NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Wegner, Robert M. - "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe" (twarda)
Wydawnictwo: Powergraph
Cykl: Opowieści z meekhańskiego pogranicza
Data wydania: Marzec 2012
Wydanie: II
ISBN: 978-83-61187-44-8
Oprawa: twarda
Format: 135×205mm
Liczba stron: 576
Cena: 47,00 zł
Tom cyklu: 1



Wegner, Robert M. - "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe"

Cóż, nie wszyscy lubią fantasy. Być może również dla ciebie perspektywa mozolnego przedzierania się przez kolejną sagę ze świata magii i miecza to wizja rodem z koszmaru. Lektura sztampowej powieści fantasy to jak konieczność powtórzenia nielubianej szkoły – od nowa trzeba uczyć się wydumanej geografii, wkuwać zmodyfikowaną biologię i fizykę, zgłębiać udziwnione, ale najczęściej średnio oryginalne społeczeństwo, politykę i religie z ich fikcyjną historią.

Przechadzając się po księgarni, zerkasz sceptycznie w kierunku półki z fantasy i dostrzegasz książki Wegnera. Pierwszy rzut oka na „Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe” tylko wzmaga Twój sceptycyzm – broń biała na okładce, egzotyczna nazwa krainy z obowiązkowym, ahmedowskim phlegm w środku. Nic nie zwiastuje wysokich, literackich lotów.

Z drugiej jednak strony wszyscy wokoło pieją z zachwytu nad talentem Wegnera. Czy miażdżąca większość czytelników, których często znasz i cenisz, może się w swych zachwytach tak bardzo mylić? Wspomnienie ostatnich wyborów parlamentarnych ostrzega, że „owszem, może!”, ale pokusa sprawdzenia tego na własnej skórze bywa nie do odparcia. Szkoda byłoby przegapić dobrą książkę tylko dlatego, że ktoś kiedyś zrobił krzywdę określonemu gatunkowi literackiemu.

Ten dysonans poznawczy wyeliminować może tylko recenzent, który – jak Ty – podziela twoje obawy i uprzedzenia, dla którego fantasy to, prawem niesprawiedliwego uogólnienia, synonim kiczu. Potrzebujesz recenzenta, który czytał w życiu parę ciekawych książek fantasy, którego zachwycili Tolkien, Le Guin, Wolfe i Sapkowski, ale zarazem nigdy nie uleczyli z fantasyfobii. Jeśli takiemu recenzentowi spodoba się przechadzka po Meekhanie, bilet możesz kupować w ciemno.

„Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe” to zbiór ośmiu opowiadań rozgrywających się na rubieżach wyimaginowanego imperium. Pierwsze cztery, pod wspólnym tytułem „Topór i skała”, rozgrywają się w scenerii górzystej i mroźnej Północy, opowiadając kilka niezależnych, powiązanych sylwetkami bohaterów, epizodów z dziejów Szóstej Kompanii Górskiej Straży. Kolejne cztery opowiadania („Miecz i żar”) przenoszą czytelnika w piaski dalekiego, gorącego Południa. Inaczej niż w części pierwszej, narracja ogniskuje się wokół losów jednego bohatera i w kameralnych opowieściach przybliża losy Yatecha, zamaskowanego wojownika, należącego do plemienia Issaram i żyjącego według egzotycznego i okrutnego kodeksu.

W opowiadaniach Wegnera imperialne pogranicze to nie tylko geograficzna lokalizacja miejsca akcji, ale także pretekst do socjologicznych obserwacji i paliwo dla większości fabuł. Na krańcach imperium ludzie stykają się z egzotycznymi kulturami czy wręcz odmiennymi rasami, ścierają się różne style życia i systemy wartości, czai się nieznane niebezpieczeństwo. To napięcia powstające na styku kultur, cywilizacji, stref interesów są motywem przewodnim całej książki. Zmienia się tylko perspektywa – w pierwszej części rozgrywane są wątki polityczne i militarne, w drugiej zaś dominuje psychologia i refleksja. Zawsze jednak gra toczy się o wierność zasadom i honor, a na przeszkodzie pokojowi i miłości staje kulturowa przepaść i niezrozumienie.

W gruncie rzeczy Wegner składa historie z najpospolitszych elementów. Mimo to – prawem dziwnej, nie do końca zrozumiałej literackiej synergii – efekt finalny jest bardzo atrakcyjny. Być może to kwestia umiejętnego dozowania informacji i dobrze poprowadzonych fabuł, które wciągają i trzymają w napięciu.

A być może literacką chemię wytwarza tu zręczne granie na emocjach. Wegner stale żongluje bowiem dumą, nienawiścią, miłością, smutkiem, bitewnymi uniesieniami i goryczą klęski, honorem i żałobą. Intensywnie eksploatując emocje, popada czasem w przesadę, patetyczne i rzewne tony, ale udaje mu się sztuka opowiedzenia historii, wobec których nie sposób pozostać obojętnym.

W końcu – o sile tych opowieści decydować może właśnie to, że złożone są z solidnych, sprawdzonych elementów. Nie silą się na oryginalność, ale zarazem opowiadają w świeży sposób historie, które leżą gdzieś u fundamentów naszej kultury. W Meekhanie nietrudno dopatrzeć się rysów rozległego, wielonarodowego Imperium Romanum z wieloma jego problemami. W rozterkach postaci z kolei łatwo dostrzec styl greckich tragedii i rozpaczliwych wyborów, przed jakimi stawiały bohaterów. A od tej obserwacji już tylko krok do uznania fantasy za nową formę dla pierwotnych, tworzących kulturę i kształtujących charakter opowieści i motywów.

Co więc powinien zrobić pełen obaw czytelnik, podchodzący do półki fantasy? Wprawdzie redakcja ani sami recenzenci nie ponoszą finansowej odpowiedzialności za szkody przez siebie wyrządzone, ale mam ochotę napisać, że z pełną odpowiedzialnością zachęcam do sięgnięcia po Wegnera. To ten rodzaj lektury, po którym nie sposób nie przeprosić się z pogardzanym gatunkiem.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2012-05-02 17:35:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS