NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Carey, Jacqueline - "Wybranka Kusziela"
Wydawnictwo: MAG
Cykl: Dziedzictwo Kusziela
Tytuł oryginału: Kushiel's Chosen
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Data wydania: 2005
Wydanie: pierwsze
Oprawa: miękka
Liczba stron: 575
Cena: 35 zł
Tom cyklu: 2



Carey, Jacqueline - "Wybranka Kusziela"

Wielu, zwłaszcza początkujących autorów, stara się nie wykraczać poza utarte schematy gatunku, a w rezultacie ich książki, choćby nawet dobrze napisane, nie wnoszą nic nowego. Owszem, mogą zapewnić na jakiś czas niezłą rozrywkę, ale nic poza tym. Takie książki szybko się czyta, a jeszcze szybciej zapomina. Jeszcze gorzej ma się sytuacja wtedy, gdy pisarz z uporem maniaka tworzy niekończące się cykle (jak Jordan czy Goodkind), nie zwracając uwagi na to, iż od pewnego momentu poziom jego dzieła dramatycznie się obniża. Cóż z tego, że ciekawe pomysły już dawno nie przychodzą do głowy, wszak najbardziej liczy się żądza pieniądza... więc jak za dotknieciem czarodziejskiej różdżki pojawiają się coraz to nowe wątki, opisy strojów zajmują kilka stron, rozmyślania bohaterów jeszcze więcej... Aż ma się nieodpartą ochotę krzyknąć „kończ waść wreszcie, wstydu oszczędź”...

Całe szczęście, że nie jesteśmy skazani na mękę ich czytania, ponieważ na naszym rynku można bez problemu znaleźć naprawdę dobrych autorów. Jedną z nich jest bez wątpienia Jacqueline Carey, która swoją literacką karierę zaczęła od mocnego uderzenia. Jej pierwsza powieść fantasy – „Strzała Kusziela", otrzymała prestiżową nagrodę Locusa za najlepszy debiut 2001 roku. I trzeba przyznać, że całkowicie zasłużenie. Na tylnej stronie okładki polskiego wydania widnieje napis: „Najbardziej utalentowana autorka od czasów Ursuli Le Guin". Trudno mi się z tym zgodzić, ponieważ nie jest to do końca prawda. Zupełnie jakby nie było C.S. Friedman („Trylogia Zimnego Ognia”), Robin Hobb (cykle: „Skrytobójca” i „Złotoskóry”), Kate Elliott („Korona Gwiazd”), Anny Brzezińskiej (saga o Twardokęsku, „Wody głębokie jak niebo”)... W każdym razie twórczość tych pań stanowi koronny dowód na to, że kobiety potrafią pisać fantastykę wysokiej klasy i wcale nie ustępują mężczyznom na tym polu.

„Wybranka Kusziela” to bezpośrednia kontynuacja bestsellerowej „Strzały Kusziela”, bardzo wyrafinowanego fantasy ze sporą dawką erotyzmu. Po uporaniu się z zagrożeniem ze strony Skaldów wydawać by się mogło, że po latach wojny w Terre d'Ange wreszcie zapanuje spokój. Jednak nie wszystkim przypadło do gustu małżeństwo młodej królowej Ysandry de la Coursel z piktyjskim władcą Alby i zrobią wszystko, żeby zmienić istniejący stan rzeczy. Melisanda Szachrizaj knuje starannie przemyślaną intrygę mając na celu zdobycie władzy. Nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć swój cel.

Fedra pragnie uwolnić swego najlepszego przyjaciela Hiacynta od terminu u Pana Cieśniny. W tym celu zaczyna studiować starożytne księgi jeszuitów wierząc, że uda jej się odnaleźć jakiekolwiek pomocne w tym wzmianki. Na jakiś czas musi jednak porzucić badania, ponieważ w bliskim otoczeniu Ysandry kryje się zdrajca. Jego zdemaskowanie staje się kwestią priorytetową, tym bardziej, że nie wiadomo, jak głęboko sięga zmowa i ile ważnych osób w państwie w nim uczestniczy, a zaufać można niewielu. Hrabina udaje się do La Serenissimy, gdzie znajduje się źródło spisku. Samo poznanie prawdy nie wystarczy, trzeba jeszcze utrzymać się przy życiu i tę wiedzę wykorzystać, zanim będzie za późno. Czy uda się powstrzymać zamachowców i ocalić królową? Jak dobrze pamiętamy z pierwszej części trylogii - każde zwycięstwo ma swoją cenę... I kto tym razem ją zapłaci?

Muszę przyznać, że na „Wybrankę Kusziela” czekałem z niecierpliwością, zastanawiając się jak będą układać się dalsze losy mojej ulubionej postaci książkowej. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że dama ze szkarłatną plamką w oku to najlepiej i najciekawiej przedstawiona postać kobieca w fantasy. Mówcie sobie co chcecie, ale chyba zakochałem się w Fedrze... Bo czyż nie jest wyśnionym ideałem każdego mężczyzny? Piękna, inteligentna, potrafiąca odgadywać i zaspokajać najskrytsze pragnienia. Czegóż chcieć więcej do szczęścia?

Akcja trylogii rozgrywa się w alternatywnym świecie przypominającym miejscami średniowieczną Europę (np. Terre d'Ange nieodparcie przywodzi na myśl dekadencką Francję, La Serenissima - Wenecję), w innych natomiast w znacznie starszych kulturach (Skaldów, Piktów, Celtów czy choćby wspaniałej cywilizacji Kriti). Carey nie ograniczyła się jednak do kilku mało istotnych zmian czy przeróbek, ale zaprezentowała dużo własnych, bardzo interesujących pomysłów. Ciekawą i oryginalną koncepcją jest system religijny, którego esensję stanowi cielesność i dawanie rozkoszy (żeby tak u nas...). Wykreowane przez Jacqueline uniwersum może zaimponować złożonością i różnorodnością, nie sposób się przy tym nudzić.

Jednak najbardziej urzekł mnie jej warsztat pisarski, umiejętność znakomitego operowania piórem. Piękny i niezwykle elegancki język sprawia, że nawet części opisowe (których tu nie brakuje) czyta się z dużą przyjemnością. I nieraz nasuwa się refleksja: wielka szkoda, że ja tak nie umiem „malować” za pomocą słów. Warto również wspomnieć, że fragmenty poświęcone sztuce uprawiania miłości zostały napisane ze smakiem, bez epatowania wulgaryzmami. Poruszyć bardzo wstydliwy dla wielu temat ludzkiej seksualności to rzecz doprawdy odważna, ale uczynić to z taką klasą i wdziękiem, to po prostu niezwykłe.

Dużym atutem "Wybranki Kusziela" jest świetny klimat, interesujące, niebanalne pomysły na fabułę, która nieraz potrafi zaskoczyć nieoczekiwanym zwrotem akcji. Autorka potrafi tchnąć życie w wykreowany przez siebie świat, sprawić, że postacie na kartach jej książek nie wydają się dla czytelnika jedynie papierowymi tworami, które znikną zaraz po przeczytaniu ostatniej strony, lecz jawią się jako osoby z krwi i kości, które lubimy (bądź nie) i których losami się przejmujemy.

Jeszcze w tym roku powinniśmy poznać zakończenie trylogii. Wówczas przyjdzie czas na ocenę całości.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić tę książkę zwłaszcza tym, którzy szukają w fantasy czegoś więcej, niż to, co zwykle dostają. I z całą pewnością nie będzie to czas stracony.


Ocena: 8/10
Autor: ASX76
Dodano: 2006-01-25 21:45:13
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS