NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Lee, Fonda - "Okruchy jadeitu. Szlifierz z Janloonu"

Ukazały się

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"


 Larson, B.V. - "Świat Skraju"

 Chen, Mike - "Bracia"

 Mortka, Marcin - "Ostrza burzy"

 Majchrowski, Stefan - "Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata"

 Sokalska, Anna - "Tęsknica"

 Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2023)

 Clare, Cassandra - "Strażnik miecza"

Linki

Koontz, Dean - "Apokalipsa Odda"
Wydawnictwo: Albatros
Cykl: Odd Thomas
Tytuł oryginału: Odd Apocalypse
Tłumaczenie: Danuta Górska
Data wydania: Październik 2014
ISBN: 978-83-7885-517-0
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania oryginału: 2012
Tom cyklu: 5Koontz, Dean - "Apokalipsa Odda"

Apokaliptyczna stabilizacja


Dean Koontz to pisarz, który tworzy dzieła z podziwu godną regularnością. Thrillery, horrory, powieści dla dzieci, humorystyczne, erotyczne – każdy znajdzie coś dla siebie, choć kojarzony jest raczej z gatunkiem grozy. Do jego powieści trzeba niestety podchodzić z ostrożnością, gdyż regularność nie idzie w parze z równą jakością. Koontz napisał kilka świetnych powieści, wiele znośnych i sporo w mniejszym lub większym stopniu wybrakowanych. Seria poświęcona perypetiom Thomasa Odda nie zyskała w Polsce wielkiej popularności. Czy najnowsza część przygód sympatycznego kucharza może to zmienić?
Nadprzyrodzony dar Odda Thomasa pozwala mu nie tylko widzieć zmarłych i porozumiewać się z nimi, ale też działa niczym magnes, który wciąga w poważne tarapaty. Uratowana przez niego Annamaria zdaje się dodatkowo intensyfikować to przyciąganie. Tym razem Odda nachodzą wizje świata, który wygląda na zniszczony wojną atomową. W dodatku podróżujący konno duch zamordowanej kobiety prosi protagonistę o uratowanie chłopca, który przebywa gdzieś w posiadłości Roseland. We wszystko wmieszany jest miliarder, właściciel posiadłości, Nikola Tesla oraz duch pewnego bardzo znanego reżysera.
Największą wadą „Apokalipsy Odda” jest powtarzalność. Jest to piąta część serii i w pełni powtarza schemat z poprzednich. Na początku Odd trafia w miejsce, w którym zdarzy się lub już dzieję się coś strasznego, zamieszany w to jest duch, który staje się motywacją bohatera do działania, a wszystko ma posmak nadprzyrodzony. Nie zmienia się sam protagonista ze swą pierwszoosobową narracją i ciętą krytyką polityki, show businessu i tym podobnych. W pewnym sensie jest to zaleta, bo czytelnik sięgający po kolejną część cyklu nie oczekuje rewolucji i zupełnie nowego dzieła, ale jednak pewne odstępstwa od schematów byłyby mile widziane. Taka szablonowość nie razi, gdy czyta się kolejne części w pewnych odstępach czasu, lecz przypuszczać można, że czytane jedne po drugim mogłyby zacząć nużyć – podobnie jak seryjnie pisane dzieła Harlana Cobena.
Odd Thomas przyciąga nie tylko duchy i nieszczęścia, ale też czytelników. To właśnie protagonista pozostaje największą zaletą serii, gdyż Koontzowi udało się stworzyć uosobienie dobrego kumpla. Zwyczajnych niezwyczajnych bohaterów w literaturze jest wielu, gdyż to właśnie z nimi czytelnicy w teorii powinni się identyfikować, lecz protagonista „Apokalipsy Odda” zdecydowanie się wyróżnia. Młody kucharz to człowiek o prostych i zdecydowanych poglądach, który musi radzić sobie ze stratą i swą wyjątkowością. Nie jest przy tym nadczłowiekiem – czasem zostaje zmuszony do sprawdzenia granic wytrzymałości swego ciała, lecz przeciwników pokonuje raczej sprytem. A w dodatku jest niemal nieustannym źródłem satyrycznych przerywników, które stanowią przeciwwagę dla mroku, który napotyka na swej drodze. Są tu perełki w stylu „...dostałbym takiego świra, że kwalifikowałbym się na wiele wysokich stanowisk w rządzie”. Czasem można odnieść wrażenie, że Odd przesadza ze swą antysystemowością, ale i tak robi to z gracją. Siła głównego bohatera wiąże się tu niestety ze słabością pozostałych postaci. O ile jeszcze Annamaria pozostaje intrygująco tajemnicza, to pozostałe stanowią zmarnowany potencjał. Dotyczy to zwłaszcza antagonistów – związki pomiędzy mieszkańcami Roseland mogły zostać dużo ciekawiej ukazane. Uproszczenie wypaczonych relacji jest tu konsekwencją prostolinijności narratora, lecz i tak szkoda zaprzepaszczonej szansy.
„Apokalipsa Odda” to powieść, która nie zawiedzie fanów poprzednich części. Powtarza co prawda schematy, ale są to schematy sprawdzone, a Dean Koontz nadal potrafi przyciągnąć czytelnika. Mieszanka grozy i poczucia humoru oraz niezwykle sympatyczny główny bohater sprawiają, że i osoby nie znające cyklu powinny się tu odnaleźć. Lepiej jednak zacząć od pierwszego tomu i wtedy zadecydować, czy chce się ruszyć w dziwną drogę, którą kroczy małomiasteczkowy kucharz.


Autor: Jakub „Qbuś” Nowak
Dodano: 2014-12-04 13:45:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Zimny odczyt


 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

Recenzje

Ryan, Anthony - "Parias"


 Moore, Alan - "Iluminacje"

 Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 2

 Lee, Fonda - "Wojna o jadeit"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Rak, Radek - "Agla. Aurora"

 Wells, Martha - "Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan"

Fragmenty

 Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Saulski, Arkady - "Czarne miecze"

 Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 3001. Finał"

 Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

 Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS