NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki


SFFiH #23 - omówienie numeru

Opowiadania:

  • Aam Przechrzta - Alchemik
  • Dawid Juraszek - Twarzą w twarz...
  • Michał Cetnarowski - Leśni chłopcy
  • Tomasz Kilian - Szczur w wannie
  • Piotr Drzewiński - Pierwsze zadanie
  • Ela Graf - Niczyja
  • Artur. R. Skowroński - To była dobra oferta

Publicystyka:

  • Żelkowski & Żwikiewicz - Voyage, voyage
  • Feliks W. Kres - Młodzi i starzy
  • Adam Cebula - Napisać instrukcję


Najnowszy numer SFFiH wita swych wiernych czytelników iście „heroiczną” okładką. Na dokładkę w numerze można znaleźć konkurs filmowy i krótką recenzję serialu – jak na mój gust o wiele za krótką. A szkoda, bo pierwsza seria „Herosów” była sporym wydarzeniem, któremu warto by poświecić nieco więcej miejsca. Niemniej sam pomysł godny uwagi.
Blok opowiadań rozpoczyna „Alchemik” Adama Przechrzty – tekst mocno „pilipiukowy”. Podobny lekki styl, tematyka, a także ilości wypitego w trakcie historii alkoholu jasno wskazują inspirację. Co ciekawe, sama fabuła opowiadająca o tytułowym Alchemiku i jego tajemnicach jest ciekawsza od wielu utworów Wielkiego Grafomana. Pytanie tylko: czy rozrośnie się w cykl jak historyjki o Jakubie Wędrowyczu?
„Twarzą w twarz” to z kolei opowieść o Ł. Zaszyty w swoim mieszkaniu, całkowicie odizolowany od realnego świata główny bohater powoli zatraca umiejętności interpersonalne. Boi się rozmawiać, ucieka przed innymi ludźmi, pół godziny zastanawia się czy w e-mail użyć zwrotu „Witaj” czy „Dzień dobry”. Dopiero drobne zdarzenie zmusza go do opuszczenia swego azylu. Czy uda mu się przeżyć w gąszczu miejskiej dżungli? Może i sam pomysł nie jest specjalnie oryginalny, ale opowiadanie zostało napisane dobrym stylem i wciąga. I ma intrygujące zakończenie.
Kolejna rocznica 17 września miała chyba wpływ na powstanie „Leśnych chłopców” Michała Cetnarowskiego. Autor opowiada nam bowiem historię o polskich partyzantach, którzy pod koniec II wojny światowej muszą podjąć niełatwą decyzje. Walczyć dalej (w domyśle z Sowietami) czy może „wyjść z lasu”? Podobnie jak było z tekstem sprzed miesiąca („Bodhisattwa” Szczepana Twardocha) i tutaj polskie dylematy narodowe zostały powiązane z elementami grozy. O ile jednak opowiadanie Twardocha klimatem było zbliżone do Kinga, „Leśnym chłopcom” bliżej raczej do Mastertona.
Nie spodobał mi się za bardzo „Szczur w wannie” Tomasza Kiliana. Ot, taka sobie śmieszno-straszna historyjka – nic specjalnego.
Ciekawiej prezentuje się za to „Pierwsze zadanie” Piotra Drzewińskiego. Jest to lekko i dowcipnie opowiedziana historia dwóch młodych magów, którzy wyruszają w swoją pierwszą wyprawę. Terry Pratchett to to nie jest, ale w czasie lektury kilkakrotnie zachichotałem, co moim zdaniem, dobrze wróży autorowi.

Najsłabiej w numerze prezentują się utwory: „Niczyja” Ewy Graf i „To była dobra oferta” Artura R. Skowrońskiego. Pierwszy traktuje o odwadze i potędze wolności, drugi to kolejny wariant historyjki o nawiedzonym domu. Niestety oba są dość przewidywalne i czytelnik po przeczytaniu kilku akapitów zna ich zakończenie. A przecież „szorty” powinny być oparte na pomyśle.

Na koniec łyk udanej publicystyki. Tandem Żelkowski & Żwikiewicz rozprawia o podróżach bliskich i dalekich, a także o nieznanym obliczu pisarza, Feliks W. Kres tłumaczy, dlaczego nie chce wchodzić w żadne spółki, a Adam Cebula pisze instrukcję.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2007-10-09 17:30:05
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS