NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Manasypow, Dimitrij - "Droga stali i nadziei"

Glukhovsky, Dmitry - "Outpost"

Ukazały się

Mortka, Marcin - "Morza Wszeteczne" (SQN)


 Krasowska, Maria - "Banda Szalonych Obozowiczów"

 King, Stephen - "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" (wydanie rozszerzone)

 Golden, Christie - "Podróż przez Azeroth. Wschodnie królestwa"

 Bardugo, Leigh - "Rządy wilków"

 Harkness, Deborah - "Przemiana"

 Islington, James - "Cień utraconego świata"

 Glukhovsky, Dmitry - "Tekst" (wyd. 2)

Linki

Anthony, Piers - "Źródło magii"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cykl: Anthony, Piers - "Xanth"
Tytuł oryginału: The Source of Magic
Tłumaczenie: Paweł Kruk
Data wydania: Czerwiec 2012
ISBN: 978-83-10-12109-7
Oprawa: miękka
Format: 135 x 204 mm
Liczba stron: 448
Cena: 39.90 zł
Rok wydania oryginału: 1978
Tom cyklu: 2Anthony, Piers - "Źródło magii"

Klasyczna wyprawa do źródeł magii


„Źródło magii” Piersa Anthony’ego to drugi tom serii powieści, których akcja rozgrywa się w przepełnionej magią krainie zwanej Xanthem, gdzie każda istota posiada niepowtarzalny nadprzyrodzony talent, a magia jest zarówno największym dobrodziejstwem, jak i zagrożeniem. W książce powracają znane z „Zaklęcia dla Cameleon” postacie, na czele z Binkiem, młodym mężczyzną, któremu udało się odkryć swój magiczny talent i tym samym zyskać prawo pozostania w Xancie. Mianowany królewskim badaczem musi wyruszyć w podróż, by odkryć i zbadać naturę tytułowego źródła magii. Podobnie jak poprzednio, towarzyszyć mu będą przyjaciele – centaur Chester, Dobry Czarodziej i będący żołnierzem Crombie. Jak szybko się okaże, losy całej krainy po raz kolejny zależeć będą właśnie od Binka.

Lektura powieści momentami okazuje się nużąca, szczególnie w pierwszej połowie. Mimo że książka – wzorem tomu otwierającego serię – wciąż jest zabawna, ciepła i pełna oryginalnych pomysłów na magiczne talenty, dające pole do zwrotów akcji i wywołujące uśmiech czytelnika. Wynika to moim zdaniem z przyjętej przez autora konwencji questu. Bohaterowie wędrują przez pustkowia, by zrealizować zadanie, którego cel i sens są bliżej nieokreślone, co pozbawia historię napięcia – a czytelnika chęci poznania finału tej przygody. W dodatku przeszkody, jakie kapryśny los i nieznany wróg rzucają pod nogi naszym protagonistom przyjmują postać kolejnych potworów i złowrogich zaklęć, a to wszystko było już przecież w „Zaklęciu...” i tam wyczerpało swój potencjał. Formuła „zadania” sprawdza się dziś głównie w kinie akcji, i to pod warunkiem, że towarzyszą jej doskonałe efekty specjalne. Wydaje się, iż na gruncie literatury potrzeba czegoś więcej. Im dalej jednak, tym lepiej. Akcja nabiera tempa, zagrożenia się komplikują, a znaczenie misji klaruje. Książka za sprawą zakończenia wyjaśnia kolejny ważny dla konstrukcji świata przedstawionego element, jakim – oczywiście – jest magia.

Z drugiej strony „Źródło magii” to nie tylko akcja, lecz również wspomniane już wyjątkowe wizje przepełnionego nadprzyrodzoną mocą świata. Nowe talenty i magiczne istoty potrafią zachwycić pomysłowością, podobnie jak wykorzystanie ich potencjału na gruncie fabularnym. Ponadto również tym razem autor wiele miejsca poświęcił dylematom moralnym, rozważając naturę dobra i zła, a przede wszystkim – sprawiedliwości. Rozterki te nie są jedynie wyrażanymi mimochodem poglądami postaci, lecz mają decydujący wpływ na ich życie i losy całego Xanthu.

Warto też zwrócić uwagę na drugie dno powieści. Według mnie prawdziwymi bohater(k)ami, a zarazem tematem snutej przez Anthony’ego historii są kobiety. Kobiety o różnych charakterach i odmiennej roli, jaką przyszło im odegrać. Kochające żony, podstępne czarodziejki, niewinne nimfy, uwodzicielskie wdowy, nierozumiane gorgony, czy samotne syreny. To one paradoksalnie dają impuls do wyprawy, zagrażają jej powodzeniu i finalnie ratują sytuację. Morał może być tylko jeden – mężczyźni potrzebują kobiet, a życie bez nich byłoby znacznie nudniejsze. Śmiem twierdzić, że zasada ta obowiązuje nie tylko w magicznym świecie Anthony’ego. Niezależnie od tego, co nieraz mówią mężczyźni – szczególnie bohaterowie książki, którzy na płeć piękną narzekają z wyraźnym zamiłowaniem.

„Źródło magii” przypomina pierwszą część cyklu, oferując dużo dobrego humoru, intrygujących wizji i nieco refleksji, bezpośrednio poświęconych moralności, na drugim planie zaś – kobietom. Za duży plus należy poczytać uniwersalny przekaz, który mimo ponad trzydziestu lat, jakie minęły od pierwszego wydania powieści, pozostał w pełni aktualny. Dodam jeszcze, że nowe tłumaczenie autorstwa Pawła Kruka staje na wysokości zadania – słowotwórcze nazwy istot zamieszkujących Xanth brzmią swojsko i bardzo naturalnie, doskonale ilustrując ich kluczowe cechy. Mankamenty pojawiają się za to, gdy przyjdzie oceniać fabułę, szczęśliwie wraz z kolejnymi rozdziałami nabierającą rumieńców. Biorąc wszystko pod uwagę, czas spędzony nad recenzowanym tytułem należał do udanych, choć nie dostarczył mi szczególnych wrażeń.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2012-12-08 15:20:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Weir, Andy - "Projekt Hail Mary"


 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd

 Palmer, Ada - "Zdecydowani na walkę"

 Alt, Matt - "Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat"

 Gunia, Wojciech - "Dom wszystkich snów"

 Mortka, Marcin - "Nie ma tego Złego"

 Jadowska, Aneta - "Cud, miód, Malina"

 Komuda, Jacek - "Zawisza. Czarne krzyże"

Fragmenty

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma"

 Herbert, Frank - "Rój Hellstroma" (przedmowa)

 Kornew, Paweł - "Żniwiarz"

 Kornew, Paweł - "Przeklęty metal"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Kubasiewicz, Magdalena - "Wszystko pochłonie morze"

 Karnicka, Anna - "Paradoks marionetki. Sprawa Króla Demonów"

 Miela, Agnieszka - "Śmiech diabła"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS