NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

Linki

Clement, Peter - "Inkwizytor"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: The Inquisitor
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7301-883-9
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 432



Clement, Peter - "Inkwizytor"

Zdawać by się mogło, że dreszczowiec w szpitalnych fartuchach to nieporozumienie. Tymczasem literackie eksperymenty w tej sferze przebiegają nad wyraz pomyślnie. Ich efektem jest garść solidnych powieści, dla których wymyślono już nawet osobną szufladkę – thriller medyczny.

Ów podgatunek wiele ze swej popularności zawdzięcza odwiecznym lękom przed szpitalami i medycyną – mniej skuteczną siostrą magii. Nie bez znaczenia jest też zapewne paradoksalny punkt wyjścia fabuły – ludzi zabija się tam, gdzie teoretycznie winno się ich ratować; i gdzie są najbardziej bezbronni.

Clement rozpoczyna „Inkwizytora” podręcznikowo – trupem. Na wypadek, gdyby to nie wystarczyło, w tło wpleciono jeszcze epidemię SARS (kilka dodatkowych trupów plus ciągłe poczucie zagrożenia) i kilka pomniejszych wątków, jak choćby miłosne perypetie bohaterów oplecione siecią szpitalnych plotek. Pojawiają się też poważniejsze motywy, jak na przykład bunt Earla i Jimmy’ego przeciwko bezdusznym procedurom i znieczulicy szpitalnego personelu.

Początkowo wątek główny wręcz gubi się w nawale wątków pobocznych. Dyskretne zbrodnie nieszczególnie przerażają na tle szpitalnego szaleństwa, które przecież każdego dnia wielokrotnie ogląda śmierć. Dopiero po jakimś czasie następuje eskalacja zagrożenia, a tajemniczy zabójca zaczyna budzić więcej emocji niż personalne konflikty w szpitalu i zobojętniały na ludzkie cierpienie personel. Napięcie szybko rośnie, szczególnie, gdy działania zabójcy zaczynają zazębiać się z osobistym życiem bohaterów. Po spokojnym starcie rozpoczyna się szaleńczy wyścig z czasem i łapczywe pożeranie kolejnych rozdziałów w nadziei na rychłe rozwiązanie zagadki.

Peter Clement od początku pozwala czytelnikowi myśleć, że przejrzał zawiłości intrygi. Szybko się jednak okazuje, że nie tyle autor dał się przyłapać, co celowo myli tropy, podrzucając czytelnikowi fałszywe hipotezy, by perfidnie wpuścić go w maliny. Co wytrawniejszym łowcom rozwikłanych tajemnic metoda może wydać się nieco brutalna – wszak podstawienie oczywistego kozła ofiarnego, który potem, wbrew wszelkim poszlakom, okazuje się niewinny, jest zagraniem niezbyt finezyjnym. Z drugiej strony – fałszywe tropy doskonale się sprawdzają, a czytelnik, nie mogąc przewidzieć finału, wstrzymuje oddech do ostatniej strony.

Autor jest lekarzem i widać to na każdym kroku. Wszelkie okrzyki „adrenalina, dosercowo!” brzmią nad wyraz wiarygodnie, a zapach po elektrowstrząsach aż szczypie w oczy. Sceneria sprawia, że „Inkwizytor” smakuje trochę jak „Ostry dyżur”. Z tą jedną subtelną różnicą, że na „Ostrym dyżurze” ludzi się ratowało, a „Inkwizytor” ich zabija. Ten detal przesądza o finalnym efekcie – dostajemy doskonałe i emocjonujące czytadło. I kilka miligramów adrenaliny. Co rozdział.


Ocena: 7/10
Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2007-06-16 15:10:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS