NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Randall, Lisa - "Ciemna materia i dinozaury"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Dark Matter and the Dinosaurs: The Astounding
Tłumaczenie: Bogumił Bieniok i Ewa Łokas
Data wydania: Listopad 2016
ISBN: 978-83-8097-007-6
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 536
Cena: 48,00 zł



Randall, Lisa - "Ciemna materia i dinozaury"

Dinozaury pod dyskiem


Lisa Randall jest jedną z najbardziej znanych i uznanych współczesnych przedstawicielek świata nauki. Dzieje się tak z kilku powodów, po pierwsze jest wytrwałą badaczką fizyki cząstek elementarnych oraz kosmologii, po drugie – jej prace należą do najczęściej cytowanych, po trzecie – mając tak silną pozycję, nie boi się stawiać śmiałe, atrakcyjne medialnie tezy, po czwarte – jest niestrudzoną popularyzatorką nauki, która nie tylko odnosi sukcesy jako naukowiec, ale również jako pisarz książek skierowanych do czytelników literatury popularnej. Do tej pory ukazały się jej dwie wcześniejsze książki: „Ukryte wymiary wszechświata” oraz „Pukając do nieba bram. Jak fizyka pomaga zrozumieć Wszechświat”, obie w serii „Na ścieżkach nauki” wydawnictwa Prószyński i S-ka. Teraz, w tej samej serii, pojawiła się najnowsza książka Lisy Randall – „Ciemna materia i dinozaury”.

O tej książce mogliście już nieco usłyszeć, ponieważ porusza temat dość atrakcyjny i podejmowany przez różnego rodzaju prasę popularnonaukową i portale internetowe. Jak wskazuje sam tytuł, Randall ukazała pewną zależność przyczynowo-skutkową, wiążącą ze sobą ciemną materię oraz wyginięcie dinozaurów na Ziemi, 66 milionów lat temu. Gdyby informację tą podać w panoramicznym skrócie, czyli tak, jak często pojawiała się w mediach, wyglądałaby ona mniej więcej tak: Lisa Randall wysnuła teorię, że nasz Układ Słoneczny znajduje się pod czymś, co przypomina dysk (albo bardziej obrazowo: naleśnik) zrobiony z ciemnej materii. Raz na jakiś czas (30-35 milionów lat) krążący układ przechodzi przez ów dysk, który ma wtedy grawitacyjny wpływ na to, co znajduje się na obrzeżach układu – obłok Oorta. Wtedy z owego obłoku wytrącona zostaje kometa, skierowana na kurs kolizyjny względem Ziemi. 66 milionów lat temu taka kolizja rzeczywiście miała miejsce i spowodowała wyginięcie dinozaurów.

Sama autorka podkreśla, że powiązanie ciemnej materii z wyginięciem dinozaurów to zaledwie hipoteza. Szczerze powiedziawszy (choć nie znajdziecie tego w książce), obecnie geolodzy i paleontolodzy skłonni są raczej przypuszczać, że wyginięcie dinozaurów było bardziej skutkiem aktywności wulkanicznej a uderzenie komety, nawet jeśli nastąpiło, nie było bezpośrednią przyczyną ich wymarcia. Nie ma to jednak tak dużego znaczenia, ponieważ „Ciemna materia i dinozaury” jest książką o głośnej i ryzykownej tezie, która jednocześnie wykorzystuje ją jako zaledwie motyw, okazję do omówienia szeregu sprawdzonych ustaleń z zakresu współczesnej fizyki cząstek elementarnych, astrofizyki, geologii i innych dziedzin naukowych.

Lisa Randall zabiera w niezwykłą podróż. Zadziwia nas faktem, że materia, jaką znamy i rozumiemy, jest pięć razy mniejsza od bardziej tajemniczej ciemnej materii. Opowiada nam o tym, czym ciemna materia jest – a raczej, czym mogłaby być. Zastanawia się nad jej budową i pochodzeniem, opowiadając przy okazji o budowie i pochodzeniu naszej materii. Odkrywa przed nami budowę kosmosu i prawa nim rządzące. Pokazuje, w jaki sposób te duże, makrokosmiczne relacje wpływają na pojedyncze planety, takie jak Ziemia, i co w tej Ziemi jest tak niezwykłego, że rozwija się na niej życie. Niepokoi nieco, kiedy autorka tłumaczy, jak kolejne formy życia wymierają i zostają zastąpione przez inne – czasem na drodze powolnej ewolucji a czasem przez masowe wyginięcie.

„Ciemna materia i dinozaury”, choć w pewnej mierze faktycznie łączy kosmos i dinozaury, co samo w sobie jest ekstra, traktuje o wielu ciekawych tematach. Jest jednocześnie napisana w klarowny sposób. Nie trzeba mieć solidnego wykształcenia w fizyce czy biologii, by pojąć to, o czym pisze Randall. Ona sama krytykuje niektórych badaczy za nadmierne komplikowanie swej dziedziny, zwłaszcza w obrębie terminologii (jak zobaczycie, ma ku temu solidne podstawy). To dobra pozycja dla wszystkich ciekawych świata.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-12-30 11:08:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS