NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Honsinger, H. Paul - "Wezwał nas honor"
Wydawnictwo: Drageus
Cykl: Man of War
Tytuł oryginału: To Honor You Call Us
Tłumaczenie: Justyn Łyżwa
Data wydania: Grudzień 2014
ISBN: 978-83-640-3040-6
Oprawa: miękka
Liczba stron: 624
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2012
Tom cyklu: 1



Honsinger, H. Paul - "Wezwał nas honor"

Powieść jest pierwszą częścią trylogii. Tytuł jest dosyć patetyczny. Na szczęście fabuła zbyt często w patos nie popada, więc idiotyczne napuszenie w tytule nie powinno odstręczać od powieści. W szczególności nie powinno odstręczać fanów militarnej science fiction (space opery), nastawionej na bezpretensjonalną rozrywkę. H. Paul Honsinger to ta sama „półka”, co twórczość Iana Douglasa. Ale jednak Douglas w tym porównaniu wypada lepiej.

Fabuła koncentruje się wokół przygód głównego bohatera, Maxa Robicheaux. Za swój wyczyn otrzymuje on awans we Flocie Terrańskiej. I zostaje kapitanem okrętu, ale w tym tkwi haczyk. „USS Cumberland” to jednostka nie ciesząca się dobrą sławą we Flocie. Awans głównego bohatera jest zatem jednocześnie pułapką i wyzwaniem. A do tego trzeba walczyć z obcą rasą Krag.

Nie można zarzucać Honsingerowi, że jest w swojej fabule specjalnie odkrywczy. Można napisać, że wszystko w tej powieści idzie raczej utartym, bezpiecznym szlakiem. Główny bohater musi dojrzeć do dowodzenia okrętem, choć nie może być oczywistym nowicjuszem, ponieważ jednak dowodzi, co wymaga posiadania autorytetu albo wymuszania posłuszeństwa. I oczywiście zawsze wiedzieć musi, co robić, bo inaczej tego autorytetu nie zbuduje. Jak wspomniałem, dowodzi okrętem cieszącym się złą sławą. Nazywany jest on we Flocie pogardliwie „Przełęczą Cumberland”, co nawiązuje, jak mi się wydaje (po przeprowadzonym riserczu), nie do samej realnie istniejącej przełęczy, ale do Wilhelma Augusta Hanowerskiego, pierwszego księcia Cumberland. Nie wnikając w szczegóły – nie wiodło mu się zbytnio na wojnach, w których przyszło mu dowodzić. Oczywiście, jak można łatwo się domyślić, główny bohater, dziarsko przystąpi do mierzenia się z nowym wyzwaniem i z pewnością mu się uda. Nie będzie to łatwe, ale jeśli autor będzie się trzymał schematu z pierwszej części, to wynik tych starań jest do przewidzenia. A te wszystkie przygody to tylko sposób zdobywania kolejnych awansów na nowe poziomy rozgrywki.

Być może jednak autor pójdzie tropem wspomnianego Iana Douglasa i zafunduje czytelnikom kilka niespodzianek w postaci fabularnych „zwodów”, czy otwierania nowych płaszczyzn fabularnej rozgrywki. Byłoby to wskazane, ponieważ – jak pisałem – w pierwszej części autor nie wycisnął za wiele ze sprawdzonych schematów. A powielanie ich poprzez wprowadzanie w kolejnych tomach tylko coraz to większych wyzwań z oczywistym do przewidzenia finałem, może czytelników jednak znudzić. Złagodzić nudę może zaś fakt, że powieść jest pierwszą częścią trylogii. Zatem w dalszych częściach spodziewać się można wzrostu stężenia fabuły i sporej dynamiki. Szkoda, że schematycznej fabule towarzyszą równie schematyczni bohaterowie. Główny bohater to typowy swój chłopak, oficer „z ludu”, który źle się czuje na wyżynach władzy, nie ma talentu do intryg, jest w gruncie rzeczy prostolinijny i odważny. A jego przeciwnikami są oczywiste szumowiny. I źli Obcy, naturalnie. Nawet kiedy bohater musi podejmować dramatyczne decyzje (sąd wojenny), nie towarzyszy temu żadne napięcie. Wahania i rozterki bohatera przy podejmowaniu trudnych decyzji są dla czytelnika nieco wydumane. Z punktu widzenia bohatera (i czytelnika), z istoty takiej a nie innej konstrukcji postaci, oczywiste jest, że takie rozkazy muszą być wydane i wykonane. Zatem kiedy bohater zrzuca z siebie rozterki i podejmuje decyzje, nie ma w tym żadnej dramaturgii. Kolejny przewidywalny krok, który trzeba wykonać w drodze do celu (celu mikro – dojrzewania bohatera, mierzenia się z odpowiedzialnością).

Powieść ratuje szybka akcja, rozplanowana i dająca czytelnikowi (szczególnie bardziej wyrobionemu w takiej literaturze) przyjemne poczucie spokoju i odprężenia. To dobra powieść do tego, aby się wyluzować, odprężyć i dać ponieść fabule powieści, którą jednak trudno się zbyt głęboko emocjonować. Do przeczytania i zapomnienia. Można oczekiwać, że kolejne tomy („For Honor We Stand”, „Brothers In Valor”) powinny ukazać się dosyć szybko w Polsce, ponieważ zostały już wydane w USA. Choć tak sobie myślę, że być może na trylogii się nie skończy. Autor zadbał o to, aby czytelnik nie pogubił się w terminologii i kreowanym świecie – na końcu powieści znajduje się słownik używanych pojęć, świadczący o przygotowaniu się autora. Biorąc pod uwagę również szereg różnych nawiązań, wnoszę, że Honsingerowi może być żal porzucać to uniwersum tak szybko, raptem po trzech powieściach. Szczególnie, jeśli zarobi dzięki temu kilka worków dolarów. Niedługo przyjdzie się nam o tym przekonać. Jak również o tym, czy to wiadomość dobra, czy zła.


Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2015-01-19 18:45:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS