NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Lee, Fonda - "Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Card, Orson Scott - "Ender na wygnaniu"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Card, Orson Scott - "Saga Endera"
Tytuł oryginału: Ender in Exile
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Sierpień 2010
ISBN: 978-83-7648-416-7
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202
Liczba stron: 400
Cena: 32,00 zl
Rok wydania oryginału: 2008



Card, Orson Scott - "Ender na wygnaniu"

Stary, dobry Ender


Chociaż Orson Scott Card napisał wiele książek, to przez większość czytelników kojarzony jest przede wszystkim z „Grą Endera” oraz później napisanymi kontynuacjami. Popularność cyklu była na tyle wielka, że autor zdecydował się na stworzenie spin-offów (początkowo miały być pisane przez innych autorów, ale z różnych przyczyn – głównie ekonomicznych – finalnie Card podjął się tego zadania). Powstał więc podcykl o Groszku... ale nie był to koniec, bo fani domagali się więcej.
W ten sposób światło dzienne ujrzał „Ender na wygnaniu”, swoisty midquel, dziejący się w większości między czternastym a piętnastym rozdziałem „Gry Endera”, jedynie w samej końcówce wybiegający ku „Mówcy Umarłych”. Co prawda w książce sporo jest nawiązań do „Sagi Cienia”, ale jej znajomość nie jest konieczna. Autor sprawnie wprowadza czytelnika w przeszłe wydarzenia, tak że nawet przez moment nie ma poczucia zagubienia. Tak naprawdę więc do lektury „Endera na wygnaniu” konieczna jest znajomość wyłącznie powieści zaczynającej „Sagę Endera”, która zapewnia stosowny background do opisywanych wydarzeń.
Ten przydługi wstęp bibliograficzny zakończę jeszcze uwagą, iż książki ze świata Endera nie są – co sam autor w posłowiu przyznaje – spójne fabularnie. Autor wraz z pomocnikami stara się je ujednolicić, ale nie zawsze z powodzeniem; szczególnie gdy czytelnik miał do czynienia z wcześniejszymi książkami. Nie należy się jednak tym zrażać; nieścisłości są stosunkowo niewielkie i nie przeszkadzają w śledzeniu wydarzeń opisywanych w książce.
Większy dysonans, choć całkowicie zamierzony, przeżywa czytelnik, gdy musi konfrontować wizję postaci zapamiętaną z „Gry Endera” z tą przedstawioną w „Enderze na wygnaniu”. Osoby znające „Mówcę Umarłych” i kontynuacje zapewne bez problemu przełkną zmiany, jakie zachodzą w Enderze – w końcu wreszcie została opisana droga, którą młody Wiggin musiał przejść, by stać się osobą znaną z późniejszych odsłon „Sagi Endera”. Jednakże dopiero znając „Sagę Cienia” można w pełni zrozumieć zmiany, jakie zaszły w postaciach, które pozostały na Ziemi. Jak pisałem powyżej, nie przeszkadza to w lekturze, ale nie ma się w tym przypadku do czynienia z powolną ewolucją postaci, jak w przypadku Endera, tylko od razu otrzymuje się bohaterów o innym profilu charakterologicznym niż zapamiętany.
Fabułę książki doskonale opisuje tytuł: jest to opis dziejów Endera po zakończeniu wojny z formidami. Na skutek gier politycznych bohater nie może wrócić do domu. Na Ziemi będzie zbyt dużym zagrożeniem; wiele osób obawia się, że przeciwnicy mogą wykorzystać jego umiejętności do osiągnięcia zwycięstwa. Rozwiązanie jest jedno – wysłać Endera do zarządzania kolonią. Podróż (czasu ziemskiego) ma trwać czterdzieści lat, choć dla samego zainteresowanego potrwa jedynie dwa. Odsunie to więc zagrożenie poza życie samych zainteresowanych. Tak więc w powieści śledzimy podróż Endera wraz z siostrą do odległej kolonii, następnie pierwsze próby zarządzania, a w finale rozwiązanie dawno narosłego konfliktu, efektu wydarzeń z „Sagi Cienia”. Tytułowy bohater nadal musi toczyć walki; tym razem jednak już nie na arenie wojskowej, a dyplomatycznej. To słowami i zachowaniem wygrywa bitwy, niepowstrzymanie dążąc do celu.
Nie oszukujmy się, fabuła powieści nie należy do zbyt skomplikowanych; zresztą żadna z wcześniejszych książek Carda tym się nie wyróżniała. Siłą tych książek jest coś innego: amerykański autor ma zadziwiającą umiejętność przedstawiania spraw banalnych i powszednich w zaskakująco zajmujący sposób. W jego rękach zwykła historia, nie wyróżniająca się niczym specjalnym, nabiera życia, a jej odbiorca śledzi ją z zapartym tchem. Podobnie jest i w „Enderze na wygnaniu”: oceniając na spokojnie książka nie powinna porywać. A jednak czytając o wchodzeniu bohatera w dorosłość, śledząc korespondencję, jaką prowadzi z odległymi o lata świetlne znajomymi, łyka się kolejne strony w ekspresowym tempie.
W powieści, chociaż Card wprowadza nieco nowych elementów, a inne widzi się w nieco innym świetle, nadal występują te wszystkie elementy, które zapewniły popularność serii. To trochę jak z telenowelą – możesz jakiejś powieści nie przeczytać, możesz nie pamiętać wszystkiego dokładnie, ale wystarczy kilka stron, żeby znów poczuć się jak w domu, odświeżyć stare znajomości, wejść w opisywany przez Carda świat. Każdy darzący sentymentem wcześniejsze powieści o Enderze lub Groszku może więc śmiało sięgnąć po „Endera na wygnaniu” i nie poczuje się rozczarowany. Mimo że od ukazania się pierwszej książki z cyklu minęło już pół wieku, Card nadal prezentuje nam starego, dobrego Endera; może już nie tak oszałamiającego jak przy pierwszym kontakcie, ale nadal dostarczającego dobrej zabawy.



Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-09-30 19:14:19
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS