NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Grudzień 2012
Powrót do strony głównej archiwum
 

2012-12-31

Katedra

NOWY ROK!!!

W nadchodzącym roku redakcja Katedry składa życzenia spełnienia wszystkich marzeń, wytrwania w noworocznych postanowieniach oraz mnóstwa czasu na czytanie książek.
Komentarze (3)


2012-12-31

Recenzje

Niepełna metamorfoza

„Miasto upadłych aniołów” uznałem w prywatnym rankingu za najgorszą książkę przeczytaną w 2011 roku. Tym większe jest moje zdziwienie, że kolejny tytuł autorstwa Clare na naszym rynku okazał się książką poprawną: nawet jeśli miejscami irytującą, to i tak o klasę (albo i dwie) lepszą od poprzedniczek.

Tymoteusz "Shadowmage" Wronka recenzuje "Mechanicznego księcia" Cassandry Clare.
Komentarze (0)


2012-12-31

Nagrody

Najlepsze opowiadania XX i XXI wieku

Na stronie internetowej magazynu Locus zostały opublikowane wyniki głosowania na najlepsze mikropowieści, nowele i opowiadania fantastyczne XX i XXI wieku. Poniżej prezentujemy po pięć czołowych pozycji z każdej kategorii:
Więcej i komentarze (17)


2012-12-30

Recenzje

Bitwa pacyfistycznych bohaterów

„Bohaterowie” Abercrombiego nie zaskoczą nikogo, kto miał do czynienia z poprzednimi książkami autora. Styl, koncentracja na postaciach, gorzka, cyniczna wymowa i humor, dynamiczna akcja, jak również świat przedstawiony i niektórzy bohaterowie – powtarzają się w kolejnych powieściach pisarza. Zwłaszcza „Zemsta najlepiej smakuje na zimno” stanowi dobry materiał porównawczy, ze względu na wyraźne osadzenie przedstawionych w niej wydarzeń w niedalekiej przeszłości względem recenzowanej książki.

Krzysztof Kozłowski recenzuje "Bohaterów" Joe Abercrombiego.
Komentarze (0)


2012-12-30

Zapowiedzi

Książka Rusnaka jako e-book

Zapowiadany na koniec tego roku "Czas ognia, czas krwi" Marcina Rusnaka ukaże się, w formie e-booka, najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Więcej i komentarze (7)


2012-12-29

Recenzje

Filmowa sieczka

Mortka kontynuuje przygodę z klasyczną fantasy. „Druga Burza” jest powieścią inną niż „Martwe Jezioro”, ale również obarczoną licznymi wadami, chociaż o innej naturze niż poprzedniczka. Mówi się, że do trzech razy sztuka, ale będzie potrzeba nielichych argumentów, bym zabrał się za kolejną część tego cyklu.

Tymoteusz "Shadowmage" Wronka recenzuje "Drugą Burzę" Marcina Mortki.
Komentarze (0)


2012-12-28

Rozmaitości

Zmiany na rynku wydawniczym

19 grudnia siedem niezależnych wydawnictw – Prószyński Media, Rebis, Czarna Owca, Zysk, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Literackie i Sonia Draga - zawiązało spółkę o nazwie Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw.
Więcej i komentarze (25)


2012-12-28

Recenzje

Z wielkich chmur mały deszcz

„Atlas Chmur” zostawił mnie z pytaniem – czy można rościć wobec powieści pretensje, że nie jest genialną? Recenzowana książka w każdym aspekcie, czy to stylizacja językowa, kompozycja, koncept, czy prowadzenie fabuły, jest ponadprzeciętnie dobra. A jednak w żadnym z tych aspektów nie ociera się choćby trochę o geniusz, choć cały czas robi taką nadzieję.

Adam Ł Rotter recenzuje powieść Davida Mitchella pod tytułem "Atlas chmur".
Komentarze (0)


2012-12-28

Nagrody

Żuławski i Dukaj

Na stronie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego pojawiła się analiza "Science Fiction" Jacka Dukaja - laureata tegorocznej nagrody. Autorem opracowania jest dr Jerzy Szeja.
Komentarze (0)


2012-12-28

Zapowiedzi

Drugie Małpy Pana Boga

Na początku przyszłego roku, nakładem Narodowego Centrum Kultury, powinna ukazać się kolejna książka Macieja Parowskiego - "Małpy Pana Boga - Obrazy" poświęcona sztukom wizualnym - grafice, filmowi i komiksowi.
Więcej i komentarze (0)


2012-12-27

Recenzje

W mackach stereotypów

Istnieją twórcy, którzy rozpuszczają się w kulturze niczym kostki cukru wrzucone do herbaty – choć mają na nią znaczący wpływ, to jednak sami odchodzą w cień i rzadko stają się samoistnym obiektem zainteresowania, analizy i interpretacji.

W Katedrze recenzja zbioru opowiadań "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" Howarda Philipsa Lovecrafta. Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)


2012-12-27

Fragmenty

Fragment "Brainmana"

W tym miejscu można zapoznać się z fragmentem "Brainmana" Dominika Rettingera.
Komentarze (0)


2012-12-24

Katedra

Wesołych Świąt

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia redakcja Katedry składa życzenia szczęścia, zdrowia i wszelakiej pomyślności. Niech w ten bajkowy czas spełnią się Wasze marzenia, a pod choinką znajdą same trafione prezenty. Najlepiej książki.
Komentarze (7)


2012-12-24

Prasa

International Speculative Fiction #2

W sieci pojawił się drugi numer kwartalnika International Speculative Fiction. Poniżej prezentujemy okładkę i spis treści:
Więcej i komentarze (4)


2012-12-23

Recenzje

Trzecia recenzja Friedman

„Uczta dusz” to powieść napisana na feministyczną melodię i oparta na nieskomplikowanych schematach gatunkowych. Jednak świetne wykonanie i dynamiczny rytm sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko i płynnie, a sama historia powinna się spodobać nawet tym, którzy wykazują objawy uczulenia i na feminizm, i na fantasy.

Krzysztof Pochmara recenzuje "Ucztę dusz" C.S. Friedman.
Komentarze (0)


2012-12-23

Zapowiedzi

Pierwsi z Jaguara

Na początku stycznia nakładem wydawnictwa Jaguar ukażą się dwie pozycje:
Więcej i komentarze (0)


2012-12-23

Fragmenty

Fragment powieści Ryan

Tutaj można zapoznać się z fragmentem powieści Amy Kathleen Ryan pt. "Blask". Książka trafi do sprzedaży w styczniu.
Komentarze (0)


2012-12-22

Recenzje

Oddziaływanie podstawowe numer pięć

Nancy Kress w „Gwieździe prawdopodobieństwa”, drugim tomie trylogii Prawdopodobieństwo zabiera czytelników na misję naukowo-badawczą i jednocześnie na przesłuchanie pierwszego Fallera ujętego żywcem w historii konfliktu z Obcymi. Przedstawieniu obu wątków w zasadzie nie można wiele zarzucić, przebieg wydarzeń jest prawdopodobny, a część „science” w zakresie nowej teorii dotyczącej tytułowego prawdopodobieństwa odwzorowana sugestywnie i elegancko, tzn. zaproponowane przez autorkę wyjaśnienie naukowe ładnie dopasowuje się do znanych i udowodnionych teorii (oczywiście, w tym zakresie, który jestem w stanie ocenić).

W Katedrze recenzja "Gwiazdy prawdopodobieństwa" Nancy Kress. Autorką tekstu jest Beata Kajtanowska.
Komentarze (0)


2012-12-22

Nagrody

Najlepsze powieści XX i XXI wieku

Na stronie internetowej magazynu Locus zostały opublikowane wyniki głosowania na najlepsze powieści fantastyczne XX i XXI wieku. Poniżej prezentujemy po trzy czołowe pozycje z każdej kategorii:
Więcej i komentarze (5)


2012-12-22

Zapowiedzi

Nadciąga kolejny Stracharz

W nadchodzącym roku, za sprawą wydawnictwa Jaguar, do księgarń trafi powieść Josepha Delaneya "Jestem Grimalkin".
Więcej i komentarze (0)


2012-12-22

Zapowiedzi

Fantastyka i eros

Szóstego lutego, nakładem wydawnictwa Powergraph, ukaże się "Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych".
Komentarze (1)


2012-12-21

Rozmaitości

E-booki od Night Shade Books

Wydawnictwo Night Shade Books udostępniło do pobrania trzy e-booki: "Seed" Roba Zieglera, "Osiris" E.J. Swift oraz antologię "Wastelands".
Więcej i komentarze (3)


2012-12-21

Prasa

Nowa Fantastyka 1/2013

Do sprzedaży trafił nowy numer Nowej Fantastyki. Poniżej prezentujemy jego spis treści i okładkę:
Więcej i komentarze (2)


2012-12-20

Artykuł

Hobbit. Niezwykle długa podróż

Wrażenia z „Hobbita. Niezwykłej podróży” są mieszane. Z jednej strony jest to obraz piękny wizualnie: poczynając od wspaniałych plenerów, a na 3D mającym wreszcie jakiś sens kończąc. (...) Z drugiej jednak strony Jackson zabiera widzów w niezwykle długą podróż, która w rozdmuchany sposób opowiada prostą historię.

Zapraszamy do zapoznania się z wrażeniami Tymoteusza Wronki z obejrzenia ekranizacji "Hobbita" J.R.R. Tolkiena.
Komentarze (0)


2012-12-20

Rozmaitości

Koniec Świata Książki?

Właściciel firmy Weltbild Polska podjął decyzję o wyjściu z naszego rynku. Aktualnie trwają rozmowy na temat przyszłości jednego z aktywów firmy - wydawnictwa "Świat Książki".
Więcej i komentarze (6)


2012-12-19

Zapowiedzi

Willis znów w Solarisie

W przyszłym roku nakładem Solarisu ukaże się dylogia Connie Willis, na którą składają się powieści "Blackout" i "All Clear". Całość ukaże się prawdopodobnie w czterech tomach.
Więcej i komentarze (12)


2012-12-19

Nagrody

Wolfe mistrzem

Gene Wolfe w maju 2013 r., podczas ogłoszenia wyników nagrody Nebula, zostanie uhonorowany przez Stowarzyszenie Amerykańskich Pisarzy Science Fiction Grand Master Award.
Komentarze (2)


2012-12-19

Zapowiedzi

Nowy alternatywny Przewodas

W nadchodzącym roku w ramach serii "Zwrotnice czasu. Historie alternatywne" ukaże się powieść Konrada T. Lewandowskiego "Orzeł bielszy niż gołębica".
Więcej i komentarze (4)


2012-12-18

Konkurs

Diakow rozlosowany

Trzy egzemplarze powieści "W mrok" autorstwa Andrieja Diakowa ufundowane przez Insignis wygrali:
Więcej i komentarze (0)


2012-12-18

Zapowiedzi

Spod Grunwaldu na otwarte morze

Dariusz Domagalski poinformował na Facebooku o zakończeniu prac nad powieścią "Klaus Störtebeker: Wróg ludzi i przyjaciel Boga".
Książka stanowi pierwszy tom nowego cyklu pod roboczym tytułem "Bracia witalijscy".
Komentarze (6)


2012-12-18

Zapowiedzi

Replika znów postraszy

Na początku przyszłego roku nakładem wydawnictwa Replika ukaże się antologia opowiadań grozy zatytułowana "Dziedzictwo Manitou".
Więcej i komentarze (5)


2012-12-18

Film

Clarke na małym ekranie

Stacja BBC One szykuje serial oparty na książce Susanny Clarke "Jonathan Strange i Pan Norrell". Pierwsza seria ma mieć sześć odcinków, a za jej scenariusz odpowiada Peter Harness. Premiera serialu jest zaplanowana na przyszły rok.
Więcej i komentarze (0)


2012-12-18

Recenzje

Druga recenzja "Herosów"

Po lekturze wszystkich opowiadań tomu „Herosi” zastanawiam się, czy motyw przewodni był na tyle indywidualizujący, że warto było po niego sięgać. Sam nie jestem fanem heroicznej fantastyki, szczególnie tej spod pióra starych mistrzów, więc miałem oczywisty dystans do zamierzonego, planowanego celu, jeśli takowy został wytyczony. Nie wiem też, czy jestem w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, czy udało się ten cel osiągnąć.

Roman Ochocki recenzuje antlologię "Herosi".
Komentarze (0)


2012-12-18

Konkurs

Świąteczny pakiet od Rebisu

Razem z Domem Wydawniczym REBIS zapraszamy do udziału w świątecznym konkursie. Tym razem wydawca przygotował dla naszych czytelników trzy pakiety książkowe, na które składają się następujące pozycje:

Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na zestaw czterech pytań i mieć szczęście w losowaniu. Konkurs potrwa dwa tygodnie i zakończy się pierwszego stycznia 2013 r. o północy.
Komentarze (0)


2012-12-17

Rzut okiem

Okładki z UW

W rozszerzeniu wieści prezentujemy okładki i noty wydawnicze "Pustej przestrzeni" M. Johna Harrisona oraz "Portretu pani Charboque. Asystentki pisarza fantasy" Jeffreya Forda. Obie książki ukażą się najprawdopodobniej 23 stycznia przyszłego roku w ramach Uczty Wyobraźni.
Więcej i komentarze (15)


2012-12-17

Recenzje

Dwa pierwsze skoki ocenione

Wieści o wznowieniu „Skoku w konflikt. Skoku w wizję” Stephena R. Donaldsona przyjmowałem z rezerwą. Zastanawiałem się, czy powieści – powiedzmy – space operowe, napisane w latach 90. są w stanie zdobyć uznanie na polskim rynku i czy to po prostu nie jest strata czasu i pieniędzy ze strony wydawnictwa, które mogłoby zamiast Donaldsona wydać coś świeżego z tego gatunku. Po lekturze powieści mogę napisać, że są one przykładem tego, jak niemądre były moje uprzedzenia.

W Katedrze recenzja książki "Skok w konflikt. Skok w wizję" Stephena R. Donaldsona. Autorem tekstu jest Roman Ochocki.
Komentarze (0)


2012-12-17

Zapowiedzi

Korekta szkiców Maga

Na forum wydawnictwa Mag podany został szkic wydawniczy na pierwsze cztery miesiące 2013 r.
Więcej i komentarze (6)


2012-12-17

Internet

Szmidt od Almazu

Z okazji zbliżających się Świąt Wydawnictwo Almaz przygotowało prezent w postaci możliwości ściągnięcia za darmo ebooka z utworem "Pola zapomnianych bitew" Roberta J. Szmidta. Szczegóły tutaj.
Komentarze (4)


2012-12-17

Zapowiedzi

Włoskie metro

Na wiosnę, w ramach projektu "Uniwersum Metro 2033", ukaże się powieść "Korzenie niebios" włoskiego autora Tullio Avoledo. Tutaj można zapoznać się z fragmentem książki.
Więcej i komentarze (0)


2012-12-17

Internet

Wolna fantastyka

Na portalu Wolne Lektury zaczęto zamieszczać pozycje fantastyczne. Tak jak inne książki na tej stronie, można je pobrać za darmo.
Komentarze (0)


2012-12-16

Zapowiedzi

"Fabryczne" zapowiedzi

Do oferty wydawniczej Fabryki słów trafiły dwie nowe pozycje:
Więcej i komentarze (0)


2012-12-16

Rozmaitości

Autor PLO w eterze

Tutaj można odsłuchać radiowy wywiad z Jarosławem Grzędowiczem.
Komentarze (0)


2012-12-16

Recenzje

Czyją twarz ma pułkownik Kurtz?

Poznawanie starannie przemyślanych i często zabawnych mechanizmów kreowanego przez Guzka świata budzi wielokrotnie podczas lektury uśmiech. Nie zmienia to jednak faktu, że „Trzeci Świat” to książka smutna, książka opowiadająca kolejny raz świetnie znaną historię, umieszczając ją w nowej scenerii. Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, powodzenie całego autorskiego przedsięwzięcia zależy od jakości wykonania.

Adam Skalski recenzuje "Trzeci Świat" Macieja Guzka.
Komentarze (0)


2012-12-14

Recenzje

Druga recenzja "Opowieści praskich"

Tomasz Bochiński ma szansę być dla Pragi tym, kim Carlos Luiz Zafón stał się dla Barcelony. Z tą jedną subtelną różnicą, że „Cień wiatru” sprowadził do stolicy Katalonii tłumy nowych turystów, a „Opowieści praskie” – dzięki niezwykłej sile wyrazu i wiernemu oddaniu klimatu warszawskiej dzielnicy – turystów z Pragi raczej wypłoszą.

Krzysztof Pochmara recenzuje "Opowieści praskie" Tomasza Bochińskiego.
Komentarze (3)


2012-12-13

Zapowiedzi

Twórca Conana spotyka Cthulhu

Jeszcze w tym roku do sprzedaży trafi "Kró­le­stwo cieni i inne opo­wia­da­nia z mito­lo­gii Cthulhu" Roberta E. Howarda.
Więcej i komentarze (15)


2012-12-13

Zapowiedzi

Wieści o kolejnym "Malowanym człowieku"

Najnowsza powieść Petera V. Bretta zatytułowana "Wojna w blasku dnia" ukaże się w Polsce w dwóch tomach. Część pierwsza ma trafić do księgarń w kwietniu, a druga w czerwcu.
Komentarze (8)


2012-12-13

Zapowiedzi

Opóźnienie drugiego pomnika

Premiera drugiego tomu "Pomnika cesarzowej Achai" pióra Andrzeja Ziemiańskiego została przesunięta na połowę lutego.
Komentarze (0)


2012-12-13

Katedra

Nowy Pratchett opisany i zwizualizowany

W rozwinięciu newsa prezentujemy opis i projekt okładki do powieści Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera "Długa Ziemia".
Więcej i komentarze (0)


2012-12-13

Prasa

Opowieści Niesamowite 1/2013

Wczoraj do sprzedaży trafił najnowszy numer Opowieści Niesamowitych. W rozwinięciu wieści prezentujemy wstęp od wydawcy oraz spis treści.
Więcej i komentarze (0)


2012-12-12

Zapowiedzi

Klasyczna kolekcja od Solaris

Na swoim blogu Wojtek Sedeńko poformował o powstaniu nowej serii wydawniczej pod nazwą "Galaktyka Gutenberga".

Książki będą dostępne wyłącznie za pośrednictwem internetowej księgarni Solaris. W rozwinięciu newsa prezentujemy pierwsze tytuły książek.
Więcej i komentarze (15)


2012-12-12

Spotkania, wystawy...

Twórca PLO w grodzie Kraka

W czwartek 3 stycznia o godz. 18:00 w Krakowie na ulicy Gołębiej 6 odbędzie się spotkanie z Jarosławem Grzędowiczem.
Komentarze (0)


2012-12-12

Film

"Hobbit" po polsku

Tutaj można obejrzeć klip ze zdubbingowanej wersji filmu "Hobbit: Niezwykła podróż".
Komentarze (6)


2012-12-12

Ukazały się

"Słowo i miecz" na koniec roku

Dzisiaj, nakładem wydawnictwa SuperNOWA, ukazała się powieść "Słowo i miecz" Witolda Jabłońskiego.
Komentarze (9)


2012-12-11

Nagrody

Twardoch z nominacją

Szczepan Twardoch został nominowany do Paszportów Polityki 2012 w kategorii Literatura.
Więcej i komentarze (12)


2012-12-11

Zapowiedzi

Albatros na 2013

Wydawnictwo Albatros zaprezentowało pierwszy szkic zapowiedzi na przyszły rok:
Więcej i komentarze (13)


2012-12-11

Recenzje

Z niemożliwości w możliwość

To, co mnie zachwyciło od pierwszych stron, to język. Tutaj każde słowo jest przemyślane, nieprzypadkowe, ma swój cel. „Czarne” to przede wszystkim literacka uczta. Podziw należy się autorce, ale również osobie odpowiedzialnej za redakcję. Widać, że powieść jest owocem ich skutecznej współpracy, która pozwoliła pozbyć się wszelkich niedociągnięć.

Anna "Eruana" Zasadzka recenzuje "Czarne" Anny Kańtoch.
Komentarze (0)


2012-12-10

Recenzje

Anarchia i przeznaczenie

Są powieści, które zyskują z każdą stroną. Są też takie, w których świetny początek zostaje zniszczony przez wątpliwej jakości końcówkę. „Rant” niestety należy do tej drugiej kategorii, przynosząc czytelnikowi więcej rozczarowania niż satysfakcji.

Tymoteusz "Shadowmage" Wronka recenzuje powieść "Rant" Chucka Palahniuka.
Komentarze (0)


2012-12-10

Rozmaitości

Nowa funkcja Roberta Szmidta

Robert Szmidt poinformował, że podjął pracę na stanowisku redaktora nowej serii wydawniczej w Rebisie.
Więcej i komentarze (24)


2012-12-10

Spotkania, wystawy...

Benefis RAZa

W najbliższą sobotę (15 grudnia) o godz. 18.00 w warszawskim klubie Hybrydy będzie miał miejsce benefis z okazji 30-lecia pracy twórczej Rafała A. Ziemkiewicza.
Komentarze (2)


2012-12-10

Spotkania, wystawy...

Powergraph literacko i świątecznie

Wydawnictwo Powergraph zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 13 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w Grawitacji (Warszawa, Browarna 6). Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Anna Kańtoch, Aleksandra Janusz, Michał Cetnarowski i Rafał Kosik.

Komentarze (2)


2012-12-10

Ukazały się

Drugi tom Prawdopodobieństwa w sprzedaży

Dzisiaj, nakładem wydawnictwa Almaz, ukazała się "Gwiazda prawdopodobieństwa" Nancy Kress.

Książka została objęta patronatem medialnym Katedry.

Zbawienie czy armagedon?
Na odległej planecie odkryto dziwny artefakt, który może być kluczem do ocalenia ludzkości. Ludzie prowadzą wojnę z Fallerami, Obcymi zamierzającymi unicestwić ludzką rasę, i przegrywają w niej. Artefakt to nie tylko potężna broń, lecz także coś w rodzaju kamienia z Rosetty wiodącego na wyżyny fizyki... które być może Fallerowie zdążyli już osiągnąć. Równie dobrze artefakt może się okazać maszyną zniszczenia, która rozerwie materię Wszechświata.

Więcej i komentarze (0)


2012-12-10

Konkurs

Bilety na Merlina

W najbliższą sobotę i niedzielę, 15 i 16 grudnia, w Teatrze Na Woli odbędzie się spektakl "Merlin. Inna historia". W związku z tym wydarzeniem dla naszych czytelników mamy trzy dwuosobowe zaproszenia (jedno na sobotę, dwa na niedzielę). Z trzema pierwszymi osobami, które za pomocą komentarza pod tą wiadomością zgłoszą się po zaproszenie na odpowiedni dzień, skontaktujemy się, aby ustalić dane. Zapraszamy.
Komentarze (8)


2012-12-09

Recenzje

Recenzja "Goliata"

W „Goliacie” autor proponuje powietrzną podróż na trasie Rosja – Japonia – Stany Zjednoczone – Meksyk – Stany Zjednoczone, spotkanie z Teslą, początki amerykańskiego przemysłu filmowego oraz długo wyczekiwane odkrycie przez Alka tajemnicy Deryn. A to wszystko w steampunkowej scenerii, w świecie, w którym kompletnie różne drogi rozwoju doprowadziły do powstania dwóch obozów państw: darwinistów, opierających swoją gospodarkę na genetycznie modyfikowanych organizmach, i chrzęstów, którzy wiarę pokładają tylko w mechanice.

W Katedrze recenzja powieści "Goliat" Scotta Westerfelda. Autorką tekstu jest Iwona Szabłowska.
Komentarze (0)


2012-12-08

Recenzje

Klasyczna wyprawa do źródeł magii

„Źródło magii” Piersa Anthony’ego to drugi tom serii powieści, których akcja rozgrywa się w przepełnionej magią krainie zwanej Xanthem, gdzie każda istota posiada niepowtarzalny nadprzyrodzony talent, a magia jest zarówno największym dobrodziejstwem, jak i zagrożeniem. W książce powracają znane z „Zaklęcia dla Cameleon” postacie, na czele z Binkiem, młodym mężczyzną, któremu udało się odkryć swój magiczny talent i tym samym zyskać prawo pozostania w Xancie.

Krzysztof Kozłowski recenzuje "Źródło magii" Piersa Anthony'ego.
Komentarze (0)


2012-12-07

Spotkania, wystawy...

Jesienno-zimowy konwent

Przypominamy o trwającym właśnie Nordconie 2012. Dla zainteresowanych program konwentu.
Komentarze (0)


2012-12-07

Ukazały się

Czwarty skok

Dzisiaj, nakładem wydawnictwa Mag, ukazała się powieść "Skok w szaleństwo" Stephena Donaldsona.

Książka została objęta patronatem Katedry. Tutaj można przeczytać jej fragment.

Kiedy planetoida Thanatos Minor wybucha i zamienia się w obłok atomów, specjalnie wyekwipowany krążownik unika masowej zagłady i znika w kosmosie, ledwie o krok wyprzedzając ścigających go przeciwników. Na pokładzie „Fanfary” podróżuje garść wyczerpanych uciekinierów - dawnych wrogów, nagle brutalnie rzuconych przez los do wspólnej, rozpaczliwej walki o przetrwanie.
Więcej i komentarze (4)


2012-12-07

Prasa

SFinks Rewolucje

Dostępny jest już 45. numer SFinksa, bezpłatnego magazynu literackiego. Od bieżącego numeru w piśmie znajdą się również klasyczne opowiadania science fiction.
Więcej i komentarze (3)


2012-12-06

Zapowiedzi

W.A.B. w nowym roku

Na początku przyszłego roku, nakładem wydawnictwa W.A.B., ukażą się:
Więcej i komentarze (0)


2012-12-06

Konkurs

"Skrzydła gniewu" rozlosowane

W zakończonym 4 grudnia konkursie książki C.S. Friedman pod tytułem "Skrzydła gniewu", ufundowane przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, wygrali:
Więcej i komentarze (0)


2012-12-05

Prasa

DOF #1

Dzisiaj ukazał się pierwszy numer Drugiego Obiegu Fantastyki. Pismo dostępne w formatach PDF, EPUB oraz MOBI można pobrać z tej strony.
Komentarze (1)


2012-12-05

Zapowiedzi

Rzut oka na Dorę Wilk

W rozwinięciu newsa prezentujemy opis i projekt okładki do książki Anety Jadowskiej "Bogowie muszą być szaleni".
Więcej i komentarze (5)


2012-12-05

Spotkania, wystawy...

Twórca "Miasta pod Skałą" w Łodzi

8 grudnia w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury w Łodzi(ul. Roosevelta 17) o godzinie 17.45 odbędzie się spotkanie z Markiem S. Huberathem.
Więcej i komentarze (5)


2012-12-05

Zapowiedzi

Nowy Pratchett w nowym roku

10 stycznia do księgarń trafi "Długa Ziemia", wspólne dzieło Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera.
Komentarze (5)


2012-12-04

Film

"Hobbit" szybciej w Polsce

Polska premiera filmu Petera Jacksona "Hobbit. Niezwykła podróż" jest wyznaczona na 28 grudnia b.r, ale już w trakcie Świąt Bożego Narodzenia odbędą się pokazy przedpremierowe m.in. w sieci kin Helios.
Więcej i komentarze (5)


2012-12-04

Spotkania, wystawy...

Twórca PLO na UW

Jutro, 5 grudnia, o godzinie 20:15 odbędzie się spotkanie autorskie Jarosława Grzędowicza na Uniwersytecie Warszawskim, zorganizowane wspólnie przez NZS UW oraz Fabrykę Słów.
Więcej i komentarze (0)


2012-12-04

Konkurs

"W mrok" do wygrania

Zapraszamy do udziału w konkursie zorganizowanym wspólnie z wydawnictwem Insignis. Do wygrania dla naszych czytelników są trzy egzemplarze powieści "W mrok" autorstwa Andrieja Diakowa. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na trzy testowe pytania i mieć szczęście w losowaniu.

Konkurs zakończy się o północy 17 grudnia 2012 r. Zwycięzcy zostaną wylosowani w ciągu kilku dni od zakończenia konkursu, ogłoszeni na stronach Katedry i powiadomieni o wygranej mailowo. Życzymy powodzenia.
Komentarze (0)


2012-12-04

Ukazały się

4.12.2012r. - nowości

Dzisiaj do sprzedaży trafiły:
Więcej i komentarze (0)


2012-12-04

Recenzje

Proza gatunkowa sięgająca daleko poza swój gatunek, czyli o tym, że smoków nie należy lekceważyć

Zastanówmy się przez chwilę nad pojawiającymi się w naszej głowie po usłyszeniu słowa fantasy skojarzeniami. Elfy, krasnoludy, smoki, miecze, magia, przygody, niepozorni bohaterowie nieoczekiwanie okazujący się mieć zasadniczy wpływ na losy świata, tajemnice związane z pochodzeniem postaci – od czasów pewnego oksfordzkiego profesora kanoniczne atrybuty gatunku zostały poniekąd ustalone, a wręcz nawet wciśnięte w dość sztywne ramy. Trafiające do polskiego czytelnika, po części po raz kolejny (...) powieści Michaela Swanwicka to książki z jednej strony doskonale się w ten schemat wpisujące, a z drugiej, zwłaszcza w przypadku „Córki żelaznego smoka”, całkowicie go przełamujące.

Adam Skalski recenzuje książkę Michaela Swanwicka "Córka żelaznego smoka. Smoki Babel".
Komentarze (0)


2012-12-04

Zapowiedzi

Nowe opowieści

Prezentujemy okładkę kolejnego numeru "Opowieści Niesamowitych", który trafi do sprzedaży 12.12.2012. Autorką ilustracji jest Aleksandra Ogórkiewicz.
Więcej i komentarze (3)


2012-12-04

Spotkania, wystawy...

Merlin na Woli

Po kilku latach od premiery w Teatrze Narodowym w Warszawie twórcy spektaklu "Merlin. Inna historia" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišaka postanowili wznowić "Merlina" w zmienionej obsadzie na scenie Teatru Na Woli. W związku z tym wydarzeniem już niebawem będziemy mieć dla czytelników miłą niespodziankę.
Więcej i komentarze (0)


2012-12-03

Prasa

Opowieści Niesamowite 3/2012 - omówienie numeru

Życie nie znosi próżni. Nie tak dawno temu zawieszona została działalność „Science Fiction, Fantasy i Horror” i światek fantastyczny obiegł lament, że polscy początkujący autorzy nie będą mieli gdzie publikować i zdobywać pisarskich szlifów. Minęło trochę czasu i na rynku powoli zadomawia się inny tytuł: „Opowieści Niesamowite”. Chociaż startuje niejako spoza środowiska (dopiero omawiany tutaj, czwarty numer, zrywa z etykietką „Czwarty wymiar wydanie specjalne”), to wydaje się on naturalną kontynuacją pisma założonego przez Roberta J. Szmidta.

Prezentujemy omówienie Opowieści Niesamowitych 3/2012. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2012-12-03

Zapowiedzi

Amber na początek roku

W styczniu nakładem wydawnictwa Amber ukażą się min:
Więcej i komentarze (3)


2012-12-03

Zapowiedzi

Oblicze Starcrafta

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy opis oraz projekt okładki do powieści Christie Golden "Starcraft 2: Punkt krytyczny"
Więcej i komentarze (0)


2012-12-02

Artykuł

Literackie zgadywanki - wydanie świąteczne 2012

Grudzień jest miesiącem obniżonej aktywności wydawców, zatem zamiast tradycyjnej porcji literackich zgadywanek postanowiliśmy dać się porwać bożonarodzeniowemu nastrojowi i zdecydowaliśmy o drobnej modyfikacji grudniowego numeru naszego cyklu. Dziś nie będziemy zgadywać, w tym odcinku przedstawiamy Mikołajowi (taktownie i delikatnie) nasze sugestie. Jakie? Sprawdźcie sami - zapraszamy do lektury!
Komentarze (0)


2012-12-02

Recenzje

Kontynuacja trzyma poziom

„Skrzydła gniewu”, drugi tom cyklu „Trylogia Magistrów” C.S. Friedman, w pełni dorównuje poprzedniemu tomowi, a momentami nawet go przewyższa. Stare, znane z pierwszej części wątki są kontynuowane, niektóre z nich w dość zaskakujący sposób (wątek Siderei, królowej Sankary), inne zostały uzupełnione o „tło historyczne”, rzucające zupełnie nowe światło na dzieje powieściowego świata.

Beata Kajtanowska recenzuje "Skrzydła gniewu" C.S. Friedman.
Komentarze (0)


2012-12-01

Artykuł

Sobotnie czytanie. Baron przepołowiony, czyli komedia ludzka

W czasach literackiej komercji i podejścia menadżersko-reklamowego do literatury, kiedy autor musi być celebrytą i udzielać się na fejsbuku albo produkować, kretyńskie zwykle, blogi, bo inaczej nie istnieje (mnie można by nazwać właściwie „pisarzem nieistniejącym”; na wzór pewnego rycerza, który nie istniał z innych niźli ja powodów – Italo Calvino go opisywał; podobnie jak wicehrabiego przepołowionego, do którego tytuł mego tekstu pije), powieść, która kiepsko się zaczyna jest rodzajem wyzwania rzuconego współczesnym debilnym tendencjom. Pisarz, który roznieca tumany mgły na samym początku, ryzykuje, że czytelnik nie dotrwa do trzeciego akapitu, sprzedawalność zaś dzieła zwiędnie, będzie się zatem musiał zatrudnić w kwiaciarni. Podziw mój, podziw, dodajmy, pozamerytoryczny u zarania, spowodował, żem lekturę kontynuował, rzężąc i ślepiami wywracając, ale nie więdnąc ostatecznie – duża w tym zasługa regularnego podlewania.

W najnowszym Sobotnim czytaniu Jacek Sobota omawia "Katerinę, pawia i jezuitę" Drago Jančara. Tekst można przeczytać tutaj.
Komentarze (0)


2012-12-01

Zapowiedzi

Behemot później

Wydawnictwo Ars Machina poinformowało, że data wydania "Behemota", ostatniej części "Trylogii Ryfterów" Petera Wattsa, została przesunięta na pierwszy kwartał przyszłego roku.
Więcej i komentarze (9)


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS