NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Lee, Fonda - "Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

antologia - "13 ran"
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: Październik 2012
ISBN: 978-83-76741-00-0
Oprawa: miękka
Liczba stron: 376
Cena: 34,90 zł



antologia - "13 ran"

Cięcia, blizny, rany


Od kilku lat polski horror przeżywa renesans. Po długim okresie wegetacji w niszowych magazynach oraz w wydawanych, nieraz własnym sumptem, książkach, krajowi twórcy grozy w końcu mają swoje pięć minut. Dziś bez trudu zakupimy nowy horror sygnowany nazwiskiem rodzimego autora czy znajdziemy opowiadanie w poczytnym czasopiśmie. Wprawdzie trudno jeszcze mówić o modzie na polskich pisarzy, ale takie nazwiska jak Stefan Darda, Łukasz Orbitowski czy Robert Cichowlas powoli zaczynają przebijać się do świadomości szerszej rzeszy czytelników. Spora w tym zasługa wydawnictwa Replika, pomysłodawcy serii zbiorów opowiadań, w których rodzimi twórcy mają szansę na „konfrontację” z zachodnimi pisarzami. I tak po „11 cięciach” i „15 bliznach” nadszedł czas na „13 ran”.
Zbiór otwiera Jack Ketchum i jego „Silniejszy”. I trzeba powiedzieć, że jest to mocne wejście. Pomimo braku w utworze elementów nadprzyrodzonych, kameralna historia zwykłej amerykańskiej rodziny potrafi przykuć uwagę czytelnika. A zakończenie to istny majstersztyk.
Odmienną ścieżką podażyli Robert Cichowlas i Kazimierz Kyrcz Jr w „Pragnieniu”. Opowiadanie łączy w sobie kilka charakterystycznych dla literatury grozy elementów: zagadkowy dom, przenikające się rzeczywistości, tajemniczą dziewczynę. Nie brakuje też rozbudowanego motywu psychologicznego; szkoda, że nieco zaniedbana została warstwa emocjonalna utworu.
Zupełnie inaczej niż w wypadku „Kadłubka” Edwarda Lee. Tutaj śledztwo FBI w sprawie seryjnego zabójcy stanowi okazję do przetestowania siły żołądków czytelników. Powiem tak – już dawno nie czytałem tak hardcore’owego opowiadania. Obrzydliwego, drastycznego i, niestety, zapadającego w pamięć.
W ślady amerykańskiego pisarza próbował pójść Rob Kayman (pseudonim rodzimego twórcy), który „wzbogacił” fabułę „Wszystkich nieświętych” o sporą dawką brutalności i seksu. A w tle wizja spaczonego społeczeństwa i zamieszkujących go degeneratów. Całość psuje nieco końcówka, gdzie autor, chyba niepotrzebnie, ucieka w metafizykę.
Kondycja współczesnego społeczeństwa to również temat przewodni „Uszatka” Carltona Mellicka III. Opowieść o kolekcjonerce nietypowych kotów jest, wbrew pozorom, złożona i skutecznie zwodzi czytelników. Początkowo otrzymujemy klasyczną historię spod znaku zagadkowego prezentu, który przynosi nieszczęście, ale to pozory. Szybko na pierwszy plan wysnuwa się samotność głównej bohaterki w świecie, gdzie internet zastępuje kontakt z drugą osoba, a kolekcjonowanie nadaje sensu życia. Jedno z ciekawszych opowiadań w antologii.
Nieco rozczarowuje Stefan Darda. Jego opowiadanie „Opowiem ci mroczną historię” bardziej sprawdza się jako opowieść obyczajowa niż horror. Owszem, autor bardzo ciekawie prowadzi wątek relacji ojca z synem, ale dużo mniej skutecznie straszy. Na plusik zapisałbym finał i ładne wygranie motywu ręki.
Uczucie rozczarowania towarzyszy też lekturze utworu Grahama Mastertona. „Mechanik”, opowieść o pewnym pechowym kierowcy, nie odbiega od tego, do czego zdążył nas przyzwyczaić angielski pisarz: spora dawka erotyzmu doprawiona szczyptą brutalności. Szkoda, że autor po macoszemu potraktował wątek nadprzyrodzony, z którego tak naprawdę nic nie wynika.
Trudny w odbiorze jest tekst „Lipiec w Coyoacan” Aleksandry Zielińskiej. Rodzinna tragedia, jaka dotyka młodą parę, staje się źródłem nieszczęść. Rośnie uczucie nadciągającego niebezpieczeństwa, nawarstwiają się dziwne zdarzenia, rozpływa się granica między rzeczywistością i fikcją. W efekcie pod koniec utworu trudno jest się rozeznać, co stanowi prawdę, a co jest tylko wyobrażeniem zranionej duszy.
Po klasyczne rozwiązania sięga Anna Klejzerowicz. Punktem wyjścia dla jej „Kulki” jest przeprowadzka kochającej się rodzinny do nowego domu. I jak to zwykle bywa – idylla szybko zamienia się w piekło. A wszystko za sprawą tytułowego przedmiotu. Atutem opowiadania jest bez wątpienia klimat i atmosfera rosnącego zagrożenia; minusem wtórna i przewidywalna fabuła z zakończeniem przeznaczonym na ciąg dalszy.
Tego samego nie można powiedzieć o „Kwiatach na wietrze” Ricka Hautanela. Prosta, a zarazem oryginalna historia starej japonki Miko, która za wszelka cenę chce zdążyć na samolot do LA, posiada w sobie ukrytą siłę. Wprawdzie pewnych rzeczy można się domyślić, niemniej zaskakująca końcówka rekompensuje wszystkie braki. Może jeszcze teoria autora dotyczącą kwestii honoru jest nieco dyskusyjna, ale pozostawiam ją ocenie czytelników.
O ile Hautanel postawił na delikatność, „Imperium robali” Łukasza Radeckiego to jazda na krawędzi dobrego smaku. Główny bohater – klasyczny dresiarz, Tomek – budzi się po kolejnej balandze, ale świat, który go otacza, nie jest taki sam. Na granicy jawy i snu zaczyna się walka o życie. Utwór brutalny, szorstki, mogący miejscami wywołać uczucie obrzydzenia.
„Duch z Greenbriar” Jonathana Maberry’ego to przykład modnego ostatnio wykorzystania postaci Sherlocka Holmesa w współczesnej literaturze. Tym razem słynny detektyw staje przed prawdziwym wyzwaniem – musi udowodnić zbrodnię, której jedynym świadkiem jest duch ofiary. Utwór ciekawie łączy wątek spirytystyczny z kryminalnym, a poprzez niedopowiedzenia pozostawia czytelników w niepewności.
Zamykające „13 ran” opowiadanie Magdaleny Marii Kałużyńskiej to z kolei udana fuzja horroru i kryminału, gdzie śledztwo w sprawie seryjnego mordercy nabiera dość nieoczekiwanego przebiegu. Nieoczekiwane włączenie się do sprawy czynników nadnaturalnych powoduje, że definicja pojęcia „ofiara” i „oprawca” staje się bardzo płynna. Wciągająca fabuła w połączeniu z kilkoma zwrotami akcji i nienagannym warsztatem czynią z „Niosącego światło” najlepszy polski utwór zbioru.
Reasumując, „13 ran” to książka godna polecenia wszystkim miłośnikom horroru. Wprawdzie jest to zbiór nierówny, gdzie utwory bardzo dobre przeplatają się z przeciętnymi, ale za sprawą swej różnorodności pod względem poruszanej tematyki, jak i konwencji literackiej każdy znajdzie tu coś dla siebie. Natomiast konfrontacja rodzimych twórców z ich zagranicznymi kolegami wypada na korzyść tych ostatnich – widać w ich tekstach większe doświadczenie, a ich pomysły na fabułę okazują się ciekawsze. Różnica nie jest jednak aż tak duża, aby następnym razem nie mogło okazać się inaczej. Należy zatem tylko trzymać kciuki za Replikę, aby poszła za ciosem i zdecydowała się na wydanie kolejnego zbioru.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2013-03-10 17:45:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS