NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Harrison, Harry - "Bill, bohater galaktyki"

Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 2061"

Ukazały się

Vizvary, Istvan - "Lagrange. Listy z Ziemi"


 McClellan, Brian - "W cieniu błyskawic"

 McGuire, Seanan - "Każde serce to wrota. Patyki i kości"

 Watts, Peter - "Ślepowidzenie" (wyd. 2023)

 Esslemont, Ian Cameron - "Noc noży" (wyd. 2023)

 Kotleta, František - "Opad"

 Larson, B.V. - "Świat Szkła"

 Ho-Yen, Polly - "Mroczna kołysanka"

Linki

antologia - "Kroki w nieznane 2009"
Wydawnictwo: Solaris
Cykl: antologia - "Kroki w nieznane"
Data wydania: Grudzień 2009
Wydanie: I
Redaktor: Mirosław Obarski
ISBN: 978-83-7590-044-6
Oprawa: twarda
Format: 130 x 200 mm
Liczba stron: 604
Cena: 49,99 złantologia - "Kroki w nieznane 2009"

Kroki w dobrą stronę


Antologii zagranicznych autorów nie ukazuje się na naszym rynku wiele; ot, kilka tytułów rocznie. W dodatku są to przeważnie tłumaczenia gotowych zbiorów. Na tym tle „Kroki w nieznane” stanowią ewenement, gdyż ich redaktorzy sami wybierają z całego dorobku światowej fantastyki (nieograniczającej się wyłącznie do tekstów anglojęzycznych – choć te, naturalnie, stanowią dominującą większość) pasujące im do koncepcji opowiadania. Tom oznaczony liczbą 2009 jest drugim pod redakcją Mirka Obarskiego i, uprzedzając nieco fakty, w mojej opinii jednym z najlepszych z pięciu dotychczas wydanych.
W zbiorze znajdują się utwory wielu pisarzy znanych już z wcześniejszych „Kroków w nieznane”, co wydaje się słusznym podejściem, biorąc pod uwagę ich ciepłe przyjęcie. Faktycznie, autorzy tacy jak Tony Ballantyne, Greg Egan, Ted Kosmatka czy wreszcie Connie Willis nie zawodzą, prezentując poziom, do którego przyzwyczaili swoich czytelników. Czasem nawet zaskakują, bo na przykład Egan na dobrą sprawę porzuca hard sf, prezentując mieszaninę innych odmian science fiction. Inni, jak na przykład Willis, snują typową dla siebie opowieść (choć, akurat w tym przypadku, nieco przydługą), ukazującą ludzkie charaktery. Znów wyróżnia się Kosmatka, który w historii diametralnie odmiennej od „Śmiercionautów” udowadnia, że obecnie jest jednym z najciekawiej piszących w krótkiej formie autorów fantastyki.
Do „Kroków w nieznane 2009” trafiły również opowiadania autorów wydawanych w naszym kraju, ale do tej pory nie pojawiających się w reaktywowanych „Krokach w nieznane”. Twórczości Roberta Silverberga nie trzeba nikomu przedstawiać; w wybranym do antologii opowiadaniu prezentuje poziom, do którego przyzwyczaja czytelników od dziesiątków lat. Natomiast Nancy Kress snuje rozciągniętą na stulecia historię ludzkości, w swym stylu nawiązując do biotechnologii, lecz na pierwszy plan wysuwając niewesołą refleksję dotyczącą ludzkiej natury. Z młodszej gwardii świetnie wypada Ian McDonald w opowiadaniu osadzonym w realiach „Rzeki bogów”, tworząc gęstą i smutną opowieść. W zupełnie inne tony uderza Paolo Bacigalupi, stwarzając parodię wizji przyszłości... choć odbiorcy podczas lektury wcale nie jest do śmiechu. Na uwagę, szczególnie ze względu na wykonanie, zasługuje tekst Johna Kessela, który dokonuje mariażu twórczości Jane Austen i Mary Shelley. Najsłabiej w tym gronie prezentuje się opowiadanie Gustavo Nielsena; sceneria i wyjściowy pomysł zwracają uwagę, ale przekazowi zabrakło mocy w finale.
Nie obyło się również bez debiutantów; pisarzy nieznanych jeszcze polskiemu czytelnikowi. Co prawda w moim odczuciu żaden z nich nie napisał tekstu przebijającego utwory McDonalda czy Kosmatki, zaprezentowali jednak niezły kunszt literacki. Pisarstwo Meghan McCarron budzi skojarzenia z twórczością Kelly Link, choć brak jej jeszcze umiejętności wyrażania się w tak poetycki sposób jak autorka „Magii dla początkujących”. Julia Ostapienko i Rachel Swirsky, stosując różne punkty wyjściowe i stosując inne narzędzia, piszą jednak w podobnym tonie o niedopasowanej miłości, mieszaninie zaborczości, uczucia i niedopasowania. Aleksiej Kaługin natomiast powraca do jednej z najsilniejszych biblijnych przypowieści, ukazując wskrzeszenie Łazarza nie jako błogosławieństwo, ale jako przekleństwo.
Tematyka opowiadań w tak zróżnicowanym zbiorze również musi być urozmaicona, niemniej jednak wśród zamieszczonych opowiadań da się wychwycić pewne wspólne trendy. O uczuciach i międzyludzkich relacjach już wspominałem. Kilkoro pisarzy (m.in. Eric Brown) nawiązuje do jednego z najstarszych motywów, czyli kontaktu z obcymi (Ballantyne wręcz łączy oba te elementy). Podejścia do tematu są oczywiście różne, jedne poważne, inne humorystyczne. O absurd, choć w zupełnie innych realiach, ociera się także Howard Waldrop, wskrzeszając na chwilę dodo – tekst ten moim zdaniem idealnie pasowałby do antologii redagowanych przez Petera Haininga. Zresztą opowiadań napisanych całkowicie na poważnie w zbiorze nie ma tak znowu wiele; humor, mrugnięcie oka do czytelnika znaleźć można niemal w każdym tekście.
Kolejne edycje reaktywowanych „Kroków w nieznane” ukazują się rokrocznie, co świadczy o potrzebie ukazywania się przekrojowych antologii z utworami pisarzy zagranicznych. W tegorocznym zbiorze być może nie ma opowiadań powodujących konieczność zbierania zębów z podłogi, ale obyło się również bez tekstów słabych czy nawet średnich; nawet we względnie najsłabszych tekstach odnaleźć można jakiś intrygujący fragment, element wyróżniający daną opowieść. Obarskiemu udało się dobrać zestaw tekstów na wyrównanym, wysokim poziomie. Nie są to przeważnie, wbrew nazwie serii, utwory pokazujące nieznane do tej pory oblicza fantastyki, lecz uderzają w różne tony, pokazując zróżnicowanie gatunku. W porównaniu z zeszłoroczną edycją, dosyć jednostronną i przedstawiającą raczej znane od lat tendencje, jest to krok w dobrą stronę – pozostaje tylko czekać na kolejne odsłony tej serii.Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2010-01-12 21:16:40
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Spike - 18:24 28-01-2010
Zacząłem sobie pomalutku podczytywać tegoroczne "Kroki..." i niestety widzę jedną wyraźną zmianę na gorsze. Poprzednie edycje redagowała Iwona Michałowska, korektę zwykle robiły dwie osoby i teksty wyglądały mniej więcej w porządku - w tym roku redaktora już zabrakło, zewnętrznego korektora niestety również. Efekt? Co chwila kalki językowe, interpukcja wołająca o pomstę do nieba, a tu i ówdzie trafiają się nawet błędy ortograficzne (np. "science-fiction"). Po przeczytaniu zaledwie dwóch - skądinąd niezłych - opowiadań Kosmatki i Bacigalupiego zaczynam mieć coraz większą ochotę na olanie antologii i sięgnięcie po oryginały.

toto - 19:36 28-01-2010
Rok temu też nie było idealnie. Już w spisie treści, przy opowiadaniu Wolfe'a ktoś zapomniał dodać "polskiego" tytułu.
A w jednym opowiadaniu pewien fragment (coś z 1/3 może 1/4 strony) tekstu jest powtórzony, przy okazji formatowanie dostało wolne. Drobne błędy też się chyba zdarzały. Widać po prostu pośpiech w jakim te antologie są robione. Przynajmniej taką mam nadzieję, że to skutek braku czasu.

Komentuj


Artykuły

Wywiad z Anthonym Ryanem


 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

 Wywiad z R.J. Barkerem

Recenzje

Harrison, Harry - "Bill, bohater galaktyki"


 Maszczyszyn, Jan - "Dinozauroid"

 Hill, Joe - "Upiory XX wieku"

 Simmons, Dan - "Piąty kier"

 Barker, R.J. - "Krew skrytobójców"

 Masterton, Graham - "Noc skorpiona"

 McCammon, Robert - "Słuchacz"

 Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 2061"

Fragmenty

 Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

 Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

 Tahir, Sabaa - "A z popiołów zrodzi się ogień"

 Szmidt, Robert J. - "Do ostatniej kropli krwi"

 Harrison, Harry - "Bill, bohater galaktyki"

 Masterton, Graham - "Wybryk natury"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS