NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

Delaney, Joseph - "Wiedźmi spisek" (nowe wydanie)
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Kroniki Wardstone
Tytuł oryginału: The Spook's Battle
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Marzec 2015
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7686-332-0
Oprawa: miękka
Liczba stron: 416
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 2007
Tom cyklu: 4



Delaney, Joseph - "Wiedźmi spisek"

Robi się poważnie


Czwarty tom „Kronik Wardstone” przynosi zmianę. To nadal jest książka dla młodszej młodzieży, ale przedstawiane w niej wydarzenia są znacznie bardziej mroczne i poważniejsze, niż miało to miejsce w poprzednich częściach cyklu.

„Kroniki Wardstone” Josepha Delaneya to cykl fantasy przeznaczony przede wszystkim dla tej grupy odbiorców, która dopiero co przekroczyła barierę dziesięciu lat: świadczy o tym chociażby trzynastoletni bohater, przez cztery tomy serii postarzony przez autora tylko o niecały rok. Jednakże w „Wiedźmim spisku” całość nabiera krwawych barw i w dużej mierze zostaje pozbawiona wcześniejszego, dość sielskiego rysu.

Pewne znaczenie w tej zmianie ma przeniesienie akcji w inne rejony Hrabstwa. Stracharz, wraz ze swym uczniem Tomem i wspierającą ich Alice, wyrusza do Pedle, gdzie rozpanoszyły się klany wiedźm. Mało tego, mają one plan, który może odbić się szerokim echem po całej krainie i stanowić zagrożenie dla wszystkich dobrych ludzi. Nie zdradzając zbyt wiele z fabuły, warto wspomnieć, że dramatyzm wydarzeń w tym tomie znacząco przerasta wcześniejsze. Po pierwsze sporo postaci – chociaż głównie trzecioplanowych – ginie. Po drugie trudne chwile, zakończone zresztą poważnymi konsekwencjami, przeżywają najbliżsi głównych bohaterów. Po trzecie wreszcie, wraz z opisywanymi wydarzeniami, nasila się poczucie zagrożenia i nieuniknioności nadchodzących wydarzeń.

Między powstaniem pierwszego i czwartego tomu „Kronik Wardstone” upłynęło około trzech lat. Czy czas ten sprawił, że Delaney postanowił dostosowywać serię do wymagań coraz starszych czytelników, którzy rozpoczynali przygodę z cyklem kilka lat wcześniej? Trudno powiedzieć (następne tomy - nieznane jeszcze niżej podpisanemu - mogą w tym pomóc), ale pewne znamiona tego trendu były widoczne już w „Tajemnicy starego mistrza”. Na razie wszystkie tropy na to wskazują.

Biorąc pod uwagę dwa ostatnie tomy cyklu Delaneya można wysnuć ostrożny wniosek, że całość – po dość sielankowym i oczywistym początku – zmierza ku czemuś, co można sklasyfikować jako dark fantasy dla dzieci/młodzieży. Nie jest to oczywiście żaden nowatorski trend, być może nawet jest wzorowany na klasycznych baśniach, ale z drugiej strony nie jest to powszechne rozwiązanie w prozie dla tej grupy wiekowej.

Niżej podpisany – już całkiem dorosły czytelnik – „Wiedźmi spisek” odebrał zdecydowanie najlepiej z dotychczasowych tomów. Oczywiście nadal uproszczona i linearna fabuła (w tym zakresie praktycznie nic się nie zmieniło) nie przynosi wielu zaskoczeń – głównie za sprawą stosowania tych samych zwrotów fabularnych i zachowań postaci. Na przykład można być pewnym, że Tom na pewno wybierze się gdzieś samowolnie, co przysporzy dodatkowych komplikacji. Niemniej dodanie większej dawki mroku wpłynęło pozytywnie na całość, a ponadto zapowiada, że w następnych tomach będzie jeszcze mroczniej i trudniej dla bohaterów. A przecież właśnie tego czytelnik oczekuje.


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2015-09-23 12:58:55
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yans - 16:38 23-09-2015
Dodanie większej dawki mroku zawsze wpływa pozytywnie :)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS