NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki


Nowa Fantastyka 09/2009 - omówienie numeru

Z końcem lata „Nowa Fantastyka” proponuje lektury dla czytelników na wyższym poziomie literackiego wtajemniczenia, po lżejszą rozrywkę odsyłając zapewne do konkurencji.
Dział zagranicznej prozy otwiera druga część opowiadania Nancy Kress, „Więź Erdmanna”. Serwowanie czytelnikom miesięcznej przerwy w lekturze uznać należy za wątpliwą politykę, szczególnie w przypadku krótkiej formy, jaką jest opowiadanie i szczególnie, gdy tuż obok funkcjonuje przecież „Fantastyka – Wydanie Specjalne”, mogące z powodzeniem zmieścić dłuższe teksty. Choć zakończenie nie niesie zbytnich zaskoczeń, Kress dość zręcznie puentuje swoją opowieść.
Drugim tekstem z importu jest zaangażowane i pełne emocji opowiadanie bohatera numeru, Morta Castle’a, „Jestem twoją potrzebą”. Melancholijna opowieść, opatrzona wylewnym autorskim komentarzem, traktuje o tragicznym losie Marilyn Monroe.
Nieco obszerniejszy i – w skromnej opinii niżej podpisanego – również ciekawszy jest dział prozy polskiej. Błażej Jaworski („Szczury z Princeton”) dzielnie staje do literackiej walki z ważkim pytaniem o istnienie Boga, sięgając po koncepcję Ontomatu, potężnego komputera, zdolnego odpowiadać na pytania, na które zapewne nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Opowiadanie – choć chwilami przegadane i osuwające się w kierunku nieudolnie fabularyzowanej publicystyki – stanowi jednak godną szacunku próbę dokopania się do fundamentów rzeczywistości, czyli rzadki przykład tego, co w fantastyce najwartościowsze.
Z kolei „Kurtyna” Łukasza Kulewskiego, utwór wyróżniony w literackim konkursie „Nowej Fantastyki”, to historia, o której niewiele można powiedzieć, nie zdradzając szczegółów, ale autorowi należą się gratulacje z okazji udanego debiutu. Sprawnie opowiedziana historia, nieskomplikowane, ale wiarygodne sylwetki bohaterów i kilka niespodzianek to wystarczająco wiele, aby uznać opowiadanie za najprzyjemniejszą lekturę tego wydania (choć również przyprawioną gorzką refleksją).
Na deser redakcja zaserwowała jeszcze fragmenty długo oczekiwanej „Burzy” Macieja Parowskiego, które nie rozczarują poszukiwaczy historycznych smaczków i kulturowych odwołań. Jest w nich coś dla ducha – jak choćby dysputa z udziałem m.in. Hitchcocka i Witkacego, a i jest coś dla ciała – na przykład przyspieszający tętno kęs dobrej akcji z obowiązkowym elementem zaskoczenia.
W publicystyce Paweł Matuszek dywaguje nad przyszłością literatury, Bartłomiej Paszylk przeprowadza wywiad z Mortem Castlem, Michał Cetnarowski w kinematografii ostatnich kilku dekad tropi ducha Nowej Przygody, Roman Książek pisze o serialu „24 godziny”, a Ratman powraca jako komiksowy świadek legendy o Dratewce. Ponadto Marcin Przybyłek rozmyśla o (czyżby iluzorycznej?) ludzkiej wolności, a Jerzy Rzymowski o przyszłości sztucznej inteligencji. Niejeden czytelnik będzie jeszcze pewnie nerwowo przekładał kartki, szukając starych dobrych „Jeremiad” Grzędowicza...
Wrześniowa „Fantastyka” stanowi idealny intelektualny trening przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym i z tej przyczyny, wrzucając do plecaka kanapki i podręczniki, warto pamiętać również o niej.

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-09-04 08:54:07
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Rheged - 21:46 05-09-2009
Ani te Jeremiady dobre, ani stare.
Ten numer jest bardzo dobry. Opowiadanie Błażeja znakomicie łączy się z felietonem JeRzego, wywiad łączy się z opowiadaniem Morta, a recenzja seriali na DVD (Twin Peaks, Millenium oraz Medium) łączy się z artykułem o 24 godzinach (luźno, ale jednak). Poza tym w końcu dobre, choć krótkie recenzje. Redakcja zaszalała i efekt jest więcej niż lepszy.

nosiwoda - 09:04 08-09-2009
„Szczuty z Princeton” -> Szczury.
Gdyby jeszcze to opowiadanie Castle'a nie było takie słabe, a to opowiadanie Jaworowskiego tak nielogiczne... Byłoby bardzo dobrze. Najlepszy tekst numeru to mimo wszystko "Kurtyna" debiutanta.

Shadowmage - 09:57 08-09-2009
Cóż, za felietonami Grzędowicza za bardzo nie przepadałem, ale coś fajnego czasem zdarzało mu się napisać.
A o tym numerze się nie wypowiadam, bo przeczytałem tylko wyniki konkursów :P

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS