NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki


Literackie zgadywanki – wydanie świąteczne 2009

"Co Mikołaj powinien mieć w worku?"

Grudzień jest miesiącem obniżonej aktywności wydawców, zatem zamiast tradycyjnej porcji literackich zgadywanek postanowiliśmy dać się porwać bożonarodzeniowemu nastrojowi i zdecydowaliśmy o drobnej modyfikacji grudniowego numeru naszego cyklu. Dziś nie będziemy zgadywać, w tym odcinku przedstawiamy Mikołajowi (taktownie i delikatnie) nasze sugestie.
Wielkimi krokami nadchodzą Święta, a wraz z nimi czas pisania listów do Świętego Mikołaja. Nauczeni doświadczeniem wiemy, że najtrudniejszy jest odpowiedni dobór prezentów. Im bliżej Świąt, tym bardziej atmosfera gęstnieje, wyobraźnia odmawia współpracy, a pośpiech i dodatkowe domowe obowiązki nie sprzyjają spokojnemu zastanowieniu. I dlatego, w prezencie dla wszystkich zabieganych Czytelników, przedstawiamy listę Mikołajowych niespodzianek – książek z szeroko pojętej fantastyki, które – nie tylko ze względu na szatę edytorską – nadają się naszym zdaniem pod choinkę. Na liście znalazły się pozycje wydane w 2009 roku, zarówno kamienie milowe gatunku, jak i książki „fajne” – takie, których lektura dostarcza „jedynie” rozrywki. Wyboru dokonaliśmy absolutnie subiektywnie, prezentowane tytuły nie pretendują do rangi jakiegokolwiek zestawienia czy rankingu, nie należy także sugerować się kolejnością ich prezentacji.
Zachęcamy do dyplomatycznego podsunięcia tej listy bliskim (a nuż któraś propozycja znajdzie w ich oczach uznanie?) oraz potencjalnym Mikołajom – wszak przedstawianie własnej listy życzeń jest świąteczną tradycją.


Neal Stephenson - "Peanatema"

"Powstał inteligentny, fascynujący i niesłychanie rozbudowany prequel „Cryptonomiconu” [Cykl Barokowy -przyp.wyd], który pozwolił Stephensonowi uporządkować i usystematyzować zdobycze ludzkiego intelektu oraz przygotował grunt pod następną książkę – „Peanatemę”. Najwyraźniej trzeba było zrobić krok do tyłu, żeby zrobić trzy kroki do przodu i odświeżyć klasyczny model powieści SF."
Paweł Matuszek - Nowa Fantastyka 10/09

Niezmiernie rzadcy są pisarze, których podstawową zasadę stanowi zmiana i poszukiwanie.(...)Stephenson od Diamentowego wieku wyraźnie określił się jako pisarz należący do drugiej z powyższych kategorii, z każdą książką zmieniający konwencje, stawiający sobie inne cele i w ten sposób podnoszący poprzeczkę. Najnowsza "Anathem" [polski tytuł "Peanatema"] przychodzi po monumentalnym Cyklu Barokowym i większość czytelników zada od razu pytanie: czy przeskoczyła Cykl?"
Jacek Dukaj - Czas Fantastyki 1/09

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Anathem
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Data wydania: 21 października 2009
Oprawa: twarda
Liczba stron: 960
Cena: 69,00 zł
Rok wydania oryginału: 2008



Jacek Dukaj - "Wroniec"


W listopadzie ukaże się oczekiwana z niecierpliwością nowa książka Jacka Dukaja zatytułowana "Wroniec".

Będzie to książka opowiadająca o stanie wojennym, ale z perspektywy dziecka. W powieści nie zabraknie przygód, gier językowych i baśniowej fantasmagorii. A jeśli chodzi o warstwę fabularną, będzie to bajka o nocy grudniowej, gdy małemu Adasiowi Wroniec porwał z domu rodzinę.

Jak Alicja wędrowała przez Krainę Czarów, tak powędrujemy z Adasiem przez miasto czarnego snu PRL-u, między fantastycznymi figurami Szpiclów, Milicjantów, Opozycjonistów, Czołgów i ZOMO.

Książka będzie barwnie ilustrowana przez Jakuba Jabłońskiego, autora opracowania graficznego "Kinematografu" i "Hardkoru 44" Tomka Bagińskiego.

Jak mówi sam autor:

"Wrońcowi" bliżej do "Alicji" Lewisa Carrolla; ale to też myląca wskazówka. Wyszło raczej coś w rodzaju czarnej fantasmagorii narodowej w formule bajki dla dzieci. Zupełnie inne niż dotychczas, także stylistycznie: minimalistyczne, dynamiczne, na obrazach-archetypach, o prościutkiej fabule. "Wroniec" powinien się ukazać na rocznicę stanu wojennego. Bogatą - bajkową - oprawę graficzną robi teraz do niego Jakub Jabłoński, człowiek od graficznej koncepcji "Kinematografu" Bagińskiego.

(z wywiadu dla "Katedry" J.Żerański)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 12 listopad 2009
ISBN: 978-83-08-04392-9
Oprawa: twarda
Format: 148×210mm
Liczba stron: 248
Cena: 39,90 zł




China Mieville - "LonNiedyn"

W LonNiedynie trwa wojna. Atakuje nas nieustępliwy przeciwnik. Ale długie stulecia temu zostało napisane, że ty – właśnie ty – przybędziesz i nas ocalisz.

LonNiedyn to Londyn w krzywym zwierciadle, miejska Kraina Czarów, w którym pełno jest rzeczy dziwnych i niecodziennych, i do którego trafiają wszystkie zagubione i zepsute przedmioty... a także część zagubionych i niedopasowanych Londyńczyków. Mieszka tam między innymi Złammasol, wódz plemienia zepsutych parasoli; Obaday Fing, projektant mody z głową, która jest w istocie olbrzymią poduszeczką na igły, a także pusty kartonik po mleku imieniem Kwaśny. LonNiedyn to miejsce, w którym ożywają słowa, a w zwykłym szeregowym domu wyrasta dżungla; to miasto, w którym krwiożercze żyrafy grasują na ulicach, a wielka czarna chmura snuje swe maniakalne sny o spaleniu świata. LonNiedyn to miasto czekające na swoją – zapowiedzianą dawno temu – bohaterkę, o której wzmianki można znaleźć na kartach gadającej księgi.
Kiedy dwie dwunastolatki – Zanna i jej przyjaciółka Deeba – odnajdują tajemne przejście, prowadzące z Londynu wprost do tego dziwacznego miasta, wszystkim wydaje się, że starożytne przepowiednie zaczynają się spełniać. Ale wtedy wszystko zaczyna iść nie tak... Obie dziewczyny, w towarzystwie najprzedziwniejszej zbieraniny mieszkańców LonNiedynu, pod przewodnictwem magicznej księgi, której wszystko się pomieszało, spróbują powstrzymać trującą chmurę, zanim uda się jej spalić cały świat. Czy im się powiedzie?

„Fascynująca bohaterka Mieville'a i jej fantastyczna podróż przez labirynt dziwacznych, na wpół londyńskich ulic tworzą opowieść, która na pierwszy rzut czytelniczego oka – mimo że na wskroś nowoczesna – wydaje się klasykiem”. Holly Black, autorka „Kronik Spiderwick”

„Książka, która ukazuje świat takim, jaki jest naprawdę: pełen cudów, potworów i niespodziewanych momentów, w których przydają się nam heroizm i magia. 'LonNiedyn' to książka przesycona wspaniałą, wykręconą, dziką zabawą, powieść tak pełna nowości, zachwytu i nieoczekiwanych zwrotów akcji, że zaraz po zamknięciu ostatniej strony zechcecie zacząć ją od początku”. - Kelly Link, autorka „Magii dla początkujących.”

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Un Lun Dun
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydanie: 27 lutego 2009
ISBN: 978-83-7480-089-1
Oprawa: twarda
Format: 150x225 mm
Liczba stron: 518
Rok wydania oryginału: 2007



John M. Harrison - "Viriconium"

W Viriconium młodzi mężczyźni, nocami zaprzątnięci morderczymi gierkami, porozumiewają się za pomocą gwizdnięć. Ktoś, kto obudzi się znienacka w środku nocy, może czasem usłyszeć tupot ich nóg albo czyjś naglący szept. Potem te odgłosy znikają, oddalają się w stronę Cynowego Rynku bądź Margarethestrasse. Następnego dnia, gdzieś w rynsztoku, zostanie odnaleziony kolejny arystokrata z poderżniętym gardłem.
Kto odróżni, co jest rzeczywistością, a co majakiem; co magią, a co iluzją; kto bohaterem, a kto łotrem; kto człowiekiem, a kto potworem... w Viriconium?

„M. John Harrison to szalony oryginał... człowiek obdarzony wizjonerską wyobraźnią i nadzwyczaj utalentowany pisarz”. – Clive Barker

„Harrison to jeden z największych współczesnych pisarzy zajmujących się fantastyką. Nie, zaraz, to jeden z największych współczesnych pisarzy. Kropka”. - Katharine Kerr

„Nikt nie potrafi używać słów tak, jak M. John Harrison. One mu po prostu ufają. We wszystkich opowieściach o Viriconium można poczuć zdumiewającą głębię i poetyckość”. - Michael Marshall Smith

„Fakt, że M. John Harrison nie został laureatem nagrody Nobla, dowodzi ostatecznej degrengolady literackiego establishmentu”. – China Mieville

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Viriconium
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: 27 marca 2009
ISBN: 978-83-7480-121-8
Oprawa: twarda
Format: 125 x 205 mm
Liczba stron: 608
Cena: 45,00
Rok wydania oryginału: 2000
Seria: Uczta wyobraźni



Maciej Guzek - "Trzeci Świat"

Widziałeś już świat pełen jednorożców? Świat elfów? Świat rozświetlonych dolin, świat uroczysk i tajemniczych jezior? Świat Białej Wieży i czarownych mgieł? Świat baśni?
Widziałeś, wiem.
Ale spójrz jeszcze raz. Przyjrzyj się uważnie, jak ten świat wygląda.
Skolonizowany przez Polaków.
Królikarnia ewidencjonuje go pod numerem trzecim. Dowództwo Wojska Polskiego pcha tam transporty broni, żywności i coraz to nowe zastępy poborowych. Ale cywilów wpuszcza się tam niechętnie.
Nieprzypadkowo.
Jest bowiem jeszcze druga strona – Południe. Tam trudniej o sielskie landszafty.
Gdyby cię tam wpuszczono, zobaczyłbyś Dziwkę – złą, czerwoną gwiazdę, wisząca nad horyzontem. Ujrzałbyś pochody trupów i armie deformantów. Napiłbyś się wody z zatrutych studni. Spojrzałbyś w oczy zdeprawowanych herosów, w oczach których mieszka szaleństwo. Usłyszałbyś legendę o Czarowniku, który sprowadzi zagładę.
Lecz wybrać się tam nie pozwolą. Chyba, że w jedną stronę.
Dobrze, że wpuścili choć reportera.

Trzeci Świat, to snuta przez dziennikarza z Ziemi opowieść o świecie magii, rozdartym na pół. O świecie zwartym w odwiecznym konflikcie. O świecie, w którym Armageddon nie jest tylko i wyłącznie legendą.

O autorze:
Maciej Guzek – urodzony w 1977 r., absolwent prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, co zresztą odbija się na jego twórczości – wiecznie zajęty pracą z trudem znajduje czas na pisanie fantastyki. Działacz klubu fantastyki “Druga Era”, pisywał dla jednego z najlepszych polskich fanzinów fantastycznych – “Innych Planet”. Publikował m.in. w “Science Fiction” i “Nowej Fantastyce” oraz w antologii “Młode wilki polskiej fantastyki”. Jego opowiadanie Królikarnia, zamieszczone w “Nowej Fantastyce” 8/2004, zdobyło drugą nagrodę w konkursie “Nowej Fantastyki” i British Council oraz zostało nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Autor książki “Królikarnia”.

Wydawnictwo: Runa
Data wydania: 21 października 2009
ISBN: 978-83-89595-58-4
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 288
Cena: 29,50 zł



Kamil Gruca - "Panowie z Pitchfork"

Początek XV wieku. Francją w krótkich okresach poczytalności włada Karol VI. Młody i wojowniczy Henryk V, król Anglii, postanawia wpaść doń z sąsiedzką wizytą na czele swej armii. Wraz z nim zabierają się trzej rycerze z Pitchfork: wsławiony w turniejach baron Artur, bywały w świecie weteran Ralf i jego syn Robert, który najchętniej wróciłby na swą oksfordzką alma mater.
Autor, uczestnik turniejów rycerskich, z humorem i znajomością rzeczy ukazuje uczty i bitwy, zmagania polityczne i miłosne, a także barwną codzienność wieków średnich. W "Panach z Pitchfork" szczękają miecze, wzdychają kochankowie, perorują uczeni i nawiedzeni pustelnicy, słychać krzyk zbrojnych ścierających się pod Azincourt i ściganego przez diabły Karola VI...
Rewelacyjna debiutancka powieść - bogata w historyczne detale, pełna humoru rycerska przygoda.

Kamil Gruca, 25-letni absolwent filozofii i UW. Od 14 roku życia trenuje fechtunek bronią białą i należy do grupy odtwórstwa historycznego (Drużyna Łucznicza Drabów Pieszych z Pruszkowa), a w roku 2006 otrzymał tytuł czempiona Ligi Rycerskiej (pod pseudonimem sir Robert Neville), jako zwycięzca serii turniejów.

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 16 czerwca 2009
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7510-360-1
Oprawa: broszura szyta ze skrzydełkami
Format: 128 x 197
Liczba stron: 384
Cena: 33,90 zł
Seria: Powieść historyczna



Adrian Tchaikovsky - "Imperium czerni i złota"

Państwa-miasta Nizin od dziesięcioleci żyją w pokoju, chronione przez traktaty, handel i wiarę w racjonalny charakter ich sąsiadów, są bastionami cywilizacji dobrobytu i wyrafinowania. Tymczasem na dalekich rubieżach Imperium Os pochłaniało kolejne miasta, wysyłając w bój doskonale wyszkolone armie, maszyny i morderczą Sztukę... Teraz zaś jego łaknienie podboju i wojny rozogniło się tak, iż nic już nie zdoła go zaspokoić.
O tym, że długie czasy spokoju dobiegły końca, wie jedynie starzejący się Stenwold Maker, doświadczony szpieg, wynalazca i mąż stanu. Na jego barki spada obowiązek otwarcia oczu nieświadomym zagrożenia ludziom, zanim fala czerni i złota przetoczy się po Nizinach, wypalając wszystko, co stanie jej na drodze.
Przedtem jednak musi dołożyć starań, żeby nie zostać najnowszą ofiarą Imperium.

Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Empire in Black and Gold
Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Data wydania: 6 października 2009
ISBN: 978-83-7510-295-6
Oprawa: miękka
Liczba stron: 632
Cena: 35,90 zł
Rok wydania oryginału: 2008
Tom cyklu: 1




Bądź wola Wasza, o Przedksiężycowi!

Lunapolis. Miasto w szponach kultu sztuki. Tu nawet mordercy dążą do perfekcji. I są art-zbrodniarzami.
Dzieci zamawia się u duszoinżynierów. W konkurencyjnych korporacjach. Dorosłe beztalencia kasowane są w okamgnieniu, by jako ludzkie odpady zgnić w cuchnących, rozkładających się światach przeszłości. Przebudzenia dostąpią tylko najdoskonalsi, albowiem tak chcą Przedksiężycowi.
– Niesprawiedliwe wredne sukinsyny! – bluźni początkujący artysta.
Jak się okazuje, ten młody malarz nie jest w swym buncie odosobniony…
W dodatku czas dobiega końca, a świat rozpada się i rdzewieje…

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 13 marca 2009
ISBN: 978-83-7574-019-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 205
Liczba stron: 432
Cena: 29,99 zł
Seria: Asy polskiej fantastyki




Viviane Moore - "Ludzie wiatru"

"Ludzie wiatru" to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi o przygodach Normanów z Sycylii i zarazem pierwsza przetłumaczona na język polski książka znakomitej francuskiej pisarki. Jest rok 1155. Do wznoszącego się nad morzem warownego zamku Pirou w Normandii przybywają dwaj podróżni, osiemnastoletni Tankred i jego opiekun, mistrz Hugo z Tarsu. Nie jest to najlepszy czas na odwiedziny. W zamku od kilku miesięcy panuje żałoba po tajemniczej śmierci jedynego syna pana Pirou. W dodatku właśnie przyjechała z rodziną ciężko chora siostra Serlona. Wszystko wskazuje na to, że i ona wkrótce umrze. Ciężka atmosfera bynajmniej nie przeszkadza młodzieży, która jeździ konno, ćwiczy się w fechtunku i romansuje. Tankred zakochuje się w butnej, niepokornej córce barona. Tymczasem zaczynają się dziać straszne rzeczy. Ktoś pragnie odebrać życie panu Pirou, w przyzamkowej fosie zdychają ryby a pan Epine ginie przeszyty płonącymi strzałami… Mistrz Hugo z Tarsu próbuje rozwikłać zagadkę tych dziwnych wydarzeń. A młody Tankred postanawia dowiedzieć się wreszcie czegoś więcej o swojej przeszłości. Pełen zakamarków średniowieczny zamek, skrywane tajemnice, niebezpieczne namiętności, żądza władzy… A to wszystko na tle wiernie oddanych realiów epoki.

Zajmujące uwagę postaci, rozmach pisarski, miłość we wszystkich odcieniach, napięcie, intrygi polityczne – autorka po mistrzowsku korzysta z praw gatunku.
„Livres Hebdo”

Vivianne Moore to specjalistka od wieków średnich.
„Epoque”

Vivianne Moore (ur. 1960) urodziła się w Hongkongu. Z rodzicami przeniosła się do Paryża, gdzie jej matka prowadziła pracownię witrażową. W wieku dziewiętnastu lat rozpoczęła pracę fotografa. Gdy postanowiła zostać pisarką, wyruszyła w podróż po Francji i Włoszech, by szukać inspiracji i zbierać materiał do książek. Pierwszą powieść opublikowała w 1997 roku. Od tamtej pory wydała dziewięciotomową sagę o błędnym rycerzu Galeranie z Lesneven, trylogię celtycką, cykl powieści rozgrywających się we współczesnej Japonii, powieści science fiction. Książki Moore zostały przetłumaczone na angielski i włoski. Seria o Normanach sprzedała się do tej pory we Francji w blisko stu tysiącach egzemplarzy. W wolnych chwilach autorka żegluje, lata szybowcami i balonami. Wzięła udział w wyprawie na Spitsbergen. Marzy o… podróżowaniu w przestrzeni kosmicznej.

Wydawnictwo: W.A.B.
Tytuł oryginału: Le peuple du vent
Tłumaczenie: Justyna Sozańska
Data wydania: 10 listopada 2009
ISBN: 978-83-7414-663-0
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 14,5 x 20,5 cm
Liczba stron: 316
Tom cyklu: 1



Catherynne M. Valente - "Opowieści sieroty. W ogrodzie nocy"

Co jakiś czas pojawia się książka przypominająca nam o magicznych zaklęciach, które mogą rzucać na nas opowiedziane w niej historie - oszałamiać, bawić i uczyć. Oto Księga tysiąca i jednej nocy naszych czasów - napisana z rozmachem epopeja fantastyczna, która wciągnie Was od pierwszej strony…

Ukrywająca się w ogrodzie samotna dziewczynka opowiada historie zaciekawionemu księciu: nadzwyczajne wyczyny i niesłychane losy splatają się na gobelinie tkanym jej słowami. Każda z opowieści wytatuowanych na jej powiekach stanowi element układanki, którą są dzieje samej narratorki.

Dziewczynka opowiada o wiedźmach zmieniających kształty i dzikich kobietach stepów, o królach czapli i księżniczkach bestiach, o wężowych bogach, psich mnichach i żyjących gwiazdach - każda historia jest dziwniejsza i bardziej fantastyczna niż poprzednia. Od humorzastej „syreny" do wrażliwej Bestii, nic nie jest takie, jakie się wydaje w tych bezustannie zmieniających się opowieściach - nawet, a zwłaszcza, ich narratorka. Ta cudowna liryczna powieść jest zachwycającym zbiorem niesłychanych mitów i mrocznych opowieści fantasy, które kształtują nasze sny. I właśnie wtedy, gdy myślisz, że dotarłeś do końca, uświadamiasz sobie, że przygoda dopiero się zaczęła...

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: The Orphan’s Tales: In the Night Garden
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Data wydania: 29 maja 2009
ISBN: 978-83-7480-132-4
Oprawa: twarda
Liczba stron: 473
Cena: 34,00
Rok wydania oryginału: 2006
Seria: Uczta wyobraźni
Tom cyklu: 1



Jeff VanderMeer - "Podziemia Veniss"

"Podziemia Veniss" to przesiąknięta mrocznym pięknem i jednocześnie prawdziwie koszmarna opowieść, zdobywająca szturmem teren fantastycznej antyutopii, którą przekształca w zupełnie nową jakość. Jeff VanderMeer nie marnuje czasu na tworzenie konwencjonalnego, spójnego futurystycznego świata; zamiast tego jego postacie charakteryzują się niemal mitologiczną prostotą i żyją wśród krajobrazów, które wiele zawdzięczają zarówno Hieronimowi Boschowi i Salvadorowi Dali, jak i autorom SF, takim jak J.G. Ballard czy Simon Ings. Rozgrywające się w świecie zewnętrznym katastrofy postępują ramię w ramię z głęboką refleksją i odkrywaniem przez bohaterów samych siebie. Pełno tu również intensywnych, rozrzuconych na wszystkich stronach powieści chwil piękna i grozy, żywcem wyjętych wprost z ze złego snu.

"Ostrzeżenie: Czytelnikom „Podziemi Veniss” odradza się przyjmowanie podczas lektury środków halucynogennych. Nie będą potrzebne. I dobrze."

- Richard Morgan, autor „Modyfikowanego węgla”

"Uderzająca i niezwykła mieszanka cudów. Silna, skomplikowana i wciągająca. „Podziemia Veniss” zabiorą czytelnika na poruszającą podróż przez nieskończenie zaskakujący świat."

- Ian R. MacLeod, autor „Wieków światła”

"Wizja koszmaru, stanowiąca pokaz najlepszych cech literackiego warsztatu VanderMeera. Książka robi tak silne wrażenie jak niewiele innych, które czytałem."

- Michael Moorcock, The Guardian, grudzień 2003

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Veniss Underground
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: 26 czerwca 2009
ISBN: 978-83-7480-140-9
Oprawa: twarda
Format: 125 x 205 mm
Liczba stron: 240
Cena: 35,00
Seria: Uczta wyobraźni



Łukasz Orbitowski - "Święty Wrocław"

Wstąp do polskiego Twin Peaks…

Piewca tematyki osiedlowej powraca do korzeni. Tym razem w blokach nie zagnieździły się diabły ani duchy, a drugie osiedle. Urzeczeni mieszkańcy porzucają dotychczasowe życie, by oddać się demolowaniu własnych mieszkań - pod warstwą tynku i cegieł kryje się gorąca, czarna powierzchnia. Z każdym dniem na niezwykłym osiedlu przepada coraz więcej ludzi, mnożą się gapie, wyznawcy i badacze, szaleństwo ogarnia administrację i media.

Święty Wrocław to horror-ballada o Polsce proroków, pielgrzymów i wariatów, o mieście pierwszych miłości, o wiośnie dziewięciu cudów, o zbliżającej się katastrofie.

Święty Wrocławiu, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami…

Łukasz Orbitowski (1977) - absolwent filozofii UJ, terminował u fantastów, awangardzistów i realistów. Pisze gęstą prozę z bohaterami twardo stawiającymi czoła wyzwaniom tego i tamtego świata. Autor książek: Złe wybrzeża (1999), Szeroki, głęboki, wymalować wszystko (2002), Wigilijne psy (2005), Horror show (2006). Współpracuje z „Nową Fantastyką”, „Lampą” i „Science Fiction”, „Przekrojem” i „Dziennikiem”. Mieszka w Krakowie, szkołę podstawową kończył na krakowskim Kazimierzu, gdzie rozgrywała się akcja jego ostatniej powieści Tracę ciepło.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 26 marca 2009
ISBN: 978-83-08-04306-6
Oprawa: broszurowa
Format: 145 x 205 mm
Liczba stron: 296
Cena: 29,99 zł




Topór i skała - oto skarby Północy. Wiedzą o tym nieustraszeni żołnierze Szóstej Kompanii, górskiego oddziału strzegącego północnych granic Imperium Meekhańskiego. A jeśli istnieją starcia nie do wygrania? Jedyne, na co może wtedy liczyć Górska Straż to honor górali.

Miecz i żar - tylko tyle pozostało zamaskowanemu wojownikowi z pustynnego Południa. Kiedyś, zgodnie ze zwyczajem, zasłaniał twarz, by nikt nie wykradł mu duszy. Dziś nie ma już duszy, którą mógłby chronić. Czy z bogami można walczyć za pomocą mieczy? Tak, jeśli jesteś Issarem i nie masz nic do stracenia.

"Opowieści z Meekhańskiego pogranicza" to książka o Wojnach Bogów i wojnach ludzi. Poznaj plemiona, które trwają na pustyni od 3500 lat, Aspektowaną Moc, którą można okiełznać żywioły i ludzi, którym, gdy wszystko zawodzi, zostaje jeszcze miecz i topór w dłoni, a w sercu duma, honor i wytrwałość.

Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: 17 czerwca 2009
ISBN: 978-83-61187-08-0
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 576
Cena: 32,00 zł
Seria: Fantastyka z plusem



Robert Silverberg - "Roma eterna"

Miasto i Imperium stworzone, by istnieć po kres czasu. Zachodnie Imperium Rzymskie przetrwało ponad tysiąc lat, a Wschodnie jeszcze tysiąc lat dłużej. Czy tak dużo brakowało, by mogło istnieć po kres czasu?

Przeczytajcie alternatywną wersję historii, w której Żydzi pod przywództwem Mojżesza nie opuścili Egiptu, nie narodził się kult Chrystusa, a Arabów nie zjednoczył Mahomet. Rzym trwa pomimo ciagłych najazdów barbarzyńców i rządzi coraz większym terytorium. Przyjdzie zetrzeć mu się z Indiami, Cesarstwem Kitaju i imperiami Majów i Azteków.

Robert Silverberg, jeden z najwybitniejszych pisarzy SF wszech czasów, zaprasza do intelektualnej zabawy w historię niebyłą, do świata, jaki mógłby powstać, gdyby koło Historii potoczyło się odrobinę inaczej. Zaledwie odrobinę…

Wydawnictwo: Solaris
Tytuł oryginału: Roma Eterna
Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Data wydania: 2 czerwca 2009
ISBN: 978-83-7590-023-1
Oprawa: miękka
Liczba stron: 420
Cena: 43.90 zł
Rok wydania oryginału: 2003



Andrzej Pilipiuk - "Rzeźnik drzew"

Ścina z nóg
Samo mięcho, dwanaście fachowo sprawionych opowiadań w trzeciej autorskiej antologii Wielkiego Grafomana.
Przetrącony kręgosłup ziemskiej cywilizacji. Terroryści. Rewolucjoniści. Łowcy zombiaków. Pokrzyżowane szyki. Mroczne śledztwa. Ci wspaniali Kozacy. Widokówka z Petersburga. Szczypta PRL-u. Trochę po chińskiemu… Trzeszczące granice światów. I spotkanie ze starym znajomym, doktorem Skórzewskim.
Jak to u Pilipiuka: zaskakujące koncepty, solidna porcja grozy i humoru. Słowem, wióry lecą.

Spis rzeczy:

"Szkolenie"
"Rzeźnik drzew"
"Operacja jajca"
"Sprawa Filipowa"
"Szantaż"
"Czytając w ziemi"
"Połoz"
"Bunt szewców"
"Poddasze"
"Serce kamienia"
"Teatralna opowieść"
"Ślad oliwy na piasku"

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 15 maja 2009
ISBN: 978-83-7574-132-2
Oprawa: twarda
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 488
Cena: 43,00
seria: Bestsellery polskiej fantastyki



Jeffrey Thomas - "Listy z Hadesu. Punktown"

Jeffrey Thomas, amerykański pisarz, autor licznych opowiadań fantastycznych i horrorów, podejmuje nowe wyzwanie w swym zbiorze dziewięciu wzajemnie powiązanych opowiadań klasycznej fantastyki naukowej. Umiejscowienie akcji opowiadań w scenografii zaawansowanej technicznie i zróżnicowanej kulturowo cywilizacji pozwala na ukazanie ludzkiej kondycji w warunkach zwykle niespotykanych. Thomas przedstawia sytuacje i reakcje ludzkie w zderzeniu z problemami z pogranicza etyki, nauki i socjologii, ukazując pełen wachlarz potencjalnych ludzkich ograniczeń oraz zakres zachowań jednostki ludzkiej. Fikcja naukowa jest jedynie dekoracją albo występuje jako katalizator lub mikroskop, w którym z pomocą autora dostrzegamy złożoność ludzkiej kondycji. Dzięki wykorzystaniu fikcji naukowej, fantastyki właśnie, Thomas dokonuje analizy człowieczeństwa i jednostki ludzkiej.

Punktown to potoczna nazwa miasta Paxton, które znajduje się na odległej planecie, gdzie ludzkość stanowi jeden z wielu obcych gatunków przenikających się nawzajem kultur. Mroczniejsze niż większość fantastyki naukowej, lecz nie pozbawione makabrycznego ironicznego humoru, zawarte w antologii opowiadania dotykają znanych literaturze SF zagadnień - klonowania, wpływu technologii na sztukę, problemu przestępstwa i kary w przyszłości, interakcji z kulturami obcych - wyzwań, przed którymi staje ludzkość i którym nie potrafi sprostać.

Thomas używa niezwykle eleganckiego, poetyckiego stylu, przedstawiając środowisko miejskie pełne życia i aktywności jako paradę ekscentrycznych, żywych i zapadających w pamięć postaci wszelkich typów ze wszystkich warstw społecznych - artystów, przestępców, robotów i klonów. Thomas przedstawia z uwagą i analizą wewnętrzne zmagania ludzi z poważnymi problemami sztuki i życia, pamięci i tożsamości, działań i konsekwencji.

Przykładowo, opowiadania "Duchy w deszczu" i "Sztuka kochania" są wspaniałymi opisami życia i uczuć artystów, i ich wysiłku do osiągnięcia uznania za swoje dzieła. Thomas w tych dwu obrazach śmiało wynajduje całkiem nowe fikcyjne zastosowanie dla zaawansowanej biologicznie skomputeryzowanej techniki aktu tworzenia. "Sezon na skóry" jest poruszającym portretem rozpadu osobowości pewnej kobiety, której usunięto z umysłu bolesne wspomnienia. "Biblioteka smutków" opowiada o wykorzystaniu zaawansowanej techniki do zmiany sposobu w jaki funkcjonuje pamięć umysłu.

Punktown to proza bardziej filozoficzna niż przygodowa. Miesza inteligencje ludzkie i nie-ludzkie w scenariuszu przedstawionym wspaniałą prozą bogatą w poetyckie wizje i emocje, które na długo zapadają w pamięć.


Opowiadania Thomasa… zawierają w sobie cały świat, oddany w kawałkach, odbiciach, urywkach i detalach. Połączone, tworzą całość większą, niż ich suma, pozostając jednocześnie odrębnymi, niezwykle poruszającymi historiami. Każdy byłby dumny z autorstwa choćby jednego tekstu z tego zbioru.
- Michael Marshall Smith

[Punktown] jest mordercze i obce, bogate i tętniące niepokojem, ludzkie i wzruszające. Jeffrey Thomas stworzył coś cudownego.
- China Mieville

Oszałamiająco złożona i bogata wizja przyszłości, równie poetycka, jak przerażająca, pełna przenikliwych diagnoz i obrazów, które pozostają w pamięci.
- Ramsey Campbell

Genialny zbiór opowiadań… nieważne, czy klasyfikować je jako science fiction, fantasy, horror, to jeden z najlepszych zbiorów roku.
- Ellen Datlow w The Year's Best Fantasy and Horror

Ambitna literatura przebrana w wielobarwne, zmiennie szaty… przebojem wbije się na wasze listy pozycji do przeczytania. Inteligentna, zabawna, zmuszająca do myślenia…
- Ed Bryant, w Locusie

Eleganckie opowiadania, układające się w czasami szokujący, czasami humorystyczny przewodnik po stworzonej przez Thomasa Burroughsowskiej metropolii… Warto przekroczyć granicę Punktown, ale odtąd trzeba uważać na każdy swój krok.
- Paul Di Filippo, w Asimov's Science Fiction

Bez cienia wątpliwości, opowiadania te rzucają światło na najmroczniejsze zakamarki naszych dusz. Lecz jednocześnie Thomasowi udaje się skupić uwagę czytelnika na zmaganiach i wyzwaniach, które czynią nas wszystkich ludźmi. Przesycona emocjami, fascynująca książka.
- David B. Silva

Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Punktown/Letters form Hades
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: 2 października 2009
ISBN: 978-83-7480-146-1
Oprawa: twarda
Format: 135x205 mm
Liczba stron: 400
Cena: 39,00
Rok wydania oryginału: 2000/2003
seria: Uczta wyobraźni




Greg Bear - "Radio Darwina"

Wyklęty paleontolog Mitch Rafelson odkrywa w Alpach spoczywające od dziesiątków tysięcy lat w nieznanej jaskini ciała rodziny neandertalczyków. Biolog molekularna Kaye Lang uważa, że w DNA człowieka, niby śpiący rycerze z legend, skrywają się pradawne choroby, które miliony lat czekają tylko na wezwanie, aby móc znowu zarażać i zabijać.

I w bardzo niedalekiej przyszłości, budzą się demony, z naszego genomu wyłania wirus, którego nazwa przypomina imię indyjskiego boga śmierci, Śiwy. Ludzkości zagraża zagłada, gdyż wirus powoduje poronienia u wszystkich zarażonych kobiet. Władze podejmują radykalne środki, dochodzi do zamieszek, prześladowań kobiet. Nieliczni, w tym Lang i Rafelson, w zagrożeniu widzą nadzieję, w chorobie, bólu, przemocy dostrzegają bóle porodowe ludzkości, które poprzedzają ogromny skok ewolucyjny, przyjście na świat nowego człowieka. Prześladowani i potępiani, ścigają się z czasem, aby rozwiązać największą zagadkę w dziejach rodu ludzkiego i powstrzymać oszalały świat.

Arcydzieło wysoko naukowej fantastyki autorstwa zdobywcy nagrody Nebula, według wielu krytyków najlepsza książka SF w USA w roku 1999. Prawdziwy, przedstawiony z ogromnym rozmachem i wnikliwością obraz nauki i nas, ludzi, postawionych przed obliczem być może największego zagrożenia w jej dziejach.

Wydawnictwo: Solaris
Tytuł oryginału: Darwin's Radio
Tłumaczenie: Janusz Pultyn
Data wydania: 26 maja 2009
Wydanie: 1
ISBN: 978-83-7590-035-4
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 504
Cena: 45,90
Rok wydania oryginału: 1999
Tom cyklu: 1




Imię i nazwisko: Mejer Landsman.
Zawód: policjant w randze detektywa.
Miejsce pracy: alaskański okręg Sitka.
Aktualne miejsce zamieszkania: hotel Zamenhof, pokój 505.
Aktualnie prowadzona sprawa: zabójstwo Emanuela Laskera, heroinisty, zastrzelonego w hotelu Zamenhof, pokój 208.
Aktualny stan ducha: depresja.

Żydowscy wygnańcy z Europy ogarniętej II wojną światową osiedlili się na Alasce. W 1948 r. dołączyli do nich Żydzi, którzy przegrali walkę o Erec Israel i zostali wyrzuceni z Palestyny. Amerykański Kongres przyznał jednak Żydom prawa do Kolonii Sitka jedynie na 60 lat, który to termin właśnie upływa i niebawem alaskańscy Żydzi znów staną się bezdomni. Niektórzy policjanci być może zachowają swoje miejsca pracy, pod warunkiem, że nie będą się zbytnio przejmować swoją pracą. Na przykład tragicznie zmarłym Emanuelem Laskerem, który był wprawdzie genialnym szachistą, ale nie tym, który urodził się w 1868 r. Uparty Landsman podąża tropem fałszywego Laskera, a przy okazji także śladami starszego kolegi po fachu, Philipa Marlowe’a. Pije, pali, obrywa i filozofuje jak on; szachów wprawdzie nienawidzi, ale nienawiścią bardzo zbliżoną do miłości. Pozornie zwykłe śledztwo zatacza coraz szersze kręgi. Ze zmarłym związani są chasydzcy gangsterzy, byli i aktualni agenci rozmaitych służb wywiadowczych, a także mnóstwo zwykłych ludzi, którym nie odmówił swojego błogosławieństwa. Sprawdzając kolejne domysły, Landsman pakuje się w kabałę, z której naprawdę trudno ujść z życiem.

Cholernie błyskotliwe.
„Library Journal”

Michael Chabon to prawdziwy magik literatury. Jego dzieła niezmiennie wzbudzają zachwyt publiczności, a samego autora wynoszą na pisarski Olimp.
„Denver Press”

Misternie skonstruowana zagadka kryminalna i jeden z najbardziej charyzmatycznych detektywów od czasu Sama Spade’a czy Philipa Marlowe’a.
„New York Times”

Wybitna proza. Chabon nie jest zdolny do napisania złej książki.
„Time”

Michael Chabon (ur. 1963 w Waszyngtonie) – amerykański pisarz i scenarzysta. Urodził się w rodzinie żydowskich adwokatów. Studiował nauki humanistyczne na uniwersytecie w Pittsburghu oraz pisarstwo na Uniwersytecie Kalifornijskim. Jego pierwsza powieść, The Mysteries of Pittsburgh
(1988; zekranizowana w 2000), stała się bestsellerem, za następną – The Amazing Adventures of Kavalier & Clay (2000) – dostał Nagrodę Pulitzera. Za Związek żydowskich policjantów (2007) otrzymał od Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy (SFWA) prestiżową nagrodę Nebula. Powieść znalazła się na amerykańskich listach bestsellerów, a prawa do jej tłumaczenia nabyli wydawcy z osiemnastu krajów, m.in. Francji, Włoch, Niemiec, Holandii i Hiszpanii. Wkrótce zostanie przeniesiona na ekran przez braci Coen. Michael Chabon jest również twórcą scenariuszy do adaptacji swoich powieści (m.in. do Cudownych chłopców) oraz do SpiderMana 2 (2004). Stale współpracuje z „New York Review of Books”.

Wydawnictwo: W.A.B.
Tytuł oryginału: The Yiddish Policemen’s Union
Tłumaczenie: Barbara Kopeć-Umiastowska
Data wydania: 20 maja 2009
ISBN: 978-83-7414-586-2
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 464
Rok wydania oryginału: 2006



Tom Lloyd - "Złodziej grobów"

Lord Isak wraca do swojego kraju podzielonego przez religijny fanatyzm. Nadszedł czas na bezlitosne decyzje i bezwzględne działania. Dwie postaci stają na drodze Isakowi i jego sojusznikom: największy wojownik w dziejach, który śni o imperium i boskości, oraz nowo narodzone dziecko, którego marzenia nie znają granic.

Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: The Grave Thief
Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Data wydania: 12 sierpnia 2009
ISBN: 978-83-7301-971-3
Oprawa: miękka
Format: 125×195mm
Liczba stron: 568
Cena: 33,90 zł
Tom cyklu: 3


Sam Savage - "Firmin"

Firmin przychodzi na świat w Bostonie, w latach 60-tych ubiegłego wieku. Jego mama, tuż przed rozwiązaniem, znajduje schronienie w piwnicy antykwariatu. Od pierwszych chwil wielką pasją Firmina staje się literatura. Życie nie szczędzi jednak sympatycznemu bohaterowi przykrości i rozczarowań. Zawodzą go bliskie osoby, popada w uzależnienie od filmów pornograficznych, doświadcza samotności…

A! Jeszcze jedno: Firmin jest zabawnym, miłym…szczurem.

Mądra, przewrotna i dowcipna powiastka filozoficzna. Nieczęsto zdarza się taka książka, taki autor i taki bohater.

Wreszcie się doczekaliśmy. Oto wzruszająca i czuła opowieść o nas, o namiętnych czytelnikach, i o tym, jak czytając jesteśmy w stanie przekroczyć wszystkie granice. Także granice gatunku, jak to robi niezwykły bohater tej książki.
Olga Tokarczuk

Przepyszna książeczka. Firmin jest przeznaczony dla CZYTELNIKÓW. To jest dla osób, dla których nie ma w życiu nic prawdziwszego niż książki.
Donna Leon

Życie szczura może być krótkie i pełne okrucieństw, ale niekoniecznie pozbawione stylu.
Kirkus Review

Sam Savage - urodzony w Południowej Karolinie, obecnie mieszka w Madison. Zdobył tytuł doktora filozofii na Uniwersytecie Yale, gdzie przez jakiś czas wykładał. Był też mechanikiem rowerowym, stolarzem, zawodowym rybakiem i drukarzem. "Firmin" to jego pierwsza powieść.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: Firmin: Adventures of a Metropolitan Lowlife
Tłumaczenie: Radosław Nowakowski
Data wydania: 12 marca 2009
ISBN: 9788308043141
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Format: 123 × 197 mm
Liczba stron: 208
Cena: 28,00 zł
Ilustracje: Fernando Krahn



Redaktor prowadzący: Krzysztof Kozłowski


Autor: Katedra


Dodano: 2009-12-09 13:02:53
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 16:52 31-12-2009
Mnie nie, ale 13 książek z tej listy mialem już wcześniej - interesowałaby mnie może jeszcze jedna. Zresztą mnie Mikołaj książek raczej nie przynosi, bo uważa, ze i tak mam ich za dużo. A co on może wiedzieć!

Lord Turkey - 15:03 31-12-2009
Czy Mikołaj przyniósł komuś coś z powyższej listy? :)
W moim przypadku były to pięknie wydany Wroniec i książka Tchaikovskiego. Obie pozycje zdecydowanie warte lektury.

Shadowmage - 14:40 09-12-2009
Część na pewno się pokryje, ale tryb wyboru był nieco inny, więc w naszym plebiscycie zapewne wystartuje trochę inna stawka.

AM - 14:32 09-12-2009
Czy to część przyszłych nominacji do nagrody Katedry :) .

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS