NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

Glukhovsky, Dmitry - "Outpost"

Ukazały się

Golden, Christie - "Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa"


 Bardugo, Leigh - "Rządy wilków"

 Harkness, Deborah - "Przemiana"

 Islington, James - "Cień utraconego świata"

 Glukhovsky, Dmitry - "Tekst" (wyd. 2)

 Sebastian, Laura - "Królowa Żaru"

 Adams, Douglas - "Autostopem przez galaktykę" (wyd. ilustowane)

 Weir, Andy - "Projekt Hail Mary"

Linki

Silverberg, Robert - "Kroniki Majipooru"
Wydawnictwo: Solaris
Cykl: Silverberg, Robert - "Majipoor"
Tytuł oryginału: Majipoor Chronicles
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Data wydania: Marzec 2009
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7590-018-7
Oprawa: twarda
Liczba stron: 384
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 1982
Tom cyklu: 2Silverberg, Robert - "Kroniki Majipooru"

„Kroniki Majipooru”, tom drugi cyklu o tym samym tytule, to kontynuacja niemal doskonała – rozwija wątki pierwszego tomu i rozszerza perspektywę przed kolejnymi tomami, a zarazem stanowi solidną, samodzielną jakość, nie nudzi i zaskakuje zmienioną formą.

O ile pierwszy tom był opasłą powieścią, o tyle drugi jest zbiorem dziesięciu opowiadań spiętych wspólną klamrą – losami Hissune, przewodnika w Labiryncie Majipooru, który przed kilkoma laty spotkał na swej drodze Lorda Valentine’a, podstępnie zdetronizowanego Koronala. Młody Hissune, objąwszy posadę w administracji, uzyskuje dostęp do Rejestru Dusz i poznaje, rozsypane po bogatej historii planety, historie życia garstki ludzi (i nie tylko).

W szerszym kontekście całego cyklu zalety „Kronik…” są trudne do przecenienia. „Zamek Lorda Valentine’a” był tylko fabułą rozgrywającą się w nieznanym świecie. Tom drugi wprowadza w geografię i historię tego świata, prezentuje mozaikę jego ras i kultur, ilustruje przemiany, a zarazem szczególną ciągłość niektórych zjawisk i instytucji. Stale korespondując z pierwszym tomem, snuje porzucone wątki, wyjaśnia tajemnice i dorysowuje nowe tło znanych wydarzeń. „Kroniki…” są w dużej mierze podróżą po niezwykłym, egzotycznym uniwersum.

Jednak wszystko to jest zaledwie miłym dodatkiem do najważniejszej z zalet. Wszystkie opowiadania „Kronik…” są opowieściami o niezwykłej plastyczności i sile wyrazu, wszystkie rozgrywają motywy stare jak świat. Sprawiają wrażenie emanujących jakąś pierwotną, literacką magią, a Silverberg zdaje się sięgać do samych korzeni literatury. Każdą z historii zawartych w „Kronikach…” czyta się z zapartym tchem, niecierpliwie wypatrując przyszłych wydarzeń. Prostota i przejrzystość wizji Silverberga jest wręcz odurzająca.

W trakcie wędrówek po Rejestrze Dusz, Hissune wciela się w dowódcę wojsk szalonego Koronala, samotną kobietę uciekającą od ludzi, kapitana statku płynącego na kraniec świata, malarza zakochanego w Metamorfie, zbrodniarza targanego przez wyrzuty sumienia i wielu innych postaci nakreślonych starannie, wiarygodnie, pełnych szczegółów, unikatowych cech i motywów, obaw i pragnień.

Każda z tych historii jest przypowieścią o rzeczach najważniejszych. Losy miłości „Thesmy i Ghayroga” to opowieść o obcości, zrozumieniu i niezrozumieniu, przełamywaniu granic i niemożności ich przełamania; „Czas ognia” traktuje o wojnie z jej dylematami, trudnymi do wyważenia racjami, wewnętrznymi konfliktami i przegranymi po obu stronach; „W piątym roku podróży” Silverberg zawarł refleksję o wyprawie w nieznane, o wierze i odwadze, w końcu – wyzwaniu rzuconym światu; „Opowieść Calintane’a” zdradza kulisy wielkich historycznych wydarzeń, pokazuje jak historia zmienia perspektywę i jak łatwo przeoczyć rozsądne racje, oceniając po pozorach; wędrówka przez „Pustynię skradzionych snów” to podróż w głąb siebie i przypowieść o poszukiwaniu, najtrudniejszej czasem do odnalezienia, prawdy o samym sobie; historia „Malarza i Zmiennokształtnych” to celna diagnoza ślepej miłości, jej tendencji do patrzenia przez palce i przykrawania oczywistych prawd do wyidealizowanych wyobrażeń, a zarazem zdolności do przełamywania podziałów; „Zbrodnia i kara” to historia grzechu, jego destrukcyjnej siły, wyrzutach sumienia, ucieczce nie mającej końca i, w końcu, o przebaczeniu; „Wśród tłumaczek snów” przekraczamy z kolei granicę dorosłości, stajemy przed wyzwaniem inicjacji i związanymi z nim lękami; losy „Złodziejki z Ni-moya” to ilustracja fortuny toczącej się kołem, przewrotności i nieprzewidywalności ludzkich losów, ważkich, nieodgadnionych konsekwencji błahych decyzji i wyborów; historia „Voriaxa i Valentine’a” opowiada natomiast o niezwykłej sile braterskich więzi, braterstwie, które zawsze jest „na poły miłością, a na poły wojną”.

Wszystkie opowiadania zebrane razem dotykają jakiejś fundamentalnej prawdy o ludzkim życiu, jego zdolności do wymykania się planom i wyobrażeniom. Przedstawiając te kilka wyrywków z monumentalnej historii Majipooru, Silverberg pokazuje, jak drobne cząsteczki losów jednostek układają się w ogromną rzekę dziejów i jak każda z tych cząstek odgrywa w niej swoją ważką rolę. Historie, wyławiane losowo z Rejestru Dusz, uzmysławiają, że nie ma na świecie życia, które nie stanowiłoby fascynującej opowieści i nie ma człowieka, który nie nosiłby w sobie historii wartej poznania.

„Kroniki Majipooru” to coś więcej niż drugi tom słynnego cyklu science fiction. Ta książka to rzadki przypadek kontynuacji, dla poznania której warto sięgnąć po tom pierwszy, jeśli się go jeszcze z jakichś przyczyn nie czytało.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-08-04 01:58:53
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd


 Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

 Alt, Matt - "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat"

 Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"

 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

 Jadowska, Aneta - "Cud, miód, Malina"

 Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"

 King, Stephen - "Później"

Fragmenty

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"

 Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"

 Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS