NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

Taylor, Dennis E. - "Wszystkie te światy"

Ukazały się

Andrews, Ilona - "Magia triumfuje"


 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (2021)

 Małecki, Jakub - "Dygot" (2021)

 Siudmak, Wojciech - "Siudmak. Fantastyczne światy"

 Mortka, Marcin - "Morza Wszeteczne" (SQN)

 Krasowska, Maria - "Banda Szalonych Obozowiczów"

 King, Stephen - "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" (wydanie rozszerzone)

 Golden, Christie - "Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa"

Linki

Zimniak, Andrzej - "Władcy świtu"
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Horyzonty zdarzeń
Data wydania: Październik 2014
ISBN: 978-83-7818-558-1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 132 x 202 mm
Liczba stron: 320
Cena: 32,90 złZimniak, Andrzej - "Władcy świtu"

Nieśmiertelny dylemat


Powieść Andrzeja Zimniaka porusza nieśmiertelny w fantastyce problem... no cóż, nieśmiertelności. Jego ciekawe ujęcie niestety nie do końca idzie w parze z intrygą, tworząc powieść stymulującą intelektualnie, ale fabularnie nie zawsze strawnie podaną.

Seria „Horyzonty zdarzeń” Domu Wydawniczego Rebis nie ogranicza się do jednego podgatunku fantastyki. Czytelnicy mogli do tej pory zapoznać się ze znacznym przekrojem tego, co ona oferuje: od satyry bliskiego zasięgu w wykonaniu Marcina Przybyłka („CEO Slayer”), poprzez steampunk Andrzeja W. Sawickiego („Aposiopesis”), aż po space operę Roberta J. Szmidta („Łatwo być bogiem”). Piątej pozycji w serii, „Władcom świtu” Andrzeja Zimniaka, stosunkowo najbliżej do „Światła cieni” Rafała Dębskiego: obie powieści powstały w nurcie socjologicznej science fiction, ale tam, gdzie Dębski zwraca się ku psychologii, Zimniak wybiera analizę specyficznego społeczeństwa.
W przypadku tej powieści niezbyt wiele można napisać o fabule, gdyż jest ona bezpośrednio powiązana z kilkoma tajemnicami, które autor odsłania przed czytelnikiem bardzo niechętnie. Ogóle założenia można przeczytać w blurbie, więc na potrzeby recenzji wspomnieć jedynie należy, że główny bohater imieniem Shoza Fogh udaje się na położoną w innym wymiarze planetę, gdzie trafia na społeczeństwo Ortusian, które początkowo wydaje się tak inne, jak niezrozumiałe1). Okazuje się jednak, że to, co się dzieje wokół Fogha, nie jest przypadkowe.
W fantastyce raz po raz powraca temat nieśmiertelności, możliwości przesunięcia egzystencji poza obecnie istniejące granice. Podejścia do tematu są najróżniejsze, poczynając od gorzkiego wydźwięku podróży Guliwera do kraju Luggnaggów, po obecnie dominujące w science fiction teorie związane z posthumanizmem i technologiczną osobliwością. Zimniak obiera inną drogę, wykorzystując biologię i genetykę, do wykreowania społeczeństwa nieśmiertelnych ludzi... a przynajmniej istot wywodzących się od nas.
Pytania, jak działa ich społeczeństwo i czemu zawdzięczają nieśmiertelność (a w zasadzie długowieczność, bo fizycznie można próbować ich unicestwić), stanowią jedną z większych tajemnic fabularnych, a więc nie wypada zdradzać odpowiedzi. Wspomnieć jedynie należy, że istotnym czynnikiem jest seks. O ile jego rola została sensownie uzasadniona, to jednak jego wszechobecność przy jednocześnie beznamiętnym sposobie jego opisywania w pewnym momencie zaczyna drażnić. Z drugiej strony w poprzedniej powieści tego autora, „Białym roju”, gdzieniegdzie można było zaobserwować podobną manierę.
Autor nie ogranicza się wyłącznie do pokazania struktury i mechanizmów społecznych wśród samych mieszkańców Ortusa, ale idzie o krok dalej i pokazuje konflikty i tarcia na styku dwóch paradygmatów: nieśmiertelnego oraz wyrastającego z naszej biologii. Narracja pokazuje kilka możliwych rozwiązań tego problemu, zarówno za pomocą asymilacji Shozy Fogha, jak i miejscowej populacji odrzucającej wieczne życie. O ile zestawienie tych dwóch postaw stanowi interesujący motyw, to już wcielenie go w życie za sprawą wyborów i postaw bohaterów jest nieco wadliwe – równie często klarowne co takie, którego można się jedynie domyślać.
Najnowsza powieść Zimniaka jest próbą pogodzenia klasycznego myślenia o socjologicznym science fiction z nowymi trendami w gatunku. Mariaż ten wypada jednak przeciętnie, nie powodując synergii. Z zainteresowaniem śledzi się kolejne szczegóły odnoszące się do społeczeństwa mieszkańców Ortusa, ale próby wpasowania tych informacji w przygodowe – w dodatku dość niejednorodne ramy – nie w pełni się udaje. Po „Władców świtu” warto sięgnąć dla zawartych w nich pomysłów (jest ich więcej niż wspomnianych powyżej, jak choćby specyficzne umiejętności bohatera czy ciekawy podział materii), ale już niekoniecznie po to, by zachwycać się będącą dla nich nośnikiem fabułą.


1) Po części jest to efekt niezbyt szczęśliwego zabiegu zasypywania czytelnika obcymi i nic nie mówiącymi terminami. Jeśli miał być to sposób na zbudowanie dodatkowej warstwy tajemnic i wzbudzenie zainteresowania, to niestety efekt jest raczej odwrotny.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2014-11-19 21:26:18
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj ilustrowane "Autostopem przez galaktykę"


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"


 Simmons, Dan - "Pieśń Bogini Kali"

 Weir, Andy - "Projekt Hail Mary"

 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd

 Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

 Alt, Matt - "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat"

 Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"

 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

Fragmenty

 Szczubełek, Kamila - "Droga do wyraju"

 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS