NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Rak, Radek - "Kocham cię, Lilith"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: Kwiecień 2014
ISBN: 978-83-7839-737-3
Oprawa: twarda
Format: 130 x 201mm
Liczba stron: 344
Cena: 34,00 zł



Rak, Radek - "Kocham cię, Lilith"

Moc erotyki, ikon i literatury


Debiutancka powieść o tematyce erotyczno-fantastycznej. Nie brzmi dobrze, prawda? Napisana przez Radka Raka „Kocham Cię, Lilith” przynosi jednak wiele zaskoczeń. Bez wyjątku pozytywnych.
Akcja powieści zaczyna się dwa tygodnie przed Wielkanocą, od przyjazdu trzydziestoparoletniego Roberta Z., pracującego w Lublinie jako przedstawiciel firmy farmaceutycznej, do sanatorium „Iwona” w Ruskich Bukownikach koło Rymanowa-Zdroju. Problemy zdrowotne Roberta nie są zbyt poważne: lekka astma oskrzelowa, drobne kłopoty z nieregularnością pracy serca. Potrzebuje jednak odpoczynku od pracy. Czasu na zastanowienie, na wyłączenie się z codziennego biegu. A już od czasów Hansa Castorpa wiadomo, że w takiej sytuacji sanatorium w górach to idealne rozwiązanie...
Po drodze do ośrodka Robert mija niewielki drewniany klasztor zmartwychwstańców w dawnej (a może i obecnej?) cerkwi, pierwszego dnia na spacerze obok ośrodka spotyka tajemniczo atrakcyjną rudą malarkę Iwonę, drugiego rozmawia z mającą się nim zajmować młodą lekarką, sympatyczną Małgorzatą o jasnych włosach, i zaczyna czytać kupioną przed wyjazdem książkę „Kiedy nadejdzie świt”, erotyczny kryminał o akcji umieszczonej we współczesnym Lwowie. Po dwudziestu kilku stronach przed czytelnikiem stają wszystkie najważniejsze elementy tworzonej przez autora układanki: wschodnia, często otulona mrokiem i tajemnicą, religia, fascynacja kobietami (a może Kobietą?), literatura. W kolejnych rozdziałach zaczną się one ze sobą przeplatać, wikłać, fantastycznie – w wielu znaczeniach tego słowa – przemieniać. Naga Iwona pojawi się na pisanych przez zakonników ikonach, sanatorium okaże się nosić nazwę „Małgorzata”, postaci z lwowskiego kryminału trafią do Ruskich Bukownik, a liturgia i logika Wielkiego Tygodnia wyznaczą rytm erotycznych podbojów.
W prowadzeniu czytelnika przez zwielokrotnienie tematów i treści pomaga doskonały język powieści, wędrujący między rejestrami tak samo jak myśli narratora. Oto jeden z wczesnych przykładów: „na smukłej szyi łańcuszek (...); stąd już tylko o jedno króciutkie spojrzenie do wylotu cienistej doliny, lecz choćbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę...”. Mnogość cytatów biblijnych i bogactwo jak najbardziej poważnych odwołań i obserwacji nie przeszkadza Rakowi zachować humoru i dystansu do swojego tekstu. Służy temu choćby powieściowe alter ego samej powieści (!), czyli „Kiedy nadejdzie świt”, literatura z założenia pulpowa (kupiona przez Roberta z uwagi na rozchylone wiśniowe usta kobiety na okładce), napisana przez Gabryela Janieła, reklamowana zaś przez takie tuzy jak M.Eckhart, Lou C.Phaerr czy A.D.O’Nai... Podobnych żartów i rozmaitych nawiązań jest w „Kocham Cię, Lilith” znacznie więcej – wystarczy wspomnieć choćby jednego z zakonników, malarskiego samouka i prymitywistę, brata Drowniaka. Geografia i pochodzenie bohaterów odgrywa tu zresztą bardzo istotną rolę; znów jednak nie ma mowy o naiwnym sentymentalizowaniu południowowschodnich odludzi, chodzi raczej o żywy, świetnie rozumiany i trafnie opisywany przez autora pejzaż ludzi, miejsc i ich wspólnej historii..
Problem z opisami erotyki w literaturze polega często na traktowaniu seksu albo jako obszaru mistycznych uniesień, trzęsień ziemi i zapachu fiołków, albo chemii hormonów, biologii orgazmów i woni wydzielin. W powieści Raka sfera seksualna to ani jedno, ani drugie, choć w tekście nie brakuje żadnego z wspomnianych wyżej motywów. Dla bohaterów książki erotyka to coś naturalnego, ale też niesamowicie istotnego, odbywającego się jednocześnie w wyobraźni i w dotykalnej, namacalnej rzeczywistości; fantastyczna arena marzeń, wspomnień i tysiąca dróg do (nie)spełnienia. Nad wszystkim tym unosi się mit, czy raczej mity o Lilith: pierwszej żonie Adama, kochance Boga, człowieka i diabła, porzuconej przez tego pierwszego, porzucającej dwóch pozostałych. Kobiety, której się wciąż szuka – w pięknie ikon, w ciałach kochanek, w kształtach beskidzkich grzbietów i bieszczadzkich połonin.
Można napisać: świetny, błyskotliwy debiut. Można nawet więcej: bardzo dobra, oryginalna książka. Czekamy na więcej.



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2014-05-19 10:43:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS