NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

antologia - "Epidemie i zarazy"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Lipiec 2008
ISBN: 978-83-7574-048-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 528
Cena: 29,99 zł
Seria: Antologie



antologia - "Epidemie i zarazy"

W wydawniczym światku fantastycznym szerzy się epidemia tematycznych antologii. Jak przebiega lektura najnowszej publikacji Fabryki Słów? Czy zebrane w niej opowiadania1) zażywa się z konieczności, czy też może czyta z fascynacją i rozgorączkowaniem?

Odwrotnie niż w wypadku medykamentów, które zwykle pod apetyczną powłoczką kryją cierpki specyfik, epatująca brzydotą okładka zbioru skrywa osiem całkiem smacznych opowiadań. Cichym bohaterem wszystkich jest wirus – taki czy inny, rozpętujący pandemię lub dopiero szykujący się do ataku, szalejący na pierwszym planie lub obecny w tle opowieści. Autorzy osadzają swoje utwory zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości, każdorazowo rozgrywając te same motywy – strach przez zarażeniem, świat ogarnięty chaosem lub wyludniony, trudne wybory między interesami jednostek a bezpieczeństwem społeczeństw, metafizyczne lub polityczne źródła epidemii.

Ośmiu autorów stworzyło osiem literackich wirusów, z których każdy wywiera nieco inny wpływ na organizm czytelnika. Najłagodniej przebiega lektura Parowozu Andrzeja Pilipiuka i Ogniska 11 Michała Cholewy. Pierwsza z tych infekcji mija, nim zdąży wywołać jakiekolwiek dreszcze, druga jest ckliwą opowiastką, która nic a nic nie przyspiesza tętna.

O szybsze bicie serca przyprawiają natomiast opowiadania Dębskiego, Siedlara i Komudy. Sześćset cetnarów piekła, publikowane już przez Fabrykę Słów pod „Czarną banderą”, reprezentuje zwyczajowo dobry poziom Jacka Komudy w nowym, marynistycznym wydaniu. Piwnica Pawła Siedlara rozgrywa się na granicy światów, umiejętnie łącząc klimat szczeniackich, podwórkowych harców z mrokami średniowiecza opanowanego czarną śmiercią. Rafał Dębski (Ketew Meriri) tworzy zaś dydaktyczną, klimatyczną opowieść w realiach II wojny światowej.

Z kolei w Domu na wzgórzu Jakuba Ćwieka mniej jest klimatu grozy, a więcej klaustrofobicznych lęków i schizofrenicznego przekonania o światowym spisku. Tomasz Duszyński (Antidotum) zaraża zaś wirusem, który we śnie wymazuje pamięć o całym minionym dniu – pomysł ten, choć ciekawy, był już eksploatowany, na dodatek z dużo większym powodzeniem. Anna Kańtoch spróbowała swoich sił w science fiction, tworząc Światy Dantego.

Choć żadne z opowiadań nie powala na kolana, a żaden z autorów nie ma ambicji, by tworzyć cokolwiek ponad opowiastkę z dreszczykiem2), to jednak zbiór prezentuje solidny lokalny poziom literacki. Nawet jeśli fabuły wydają się mało oryginalne, opowiadania czyta się przyjemnie. Niemała w tym pewnie zasługa wdzięcznego tematu oraz pisarskiego doświadczenia większości autorów, którzy niejednokrotnie mierzyli się już z podobną tematyką i tworzyli dzieła o zbliżonym zabarwieniu gatunkowym.

Jest to jednak argument natury obrotowej, gdyż będą tacy, którzy pokręcą nosem nad kolejnym zbiorem, w którym Komuda serwuje awanturnicze opowieści z domieszką fantastyki, Pilipiuk odbywa kolejne podróże w czasie, a Siedlar próbuje nastraszyć ciemną piwnicą. Na kartach tego zbioru tylko Kańtoch próbuje czegoś nowego – też, koniec końców, nie lądując daleko poza granicami dotychczas eksploatowanych wizji. Pisarstwo autorów „Epidemii…” to literackie wirusy, na które organizmy czytelników po wielokroć zdążyły się już uodpornić.

Jaka jest więc ostateczna diagnoza? W straszeniu czytelnika łatwo o klęskę, groteskę, obmierzłość lub śmieszność, a czytelnicy pragnący lektury, która zaraziłaby ich odrobiną dreszczy, wypieków na twarzy i szybszym biciem serca, często przeżywają rozczarowanie. W tym kontekście wachlarz objawów występujących podczas lektury „Epidemii i zaraz” wydaje się satysfakcjonujący.



1) Zawartość zbioru:

  • Andrzej Pilipiuk, Parowóz
  • Michał Cholewa, Ognisko 11
  • Jakub Ćwiek, Dom na wzgórzu
  • Rafał Dębski, Ketew Merir
  • Anna Kańtoch, Światy Dantego
  • Paweł Siedlar, Piwnica
  • Tomasz Duszyński, Antidotum
  • Jacek Komuda, Sześćset cetnarów piekła
  • 2) Może za wyjątkiem Anny Kańtoch i Rafała Dębskiego, którzy stworzyli opowiadania mające również swój wymiar umoralniający i – w sensie płynącej z nich refleksji – mogą być w odbiorze nie tylko „rozrywkowe”, ale również pouczające, a chwilami nawet gorzkie.



    Autor: Krzysztof Pochmara


    Dodano: 2008-09-19 20:41:31
    Komentarze
    -Jeszcze nie ma komentarzy-
    Komentuj


    Artykuły

    Plaża skamielin


     Zimny odczyt

     Wywiad z Anthonym Ryanem

     Pasje mojej miłości

     Ekshumacja aniołka

    Recenzje

    Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


     Fosse, Jon - "Białość"

     Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

     Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

     Brzezińska, Anna - "Mgła"

     Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

     Lindgren, Torgny - "Legendy"

     Miles, Terry - "Rabbits"

    Fragmenty

     Grimwood, Ken - "Powtórka"

     Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

     Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

     Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

     Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

     Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

     Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

     Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

    Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS