NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Weeks, Brent - "Poza cieniem" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Hodder, Mark - "Dziwna sprawa Skaczącego Jacka"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Hodder, Mark - "Burton & Swinburne"
Tytuł oryginału: The Strange Affair of Spring Heeled Jack
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Data wydania: Luty 2012
ISBN: 978-83-7574-591-7
Oprawa: zintegrowana
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 528
Cena: 44,90 zł
Seria: Obca Krew
Tom cyklu: 1



Hodder, Mark - "Dziwna sprawa Skaczącego Jacka"

Steampunkowy wzorzec Sèvres


Rzadko mi się zdarza, żeby rozpoczynać recenzje książki od jej wyglądu zewnętrznego, ale w wypadku "Dziwnej sprawy Skaczącego Jacka" Marka Hoddera warto zrobić wyjątek. Oryginalna, na pograniczu twardej i miękkiej, materia okładki, liczne złocenia, idealne nasycenie barw, stylizacja blurbu na XIX–wieczną gazetę. Owszem, można nieco sarkać na dość wysoką cenę, ale, moim zdaniem, w tym wypadku dostajemy towar wart zainwestowanych pieniędzy. Tym bardziej, że nie zawodzi także zawartość.
Początek powieści przypomina trochę komiks „Liga Niezwykłych Dżentelmenów” Allana Moore’a; w obu wypadkach rząd brytyjski zwraca się z prośbą o pomoc w ważnym śledztwie do znanego podróżnika. O ile jednak w komiksie była to fikcyjna postać Allana Quatermaina, tutaj mamy do czynienia z osobą jak najbardziej prawdziwą, sir Richardem Burtonem. Zbliżone są też realia – niby jest to wiktoriańska Anglia, ale bohaterowie i wynalazki, na które natrafiamy w trakcie czytania są ze goła innej epoki. Są też różnice, w tym ta najważniejsza – Hodder, w odróżnieniu od twórców komiksu, nie tworzy ekipy superbohaterów, tutaj ciężar prowadzenia dochodzenia spada na samego Burtona oraz jego pomocnika, poetę Algernona Charlesa Swinburne’a.
Warto w tym miejscu zatrzymać się na dłużej – chociaż tytuł cyklu sugeruje równorzędną pozycję obu postaci, po prawdzie to właśnie znany podróżnik odgrywa tutaj pierwszoplanową rolę, z kolei młody poeta wypełnia jedynie funkcję pomocnika; i to w dodatku dużo mniej znaczącego niż doktor Watson w książkach Arthura Conan Doyla. Być może w kolejnych tomach cyklu ta dysproporcja zostanie wyrównana, ale póki co równowaga jest ewidentnie zachwiana. Same kreacje postaci są jak najbardziej udane. Burton to człowiek czynu, któremu nie obca jest sztuka kamuflażu czy hipnozy. Z kolei Swinburne wikła się w kolejne niebezpieczeństwo dla samej adrenaliny; strzałem w dziesiątkę okazało się tutaj obarczenie go nietypową przypadłością, czyli czerpaniem przyjemności z bólu.
Sama intryga książki koncentruje się wokół dwóch spraw: tajemniczego Skaczącego Jacka oraz wilkołaków, które pojawiły się na ulicach Londynu. I jak to często bywa, obie sprawy, choć z pozoru niepowiązane, okazują się być częścią większej całości. Dochodzenie Burtona przywodzi na myśl ostatnią kinową wersję przygód Sherlocka Holmesa. Nie ma tutaj za dużo miejsca na błyskotliwą dedukcję, w zamian jest nacisk na dynamiczną i trzymającą w napięciu fabułę. W tym aspekcie nie można autorowi nic zarzucić. Tempo akcji jest wysokie, zwroty akcji potrafią zaskoczyć, a wprowadzone postaci historyczne dodają pikanterii. Gdyby już szukać dziury w całym, to można by się przyczepić do nieco łopatologicznego wyjaśnienia zagadki Skaczącego Jacka. Inna sprawa, że biorąc pod uwagę całość książki, trudno byłoby tu znaleźć lepsze rozwiązanie.
Jednakże sama awanturniczo–kryminalna otoczka to dopiero czubek góry lodowej. „Dziwna sprawa Skaczącego Jacka” to przede wszystkim klasyczny przedstawiciel steampunku. Po ulicach Londynu przemieszczają się zatem parowe parowozy, dżentelmeni podróżują na welocypedach, a nad głowami przychodniów słychać szum rotofoteli. Nie brakuje też psów gońców czy szybkiego przesyłania wiadomości za pomocą klnących jak szewc papug. Najistotniejsze jest jednak to, że wszystkie opisane tu wynalazki nie zostały wprowadzone na zasadzie sztuki dla sztuki, ale stanowią integralną częścią wykreowanego świata. W trakcie czytania czuje się, że bardziej od opisów kolejnych gadżetów Hodder stara się pokazać, jak wpłynęły one na zachowanie ludzi, ich styl życia czy sposób myślenia.
Pochwalić też należy autora za ciekawie wybrany punkt krytyczny, kiedy nasza rzeczywistość przechodzi w alternatywną. Tym bardziej, że nie jest to, jak się później okazuje, wydarzenie przypadkowe, ale element większej całości. Równocześnie zawodzi nieco wytłumaczenie źródeł opisanej w książce rewolucji naukowej. O ile część zmian, np. powstanie elektrowni, znalazło swe uzasadnienie w fabule, to już eksperymenty z zakresu eugeniki pozostają nieco w próżni. Być może kolejne odsłony cyklu odsłonią rąbek tej tajemnicy.
Powieść Hoddera urzeka także stylem, który przywodzi na myśl dzieła Arthura Conan Doyla czy Juliusza Verne’a. Język, którym posługuje się angielski powieściopisarz jest lekko stylizowany przez co czytelnik może się poczuć, jakby czytał książkę pochodzącą z epoki. Autor wprawnie kreśli warunki życia Londyńczyków, rytm życia miasta, podziały społeczne; czuje się równie dobrze opisując wytworną kolację w klubie dla dżentelmenów, jak i wędrówki po zaułkach. Niemała w tym zapewne zasługa Krzysztofa Sokołowskiego, który wywiązał się ze swojego translatorskiego zadania praktycznie bez zarzutu. Wprawdzie w jednym czy dwóch miejscach tłumaczenie poszczególnych zdań nieco szwankuje, ale nie rzutuje to na całość wydania.
„Dziwna sprawa Skaczącego Jacka” zawiera wszystkie nieodzowne dla steampunku elementy: niesamowite wynalazki, a przede wszystkim klimat i realia XIX-wiecznej Europy. Umiejętne połączenie tych elementów wzbogacony o ciekawą i trzymającą w napięciu fabułę tworzy idealną książkę rozrywkową, która z pewnością zdobędzie sympatię wielu czytelników w naszym kraju.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz
Dodano: 2012-02-16 15:00:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Dawidek - 15:27 16-02-2012
Holder :D

Shadowmage - 15:41 16-02-2012
W zasadzie to Hodler :P Dzięki, poprawione.

A poza tym książkę właśnie czytam i jest całkiem, całkiem.

ASX76 - 01:01 18-02-2012
Czy książka ukazała się tylko w miękkiej oprawie?

Shadowmage - 10:49 18-02-2012
Książka ukazała się w nowej dla FS (Galeria Ksiązki "Króla Demona" chyba wydała w takiej) miękko-twardej oprawie. Jest ona elastyczna, ale wygląda - szczególnie z większej odległości - jak twarda. W sumie wydanie całkiem udane, powinno Ci się spodobać :P

Tigana - 11:04 18-02-2012
To coś ma nawet nazwę - okładka zintegrowana.

ASX76 - 13:34 18-02-2012
Dziękuję za info. Wolałem się upewnić, bo książkę w Empiku widziałem z dalszej odległości i wtenczas, na pierwszy rzut oczu, wydała się w twardej oprawie... ;) Czyli wszystko OK.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS