NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Hobb, Robin - "Złocisty Błazen"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Trylogia Złotoskórego
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Data wydania: Styczeń 2005
ISBN: 83-89004-74-7
Liczba stron: 690
Tom cyklu: 2



Hobb, Robin - "Złocisty Błazen"

Drugi tom trylogii o Złotoskórym rzuca nas w wir wydarzeń dziejących się w Koziej Twierdzy po zakończonej misji Błazna, przez którą Bastard Rycerski Przezorny znów został wciągnięty w dworskie intrygi.

W „Złocistym” autorka ponownie pokazuje nam ogrom swoich możliwości fabularnych. Poznajemy konsekwencje utraty partnera w Rozumieniu, przybliżone nam zostają problemy zarządzania królestwem przez pochodząca z gór królową Ketriken, a przeżywający swą drugą młodość Cierń Spadająca Gwiazda, pełniący rolę oficjalnego doradcy monarchini, zaskakuje coraz to nowymi pomysłami i eksperymentami.

Wydawałoby się, że autorka nie mogła już nas niczym większym zadziwić. Na szczęście jest to mylne wrażenie, które szybko zostaje zastąpione przez zainteresowanie nowymi motywami i wzbogacającymi dotąd znane szczegóły faktami. Fabuła ewoluuje, dostrzegamy zmiany, które zaszły podczas kilkunastu lat nieobecności Bastarda w stolicy Królestwa Sześciu Księstw, a także poznajemy bliżej mieszkańców krajów ościennych i tych dalej leżących.

Na szczęście pewne elementy pozostają niezmienne. Głównym z nich jest tendencja do wpadania Toma Borsuczowłosego w kłopoty. Nie dość, że to przybrane imię nie zawsze dobrze kryje jego prawdziwą tożsamość, to jeszcze do jego obowiązków ciągle zostają dodawane nowe, które muszą zostać pogodzone z osobistymi troskami. Momentami wydaje się, że tylko Bastard może sobie poradzić z wieloma istotnymi dla Korony sprawami, co zdaje się wykorzystywać Cierń. Dodatkowo zarówno on, jak i Złotoskóry alias Błazen, przysparzają Bastardowi osobnych trosk, co nie ułatwia mu życia. Zwłaszcza że starego mentora Toma zaczyna zżerać pewna chorobliwa ambicja, a dawny trefniś króla Roztropnego okazuje się być kimś zupełnie innym, niż się można było spodziewać. A może tylko innym niż się sądziło...

W „Złocistym Błaźnie” zostajemy także zapoznani z okolicznościami zaręczyn narczeski Eliani z księciem Sumiennym. Wbrew początkowym założeniom, że to małżeństwo zbliży mieszkańców Królestwa Sześciu Księstw i Zawyspiarzy, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Jak się okazuje, sztuka dyplomacji, mimo pomocy nieoficjalnych sposobów zdobywania informacji, nie zawsze działa cuda. Motyw ten poszerza wyobrażenie czytelnika o świecie wykreowanym przez autorkę, podobnie jak niektóre fakty z życia Błazna czy też problemy Miasta Wolnego Handlu i jego egzotycznych mieszkańców. Dodając do tego wszystkiego wciąż zagrażających spokojowi Bastarda i Rozumiejących Srokatych, niepokoje nad granicą z Krainą Miedzi i wewnętrzne problemy królestwa otrzymujemy bardzo interesującą mieszankę wątków, które nie pozwalają oderwać się od lektury. Całości dopełniają liczne dalszoplanowe postacie: Koper, Szperacz, Dziewanna czy Uprzejmy Brzeczka, które wzbogacają powieść, wnosząc niekiedy do niej elementy humoru.

Książka jest naprawdę bardzo sprawnie skomponowaną powieścią. Autorka umiejętnie rozwija dawne wątki, wplata nowe i tworzy z tego interesującą całość. Miłośnicy pisarstwa Hobb powinni być głęboko usatysfakcjonowani, inni czytelnicy zaś przynajmniej trochę zaciekawieni, a wielu z nich grozi wciągnięcie do tego barwnego i bogatego świata.

Książka została wydana ładnie i starannie. Spore tomiszcze bez problemu wytrzymało czytanie i zapewne podoła wielu następnym w rękach szanujących książki czytelników. Nieliczne literówki nie zepsuły mojego dobrego wrażenia.

Lektura „Złocistego” potwierdza dość powszechną wśród czytelników opinię, że cykl o Złotoskórym jest trochę lepszy od świetnego przecież „Skrytobójcy”. Nie jest to różnica wielka, ale dość wyraźna. Niemniej jednak wciąż nie zdecyduję się na postawienie Robin Hobb „dziewiątki”, mam bowiem cichą nadzieję, że ta pisarka zachwyci mnie i wielu jej fanów czymś jeszcze lepszym.


Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2006-03-01 18:24:34
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS