NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Ukazały się

Grimwood, Ken - "Powtórka" (wyd. 2024)


 Psuty, Danuta - "Ludzie bez dusz"

 Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

 Martin, George R. R. - "Gra o tron" (wyd. 2024)

 Wyrzykowski, Adam - "Klątwa Czarnoboga"

 Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

Linki


SFFiH #73 - omówienie numeru

O ile w poprzednich latach listopadowy numer SFFiH był raczej niełaskawy dla fanów horroru, to aktualny w tym względzie znacznie się poprawił. Powód: na siedem i pół tekstu, skąd ten ułamek za moment wyjaśnię, aż cztery nawiązują tematycznie do literatury grozy.
Na początek może o wspomnianej wyżej „połówce” – w czasopiśmie znajdziemy pierwszą część opowiadania Marcina Mortki „1410, czyli kilka słów prawdy o Grunwaldzie”, na drugą przyjdzie nam czekać do kolejnego numeru. Ponieważ nie lubię pisać o nieskończonych tekstach z omówieniem i oceną na razie się wstrzymuje.
Dział literacki rozpoczyna „Zenek” Andrzeja Pilipiuka, kolejny utwór umieszczony w realiach znanych z „Wampirów z M-3”. Tym razem jednak to nie warszawscy krwiopijcy grają tutaj pierwsze skrzypce, a świeżo „upieczony” zombiak. Pojawienie się żywego trupa w sumie nie powinno dziwić – Pilipiuk zawsze szedł z duchem czasu, a „żywi inaczej” są aktualnie bardzo modni. Bohater opowiadania, podstępnie poddany przemianie, a następnie wcielony w szeregi SB, ma za zadanie pomóc nowym pracodawcom w sprawie brutalnego zabójstwa. Głównym podejrzanym jest inny zombiak, a w śledztwo włączają się także wampiry i wilkołaki. Punkt wyjścia ciekawy i, przynajmniej teoretycznie, dający spore możliwości, ale samo rozwinięcie powiela schemat serii: dowcip sytuacyjny, spora dawka akcji, kilka celnych spostrzeżeń dotyczących minionej epoki. Innymi słowy dostajemy to co zwykle.
Dużo większy kłopot w ocenie sprawia Michał Cetnarowski ze swoim „Aniołem ciała”. Trudno nie docenić kunsztu literackiego autora (styl, oniryczny klimat), ale mam poważne zastrzeżenia do fabuły. O ile potrafię jeszcze ogarnąć wątek sądowy, to ten z lisicą stanowi zagadkę. Podejrzewam, że zabrakło mi tu znajomości mitu/baśni, na której został on oparty. W efekcie nawet po kilkakrotnym przeczytaniu tekstu jest on dla mnie nadal niezrozumiały. Świetnie napisany, ale niezrozumiały.
„Memento Mortyria” Iana Giedrojcia to z kolei podróż na, dosłownie, cmentarną planetę. Główną oś fabuły stanowią przygotowania do uroczystości pogrzebu najbogatszego człowieka na świecie. Nie będzie to jednak zwykła uroczystość: zapisy testamentu wymuszają na uczestnikach specyficzne zachowanie, a i personel planety, w postaci robota Morfa, ma własne problemy. Warto zauważyć, że autorowi udało się, pisząc humoreskę o pogrzebie, nie przekroczyć granic dobrego smaku; całość jest zabawna, ale głównie za sprawą ironii, a nie dowcipów niskich lotów. Duże brawa za zaskakujące zakończenie oraz Morfa, który z zachowania i nastawienia do życia przypomina robota Marvina z książek Douglasa Adamsa.
I znów zmiana klimatów. „Powrót ad fontes” Katarzyny Żak stanowi połączenie opowieści o podróżnikach czasu z klimatami znanymi z „Kodu da Vinci”. Czego my tu nie mamy: paradoksy czasowe, skrytobójcze zamachy, zagadki i ukryte skarby. Co prawda w końcówce wszystko się gmatwa i wydaje ciut nielogiczne, zresztą podróże w czasie i logika to znany fantastyczny oksymoron, ale trzyma poziom.
W „Madonnie pustyni” Anny Łagan postawiła przed sobą ambitny cel – dokonać tego, co nie udało się meksykańskiej policji, FBI i setkom dziennikarzy razem wziętych – wyjaśnić tajemnicę Juaréz, miejsca tajemniczych zniknięć setek młodych kobiet. Do tego zapomnianego przez Boga miejsca przyjeżdżają psycholog Connor Widen i handlarz antykami Prospero Soarez. Celem ich misji jest odnalezienie Clary, byłej pacjentki doktora, a równocześnie świadka popełnianego tu kiedyś morderstwa. Opowiadanie umiejętnie łączy wątek sensacyjny z okultystycznym, czuje się w nim klimat miasta rządzonego przez narkotykowe kartele, a za sprawą ciekawych bohaterów potrafi wciągnąć. A ponad wszystkim unosi się kult Santa Muerta.
„Dziewczynki z Europy” to drugie po „Ratując Gagarina” opowiadanie Jana Żerańskiego na łamach „SFFiH”. I tak po prawdzie na tym należałoby skończyć omawianie tego utworu, ponieważ każde kolejne zdanie mogłoby zdradzić główną fabularną woltę. Zatem może tak: ciekawy utwór z gatunku science fiction, które nie jest tym, czym początkowo się wydaje.
Tegoż samego gatunku trzyma się Dorota Orzechowska w „Pyle z obcych planet”. Krótkie, ciepłe opowiadanko traktujące z przymrużeniem oka o eksploracji kosmosu. Przyjemne zwieńczenie literackiej części numeru.
W dziale publicystycznym na pierwszy ogień kolejny wywiad z Peterem V. Brattem. I znów standardowy zestaw pytań nr 1: inspiracje, źródła pomysłu, metody pracy. Sytuacje nieco ratują wtręty o filmie i komiksach, ale ogólnie nic specjalnego.
Podobnie ma się rzecz z felietonem Andrzeja Pilipiuka, który, po dobrym i oryginalnym tekście z ubiegłego numeru, wrócił do starych sprawdzonych wzorców. Wprawdzie nie jest to stuprocentowa kalka wcześniejszych rozważań, ale argumentowanie i sposób prowadzenia wywodu, w tym przytoczone przykłady i argumenty na poparcie tezy, dziwnie znany.
Nie porywa też Tomasz Kołodziejczak, którego „240 znaków na rok” to nic innego jak podana w pigułce historia środowiska autorów związanych z Klubem Tfurcuf. Z kolei Dariusz Domagalski zabiera nas w podróż „Ku gwiazdom” poruszając temat konieczności podboju Kosmosu. Tylko dlaczego po raz kolejny czytając felietony pana Dariusza odnoszę wrażenie, że jest to jedynie powtórzenie wcześniej zasłyszanych opinii i argumentów?
Na koniec zaś Jarosław Grzędowicz wiesza psy na UE szykującej się do zamachu na naszą kuchnię. Tekst interesujący i smaczny. I tylko drobna uwaga – Harrry Harrison nie jest autorem „Green Soylent”, ale powieści „Przestrzeni, przestrzeni”, która to stała się podstawą do nakręcenia wspomnianego filmu. W książce nie ma jednak mowy o „zielonej pożywce”, a tym bardziej jej składnikach.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2011-11-09 09:07:57
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Tigana - 11:22 10-11-2011
Tym razem mi się udało ;)

Shadowmage - 12:04 10-11-2011
A nawet przed omówieniem NF się wyrobiłeś :)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS