Luty 2012
Powrót do strony głównej archiwum
Debiutowanie od razu powieścią science fiction nie należy do częstych w naszym kraju, więc zapowiedź stawiającego pierwsze kroki wydawnictwa Ifryt o publikacji „Więźnia układu” Alana Akaba zwracało uwagę. Jeżeli początkująca oficyna odważnie decyduje się na taki krok (wszak SF nie należy do najpopularniejszych gatunków fantastycznych w Polsce i zwykle przynosi sukces tylko w przypadku znanych pisarzy), to można było zakładać, że powieść prezentuje przynajmniej dobry poziom.
Prezentujemy recenzję książki Alana Akaba "Więzień układu", tom 1. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Na naszą stronę trafiły dwa fragmenty (tu i tutaj) "Traumy" Grahama Mastertona. Książka, za sprawą wydawnictwa Replika, trafi do księgarń w połowie marca.
Komentarze (0)
13 marca, nakładem wydawnictwa Replika, ukaże się powieść Jacka Ketchuma zatytułowana "Potomstwo". Zapraszamy do lektury jej fragmentu.
Komentarze (3)
Według najnowszych planów w kwietniu nakładem Wydawnictwa Mag ukażą się:
Więcej i komentarze (5)
Na naszą stronę trafiły fragmenty dwóch pierwszych tomów cyklu "Kroniki Awatarów" Connora Kosticka:
Więcej i komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiły drugie wydania dwóch powieści Mariusza Wollnego: "Kacper Ryx" oraz "Kacper Ryx i król przeklęty". Książki ukazały się nakładem wydawnictwa Otwarte.
Komentarze (2)
15 marca o godz. 19.00 w warszawskim Klubie Grawitacja odbędzie się panel dyskusyjny "Świat, fabuła, bohater? Czyli co decyduje o atrakcyjności fantastyki".
W spotkaniu wezmą udział: Robert M. Wegner, Rafał Kosik, Marcin Zwierzchowski oraz Michał Cetnarowski.
Więcej i komentarze (3)
19 kwietnia nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się "Uczta dusz" C.S. Friedman - pierwsza część trylogii o Magistrach. W rozwinięciu newsa prezentujemy okładkę i notę wydawniczą książki.
Więcej i komentarze (7)
W marcu do księgarń trafi najnowsza powieść Konrada T. Lewandowskiego "Diabłu ogarek. Kolumna Zygmunta".
Więcej i komentarze (4)
W najbliższy piątek, 2 marca, w budynku IAUW na terenie kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 Maja Lidia Kossakowska wygłosi wykład na temat związków archeologii z pisaniem fantastyki.
Początek o godz. 17.00.
Komentarze (4)
Debiutancka powieść Drewa Magary’ego przyciąga uwagę sugestywną, prowokującą do własnych przemyśleń wizją świata ludzi nieśmiertelnych. Pod kątem literackim książce nie można raczej nic zarzucić, czyta się ją szybko i z dużą przyjemnością. Fabuła wciąga, sprawiając, że z napięciem obserwuje się poczynania bohatera i coraz mroczniejsze wydarzenia na Ziemi. Jednocześnie pierwsze rozdziały obfitują w humor, przez co finalny wydźwięk powieści oddziałuje na wyobraźnię i emocje z jeszcze większą siłą.
Zapraszamy do zapoznania się z recenzją powieści Drew Magary'ego "Nieśmiertelność zabije nas wszystkich". Autorem tekstu jest Krzysztof Kozłowski.
Komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiły: "Córka łowcy demonów" Jany Oliver (Replika) i "Zbuntowany książę" Celine Kiernan (Wydawnictwo Dolnośląskie).
Komentarze (0)
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Piersa Anthony'ego "Zaklęcie dla Cameleon".
Komentarze (17)
W rozszerzeniu newsa przedstawiamy plany wydawnictwa Ars Machina na bieżący rok:
Więcej i komentarze (7)
Z okazji 125 rocznicy urodzin Stefana Grabińskiego ruszyła strona poświęcona polskiemu klasykowi grozy oraz festiwalowi "Groza, groteska, Grabiński".
Więcej i komentarze (0)
Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być po staremu. Młodzi półbogowie, straszliwa przepowiednia, tajemniczy przeciwnik i niebezpieczna misja, od której powodzenia będzie zależał los świata. Wystarczy jednak uważnie wczytać się w książki Riordana, by okazało się, iż autor ze znanych elementów stworzył nową jakość.
Prezentujemy recenzję "Zagubionego herosa" i "Syna Neptuna" - dwóch pierwszych części serii "Olimpijscy herosi" Ricka Riordana. Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)
Jest już możliwość głosowania na tegoroczną edycję Nagrody SFinks.
Więcej i komentarze (8)
Nowa edycja „Kroków w nieznane” gości na półkach księgarń już od dobrych kilku lat. Przez ten czas – mimo pewnych zawirowań i zmiany redaktora serii – stała się jednym z ważniejszych tytułów na rynku, a to dzięki wysokiej jakości zamieszczanych w nich tekstów. Tym bardziej na uznanie zasługuje najnowsza edycja, która błyszczy nawet na tle bardzo dobrych poprzedniczek.
Zachęcamy do zapoznania się z recenzją antologii "Kroki w nieznane 2011". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Tutaj można przeczytać fragment powieści Charlaine Harris pt. "Martwy i nieobecny".
Komentarze (0)
Tutaj można przeczytać wywiad z Jackiem Piekarą. Temat wiodący - kolejne części cyklu o Mordimerze Madderdin.
Więcej i komentarze (12)
Premiera pierwszego tomu "Pomnika Cesarzowej Achai" Andrzeja Ziemiańskiego została przesunięta na kwiecień.
Więcej i komentarze (4)
„Bezzmienna” to kontynuacja debiutanckiej powieści Gail Carriger o Alexii Tarabotti (teraz już lady Maccon), która w związku z brakiem duszy posiadła umiejętność odbierania nadnaturalnych mocy wszelkim nadprzyrodzonym istotom.
Paulina Szydłowska recenzuje "Bezzmienną", drugi tom cyklu "Protektorat parasola" autorstwa Gail Carriger.
Komentarze (0)
Tutaj można przeczytać pierwszy rozdział pierwszej części "Okaleczonego boga" Stevena Eriksona. Premiera książki została przełożona prawdopodobnie na kwiecień.
Komentarze (2)
Do zapowiedzi wydawnictwa Insignis trafiło "Do światła" Andrieja Diakowa.
Więcej i komentarze (0)
W marcu do księgarń trafią "Fraszki rubaszne" Andrzeja Zimniaka.
Więcej i komentarze (10)
W rozwinięciu wiadomości prezentujemy projekt okładki do siódmego tomu antologii "Rakietowe szlaki".
Więcej i komentarze (3)
Dzisiaj do sprzedaży trafił "Stan wstrzymania" Charlesa Strossa.
Książka została objęta patronatem Katedry. Tutaj można przeczytać jej fragment.
Jest rok 2018. Sierżant Sue Smith z edynburskiej policji dostaje dość szczególne wezwanie. W firmie Hayek Associates, młodej spółce, która dopiero co weszła na londyńską giełdę, obrabowano bank. Jednakże forma tego rabunku wykracza nieco poza dotychczasowe doświadczenia Sue.
Więcej i komentarze (0)
Dzisiaj do księgarń trafiły:
Więcej i komentarze (7)
Już za kilka dni do sprzedaży trafi kolejny numer SFFiH. A w nim:
Więcej i komentarze (9)
Organizatorzy Grojkonu zdecydowali o przeniesieniu daty konwentu na 7-9 września b.r. Równocześnie zmianie uległo miejsce imprezy, która zostało przeniesione do głównego gmachu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Komentarze (0)
Zapraszamy do lektury pierwszego i drugiego fragmentu powieści Grzegorza Drukarczyka pt. "Bogowie są śmiertelni".
Komentarze (0)
Gościem tegorocznego Pyrkonu będzie Ian McDonald, brytyjski pisarz, zdobywca Nagrody Hugo, wielokrotnie nominowany do innych nagród.
Więcej i komentarze (19)
W konkursie zorganizowanym razem z Belloną książki Johna Maddoxa Robertsa pt. "Śledztwo Decjusza" wygrali:
Więcej i komentarze (0)
"Księżyc prawdopodobieństwa" Nancy Kress ukaże się 2. kwietnia, a "Inwazja" Michaiła Achmanowa 4. czerwca.
Komentarze (0)
Joe Abercrombie napisał naprawdę bardzo dobrą książkę, która dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie. Zręcznie utkana, nieprzewidywalna fabuła, ilość akcji i towarzyszące lekturze napięcie, dojrzały cyniczny humor i wyraziści bohaterowie, których przemyślenia i komentarze mogą posłużyć za zbiór wybornych cytatów – to fundamenty, na których opiera się zachwycająca całość.
Krzysztof Kozłowski recenzuje powieść "Zemsta najlepiej smakuje na zimno" Joe Abercrombiego. Zapraszamy do lektury.
Komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiła powieść "Templariusz z Jeruzalem" autorstwa Pierre'a Barreta i Jeana-Noëla Gurganda. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Komentarze (0)
Razem z Domem Wydawniczym REBIS rozpoczynamy kolejny konkurs. Tym razem do rozlosowania jest pięć egzemplarzy powieści Terry'ego Goodkinda "Wróżebna machina". Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na zestaw czterech pytań i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs potrwa równe dwa tygodnie i zakończy się siódmego marca o północy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w ciągu kilku następnych dni na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (0)
Peter Watts przenosi akcję z głębin morskich na kontynent amerykański. Nie jest to jedyna zmiana: rozszerzona zostaje tematyka, a akcja nabiera większego rozmachu. Jednakże, jak to przeważnie z modyfikacjami bywa, nie wszystkie prowadzą ku lepszemu.
Tymoteusz "Shadowmage" Wronka prezentuje recenzję "Wiru" Petera Wattsa.
Komentarze (0)
Zapraszamy do czytelni Powergraphu, gdzie można przeczytać opowiadanie Jakuba Nowaka "Amnezjak". Tekst pochodzi z antologii "Science Fiction" wydanej w 2011 r.
Komentarze (0)
Polska premiera drugiego sezonu "Gry o tron" odbędzie się 2 kwietnia o godz. 22.00 na kanale HBO.
Więcej i komentarze (8)
Zapraszamy do czytania fragmentu powieści Jacqueline Carey pod tytułem "Santa Olivia".
Komentarze (0)
Do sprzedaży trafił marcowy numer miesięcznika Nowa Fantastyka. Znajdziecie w nim:
Więcej i komentarze (18)
Na naszą stronę trafił fragment ósmego rozdziału powieści "Nieśmiertelność zabije nas wszystkich" Drewa Magary'ego.
Komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiły następujące książki:
Więcej i komentarze (6)
Na forum Wydawnictwa Mag pojawiła się informacja o planach wydania "Carrion Comfort", kolejnej książki Dana Simmonsa.
"Carrion Comfort" jest powieścią napisaną w 1989 roku. Książka została nagrodzona nagrodą Brama Stokera oraz British Fantasy Award, a także była nominowana do World Fantasy Award.
Więcej i komentarze (7)
Zapowiedzi wydawcy brzmią przesadnie i buńczucznie. Czy w dorobku Orwella można znaleźć coś lepszego niż „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984”? „Brak tchu” – sentymentalna powieść, pełna emocji i osobistych wspomnień – pokazuje, jak bardzo nieznany pozostaje jeden z najbardziej znanych pisarzy minionego stulecia.
Zapraszamy do czytania recenzji powieści "Brak tchu" George'a Orwella. Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)
Tutaj można przeczytać początek powieści Catherynne M. Valente pt. "Nieśmiertelny".
Komentarze (3)
Dzisiaj polska premiera powieści "Nieśmiertelność zabije nas wszystkich" Drewa Magary'ego.
Książka została objęta patronatem medialnym Katedry. Zachęcamy do zapoznania się z jej fragmentami umieszczonymi na naszej stronie (pierwszy, drugi i trzeci).
W 2019 roku ludzkość odkrywa lek, który czyni ich nieśmiertelnymi.
No, może nie do końca. Co prawda nikt już się nie starzeje, wciąż można jednak zginąć pod kołami ciężarówki albo zwyczajnie umrzeć na raka wątroby.
Więcej i komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiły:
Więcej i komentarze (3)
W „Głosie Lema” inspiracje są mniej lub bardziej widoczne i o (prawie) żadnym opowiadaniu nie można powiedzieć, że nie pasuje do koncepcji zbioru. Wydaje się, że dla większości czytelników, słabiej zaznajomionych z działami Lema, będzie to wartość dodana zbioru, może przyczynek do odświeżenia utworów słynnego pisarza.
Zapraszamy do czytania recenzji antologii "Głos Lema". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
W rozszerzeniu newsa prezentujemy listę utworów nominowanych do nagrody Nebula:
Więcej i komentarze (86)
Na portalu YouTube można obejrzeć teaser powieści Marcina Rusnaka "Czas ognia, czas krwi".
Komentarze (0)
W rozwinięciu newsa prezentujemy zaktualizowane zapowiedzi wydawnictwa Ifryt na b.r.
Więcej i komentarze (5)
W rozszerzeniu newsa prezentujemy okładkę i notę wydawniczą najnowszej części "Świata Dysku" Terry'ego Pratchetta - powieści "Niuch". Książka ukaże się 10 kwietnia.
Więcej i komentarze (0)
W rozszerzeniu newsa prezentujemy książki, które w marcu ukażą się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka:
Więcej i komentarze (10)
W najbliższym czasie do księgarń trafią m.in:
Więcej i komentarze (6)
Zapraszamy do nowego konkursu zorganizowanego wspólnie z wydawnictwem Mag. Do rozlosowania są trzy egzemplarze książki Brandona Sandersona pod tytułem "Stop prawa". Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na trzy testowe pytania i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs potrwa równe dwa tygodnie i zakończy 4 marca o północy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w ciągu kilku następnych dni na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (0)
Na początku kwietnia do sprzedaży trafi najnowsza powieść Terry'ego Pratchetta - "Snuff".
Więcej i komentarze (3)
Wszystko zaczyna się komplikować, gdy dzieci wtajemniczają Ruth w Grę. Zabawę, której zasady mają jeden cel – doprowadzić do czegoś zabronionego, a przez to tajemniczego i jakże ekscytującego. Od tego momentu coraz trudniej pojąć, co się dzieje. Każdy przewiduje jednak przerażający finał.
Zapraszamy do czytania recenzji "Dziewczyny z sąsiedztwa" Jacka Ketchuma. Autorem tekstu jest Krzysztof Kozłowski.
Komentarze (0)
Ogłoszone zostały nominacje do nagrody Brama Stokera za rok 2011. Poniżej lista nominacji w poszczególnych kategoriach:
Więcej i komentarze (16)
Rzece wyraźnie trudno było przyjąć do wiadomości, że w tym miejscu jej koryto zwęża się do marnych stu pięćdziesięciu kroków. To, co traciła na rozmiarze, nadrabiała zajadłością. Na przewężeniu nurt rwał niczym diabeł opryskany święconą wodą, zaś wysokie brzegi gadaninę fal wzmacniały do gniewnego pomruku. Było go słychać aż tu, ze ćwierć mili dalej, gdzie na przysadzistej skarpie koło płaskiego kamienia przysiedli dwaj ludzie.
Zapraszamy do lektury opowiadania „Most demonów”. Autorem opowiadania jest Romuald Pawlak, któremu dziękujemy za możliwość udostępnienia tekstu. Utwór jest do ściągnięcia w formatach pdf, epub, mobi i doc.
Komentarze (0)
Na naszą stronę trafił fragment "Stanu wstrzymania" Charlesa Strossa.
Komentarze (0)
Książka Dashnera przez cały czas trzyma w napięciu, a tajemnice i mnożące się po ich rozwiązaniu kolejne zagadki fascynują. Nieobojętni czytelnikowi bohaterowie, którzy znaleźli się w niezwykle dramatycznych okolicznościach, oraz umiejętny warsztat literacki autora sprawią, że w trakcie lektury towarzyszyć nam będzie ciągłe uczucie niepokoju. To właśnie największe zalety tej książki – naprawdę wciąga, przeraża, a do tego nie posiada żadnych większych wad, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ocenę całości.
Krzysztof Kozłowski recenzuje "Więźnia labiryntu" Jamesa Dashnera.
Komentarze (0)
W związku ze zbliżająca się premierą filmu "Igrzyska śmierci" wydawnictwo Media Rodzina przygotowało wznowienia cyklu Suzanne Collins.
Więcej i komentarze (8)
W maju do księgarń trafi wznowienie trzech tomów o przygodach Victorii Nelson Tani Huff.
Więcej i komentarze (1)
W rozwinięciu newsa prezentujemy nowy projekt okładki do książki "Conan Barbarzyńca" Roberta E. Howarda.
Więcej i komentarze (22)
Książka Susan Beth Pfeffer "Życie, które znaliśmy" zyskała nową okładkę.
Więcej i komentarze (6)
Wydawnictwo Jaguar założyło nowa oficynę - Piąty Peron. Będą ukazywać się w niej książki skierowane do dorosłych czytelników.
Więcej i komentarze (0)
W rozwinięciu wiadomości prezentujemy projekt okładki oraz notę do "Najemników" Tomáša Bartoša.
Więcej i komentarze (1)
Śnił się Filleganowi prawdziwy koszmar. Niby nie należało podejrzewać w tym nic dziwnego – na jawie zdarzają się bardziej paskudne historie. A jednak rycerz był przekonany, że to nie sen, lecz wizja. I to z gatunku zwiastujących przyszłość mroczną i odległą. Takich, co dopadały go nie częściej niż raz na parę miesięcy, zwykle po wielkim pijaństwie. Której to okoliczności nie doświadczał od ponad tygodnia, bo nie miał za co!
Zapraszamy do lektury opowiadania „Rycerz bezkonny”. Autorem opowiadania jest Romuald Pawlak, któremu dziękujemy za możliwość udostępnienia tekstu. Utwór jest do ściągnięcia w formatach pdf, epub, mobi i doc..
Komentarze (0)
W rozwinięciu wiadomości prezentujemy uzupełnienie zapowiedzi wydawnictwa Amber na kolejny miesiąc.
Więcej i komentarze (0)
W przyszłym miesiącu za, sprawą wydawnictwa Jaguar, do sprzedaży trafią:
Więcej i komentarze (0)
Tutaj można przeczytać trzeci fragment powieści "Nieśmiertelność zabije nas wszystkich" Drew Magary'ego.
Komentarze (0)
W rozwinięciu wiadomości prezentujemy okładki oraz noty okładkowe do marcowych premier Fabryki Słów.
Więcej i komentarze (4)
Powieść Wojnarowskiego odstaje nieco od innych powieści ze „Zwrotnic”, zarówno ze względu na swoją szkatułkową kompozycję, jak i gatunek. Nie bez powodu autor przywołuje już na pierwszych stronach postać Stefana Grabińskiego (...)
Zapraszamy do lektury recenzji książki Zbigniewa Wojnarowskiego pod tytułem "Miraż". Autorem tekstu jest Adam Ł Rotter.
Komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiły:
Więcej i komentarze (0)
Dzisiaj , nakładem wydawnictwa Mag, ukazał się "Stop prawa" Brandona Sandersona.
Książka jest objęta patronatem medialnym Katedry.
Tutaj można przeczytać jej fragment.
Trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii „Zrodzonego z Mgły”, Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i domy bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur o żelaznej konstrukcji.
Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Allomancji i Feruchemii wciąż odgrywa rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.
Więcej i komentarze (0)
Baron von Ott mrużył oczy, z dezaprobatą spoglądając na swego gościa.
Należy uściślić, że intruz, który przed nim stał, przytrzymywany przez dwóch ludzkich służących o twarzach nieruchomych i niewyrażających niczego, oraz z obu stron pilnowany przez karły, należał do kategorii osób niepożądanych, wyłuskanych z pobliża zamku jak insekt próbujący się wcisnąć za koszulę albo szpieg badający, czy zamek da się wziąć siłą.
Zapraszamy do lektury opowiadania "Stwórca cieni, mistrz przemian". Autorem jest Romuald Pawlak, któremu dziękujemy za możliwość udostępnienia tekstu. Utwór jest do ściągnięcia w formatach pdf, epub, mobi i doc.
Komentarze (0)
Ostatnio bez zaskoczenia, choć z przykrością przyjęto informacje o zawieszeniu wydawania F&SF. W tle spadkowa tendencja sprzedaży prasy w ogóle. Nowa Fantastyka na tym tle próbuje zacieśniać własne więzi z czytelnikami – tak odbieram manewr w numerze lutowym, polegający na zagospodarowaniu działu prozy polskiej opowiadaniami nadsyłanymi przez fanów na stronę pisma.
Adam Ł Rotter prezentuje omówienie lutowego numeru Nowej Fantastyki.
Komentarze (0)
„Dziwna sprawa Skaczącego Jacka” to przede wszystkim klasyczny przedstawiciel steampunku. Po ulicach Londynu przemieszczają się zatem parowe parowozy, dżentelmeni podróżują na welocypedach, a nad głowami przychodniów słychać szum rotofoteli. Nie brakuje też psów gońców czy szybkiego przesyłania wiadomości za pomocą klnących jak szewc papug. Najistotniejsze jest jednak to, że wszystkie opisane tu wynalazki nie zostały wprowadzone na zasadzie sztuki dla sztuki, ale stanowią integralną częścią wykreowanego świata.
Adam "Tigana" Szymonowicz recenzuje powieść pt.: "Dziwna sprawa Skaczącego Jacka" Marka Hoddera. Zapraszamy do lektury.
Komentarze (0)
Zmordowany Draco z trudem stawiał kopyta w grząskim błocku, parskając z niesmakiem i kręcąc łbem nad głupotą swego pana. Ciężko pracował bokami, wspinając się na szczyt wzgórza, ślizgając się w koleinach wąskiej ścieżki. Sollari prowadził go na wodzy i klął na czym świat stoi.
– Niech cię szlag, Donnerheld! – mamrotał w ciemność z rzadka rozjaśnianą błyskami piorunów. – Na Boga, niech cię szlag za twą poradę!
Zapraszamy do lektury opowiadania "Equnculus". Autorem jest Romuald Pawlak, któremu dziękujemy za możliwość udostępnienia tekstu. Utwór jest do ściągnięcia w formatach pdf, epub, mobi i doc.
Komentarze (2)
Do sprzedaży trafił pierwszy tegoroczny numer Czasu Fantastyki. Znajdziecie w nim:
Więcej i komentarze (0)
Za sprawą wydawnictwa Amber w najbliższym czasie miłośnicy "Gwiezdnych Wojen" będą mogli kupić:
Więcej i komentarze (5)
Zapraszamy do lektury fragmentu pierwszej części "Czarnych snów" Pawła Kornewa.
Komentarze (0)
Są takie dni, kiedy mroczne wspomnienia powracają. Burzą spokój, wpychają człowieka w depresję.
Rosselin, młody mag pogodowy najniższej, trzeciej kategorii, był w takim właśnie nastroju. W jego duszy, niczym mleko zsiadające się w kadzi, gęstniał ponury smutek. Wkrótce będzie można go ciąć w kostki, pakować i sprzedawać tym wszystkim wesołkom z Fertu, którzy chcieliby zasmakować rozpaczy wymieszanej z rezygnacją. Depresji maga, którego przerosły fanaberie żywiołu.
Zapraszamy do lektury opowiadania "Dzioby i pazury. I ostry kil, kwiatuszku". Autorem opowiadania jest Romuald Pawlak, któremu dziękujemy za możliwość udostępnienia tekstu. Utwór jest do ściągnięcia w formatach pdf, epub, mobi i doc.
Komentarze (0)
Lutowy numer „SFFiH” to spora dawka science fiction. Kosmiczna apokalipsa, walka o przetrwanie oraz konflikt magii i technologii – to tylko część czekających na czytelnika atrakcji. Nie zabrakło miejsca na fantasy oraz literacki zapis procesu twórczego pewnego twórcy.
Adam "Tigana" Szymonowicz dzieli się wrażeniami z lektury lutowego numeru "Science Fiction, Fantasy i Horror".
Komentarze (4)
Poniżej prezentujemy notę do powieści Jakuba Ćwieka "Kłamca 4. Kill'em all". Książka ukaże się w marcu nakładem Fabryki Słów.
Więcej i komentarze (2)
Dziś swoją premiery mają:
Więcej i komentarze (2)
Wydawnictwo Powergraph zaprezentowało notę okładkową do "Alkaloidu" Aleksandra Głowackiego.
Więcej i komentarze (19)
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Jany Oliver "Córka łowcy demonów". Książka, nakładem wydawnictwa Replika, ukaże się pod koniec lutego.
Komentarze (0)
Yannuris odłożył pióro na pulpit i przeciągnął się z westchnieniem. Stare kości bolały go coraz częściej. Już nie wytrzymywał całego dnia spędzonego nad księgami jak kiedyś, w latach młodości.
Cóż, dzieło jego życia będzie musiało poczekać.
Zapraszamy do lektury opowiadania "Krótki sen o opisaniu świata". Autorem opowiadania jest Romuald Pawlak, któremu dziękujemy za możliwość udostępnienia opowiadania. Utwór jest do ściągnięcia w formatach DOC, PDF, EPUB i MOBI.
Komentarze (0)
W najbliższym czasie, nakładem wydawnictwa Wilga, ukaże się "Spirala" Rodericka Gordona & Briana Williamsa.
Więcej i komentarze (0)
Dziś do sprzedaży trafiły:
Więcej i komentarze (0)
Dziś, nakładem wydawnictwa Rebis, ukazała się "Morska straż" Adriana Tchaikovsky'ego.
Książka została objęta patronatem Katedry.
Cień pada na Kolegium. Panuje wątły pokój, ale Stenwold Maker wie, że Imperium powróci do jego miasta. Próbuje się przygotować na ponowną falę czerni i złota, ale w tym samym czasie na jego naród czyha ukryte zagrożenie. Statki, które wypływają z portu Kolegium są atakowane i zatapiane przez piratów albo zwyczajnie gdzieś giną. Sojusznicy Stenwolda, uśpieni szerzącymi się kłamstwami i fałszywymi obietnicami powoli go opuszczają. Imperium tylko czeka na pierwszą oznakę słabości, by natychmiast na niego napaść, ale zdrada jest możliwa z każdej strony – Imperium to niestety nie jedyna siła, która bacznie obserwuje Kolegium.
Więcej i komentarze (0)
Cisza w prywatnej komnacie cara Samuela była tak wielka, tak nieznośna, trwała tak długo, że komuś mniej cierpliwemu niż jego doradca Tiabros mogła się wydawać czymś strasznym. Mnich był jednak przyzwyczajony do tych chwil, kiedy władca zapadał w głębokie zamyślenie. Usiadł przy kominku, na którym płonęły sosnowe drwa, i obserwował swego pana ze spokojem.
Samuel wciąż milczał i milczał.
Zapraszamy do czytania opowiadania "Armia ślepców". Autorem opowiadania jest Romuald Pawlak, któremu dziękujemy za możliwość udostępnienia opowiadania. Utwór jest do ściągnięcia w formatach DOC, PDF, EPUB i MOBI.
Komentarze (0)
Wydawnictwo Literackie planuje wznowienie książek Stanisława Lema. W najbliższym czasie ukażą się:
Więcej i komentarze (9)
Na przyszły miesiąc wydawnictwo Znak zapowiedział premierę książki Eduardo Mendozy "Prześwietny raport kapitana Dosa".
Więcej i komentarze (0)
W marcu do sprzedaży trafi najnowsza powieść Konrada T. Lewandowskiego zatytułowana "Bohaterowie się odradzają".
Więcej i komentarze (0)
22 lutego o godzinie 20:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się spotkanie autorskie Magdaleny Kozak i Dariusza Domagalskiego.
Więcej i komentarze (6)
Poniżej prezentujemy okładkę do "Nieba ze stali" Roberta M. Wegnera:
Więcej i komentarze (72)
Wyobraź sobie, że przebywasz w Niebie. Wyglądasz przez okrągły iluminator lądownika i patrzysz na czerń kosmosu, nie widząc żadnych gwiazd, żadnych statków Obcych. Opadasz najpierw bardzo szybko, a potem coraz wolniej i wolniej. Kiedy uderzysz w powierzchnię Czerwonej Planety, a trumna wbije się w piasek i pył uniesie się w powietrze, już nie poczujesz zmienionego ciążenia; wcześniej się udusisz.
Zapraszamy do lektury opowiadania "Ratując Gagarina". Jego autorem jest Jan Żerański.
Komentarze (0)
W bieżącym roku nakładem wydawnictwa Albatros ukażą się min:
Więcej i komentarze (4)
Antologie inspirowane twórczością wybitnych pisarzy i poświęcone ich pamięci nie są zjawiskiem szczególnie fascynującym. Sam pomysł brzmi wręcz nieco nużąco – oto grono literatów zadaje sobie trud, by napisać coś ku czci kolegi po fachu. Pesymistycznie usposobionym czytelnikom momentalnie nasuwają się skojarzenia ze szkolnymi apelami i laurkami tworzonymi pod dyktando polonistek. W przypadku „Pieśni Umierającej Ziemi” trudno o ocenę bardziej nietrafioną i krzywdzącą.
Zapraszamy do lektury recenzji antologii "Pieśni Umierającej Ziemi". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)
W nadchodzącym miesiącu, za sprawą wydawnictwa Amber, do sprzedaży trafią m.in.:
Więcej i komentarze (4)
Wczoraj do sprzedaży trafiło wznowienie "Walhalli" Grahama Mastertona.
Komentarze (0)
W marcu, nakładem wydawnictwa Rea, ukaże się zbiór opowiadań Roberta E. Howarda "Conan Barbarzyńca".
Więcej i komentarze (21)
Recenzowana pozycja to nie pierwszy zbiór autorskiej publicystyki, ale pierwszy od ponad 20 lat, kiedy to na przełomie lat 80. i 90. ukazał się zbiór „Czas fantastyki”. Sporo wody w Wiśle upłynęło, rozwinęły się nowe pokolenia twórców w nowych warunkach wolnej Polski, wiele rzeczy przewartościowało.
Adam Ł Rotter recenzuje pierwszy tom "Małp Pana Boga" Macieja Parowskiego.
Komentarze (0)
Wczoraj, 9 lutego, do sprzedaży trafił pierwszy tom "Kolekcji książek Star Wars". Serię przygotowały Edipresse Polska oraz wydawnictwo Amber.
Więcej i komentarze (9)
Na maj wydawnictwo Jaguar przygotowało "Gone. Zniknęli: Faza piąta: Ciemność" Michaela Granta oraz "Outcast" Johna Flanagana.
Więcej i komentarze (0)
W czerwcu i wrześniu ukażą się dwie książki Piersa Anthony'ego: "Źródło magii" i "Zamek Roogna".
Komentarze (0)
W marcu do sprzedaży trafi powieść Johna Marsdena "Jutro 5. Gorączka".
Więcej i komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiła powieść "Pełnia księżyca" Jima Butchera.
Książka została objęta patronatem Katedry. Tutaj można przeczytać jej fragment.
Odnajdywanie rzeczy zagubionych.
Śledztwa paranormalne. Konsultacje, porady.
Ceny konkurencyjne.
Interes Harry'ego Dresdena szedł ostatnio marnie. Właściwie to całkiem umarł. Nie był nieumarły - był martwy. Choć przecież można by się spodziewać, że w Chicago znajdzie się więcej zajęć dla jedynego profesjonalnego maga w książce telefonicznej. A jednak ostatnio Harry nie mógł znaleźć żadnej pracy - magicznej ani doczesnej.
Żadnych napojów miłosnych, sakiewek bez dna, przyjęć ani innych rozrywek.
Więcej i komentarze (0)
Od dzisiaj można kupić "Bogowie są śmiertelni" Grzegorza Drukarczyka.
Książka została objęta patronatem Katedry.
Jedna odpowiedź – ukryta wśród wielu tajemnic,
Jeden człowiek – Escobar,
Jeden cel – zemsta,
Jedna myśl – zabić wszystkich, którzy staną mu na drodze.
Tym, którym władza i pieniądze pozwoliły stać się nieśmiertelnymi, strach zajrzał w oczy. Powrócił Escobar – dawny żołnierz, przemytnik, awanturnik: człowiek, któremu odebrali wszystko, grzebiąc go w pustelni na zapomnianym księżycu Eltenery.
Więcej i komentarze (4)
Dzisiaj ukazały się:
Więcej i komentarze (0)
Zbiór sam w sobie jest... za duży. Trzydzieści trzy opowiadania, nawet tak krótkie (najdłuższe liczą sobie trzydzieści kilka stron), to stanowczo za wiele jak na jeden tom. Być może ktoś, kto czytać będzie kilka raz na jakiś czas, nie poczuje się zmęczony, ale mi czytanie się dłużyło. Tym bardziej, że spośród wszystkich historii tylko jedenaście mogę uznać za naprawdę dobrych, większość jest dość przeciętna, kilka w ogóle nie trafiło do mojej wyobraźni.
Anna "Eruana" Zasadzka recenzuje zbiór opowiadań "Relacja z pierwszej ręki" Janusza A. Zajdla.
Komentarze (0)
W konkursie zorganizowanym we współpracy z Domem Wydawniczym REBIS pięć egzemplarzy kolekcjonerskiego wydania powieści Philipa K. Dicka "Transmigracja Timothy'ego Archera" zdobyli:
Więcej i komentarze (0)
W Czytelni Powergraphu można przeczytać opowiadanie "Gerd" Szczepana Twardocha ze zbioru "Tak jest dobrze".
Komentarze (6)
16. marca nakładem Powergraphu ukaże się "Alkaloid" Aleksandra Głowackiego. Poniżej okładka książki:
Więcej i komentarze (9)
W maju nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się najnowsza powieść Orsona Scotta Carda - "The Lost Gate", pierwszy tom serii "Mither Mages".
Komentarze (0)
Razem z wydawnictwem Bellona rozpoczynamy kolejny konkurs. Tym razem do wygrania są trzy egzemplarze powieści Johna Maddoxa Robertsa "Śledztwo Decjusza". Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na zestaw czterech pytań i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs potrwa równe dwa tygodnie i zakończy się dwudziestego drugiego lutego o północy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w ciągu kilku następnych dni na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (2)
Wydawnictwo Powergraph poinformowało, iż zaprzestaje wydawania kwartalnika Fantasy&Science Fiction. Poniżej prezentujemy oświadczenie zaczerpnięte z profilu wydawnictwa na Facebooku:
Więcej i komentarze (35)
Wydawnictwo Literackiego zaprezentowało okładkę do "Widm" Łukasza Orbitowskiego.
Więcej i komentarze (10)
W rozszerzeniu newsa prezentujemy notkę okładkową i wstępny projekt okładki do pierwszego tomu "Pomnik Cesarzowej Achai" Andrzeja Ziemiańskiego.
Więcej i komentarze (5)
Harrison ma niezwykły dar opisywania ludzi i ich interakcji, do tego stopnia, że „Novę Swing” nazwałbym „fantastyką empatyczną”. Autor musi być doskonałym obserwatorem, bo udaje mu się oddać w kilku, celnie dobranych zdaniach sedno konwersacji, istotę charakteru postaci. Podkreślić napięcie, zwrócić uwagę na dominujące i zmieniające się w trakcie rozmowy emocje.
Krzysztof Kozłowski recenzuje "Nova Swing" M. Johna Harrisona.
Komentarze (1)
Dzisiaj do sprzedaży trafiły następujące książki:
Więcej i komentarze (0)
Zapraszamy do lektury prologu "Stopu prawa" Brandona Sandersona.
Komentarze (0)
W marcu nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukażą się następujące książki:
Więcej i komentarze (6)
W sieci dostępny jest siódmy numer magazynu bukinistycznego "Archipelag".
Komentarze (0)
Jak podaje Wirtualna Polska nowa powieść Andrzeja Sapkowskiego będzie działa się w świecie "Sagi o Wiedźminie", ale nie będzie kontynuowała wątków z wcześniejszych powieści.
Więcej i komentarze (13)
Dzisiaj nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się powieść "Uwięziona" Kelley Armstrong.
Komentarze (0)
Poniżej prezentujemy wstępne plany wydawnicze Maga na lipiec 2012 (bez paranormal romance):
Więcej i komentarze (10)
W środę, 8 lutego o godz. 11.00 Rafał Kosik wystąpi w Polskim Radiu „Czwórce”.
Komentarze (5)
Tutaj można przeczytać pierwszy rozdział "Złodzieja" Megan Whalen Turner.
Komentarze (0)
Wydawnictwo Rebis poinformowało o śmierci Jarosława Kotarskiego - tłumacza, redaktora i popularyzatora literatury science fiction, fantasy i książek historycznych.
Więcej i komentarze (2)
Na naszą stronę trafił kolejny fragment powieści "Nieśmiertelność zabije nas wszystkich" Drewa Magary'ego.
Komentarze (0)
Wydawnictwo Mag uaktualniło listę zapowiedzi na pierwszą połową 2012 roku:
Więcej i komentarze (25)
Fabryka Słów przedstawiła oficjalną listę zapowiedzi na luty i marzec:
Więcej i komentarze (4)
Słowem–kluczem łączącym wszystkie zawarte w nim teksty jest historia. Nie zawsze ta przez duże „h”, czasami mała, zapomniana, ledwo namacalna. Na jej poszukiwanie wyruszają bohaterzy będący mentalnymi spadkobiercami Indiany Jonesa, Allana Quatermaina, ale także Pana Samochodzika. Tacy są właśnie: odkrywca kolejnych tajemnic carskiego imperium doktor Paweł Skórzewski i współczesny nam wielbiciel śladów przeszłości Robert Storm.
Zapraszamy do zapoznania się z recenzją zbioru opowiadań "Aparatus" Andrzeja Pilipiuka. Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)
W kwietniu, nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka, ukaże się "Uczta dusz" C.S. Friedman.
Komentarze (4)
Szumne tytuły antologii i zbiorów opowiadań to norma, nie dziwi więc zbitek słów „wielka”, „księga”, i „ekstremalnego”. Prawda jest jednak znacznie bardziej prozaiczna i w ręce czytelnika trafia zbiór opowiadań, które w większości przypadków nie odbiegają od średniej: zarówno koncepcyjnie, jak i jakościowo.
Prezentujemy recenzję antologii "Wielka księga ekstremalnego SF". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Na luty wydawnictwo Amber przygotowało kolejne wznowienie "Hobbita" J.R.R. Tolkiena. Książka, w tłumaczeniu Pauliny Braiter, ukaże się w wersji z miękką i twardą okładką.
Więcej i komentarze (4)
W maju i lipcu ukaże się wznowienie "Worka kości" Stephena Kinga w nowym tłumaczeniu Krzysztofa Sokołowskiego. Powieść zostanie wydana w wersji z miękką i twardą okładką.
Więcej i komentarze (0)
Zachęcamy do lektury fragmentu pierwszego tomu "Pomnika Cesarzowej Achai" Andrzeja Ziemiańskiego.
Komentarze (0)
Z literaturą epistolarną wiąże się cały szereg paradoksów niewątpliwych. Po pierwsze, w założeniu autorzy (zwykle dwu ich jest; ktoś wszak z kimś musi korespondować, chyba, że mamy do czynienia z fikcją epistolarną – takimi „Niebezpiecznymi związkami” na przykład) starają się być zupełnie względem siebie szczerzy. Po drugie, szczerość ta narażona jest na szereg istotnych przeszkód – począwszy od wzajemnych popisów i kreacji autorów, swoistej licytacji grepsów, a skończywszy na autopowściągach, czyli samokrępowaniu ekspresji nadmiernej, autocenzurze.
W najnowszym Sobotnim czytaniu Jacek Sobota dzieli się przemyśleniami z lektury "Listów" - korespondencji między Stanisławem Lemem i Sławomirem Mrożkiem. Tekst dostępny jest tutaj.
Komentarze (0)
Już 7 marca nakładem wydawnictwa Powergraph ukaże się powieść Roberta M. Wegnera "Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza".
Więcej i komentarze (91)
Dzisiaj ukazały się trzy książki wydane przez Fabrykę Słów: "Złodziej dusz", część 1 Anety Jadowskiej, "Infoszok" Davida Louisa Edelmana i "Ragnarok 1940", tom 1 (wyd. 2) Marcina Mortki.
Komentarze (0)
Ośmiu mężczyzn, osiem kobiet i gorąca pustynia. Czy wybrańcy Nadduszy poradzą sobie z nieznośnym skwarem, wewnętrznymi konfliktami, napięciem seksualnym i ohydnym wielbłądzim serem? Czy komuś uda się odnaleźć kosmoloty i zabrać wszystkich na Ziemię, a przy okazji zgarnąć specjalną nagrodę od samego Nadduszy? Co na to wszystko zamieszkujące pustynię pawiany? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się oglądając nowe ekscytujące reality show „Statki Ziemi”.
Zapraszamy do czytania recenzji powieści Orsona Scotta Carda "Statki Ziemi". Autorką tekstu jest Paulina Szydłowska.
Komentarze (0)
Początek nowego miesiąca, a wraz z nim kolejna porcja "Literackich zgadów", czyli subiektywnych komentarzy redaktorów Katedry do wydawniczych zapowiedzi na luty. Wśród prezentowanych tekstów szczególnie polecamy lekturę zgadów z Sandersona, Goodkinda i Strossa oraz weryfikacji książek Dashnera, Wattsa i dwugłosu weryfikacyjnego McDermotta. Literackie zgadywanki znajdziesz tutaj.
Komentarze (0)
Polskie wydanie "Wiatru przez dziurkę od klucza" Stephena Kinga ukaże się prawdopodobnie w listopadzie.
W rozwinięciu wiadomości prezentujemy starą i nową wersję okładki.
Więcej i komentarze (9)
W przyszłym tygodniu do księgarń trafi "Morski trakt" Ursuli K. Le Guin.
Więcej i komentarze (0)
W uzupełnieniu jednej z wcześniejszych wiadomości prezentujemy projekt okładki wznowienia "Krwi Manitou" Grahama Mastertona.
Więcej i komentarze (1)
Przedstawiamy książki, którym patronujemy w lutym.
Więcej i komentarze (0)
Na bieżący rok wydawnictwo Mira zaplanowało opublikowanie trylogii fantasy Marii V. Snyder pod tytułem "Twierdza Magów".
W rozszerzeniu wiadomości prezentujemy okładkę i opis pierwszego tomu.
Więcej i komentarze (0)
Dzisiaj do sprzedaży trafiły:
Więcej i komentarze (0)
„Kraken” jest doskonałym przykładem na to, że połączenie potencjalnie chwytliwych elementów nie zawsze daje w rezultacie zadowalającą całość. Literatura nie jest prostą sztuką, a granica pomiędzy pozycją całkiem przeciętną a udaną jest czasami bardzo cienka. Niestety, Miéville’owi nie udało się jej przekroczyć i stworzyć dzieła, które porwałoby czytelnika.
W Katedrze recenzja "Krakena" Chiny Miéville'a. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Od wczoraj dostępny jest 35. numer magazynu "Creatio Fantastica".
Komentarze (0)
Za sprawą wydawnictwa G+J niebawem na półki księgarń trafią "Nieznane lata" T.A. Barron.
Więcej i komentarze (2)
Na początku marca ukaże się nowa powieść Jacqueline Carey zatytułowana "Santa Olivia".
Więcej i komentarze (1)
Do kwietniowej oferty Naszej Księgarni trafiło wznowienie "Dziewiątego maga" A.R. Reystone. Kolejne tomy w przygotowaniu.
Więcej i komentarze (0)
W bieżącym miesiącu nakładem Fabryki Słów ukażą się:
Więcej i komentarze (15)
|