NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Mlodinow, Leonard - "Nieświadomy mózg"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior
Tłumaczenie: Julia Szajkowska
Data wydania: Sierpień 2016
ISBN: 978-83-8069-423-1
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 328
Cena: 39,90 zł



Mlodinow, Leonard - "Nieświadomy mózg"

Potęga nieświadomości



W każdym momencie naszego życia rzeczywistość zewnętrzna bombarduje nasze zmysły ogromem informacji. Gdyby świadomość przetwarzała je wszystkie, uległaby przeciążeniu, przez co reagowanie byłoby znacznie opóźnione, jeśli w ogóle możliwe. W kategoriach ewolucyjnych: nie mielibyśmy szans. A przecież, choć obszary mózgu odpowiedzialnego za świadome myślenie, wykształciły się u homo sapiens stosunkowo wcześnie, to dzielnie przetrwaliśmy kolejne tysiąclecia. Jak to się stało? Dzięki podświadomości, która odciążą naszą świadomość i potrafi reagować dużo szybciej i sprawniej na sygnały płynące z otoczenia. Naszym praprzodkom umożliwiło to przeżycie wśród dzikich zwierząt, nam pomaga na różne inne sposoby. Jakie? O tym opowiada Leonard Mlodinow w książce „Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie”.

O nieświadomości mówi się już od dłuższego czasu. Mlodinow wskazuje na Freuda i Junga, którzy już w XIX wieku zaczęli badać nieświadomość, choć idea ta jest starsza (zob. np. świetną książkę Bartłomieja Dobroczyńskiego, „Idea nieświadomości w polskiej myśli psychologicznej przed Freudem”). Naturalnie to, co tradycja freudowska określa jako świadomość, nie jest do końca tym, co pod tym terminem rozumie współczesna neurobiologia, choć koncepcje te pokrywają się w pewnym zakresie. Freud na opisanie (nie)świadomości używał metafory latarki oświetlającej ciemny pokój. Snop światła to świadomość, wszystko co pozostaje poza nim – nieświadome. Możemy (m.in. dzięki psychoanalizie) oświetlić czasowo inny fragment pokoju, wyprowadzając jego zawartość na „światło” świadomości. Dla Mlodinowa nieświadomość mniej jest dywanem, pod który zamiatamy wszelkie traumy i bolesne wspomnienia, bardziej zaś narzędziem pozwalającym nam zachować skuteczność reakcji w świecie. W ujmowanej na współczesny sposób nieświadomości dokonuje się nieustannie szereg procesów: przetwarzania impulsów, z których odbierania nawet nie zdajemy sobie sprawy.

W ujęciu Mlodinowa nieświadomość zyskuje więc pozytywny charakter. Dzięki niej lepiej sobie radzimy z docierającymi do nas bodźcami. Pomaga nam w podejmowaniu decyzji, nie raz przemycając je do świadomości pod płaszczykiem „intuicji” czy „przeczucia”. Zdecydowanie częściej działamy pod wpływem nieświadomości niż świadomości, tyle że... nie zdajemy sobie z tego sprawy, naturalnie. Nieświadomość pozwala nam nie tylko reagować na świat zewnętrzny, ale również uczestniczyć w życiu zbiorowym, angażować się społecznie i nawiązywać relacje interpersonalne. Tu jednak wchodzimy na dość grząski grunt, bo nieświadomość podpowiada nam, że należy myśleć szablonowo, kategoryzować ludzi, kierować się do pewnego stopnia stereotypami a zwłaszcza: zwracać uwagę na wygląd. Choć może nie uwagę, bo ta należy do świadomości. W każdym razie to, przed czym ogłada chroni naszą świadomość, jest sposobem normalnego działania podświadomości.

Wydaje się, że za taką podświadomością stoją zarówno szanse, jak i zagrożenia. Szanse obejmują możliwości reprogramowania reakcji poprzez modyfikację treści podświadomych. Mając narzędzia do zmiany własnej podświadomości, możemy projektować przyszłe nieświadome reakcje. Z drugiej strony pojawia się zagrożenie manipulacji – bo na podobnej zasadzie inni ludzie mogą wpływać na nasze (nieświadome) wybory: w ten sposób działa większa część branży reklamowej. Wiadomości, których dostarcza Mlodinow pozwalają nam przynajmniej zdać sobie sprawę z tych mechanizmów.

Wydawać by się mogło, że o mózgu wiemy już naprawdę sporo. To fascynujący organ, który odpowiada za większość naszych działań. Jego funkcjonowanie jest tematem wielu badań, których wyniki przedstawiane są zarówno w prasie fachowej, jak i popularnej. A jednak dokoła mózgu narosło wiele mitów, jak choćby niedorzeczne podziały na mózg „żeński” i „męski”. Może pora odłożyć kolorowe czasopisma, zamknąć zakładki pop-naukowych serwisów i przyswoić trochę fachowej wiedzy, podanej w przystępny sposób? Może. Jeśli tak uważacie, „Nieświadomy mózg” Mlodinowa będzie dobrym wyborem. Świadomym lub nie.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-10-17 09:30:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS