NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II" (wyd. 2023)

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Ukazały się

Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2023)


 Clare, Cassandra - "Strażnik miecza"

 Alanson, Craig - "Masa Krytyczna"

 Schwartz, Richard - "Rada Koronna"

 Kingfisher, T. - "Wypieki defensywne"

 Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii" (wyd. 2023)

 Poe, Edgar Allan - "Short Stories. Opowiadania"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

Linki

Douglas, Ian - "Star Carrier. Ciemna materia"
Wydawnictwo: Drageus
Cykl: Star Carrier
Tytuł oryginału: Dark Matter
Tłumaczenie: Justyn Łyżwa
Data wydania: Lipiec 2014
ISBN: 978-83-64030-34-5
Oprawa: miękka
Format: 125x195mm
Liczba stron: 448
Cena: 34,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 5Douglas, Ian - "Star Carrier. Ciemna materia"

„Ciemna Materia” to najnowsza odsłona cyklu „Star Carrier”. O ile o części czwartej pisałem, że jest najlepsza z dotychczasowych, to w części piątej cykl zalicza spadek formy. Być może jest to stwierdzenie na wyrost – autor przygotowuje grunt pod kolejne odsłony cyklu i musi pozwolić fabule „złapać oddech”, przygotować pole do dalszych zmagań. Te zapowiadają się nawet nie galaktycznie, co wszechświatowo. Wszystko za sprawą nowej „zmiennej”, która pojawiła się w galaktyce. To siła tak potężna, że główny antagonista ludzkości – Imperium Sh'daar i jego „sojusznicy” – wydają się przy niej małymi kosmicznymi żuczkami. A co dopiero ludzkość, która prezentuje się wobec nowego wyzwania jak mróweczka przy słoniu. Douglas zatem podbił bębenek oczekiwań i mam nadzieję, że uda mu się wystrzelić celnie i widowiskowo.

Zatem w piątym cyklu zasadniczo jest bez zmian – ludzkość walczy między sobą i z Imperium Sh'daar i jego dotychczas nieznanym aliantem, bardziej przerażającym niż dotychczasowi. Stany Zjednoczone w walce z Konfederacją wchodzą w egzotyczne – z naszego, współczesnego punktu widzenia – sojusze z islamskim fundamentalizmem, Chinami. Europejczycy zaś – ci biedni naiwniacy – grają na dwa fronty, aby podbić Amerykanów i zdławić ich ducha wolności. Jednak słabością powieści, o której wspomniano wcześniej, jest to, że brak jest tu jakichś decydujących rozstrzygnięć, czy fabularnych przewrotów. Mamy do czynienia w tej części z kolejną odsłoną tego samego konfliktu, przeniesioną na inne pole walki. A wprowadzona w poprzedniej części nowa siła w tej powieści występuje gdzieś na marginesie, wprowadzając zamęt swoim pojawieniem się, implikując niepewność kalkulacji i planów. I tylko to.

Nie sposób wciąż nie kpić najniższej podpisanemu z naiwnego amerykocentryzmu, który wciąż prezentuje autor w opozycji do dławiącej zdrowego, amerykańskiego ducha, podłej Europy. Poglądy prezydenta Koeniga to taki skrajny republikanizm (bliżej Tea Party, tylko bez religijnego „podglebia”) podany w sposób dosyć prostacki, tak że momentami przypomina to słabą agitkę. Nie podejrzewam o to autora i nie obchodzi mnie to, w co wierzy. Kpię raczej z takiego prostego i łatwego prezentowania podziału na Dobrych i Złych, który naiwnością zmusza do pobłażliwej drwiny. To jednak nie jest jakaś szczególnie wybijająca się wada powieści. Ian Douglas w tym cyklu – o czym wspominałem przy okazji poprzednich tomów – nie bawi się w zbytnie niuansowanie, cieniowanie postaci, które są prosto zbudowane, mają jasny system wartości. Ich wątpliwości i dylematy są sztuczne i szybko usprawiedliwiane. Od początku takie uproszczone postacie były potrzebne autorowi tylko do prezentowania różnych perspektyw na konflikt: od taktycznej (z pola walki) po strategiczną (polityczną) i naukową. A nie do psychologizowania i ukazywania dramatów kolejnych bohaterów.

A propos naukowej perspektywy, autor dalej ciekawie i odświeżająco bawi się różnymi teoriami, używając ich – z oczywistym uproszczeniem – do kreowania nowych rozwiązań, ale i podając je w sposób bardzo przystępnie wyjaśniony. Ułatwia to lekturę i nie zamula jej niepotrzebnymi i niezrozumiałymi wywodami. Inaczej powstałby oczywisty dysonans: z jednej strony walki w kosmosie i rozgrywki polityczne, a z drugiej naukowy i niezrozumiały wywód. Trzeba przyznać autorowi, że takich pułapek unika i mogę podejrzewać, że doświadczenie pisarskie po prostu robi swoje. W tej części najciekawszym pomysłem było użycie memetyki. Nie napiszę do czego, aby nie psuć czytelnikom przyjemności. Ale koncept uznałem za doskonały. I szkoda, że autor nie zajął się jego rozwinięciem. Ale to byłaby już inna powieść, inna formuła fabuły, zbyt ambitna jak na ten całkiem udany i wciągający cykl kosmiczny.

„Ciemna materia” ukazała się w 2014 r. i cieszy szybkie wydanie jej na polskim rynku. Teraz trzymam kciuki za dwie rzeczy. Po pierwsze – aby kolejny tom powstał szybko i szybko został przełożony i wydany po polsku. Po drugie – i najważniejsze – aby autor zmierzał już do końca tego cyklu. Wprowadzenie nowej siły sugeruje coś w rodzaju Ostatecznego Starcia. Czy uda się je zamknąć w jednej części – trudno przewidzieć. Ale maksymalnie dwie nie przekroczyłyby czytelniczej wytrzymałości najniżej podpisanego.


Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2014-08-10 15:34:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Tolkien i Święty Mikołaj


Artykuły

Zimny odczyt


 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

Recenzje

Moore, Alan - "Iluminacje"


 Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 2

 Lee, Fonda - "Wojna o jadeit"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Rak, Radek - "Agla. Aurora"

 Wells, Martha - "Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan"

 McGuire, Seanan - "Gra środkowa"

Fragmenty

 Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Saulski, Arkady - "Czarne miecze"

 Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 3001. Finał"

 Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

 Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS