NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda. Serce Gór" (Fabryka Słów)

Szczubełek, Kamila - "Droga do Wyraju"

Ukazały się

King, Stephen - "Podpalaczka" (2021)


 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Tidhar, Lavie - "Ziemia nieświęta"

 Oszubski, Tadeusz - "Sfora"

 Szyda, Wojciech - "Sajens fikcje"

 Warszawski, Ilja - "Ostatni wieloryb" (Klasycy radzieckiej sf)

 Briggs, Patricia - "Ślad dymu"

 Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda. Serce Gór" (Fabryka Słów)

Linki

Majka, Paweł - "Pokój światów"
Wydawnictwo: Genius Creations
Cykl: Mitoświat
Data wydania: Luty 2014
ISBN: 978-83-7995-000-3
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 400
Cena: 32,49 zł
Tom cyklu: 1Majka, Paweł - "Pokój Światów"

Zemsta w fantastycznym kolażu


Z lektury „Pokoju Światów” Pawła Majki płyną następujące wnioski: fantastyka pełna jest niewykorzystanych w stu procentach motywów, jeśli tylko autor umie je twórczo przekształcić, a powieść rozrywkowa może być inteligentna, niosąc za sobą jedynie żywiołową akcję. Świetny debiut.

O debiutanckiej powieści Pawła Majki, autora kojarzonego przede wszystkim z opowiadań zamieszczanych w antologiach i pismach, chodziły słuchy już od dawna. Wpierw miał wydać książkę w Fabryce Słów, potem – już inny projekt – trafił do Powergraphu (nadal znajduje się w planach na bieżący rok w formie ebooka). Tymczasem dość nieoczekiwanie pierwsza wydana powieść ukazała się nakładem początkującego wydawnictwa Genius Creations. „Pokój Światów” jest więc niejako podwójnym debiutem. Dodajmy, że udanym.

Autor powoli stara się wprowadzić czytelnika w realia, ale i tak początek powieści potrafi oszołomić zestawieniem motywów. W nieco steampunkowych realiach (rozwój technologiczny cofnięty w stosunku do naszej linii czasowej, dominacja korporacji przemysłowych, kolej i sterowce zamiast motoryzacji czy samolotów) – chociaż dalekich od klasycznego ujęcia – przewija się wiele elementów typowych dla fantastyki, acz dość rzadko występujących obok siebie. Na roztaczanej przez Majkę scenie pojawiają się więc Marsjanie, potwory, bóstwa, magia, postacie z legend i literatury, a nawet idee obleczone w ciało. W zasadzie wszystko, w co ludzie wierzyli, wierzą lub są w stanie uwierzyć w „Pokoju Światów” może przybrać rzeczywistą formę i wpływać na losy bohaterów.

Co za tym wszystkim stoi? Nie będę tego wyjaśniał, chociaż autor w tym wypadku dość szybko uchyla tajemnicy; najlepiej o tym przekonać się samemu. Ważniejsze jest to, jak należy ocenić ten cały galimatias. Początkowo przychodzi niepewność połączona z niedowierzaniem, która rodzi pytanie, czy autor na pewno czuł się w pełni władz umysłowych, kiedy tworzył kanwę dla fabuły? Na szczęście to tylko sprytny trik i zwątpienie szybko przemija, a z mieszanki motywów wyłania się przemyślana i konsekwentna wizja, której poszczególne elementy się zazębiają. Dodatkowo, gdy już się wydaje, że nic więcej czytelnika nie zaskoczy, Majka potrafi wyciągnąć kolejnego asa z rękawa, dzięki czemu do końca powieści można się cieszyć bogatym i fascynującym kolażem fantastycznych inspiracji.

W tym pełnym pomysłów świecie przedstawionym osadzona została fabuła, która, jak przystało na powieść przede wszystkim rozrywkową, nie należy do skomplikowanych; a przynajmniej nie wydaje się taką na pierwszy rzut oka. Charakterystyczną cechą „Pokoju Światów” jest to, że często pierwsze wrażenie jest mylne. W efekcie, chociaż powieść posiada wszelkie znamiona prozy łatwej i przyjemnej, to przy bliższym przyjrzeniu się, na jaw wychodzi jej pomysłowa konstrukcja. Nie bez znaczenia jest też duża dynamika opisów, często zmieniająca się perspektywa narracji i cały czas unosząca się nad opowieścią atmosfera tajemnicy.

Opisywane wydarzenia koncentrują się wokół postaci głównego bohatera, którego jedynym pragnieniem jest wywarcie zemsty. Za co i na kim? O tym czytelnik będzie się dowiadywał stopniowo, gdyż Majka nie od razu odkrywa wszystkie karty. Ba, liczne, acz rozrzucone po całej powieści, retrospekcje powoli ujawniają przeszłość i motywacje postaci. Element ten jest wykonany umiejętnie i dobrze spleciony z wydarzeniami „teraźniejszymi”. W efekcie dopiero blisko finału przed czytelnikiem odkryte zostają tajemnice przeszłe, jak i sedno uknutej przez bohatera intrygi.

Lektura debiutanckiej powieści krakowskiego pisarza przynosi dużo satysfakcji. Z jednej strony oferuje całe spektrum ciekawych i przemyślanych pomysłów, które ubarwiają świat przedstawiony; z drugiej jest to po prostu bardzo dobrze napisana powieść przygodowa, pełna zwrotów akcji i tajemnic do odkrycia. Aż żal, że kończy się tak szybko (chociaż przecież wcale do cienkich nie należy), ale pocieszenie przynosi zakończenie, które zwiastuje drugi tom (ale bez wrednego cliffhangera). Jego rychłego ukazania się autorowi i czytelnikom życzę.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2014-03-07 21:53:47
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yans - 09:27 10-03-2014
Ooo, nie pamiętam kiedy ostatnio byłeś tak entuzjastycznie nastawiony do jakiejś książki, nie mówiąc już o debiucie ?!?! :)

ASX76 - 13:42 17-03-2014
Ciekawe, ile kosztowało wzbudzenie takiego entuzjazmu?

Shadowmage - 15:34 17-03-2014
Autora długie wieczory spędzone nad pisaniem :P

Ciacho - 15:47 08-07-2015
Recenzja brzmi równie zachęcająco, co fabuła. Jak spodoba mi się najnowsza książka Majki w Rebisie, bo pewnie po nią szybciej sięgnę, to po "Pokój świata" sięgnę w następnej kolejności. :)

kurp - 06:27 09-07-2015
A to ci recenzja!
Chyba trzeba będzie nadrobić.

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"


 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Onyebuchi, Tochi - "Riot Baby"

 Maguire, Gregory - "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu"

 Crowley, John - "Małe, duże"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Cameron, Miles - "Upadek smoków"

Fragmenty

 Masterton, Graham - "Susza"

 Maciewicz, Monika - "Wiedma"

 Shusterman, Neal & Shusterman, Jarrod - "Susza"

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Marillier, Juliet - "Córka lasu"

 Liu, Cixin - "O mrówkach i dinozaurach"

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

 Enríquez, Mariana - "Nasza część nocy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS