpisanego powodów. Czytając powieść, momentami zatrzymywałem się, bo nie wiedziałem, co się stało. Całkiem możliwe, że mój mózg odcinał się od lektury, bo okazywała się szkodliwa dla zdrowia psychicznego.

Do tego cała intryga nie jest skomplikowana. Ona jest po prostu niemożebnie rozwleczona na trzy części. Akcja toczy się jednotorowo i upstrzona jest wspomnianymi zwrotami akcji, których nie przewidzieć może tylko dziecko. I chyba w tym tkwi klucz do tej powieści i całej trylogii. To literatura dla dzieci, która udaje literaturę dla młodzieży. Druga możliwość: cała ta trylogia to nawet nie scenariusz tylko scenopis trzech filmów. Może autorowi nie wyszła sprzedaż praw do Hollywood, albo po prostu napisał te powieści tak, aby stanowiły wabik ułatwiający agentowi autora poszukiwanie ofert filmowych.Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2017-04-24 07:09:12
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS