NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Lee, Fonda - "Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Rothfuss, Patrick - "Muzyka milczącego świata"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Kroniki królobójcy
Tytuł oryginału: The Slow Regard of Silent Things
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Data wydania: Luty 2015
ISBN: 978-83-7818-664-9
Oprawa: miękka
Format: 132x202
Liczba stron: 160
Cena: 25,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014



Rothfuss, Patrick - "Muzyka milczącego świata"

Imiona ukryte w ciszy


„Muzyka milczącego świata” może być dużym zaskoczeniem dla wielbicieli „Kronik Królobójcy”, ale jednocześnie stanowi ekstrakt tego, czym – przynajmniej według wypowiedzi – Rothfuss chce się wyróżniać.

„Kroniki Królobójcy” wywołały kilka lat temu duże poruszenie na scenie fantasy: pokazały, że udaje się snuć nastrojową opowieść bez dynamicznej akcji w taki sposób, by nie można było się oderwać od lektury. Niestety Patrick Rothfuss zapadł na poważną postać choroby zwanej „martinozą” i w efekcie od kilku lat pisze trzeci tom cyklu (aczkolwiek w międzyczasie napisał dwie powieści z innej serii). Cóż, fanom pozostaje cierpliwość i czytanie krótszych, powiązanych z serią tekstów.
„Muzyka milczącego świata” jest klasyfikowana jako tom 2,5 cyklu, co może wprowadzać w błąd przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze opisane wydarzenia dzieją się mniej więcej równolegle z początkiem „Strachu mędrca”. Po drugie – i ważniejsze – jest to opowieść pisana z punktu widzenia Auri, jednej z drugoplanowych, chociaż bardzo wyrazistych bohaterek cyklu. To specyficzna postać, co warunkuje dobór narracji, implikuje formę i treść tej krótkiej, opatrzonej klimatycznymi grafikami Nathana Taylora, noweli. Lekko, plastycznie i frapująco napisanej, dodajmy.
Najnowsza na naszym rynku książka Patricka Rothfussa jest wszystkim tym, czym nie są „Kroniki Królobójcy” – chociaż nadal daleko jej do tego, z czego zwykle słynie fantasy. Uczynienie Auri bohaterką opowieści jest interesującym wyborem, gdyż pozwala wejrzeć w świat tej skrytej, uroczej, niesamowitej i prawdopodobnie lekko szalonej dziewczyny. Czytelnik wraz z nią przemierza mroczne zakamarki Podspodzia (czyli tuneli i zapomnianych komnat pod Uniwersytetem), patrzy jej oczami na świat i przynajmniej częściowo zaczyna pojmować jej sposób rozumowania. Bohaterka wsłuchuje się w świat i nadaje jego fragmentom właściwe nazwy, odnajduje odpowiednie – w jej mniemaniu – miejsca różnych przedmiotów.
Rozwiązanie to pasuje do sposobu, w jaki opisywana była w cyklu magia Imion i jej niektórzy użytkownicy; a przynajmniej takie wrażenie można sobie wyrobić na bazie dość skąpo udzielanych przez autora informacji. Z drugiej jednak strony, poprzez opis maniakalnych zachowań, jest to próba wniknięcia w umysł ogarnięty obsesjami. To dość niezwykłe przedsięwzięcie jak na klasyczne fantasy. I właśnie ta składowa „Muzyki milczącego świata” jest najbardziej wartościowa i intrygująca.
W swych wypowiedziach Rothfuss niejednokrotnie podkreślał, że potrzebuje miejsca na snucie opowieści: rozwinięcie postaci, nadanie im rysu, zbudowanie tła, na bazie którego można tworzyć podwaliny pod większą historię. Poniekąd ma rację, chociaż ten krótki tekst pokazuje, że zamierzony cel potrafi osiągnąć na znacznie krótszym dystansie. „Muzykę milczącego świata” można przeczytać niezależnie od reszty cyklu i zapewne doceni się w niej wiele elementów i pomysłów, ale dopiero przy znajomości dwóch dotychczas wydanych tomów „Kronik Królobójcy” można w pełni docenić to, co stworzył Rothfuss: krótki, ciepły, nastrojowy i miejscami wręcz poetycki przerywnik, kontrapunkt dla pełnej przygód i detali opowieści Kvothe’a. Kto wie czy nawet nie ciekawszy i bardziej wartościowy artystycznie niż główna oś fabularna serii?


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2015-12-09 16:47:27
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Lady Dragon - 09:12 10-12-2015
Czy tą książkę można przeczytać osobno, czy tylko jako część serii?

Shadowmage - 09:27 10-12-2015
Tak pół na pół. Niby specjalnie odwołań nie ma i stylistyka różna, ale jednak dość trudno się połapać o co biega na początku. Chyba lepiej znać, przynajmniej pierwszy tom.

Lady Dragon - 09:52 10-12-2015
No właśnie waham się zabrać za kolejną serię, kiedy jestem świadoma, że trzecia część na razie jest zaginiona w głębokim umyśle autora. Jest jakieś pojęcie kiedy będzie ostatnia część trylogii?

Shadowmage - 10:17 10-12-2015
Ja to się nawet zastanawiam czy na trzech się skończy, bo ma bardzo nieśpieszny sposób prowadzenia narracji i na razie końca nie widać.
A odpowiadając na pytanie: nie, nie wiadomo.

Dawidek - 10:18 12-12-2015
IMHO trzeci tom zakończy dopiero opowieść Kote’a o przeszłych wydarzeniach, narracja dogoni „teraźniejszość” i dopiero w kolejnym/nych tomach cała historia ruszy z miejsca... czyli za jakieś 10-15 lat doczekamy końca.

Janusz S. - 15:35 12-12-2015
Dlatego na razie odkładam kolejne tomy na półkę bez czytania :drinking:

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS