NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki


Czas Fantastyki 4/2010 - omówienie numeru

Ostatnie w 2010 r. wydanie „Czasu Fantastyki” wita nas bardzo interesującą, przykuwającą spojrzenie okładką, za którą kryje się „tematyczne rozbieganie”, jak we wstępniaku zawartość numeru określił Maciej Parowski, redaktor naczelny pisma. Wspomniane rozbieganie widać nie tylko w warstwie tematycznej. Połowa spośród prezentowanych w numerze tekstów prezentuje sobą poprawne rzemiosło, które ani nie porywa, ani nie skłania do krytyki. Jednakże na drugą połowę składają się zarówno teksty wybitne, które czyta się z niekłamaną przyjemnością, jak i dziełka, które trudno mi traktować inaczej, jak tylko chybione w założeniach, bądź po prostu zapychające nieobsadzone strony magazynu. Biorąc jednak pod uwagę cały numer, bilans wychodzi in plus.

Chciałbym zwrócić uwagę na kilka, moim zdaniem najciekawszych tekstów.

Tadeusz Solecki1) w swoim obszernym, dopracowanym szkicu naukowym zabiera czytelnika w niesamowitą podróż po meandrach osiągnięć współczesnej fizyki. Podróż, którą poprzedza przestrogą, że nie da się w pełni zrozumieć jej treści i że pewne kwestie trzeba po prostu przyjąć na wiarę. Mimo tego niezbyt obiecującego wstępu, autor przez większą część tekstu daje radę opowiadać o rzeczach tak skomplikowanych, jak teoria kwantowa i relatywistyka, w sposób zarazem pociągający i zrozumiały (przystępność zatraca dopiero przy teorii wieloświatów). Liczne eksperymenty, osobistości nauki i mało znane fakty, jakie przytacza Solecki sprawiają, że tekst fascynuje. Lekturę skończyłem z poczuciem, iż znana nam fizyka i jej białe plamy, których być może już nigdy nie zapełnimy są bardziej interesujące, niż niejedna proza SF.

Z kolei Wit Szostak2) na poważnie bierze się za fantasy. Dowodzi jej przynależności do nurtu prozy realistycznej i inteligentnie argumentuje, dlaczego wspomniany rodowód nie jest dla fantasy niczym dobrym. Poprzez przykład SF i ukazanie jej źródeł, motywacji Szostak stopniowo rozbiera literaturę fantasy, sięgając do jej korzeni, które upatruje w micie. Krytykując kierunek, w jakim poszła fantasy autor snuje swoją autorską wizję nowej, spójnej wewnętrznie prozy, oderwanej od realistycznych konotacji i będącej fantasy autentyczną. Trzeba dodać, że sam nie wie, jak taka literatura mogłaby wyglądać w praktyce i świadom jest teoretyczności tematu. Tym samym raczej nie sprowokuje swoim szkicem większej dyskusji środowiska, ale z pewnością pomysły Szostaka warte są tego, by poświęcić im parę chwil.

Moją uwagę zwróciły też rozważania Jagi Rydzewskiej3) na temat reinkarnacji – w świetle założeń teologicznych, jak i problemów logicznych, jakie towarzyszą możliwym dzięki technologii „przesiadkom” osobowości w powieści „Modyfikowany węgiel” Richarda Morgana. Autorka tekstu bezlitośnie wypomina Morganowi wszystkie niespójności, snując przy tym własne, przemyślane i frapujące wizje „życia po życiu” na ziemi – w nowym ciele.

W numerze znajdziemy również wiele dobrych felietonów na temat konkretnych książek. Paweł Majka4) rewelacyjnie opowiada o „Chochołach” Szostaka (widać, że na gruncie literackim czuje się znacznie lepiej niż elektronicznym5)), Waldemar Miaśkiewicz6) skutecznie zachęca do lektury książek Wegnera, a Michał Cetnarowski prowadzi czytelnika tropem nieistniejącej Ameryki w książce Orlińskiego7).

Co nie przypadło mi do gustu? Ciężkostrawny felieton Dukaja8) o książce Iana McEwana „Solar”; napisany w moim odczuciu nie na temat i silący się na sztuczne, nadęte słownictwo szkic Macieja Michalskiego9) o książkach Pratchetta; a także nudne i toporne, będące niemalże wyłącznie suchym zapisem faktów wspomnienia, które popełnił Pavel Weigel10).

Podsumowując, omawiany numer „Czasu Fantastyki” to publicystyka w większości trzymająca poziom i warta lektury. Nie zabrakło tekstów naprawdę interesujących, choć zdarzyło się także kilka „wpadek”. Nawet jeżeli wasza subiektywna ocena rozłoży akcenty inaczej, niż umiejscowiłem swoje – jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Pełny spis zawartości numeru można zobaczyć tutaj.



1) „Dwie wieże na zgliszczach – refleksje w stulecie przewrotu w fizyce”, s. 3

2) „Po co fantasy realizm?”, s. 10

3) „Nowe wcielenie reinkarnacji. Teologia i technologia u Richarda Morgana”, s. 33

4) „Poprzez niepewność siebie”, s. 48

5) „Czytelnik w krainach pikseli – co gry wideo mogą zaoferować miłośnikowi fantastyki?”, s. 29

6) „Pogranicze w ogniu”, s. 50

7) „Ameryka nie istnieje”, Pascal 2010

8) „Ten typ tak ma”, s. 46

9) „Prawo serii”, s. 20

10) „Jak trafiłem do fantastyki?”, s. 60



Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2011-01-23 10:30:58
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS