NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Małecki, Jakub - "Odwrotniak"
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: Sierpień 2013
ISBN: 978-83-7747-932-2
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 264
Cena: 34,90 zł



Małecki, Jakub - "Odwrotniak"

Miłosne obsesje


„Odwrotniak” zdaje się być kolejnym naturalnym etapem w ewolucji pisarskiej Jakuba Małeckiego: jeszcze większego znaczenia nabierają wątki obyczajowe, a fantastyka zostaje odsunięta na boczny tor.

Twórczość Jakuba Małeckiego cechuje duży ładunek emocjonalny, który udziela się również czytelnikowi. Najlepiej było to widoczne w jego krótkiej formie (na przykład opowiadania „Za godzinę powinna tu być” lub „Każdy umiera za siebie”), ale również w powieściach. Pod tym względem „Odwrotniak” również nie zawodzi, jednocześnie fascynując i przerażając.
W powieści splatają się dwie historie. Pierwsza, dziejąca się tuż po zakończeniu II wojny światowej, opowiada o toksycznym związku między narratorką (Izabelą Grycz, która opisała go następnie w powieści) a malarzem z kulą w głowie. Druga, współczesna, przedstawia losy jej wnuka Ignacego, który zabujał się na zabój w przelotnie spotkanej dziewczynie. Z czasem zaczyna w nim narastać obsesja, kompulsywnie snuje plany na przyszłość i wymyśla scenariusze spotkania i postępowania z ukochaną. Wraz z czasem psychoza się potęguje, a urojenia zaczynają przeważać nad racjonalną oceną rzeczywistości.
Oba wątki oczywiście się przeplatają; dzięki prostemu zabiegowi często przechodząc płynnie z jednego w drugi. Historia Izabeli zostaje przestawiana stopniowo, stanowiąc rodzaj kontrapunktu dla wątku Ignacego, który stanowi sedno opowieści. Wydźwięk wydarzeń podkreślają współczesne relacje między babcią a wnukiem, jeszcze dodatkowo nakręcając zaangażowanie emocjonalne czytelnika.
Właśnie: emocje. Książka Małeckiego aż kipi od uczuć bohaterów; ich rozterek i dylematów. Pokazuje jak niewiele dzieli zauroczenie od chorej fascynacji, a miłość od nienawiści. Czyste uczucia potrafią przerodzić się w obsesje, z których nic dobrego nie wynika. Jak zwykle w takich przypadkach tym większa siła oddziaływania na czytelnika, im bliższa jest opisana fikcja wydarzeniom z ich własnego życia. Na to autor rzecz jasna wpływu nie ma, ale swoją część wykonał bardzo dobrze: postaci zachowują się wiarygodnie, a opisane sytuacje zwykle mają znamiona dużego prawdopodobieństwa zaistnienia. Ewentualne ich podkręcenie, szczególnie w końcówce, jest uzasadnione wymogami fabularnymi i chęcią stworzenia oczyszczającego, a jednocześnie przygnębiającego finału. Autorowi udaje się osiągnąć cel i stworzyć obraz wykrzywionej osobowości. Poznając ją, można poczuć się naprawdę nieswojo.
Osoby śledzące uważnie twórczość Małeckiego z pewnością zauważyły, że z książki na książkę odchodzi coraz dalej od fantastyki. Początkowe powieścio-zbiory, takie jak „Błędy” czy „Przemytnik cudu”, były napakowane psychodelicznymi wizjami i postaciami z koszmarów. Później jednak fabuły koncentrowały się coraz bardziej na wątkach obyczajowych, a elementy fantastyczne stanowiły jedynie dodatek uwypuklający poruszane w tekście kwestie. Nie powinno więc dziwić, że najnowsza książka tego autora de facto fantastyką nie jest. Co prawda czasem pojawiają się detale mogące być interpretowane jako nadprzyrodzone, ale w zasadzie dopiero epilog jest typowo fantastyczny. Należy przypuszczać, że dla wielu czytelników będzie to zdecydowanie za mało.
Podsumowanie „Odwrotniaka” może być tylko jedno. Osobie, która uważa elementy fantastyczne za kluczowe w ocenie powieści, książka Małeckiego zapewne nie przypadnie do gustu i wyżej będzie stawiać jego wcześniejsze utwory. Gdyby jednak dla odbiorcy bardziej liczyła się fabuła, uczucia i przeżywanie dobrze napisanych wątków obyczajowych, to lekturę powinien zakończyć usatysfakcjonowany; nawet jeśli „W odbiciu” wydaje się ciut lepszym tytułem.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-09-21 22:15:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS