NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Aczel, Amir D. - "W poszukiwaniu zera. Matematyczna odyseja do źródła pochodzenia liczb"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Finding Zero: A Mathematician's Odyssey to Uncover the Origins of Numbers
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok i Ewa Łokas
Data wydania: Styczeń 2017
ISBN: 978-83-8097-043-4
Oprawa: miękka
Format: 140mm x 210mm
Liczba stron: 232
Cena: 39,90 zł



Aczel, Amir D. - "W poszukiwaniu zera"

Bawiąc – uczyć


Matematyka. Dla jednych królowa nauk, dla innych szkolna zmora. Dziedzina, która przewija się w tej czy innej formie praktycznie w każdej dyscyplinie studiów, zarówno technicznych, jak i humanistycznych (jako statystyka czy logika). Nie da się od niej uciec, i dlatego część matmo-entuzjastów twierdzi, że właśnie matematyka stoi u podstaw ludzkiej cywilizacji.

Łatwo przyjąć, że matematyka jest czymś niemal naturalnym. Jeśli nie myślicie akurat o liczbach urojonych, całkach czy funkcjach wykładniczych, to matematyka wydaje się dość prosta i zawsze obecna – przynajmniej od czasów Pitagorasa z okładek szkolnych podręczników. Ale sytuacja nie jest wcale taka prosta. Szkolna wiedza nie obejmuje takich zagadnień, jak pochodzenie liczb – nie usłyszymy o tym ani na historii, ani na matematyce. Dla większości z nas historia matematyki to terra incognita. Jeśli jednak chcielibyście nabrać w niej choć trochę rozeznania, książka Amira Aczela „W poszukiwaniu zera. Matematyczna odyseja do źródła pochodzenia liczb” może okazać się bardzo pomocna.

Autor zabiera nas w podróż – zarówno w czasie, jak i przestrzeni. Jego celem jest ustalenie, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiła się i użyta została matematyczna koncepcja zera. Jest to jednocześnie podróż sentymentalna, związana z ojcem autora, który zaraził go miłością do matematyki, dzieciństwem i tak dalej. To podróż antropologiczna, po dawnych cywilizacjach Wschodu i Zachodu. Wreszcie: jest to również podróż filozoficzna, stawiająca pytania o naturę matematyki, o to, na przykład, czy zero zostało wynalezione (jako koncept) czy odkryte (jako coś, co jest wpisane w świat i tylko w pewnym momencie zostało zauważone przez ludzi).

„W poszukiwaniu zera” zawiera pewne fragmenty stricte matematyczne, które mogą być trudne dla czytelnika niemającego za wiele do czynienia z tą dziedziną. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Książka ta posiada bardzo wartką narrację obejmującą rozmaite dziedziny i zjawiska. Czyta się ją bardziej jak interesujący utwór dokumentalny, niż pozycję naukową.

Trzeba jednak zauważyć, że pewne twierdzenia Aczela są niezbyt jasne bądź sprawiedliwe. Jego ostre rozróżnienie na Wschód i Zachód, przeniesione do odległych wieków, nie jest tak zasadne, jak wydaje się z dzisiejszej perspektywy. W ogóle Wschód portretowany jest w dość negatywny sposób, z niewolnictwem seksualnym i podobnymi zjawiskami, na które napotyka autor w swej podróży, a których realne znaczenie w rozwoju matematyki jest wątpliwe.

Niemniej „W poszukiwaniu zera” to książka bardzo ciekawa, porywająca i wciągająca. Czyta się ją bardzo szybko, ponieważ czytelnik staje się autentycznie zainteresowany kolejnymi odsłonami przygód Aczela. Kibicujemy autorowi podczas jego ekspedycji i jesteśmy w stanie wybaczyć, że bywa on zbyt często autotematyczny. Ostatecznie bowiem bawiąc nas – uczy, a to stara i szlachetna cnota.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2017-03-12 08:11:26
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS