Grudzień 2009
Powrót do strony głównej archiwum
Początek pierwszego miesiąca Nowego Roku już tuż tuż, a wraz z nim kolejna porcja "Literackich zgadów", czyli subiektywnych komentarzy redaktorów Katedry do wydawniczych zapowiedzi na styczeń. Tym razem "zgadujemy" m.in. książki McDonalda, Piekary i Sandersona. Wśród weryfikacji zaś warto zwrócić uwagę na "Zwycięstwo orłów" Naomi Novik. Zapraszamy do lektury!
Komentarze (0)
Obraz powieściowej rzeczywistości przestał być tak denerwująco spolaryzowany, jak w pierwszym tomie cyklu, gdzie Biel oznaczała bezwzględne dobro, a Czerń – zło. Ten wyidealizowany i dwubiegunowy świat znika za zasłoną szarości, bohaterowie okazują się być po prostu ludźmi, ze wszystkimi ich wadami i zaletami, a motywacje bogów zdradzają, że nieobce im są takie uczucia, jak gniew, uraza, zemsta...
Beata Kajtanowska prezentuje recenzję powieści Trudi Canavan "Ostatnia z Dzikich".
Komentarze (0)
Do kiosków, salonów pasowych i EMPiK-ów trafił styczniowy numer czasopisma SFFiH.
Więcej i komentarze (0)
Na koniec stycznia planowana jest premiera książki Macieja Parowskiego "Burza".
Więcej i komentarze (0)
W lutym, nakładem wydawnictwa Świat Książki, ukaże się "anonimowe" dzieło zatytułowane "Oko Księżyca".
Więcej i komentarze (0)
Dawno nie miałem w rękach książki, którą czytałoby się w tak gładki i szybki sposób. Duża czcionka i krótkie rozdziały również miały na to spory wpływ. Nieraz zastanawiałem się, czy aby nie za szybko czytam tę książkę i czy może warto by się schylić nad tym uważniej, ale nie udało się. Akcja właściwie nie ma dłuższych przerw, a i pochylać się nie ma nad czym.
Zapraszamy do czytania recenzji powieści Michelle Paver "Złamana przysięga". Autorem tekstu jest Adam Ł Rotter.
Komentarze (0)
W rozszerzeniu wiadomości prezentujemy zawartość pierwszego numeru polskiej edycji czasopisma Fantasy&Science Fiction.
Więcej i komentarze (21)
Mimo ponad 700 stron ostatniej części trylogii, autorzy mają problemy z upchnięciem tak wielu osobistych wątków poszczególnych bohaterów – zwłaszcza przy dziwnym założeniu, że powstawanie wszystkich elementów budujących świat, jaki znamy z pierwszej Diuny, musimy obserwować koniecznie „od kuchni”, oczyma bohaterów. Ci z kolei stanowią nieomal jedną wielką rodzinę. Oczywiście więzy krwi w Diunie zawsze odgrywały znaczącą rolę, ale tam był to rezultat długoletniego planu genealogicznego – w „Legendach…” zaczyna nabierać to znamion autopastiszu.
Adam Ł Rotter prezentuje recenzję powieści Briana Herberta i Kevina J. Andersona "Diuna. Bitwa pod Corrinem". Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
Nakładem wydawnictwa W.A.B. w pierwszym półroczu 2010 roku ukażą się następujące książki:
Więcej i komentarze (0)
12 stycznia nakładem wydawnictwa Amber ukaże się książka Dirka Mathisona & Marii Wilhelm "Avatar Jamesa Camerona".
Więcej i komentarze (1)
Zakończyliśmy konkurs zorganizowany wspólnie z Domem Wydawniczym REBIS. Pięć egzemplarzy powieści Davida Webera "Zarzewie wojny" trafia do:
Więcej i komentarze (0)
Jacek Komuda poinformował o skończeniu prac nad drugim tomem "Samozwańca".
Więcej i komentarze (1)
W sieci pojawił się 19 numer "Grabarza Polskiego".
Komentarze (0)
Ruszyła oficjalna strona polskiej edycji czasopisma Fantasy&Science Fiction.
Komentarze (5)
28 stycznia nakładem wydawnictwa Amber ukażą się "Szturmowcy śmierci" Joe'go Schreibera, pierwszy horror osadzony w uniwersum Star Wars.
Więcej i komentarze (2)
Razem z wydawnictwem Powergraph zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym konkursie na stronach Katedry. Tym razem do wygrania są trzy egzemplarze zbioru opowiadań Jakuba Małeckiego "Zaksięgowani". Aby wygrać jeden z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na zestaw trzech pytań i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs trwa do północy szóstego stycznia, czyli równo dwa tygodnie. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w ciągu kilku dni od zakończenia konkursu i poinformowani mailowo.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (0)
Zakończył się konkurs zorganizowany wspólnie z wydawnictwem Media Rodzina. Do rozlosowania były trzy egzemplarze "Trylogii kosmicznej" C.S. Lewisa.
Więcej i komentarze (4)
To już będzie przynajmniej czwarty raz jak zostałem poproszony (użyto tylko delikatnych metod perswazji jednak dobitnie wskazujących na to, że nie mam wyboru) o napisanie życzeń. Z pewnością jedni się cieszą (to redaktorzy, którzy odetchnęli z ulgą, bo uniknęli tej „ciężkiej roboty”), inni mniej (biedni czytelnicy, którzy po raz kolejny muszą czytać niby żartobliwe życzenia mojego autorstwa).
Więcej i komentarze (9)
Zbioru opowiadań Pawła Ciećwierza do książek o nekromantach jednak nie można zaliczyć, bowiem nekromancja jest tutaj jedynie pretekstem do wprowadzania wątków w kolejnych opowiadaniach, które czasem nie są nawet z nią związane. Mimo że to właśnie rozczarowało mnie najbardziej, opowiadania czytałam z przyjemnością i wróżę autorowi dobrą pisarską przyszłość.
Anna "Eruana" Zasadzka prezentuje drugą naszą recenzję zbioru opowiadań Pawła Ciećwierza "Nekrofikcje". Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
Na naszych stronach można znaleźć fragmenty dwóch książek Jacka Piekary - "Płomień i krzyż", tom 2 (tu) oraz "Ja inkwizytor. Wieże do nieba" (tutaj).
Komentarze (0)
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Siergieja Sadowa "Spadkobiercy Zakonu".
Komentarze (0)
Fabryka Słów zaprezentowała notę oraz okładkę książki Andrieja Bielanina "Tajny wywiad cara Grocha".
Więcej i komentarze (0)
W przyszłym roku do Polski przyjedzie Charlaine Harris, autorka cyklu "Sookie Stackhouse".
Więcej i komentarze (0)
Andrzej Pilipiuk zapowiedział, że w 2010 roku ukażą się:
Więcej i komentarze (5)
Wczoraj do sprzedaży trafił najnowszy numer Nowej Fantastyki. Znajdziecie w nim:
Więcej i komentarze (7)
Prezentujemy fragment, okładkę i notę wydawniczą "Rubieży" Jeffreya Forda.
Więcej i komentarze (0)
Tutaj można podpisać petycję przeciwko planowanym zmianom w prawie pozwalającym na likwidację bibliotek w małych miejscowościach.
Komentarze (2)
Wojtek Sedeńko na forum wydawnictwa Solaris podał listę książek, których wydanie zaplanowano na nadchodzący rok.
Więcej i komentarze (5)
W planach wydawnictwa Solaris znalazły się książki Jacka Vance'a.
Więcej i komentarze (1)
Powieść Odena Scotta nazwałabym raczej fikcją historyczną (wiem, oksymoron, ale najbardziej pasuje), gdyż autor życie swego bohatera sfabrykował, zmieniając fakty znane historykom, tło tamtejszych wydarzeń oddał jednak wiarygodnie. Książka spodobała mi się bardzo z wielu powodów, także przez wzgląd na malownicze i mocne osadzenie jej w realiach starożytnych.
Anna "Eruana" Zasadzka prezentuje recenzję powieści Scotta Odena "Memnon". Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
W rozwinięciu prezentujemy okładkę nowego zbioru opowiadań Łukasza Orbitowskiego, "Nadchodzi". Książka ukaże się w lutym 2010 roku.
Więcej i komentarze (1)
Podtytuł książki wiele mówi o jej treści; Hamilton zdecydował się położyć nacisk na wątki detektywistyczne i obracające się wokół intryg politycznych na najwyższych kręgach władzy – elementy zaznaczone już w drugim tomie „Gwiazdy Pandory”. Wątki militarystyczno-batalistyczne zostały w powieści zmarginalizowane do niezbędnego dla rozwoju akcji minimum (...).
Zapraszamy do czytania recenzji powieści Petera F. Hamiltona "Judasz wyzwolony. Śledztwo". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Od kilku dni w sprzedaży znajduje się drugi numer czasopisma "Lśnienie". A w nim:
Więcej i komentarze (0)
W rozszerzeniu wiadomości prezentujemy zawartość 51 numeru czasopisma "SFFiH". Premiera 30 grudnia.
Więcej i komentarze (0)
Trzecia część książki Marcina Mortki "Miecz i kwiaty" ukaże się w marcu 2010 roku.
Komentarze (0)
W rozszerzeniu wiadomości prezentujemy oświadczenie Andrzeja Zimniaka dotyczące przyznawania Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
Więcej i komentarze (4)
Jacek Dukaj znalazł się wśród kandydatów do tegorocznych "Paszportów Polityki". Nominacja została przyznana za jego najnowszą książkę, "Wroniec".
Więcej i komentarze (0)
W związku z projektem zmiany ustaw dotyczącej funkcjonowania bibliotek publicznych w Polsce został wystosowany list otwarty do pana premiera Donalda Tuska.
Więcej i komentarze (1)
Element grozy występuje tu raczej w postaci pewnych akcentów i atrybutów, nie służących jednak budowaniu atmosfery strachu. Wręcz przeciwnie – w „Nekrofikcjach” niemało jest groteski. Świat przedstawiony to wariacja na temat współczesnej Polski, tyle że z karykaturalnie przerysowaną rolą Kościoła i zaściankowej mentalności. Przypomina to trochę kraj widziany przez pryzmat gazet z gatunku „Nie” i „Nigdy więcej”
Krzysztof Pochmara prezentuje recenzję zbioru opowiadań Pawła Ciećwierza "Nekrofikcje". Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
Bob okazał się sympatycznym starszym panem, dystyngowanym, niezwykle inteligentnym, podchodzącym do świata z dystansem, często rzucającym ironiczne i dowcipne uwagi. Do podróży był przygotowany, sporo wiedział o Polsce i jej historii, dlatego też okazał się znakomitym rozmówcą.
Zapraszamy do czytania wywiadu z Robertem Silverbergiem przeprowadzonego przez Wojtka Sedeńkę i Jacka Smycza podczas tegorocznego Festiwalu Fantastyki w Nidzicy. Tekst pierwotnie ukazał się w 34. numerze SFinksa.
Komentarze (0)
W najbliżej audycji (tj. 17 grudnia) "Tam i z powrotem" Marcin Baniak będzie gościł Agnieszkę Żuchowską-Arent, tłumaczkę książki Zorana Krusvara "Wykonawcy Bożego Zamysłu".
Więcej i komentarze (0)
W rozwinięciu prezentujemy okładkę "Błękitnokrwistych". Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Jaguar w marcu 2010 r. a jej autorką jest Melissa de La Cruz.
Więcej i komentarze (0)
20 stycznia nakładem wydawnictwa Copernicus, ukaże się antologia "Nowa Księga Fantasy" pod redakcja Georga Manna.
Więcej i komentarze (1)
W lutym nakładem Fabryki Słów ukaże się książka Mai Lidii Kossakowskiej "Zbieracz Burz".
Więcej i komentarze (0)
W rozszerzeniu wiadomości prezentujemy okładkę 51 numeru czasopisma "SFFiH".
Więcej i komentarze (5)
Zapraszamy do lektury opowiadania "Głęboko" Ramseya Campbella. Utwór promuje antologię "Wielka Księga Horroru".
Komentarze (0)
Ciężko powieść Joyce’a sklasyfikować. Najwięcej w niej jest z powieści obyczajowej, a także z thrillera na popularną obecnie modłę, czyli śledztwa bohaterów w sprawie tajemnic nierzadko przekraczających ludzkie pojmowanie. „Indygo” daleko jest od chociażby powieści Dana Browna, ale miejscami da się wyczuć wspólne elementy w kreacji tła intrygi.
Zapraszamy do czytania recenzji powieści Grahama Joyce'a "Indygo". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
Na stronie książki "Metro 2033" Dimitra Glukhovsky'ego pojawił się kolejny fragment oraz ruszył następny konkurs.
Więcej i komentarze (0)
W poniedziałek, 21 grudnia, w Enklawie Wrocławskiej (ul. Grunwaldzka 22) odbędą się warsztaty literackie z zakresu creative writing pod tytułem "Dobre opowiadanie grozy". Spotkanie poprowadzi Łukasz Śmigiel. Początek o 18.00.
Więcej i komentarze (0)
Jutro (16 grudnia) na terenie Enklawy Wrocławskiej przy ul. Grunwaldzkiej 22 odbędzie się uroczyste otwarcie biblioteki klubu Szedar. Szczegóły imprezy są dostępne na stronie Enklawy.
Komentarze (0)
Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Ilony Andrews "Magia kąsa".
Komentarze (0)
W 2010 r. nakładem Fabryki Słów ukaże się "Magia kąsa" Ilony Andrews. ksiażka stanowi pierwszy tom nowego cyklu fantasy.
Więcej i komentarze (7)
W sieci można legalnie obejrzeć film "Hi2, 3-6", którego scenariusz powstał na podstawie fragmentu powieści Jakuba Ćwieka "Liżąc ostrze".
Więcej i komentarze (0)
W księgarniach pojawiła się powieść Douglasa Prestona i Lincolna Childa "Krąg ciemności".
Więcej i komentarze (0)
Robert J. Szmidt dołączył do pisarzy fantastycznych posiadających stronę autorską. Znajdziecie ją pod tym adresem.
Komentarze (0)
Do sprzedaży trafiła powieść Jacka Roczniaka "Woodward".
Więcej i komentarze (0)
Solaris zapowiedział wydanie w serii Klasyka SF łączonego wydania dwóch powieści Poula Andersona - "Genesis" oraz "Brain Wave".
Komentarze (0)
„Czarnoksiężnicy Majipooru” raczej nie mają szansy oczarować czytelnika, z pewnością jednak ich magia wystarczy, aby utrzymać zainteresowanie fanów cyklu.
Krzysztof Pochmara prezentuje recenzję powieści Roberta Silverberga "Czarnoksiężnicy Majipooru". Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
"Wroniec" będzie tematem dzisiejszej audycji "Pod tytułem” radia TOK FM. Początek audycji o godzinie 15.
Więcej i komentarze (0)
Wydawnictwo Solaris poinformowało, że w przyszłym roku ukaże się powieść "Chindi" Jacka McDevitta, trzeci tom cyklu "Akademia".
Więcej i komentarze (19)
Pięć egzemplarzy powieści Aleksandra Kowarza "Rydwan bogów", ufundowanych przez Zysk i S-ka, trafia do:
Więcej i komentarze (0)
W dzisiejszym wydaniu "Gotowych na wszystko" Kamil Śmiałkowski będzie mówił o trzech najnowszych książkach Runy:
Więcej i komentarze (0)
Niedługo po opublikowaniu mojej recenzji książki Pawła Kornewa „Sopel” mój redakcyjny kolega skomentował: „Pierwsze wrażenie: czy to aby na pewno recenzja książki, a nie jakiegoś cRPGa?”. Początkowo zaprzeczyłem, ale po chwili zastanowienia musiałem się zgodzić. Szczegółowe opisy każdej części ekwipunku (uzbrojenie, magiczne artefakty, pancerze), sporo miejsca poświęconego na florę i faunę i wreszcie fabuła – jeden główny wątek wzbogacony o kilka misji pobocznych rzeczywiście przypominał sesję RPG. Nie inaczej ma się sprawa ze „Śliskim”.
Adam "Tigana" Szymonowicz prezentuje recenzję powieści Pawła Kornewa "Śliski". Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
W rozszerzeniu wiadomości prezentujemy okładki i noty do "Alpha Team" Roberta J. Szmidta oraz "Flashback" Eugeniusza Dębskiego.
Więcej i komentarze (0)
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom książka Michaela Granta "Gone. Zniknęli: Faza Druga: Głód" ukaże się dopiero w lutym.
Komentarze (0)
W poniedziałek w Warszawie odbędzie się dyskusja poświęcona "Dzieciom umarłych" Elfride Jelinek.
Więcej i komentarze (0)
Razem z Domem Wydawniczym REBIS rozpoczynamy kolejny konkurs. Tym razem do rozlosowania jest pięć egzemplarzy powieści Davida Webera "Zarzewie wojny". Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na zestaw trzech pytań i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs trwa dwa tygodnie i zakończy się 24 grudnia o północy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni następnego dnia na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (0)
Andrzej Miszkurka na forum wydawnictwa Mag skorygował plany oficyny na pierwsze półrocze 2010 roku.
Więcej i komentarze (11)
W lutym nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukaże się powieść Marcusa Sedgwicka "Królowa cieni".
Więcej i komentarze (0)
Zapraszamy do czytania obszernego fragmentu z powieści Johna Wyndhama "Dzień tryfidów".
Komentarze (0)
Od września w sprzedaży znajduje się audiobook Jacka Piekary pt."Sługa Boży". Na swojej stronie Biblioteka Akustyczna zapowiada kontynuację cyklu i wydanie "Młota na czarownice" jeszcze w tym roku.
Komentarze (2)
W styczniu przyszłego roku ukaże się pierwsza część powieści Stefana Dardy "Czarny Wygon. Słoneczna Dolina".
Więcej i komentarze (1)
W rozszerzeniu newsa prezentujemy zapowiedzi wydawnictwa Amber na styczeń 2010 roku.
Więcej i komentarze (0)
Do sprzedaży trafił komiks "Hobbit" na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena.
Więcej i komentarze (0)
W „Rock’n’roll, bejbi!”, debiutanckim zbiorze opowiadań Piotra Rogoży, najciekawsza jest chyba okładka. Niegdyś z tego rodzaju twórczością trafiało się co najwyżej na dywanik dyrektora szkoły, dziś można trafić nawet na księgarskie półki.
Krzysztof Pochmara prezentuje recenzję zbioru opowiadań Piotra Rogoży "Rock'n'roll, bejbi!". Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
Do jednego z pytań w naszym konkursie z "Trylogią kosmiczną" C.S. Lewisa wkradł się błąd (poprawne były dwie z sugerowanych odpowiedzi). Postanowiliśmy usunąć to pytanie i kontynuować konkurs z pozostałymi trzema. Wszystkie odpowiedzi nadesłane od początku trwania konkursu są dalej aktualne i wezmą udział w losowaniu nagród. Wszystkich czytelników przepraszamy za zaistniałą sytuację.
Komentarze (0)
Fabryka Słów zaprezentowała okładkę drugiego tomu antologii "Wielka księga horroru".
Więcej i komentarze (0)
Fabryka Słów uaktualniła zapowiedzi na przyszły rok. Ukażą się w nim m.in.:
Więcej i komentarze (0)
Grudzień jest miesiącem obniżonej aktywności wydawców, zatem zamiast tradycyjnej porcji literackich zgadywanek postanowiliśmy dać się porwać bożonarodzeniowemu nastrojowi i zdecydowaliśmy o drobnej modyfikacji grudniowego numeru naszego cyklu. Dziś nie będziemy zgadywać, w tym odcinku przedstawiamy Mikołajowi (taktownie i delikatnie) nasze sugestie. Jakie? Sprawdźcie sami - zapraszamy do lektury!
Komentarze (0)
Jak na tom liczący sobie czterysta dwadzieścia stron, dzieje się tutaj całkiem sporo. Jak już wspomniałem, kiedy kończyłem książkę, miałem straszny mętlik w głowie. Niby fajne pomysły, ciekawy świat, ale jak na mój gust za dużo tego na jeden raz. Nie ma tu miejsca na chwilę refleksji ani skupienia się na rozwoju relacji między postaciami, czy też na analizę ich charakterów.
Zapraszamy do czytania recenzji powieści Neila Gaimana "Nigdziebądź". Autorem tekstu jest Jakub Cieślak.
Komentarze (0)
W styczniu 2010 r. nakładem Rebisu ukaże się "Klęska ważki" Adriana Tchaikovsky'ego oraz "Ogień na wschodzie" Harry'ego Sidebottoma.
Komentarze (3)
W rozszerzeniu wiadomości prezentujemy okładkę oraz notkę do ksiażki Jacka Piekary "Ja inkwizytor. Wieże do nieba".
Więcej i komentarze (6)
Już na początku przyszłego roku pojawi się nowy magazyn literacki. "Fantasy & Science Fiction" będzie kwartalnikiem, a redaktorem naczelnym został Paweł Matuszek.
Więcej i komentarze (28)
Nakładem wydawnictwa Copernicus ukazała się "Antologia Nowej Science Fiction" pod redakcją George'a Manna.
Więcej i komentarze (14)
Do sprzedaży trafiła powieść Davida Webera "Zarzewie wojny".
Więcej i komentarze (0)
Kolejna pozycja od Solarisu. Tym razem jest to wznowienie powieści Joego Haldemana "Wieczna wojna".
Tę powieść również objęliśmy swoim patronatem. Zapraszamy do czytania naszej recenzji poprzedniego wydania, fragmentu oraz posłowia do książki autorstwa Marka Oramusa.
JEŚLI SĄDZISZ, ŻE W WOJNIE PRZYSZŁOŚCI BĘDZIE SIĘ WALCZYŁO TYLKO NA LASERY I ANTYMATERIĘ TO JESTEŚ W BŁĘDZIE.
GDY IDZIE O ŻYCIE W RUCH IDĄ NOŻE, ZĘBY, MIECZE I ŁUKI
Wojna kosmiczna to piekło…
Więcej i komentarze (0)
Nakładem wydawnictwa Solaris ukazała się dzisiaj antologia "Kroki w nieznane" pod redakcją Mirosława Obarskiego.
Katedra objęła książkę swoim patronatem.
Piąty tom almanachu światowej fantastyki znowu przeniesie nas w magiczny świat. Krótka forma: opowiadania i krótsze powieści autorów z kręgu anglosaskiej czy rosyjskiej fantastyki są dziś mniej dostępne niż kiedyś, dlatego tak bardzo potrzebny jest dzisiaj taki almanach.
Więcej i komentarze (0)
"Oberki do końca świata" Wita Szostaka trafiły na deski Sceny Lubelskiej w Warszawie.
Komentarze (0)
W lutym do księgarń trafi "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu" Gregory'ego Maguire'a.
Więcej i komentarze (0)
Na stronie książki "Metro 2033" Dimitra Glukhovsky'ego ukazał się jedenasty fragment oraz wystartował kolejny konkurs.
Więcej i komentarze (0)
W styczniu, nakładem Książnicy, ukaże się "Zdradzona" P.C. & Kristin Cast.
Więcej i komentarze (0)
Na naszej stronie można przeczytać fragment drugiej części "Powrotu Karmazynowej Gwardii" Iana Camerona Esslemonta i drugiego tomu "Ostrza Tyshalle'a" Matthew Woodringa Stovera.
Komentarze (0)
Wydawnictwo Literackie zapowiedziało ukazanie się zbioru opowiadań mistrza grozy - Łukasza Orbitowskiego. "Nadchodzi" już w lutym!
Komentarze (0)
Przypominamy o spotkaniach Marka Krajewskiego z czytelnikami południowej Polski
Więcej i komentarze (0)
8 grudnia 2009 r. w Warszawie, w Zespole Szkół „Bednarska”, przy ulicy Bednarskiej 2/4 odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca akcję społeczno-edukacyjną Pamiętaj o 13 grudnia.
Więcej i komentarze (0)
Zapraszamy do konkurs zorganizowanego we współpracy z wydawnictwem Media Rodzina. Do wygrania są trzy egzemplarze "Trylogii kosmicznej" C.S. Lewisa. Aby stać się posiadaczem jednej z książek, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na cztery testowe pytania i mieć szczęście w losowaniu.
Konkurs trwa dwa tygodnie i zakończy się 20 grudnia o północy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni następnego dnia na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (3)
Ogólnie rzecz biorąc, książka zła nie jest, ale też i wiele więcej w niej nie ma. Wszak liczy sobie zaledwie dwieście trzydzieści stron, nie uwzględniając słowniczka „afgańskiego” na końcu. I to jest mój główny zarzut wobec „Żmii” – przy tak niewielkiej objętości, cała, interesująca przecież, historia robi wrażenie przeładowanej informacjami, w której bohaterowie nie mają szansy „ożyć”.
Zapraszamy do czytania trzeciej naszej recenzji powieści Andrzeja Sapkowskiego "Żmija". Autorką tekstu jest Anna "Eruana" Zasadzka.
Komentarze (0)
Ostatnie tegoroczne wydanie „Nowej Fantastyki” jest zarazem ostatnim redagowanym przez Pawła Matuszka. Jak przystało na pożegnanie – od okładki po ostatnie wersy prozy jest ponuro i poważnie.
Krzysztof Pochmara prezentuje omówienie grudniowego numeru Nowej Fantastyki. Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem książki "Przekleństwa Odi" Maite Carranzy.
Komentarze (0)
Pięć egzemplarzy antologii "Czarnoksiężnicy" ufundowanych przez Dom Wydawniczy REBIS trafia do:
Więcej i komentarze (0)
Intryga powieści jest zakrojona na szeroką skalę, ale to było wiadomo już po pierwszej części książki. Druga odsłona niewiele dodaje w tym względzie, choć pojawiają się nowe elementy, a wydarzenia sprawiają, iż nawet wcześniejsze pewniki zaczynają chwiać się w posadach. Wraz z błyskawicznie rosnącym licznikiem stron – wszak „Ostrze Tyshalle’a” czyta się w iście ekspresowym tempie – wydarzenia zmierzają ku kulminacji, a jej rozwiązanie pozostaje do końca wielką niewiadomą.
W dniu premiery prezentujemy recenzję drugiej części powieści Matthew Woodringa Stovera "Ostrze Tyshalle'a". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)
W styczniu nakładem wydawnictwa Solaris ukaże się "Dzień tryfidów / Poczwarki" Johna Wyndhama.
Więcej i komentarze (3)
W rozszerzeniu newsa prezentujemy okładki i noty styczniowych premier wydawnictwa Mag.
Więcej i komentarze (7)
Nakładem wydawnictwa Mag ukazał się drugi tom "Ostrza Tyshalle'a" Matthew Woodringa Stovera.
Książka została objęta patronatem medialnym Katedry.
Na Ziemi Hari Michaelson był gwiazdą, w Nadświecie zaś znano go jako Caine’a-zabójcę. Z jego ręki ginęli najprawdziwsi królowie i książęta, niejedno państwo legło w gruzach – a wszystko ku uciesze milionów widzów na Ziemi.
Część II tomu 2. cyklu o przygodach Hariego Caine'a.
Część I "Bohaterowie umierają" ukazała się w MAGu w czerwcu tego roku.
Tym razem Hari – odarty z tożsamości Caine’a – musi stoczyć największą bitwę w swoim życiu, zmierzyć się z potężną korporacją rządzącą Ziemią i anonimowymi masami, gotową zniszczyć wszystko, co kocha. Wrogowie, starzy i nowi, zbroją się, żeby wystąpić przeciw niemu – samotnemu, bezsilnemu kalece.
Więcej i komentarze (0)
W styczniu nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukażą się następujące książki:
Więcej i komentarze (2)
Na stronie Falkonu 2009 pojawiło się podsumowanie organizatorów dotyczące całego konwentu. Ponadto można tam znaleźć również informacje o relacjach z imprezy, które pojawiły się dotąd w sieci.
Więcej i komentarze (0)
Dziś do sprzedaży trafiła książka "Decathexis" Łukasza Śmigla.
Więcej i komentarze (0)
Do księgarń trafiła dziś druga część "Powrotu Karmazynowej Gwardii" Iana Camerona Esslemonta.
Katedra objęła powieść patronatem medialnym.
Powrót kompanii najemników, Karmazynowej Gwardii, nie mógł nastąpić w chwili gorszej dla Imperium Malazańskiego. Jego siły wyczerpała wojna i dodatkowo osłabiły je zdrady oraz rywalizacje. Są tacy, którzy zadają sobie pytanie, czy cesarzowa Laseen nie utraciła panowania nad sytuacją. Niepokoje narastają, a podbite królestwa i księstwa jedno po drugim upominają się o niepodległość.
Do kipiącego kotła, jakim stało się Quon Tali, wkraczają oddziały Gwardii. Razem z nimi wraca wspomnienie złożonych przed stuleciem Ślubów wiecznego sprzeciwu wobec istnienia imperium. Jednakze niektórzy członkowie elity Gwardii, Zaprzysiężonych, mają dalej idące ambicje.
Więcej i komentarze (0)
Za sprawą wydawnictwa Amber 10 grudnia do księgarń trafi komiksowa wersja "Hobbita"J.R.R. Tolkiena.
Więcej i komentarze (0)
W styczniu, nakładem wydawnictwa Jaguar, ukaże się drugi tom cyklu Michaela Granta "Gone. Zniknęli" zatytułowany "Faza Druga: Głód"".
Więcej i komentarze (0)
W rozszerzeniu prezentujemy okładki oraz notatki kolejnych zapowiedzi wydawniczych Fabryki Słów.
Więcej i komentarze (8)
Na kolejną książkę z Uczty Wyobraźni, autorstwa Jeffreya Thomasa, składa się powieść „Listy z Hadesu” oraz zbiór opowiadań „Punktown”. Ich wspólne zestawienie w jednej książce ma zapewne na celu pokazanie różnych aspektów twórczości autora, gdyż poza osobą autora oba projekty literackie nie są ze sobą powiązane w żaden sposób. Nie bez znaczenia jest zapewne również fakt, że obie pozycje nie należą do obszernych, licząc po około dwieście stron. W rezultacie powstała interesująca kombinacja, choć niepozbawiona wad.
Tymoteusz "Shadowmage" Wronka prezentuje drugą naszą recenzję książki Jeffreya Thomasa "Listy z Hadesu. Punktown". Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
W księgarniach pojawiła się kolejna odsłona przygód Luke'a Skywalkera - "Luke Skylwaker i Cienie Mindora" autorstwa Matthew Woodringa Stovera.
Więcej i komentarze (0)
Prehistoria jest epoką historyczną, o której wiemy tak niewiele, że właściwie wszystkie tytuły, choćby pisane z intencją oddania realizmu tamtych czasów, będą w dużym stopniu spekulacją autora. Tutaj zaciera się granica między prozą historyczną a fantastyką – tylko od charakteru autorskiej spekulacji zależy, z jakimi gatunkami fantastyki będziemy łączyć dany tytuł.
Zapraszamy do czytania artykułu Adama Ł Rottera Uugh! czyli fantastyka prehistoryczna.
Komentarze (0)
Zysk i S-ka, Rebis, W.A.B. oraz Wydawnictwo Literackie zapraszają na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.
Więcej i komentarze (0)
Tematem pierwszej części jutrzejszej audycji "Tam i z powrotem" będą "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe", książkowy debiut Roberta M. Wegnera.
Więcej i komentarze (0)
W sprzedaży znajduje się książka "Synowie Kaina, córy Lilith..." Pawła Ciećwierza.
Katedra objęła książkę patronatem medialnym.
"Synowie Kaina, córy Lilith" to analiza mitu wampira w kulturze popularnej i próba estetycznego dowartościowania literatury fantastycznej. Wampir traktowany jest tu jako metafora człowieka ponowoczesnego w świecie bez Boga i moralnych aksjomatów. Jego bunt wobec Stwórcy jest więc wyrazem rozczarowania światem i wciąż rosnącej potrzeby doświadczeń. Zabijanie i zaspakajanie żądzy pozwala mu na chwilę przełamać nudę wiecznej egzystencji. Motyw wampira analizowany jest w perspektywie kantowskiej estetyki wzniosłości. Dla autora stanowi jedną z ostatnich wielkich mitycznych opowieści kultury ponowoczesnej.
Więcej i komentarze (0)
Część tytułu, „fikcje narodowe”, jest szalenie niejednoznaczny – na pierwszy rzut definiuje nam wydany zbiorek – zawierający miniaturową powieść oraz trzy opowiadania – jako fantastykę w klimatach narodowych. Można odczytać to jednak zupełnie na opak; oto książka badać będzie nasze własne, realnie istniejące fikcje narodowe, przy pomocy narzędzi, w jakie uzbraja autora gatunek. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, pod którym kątem rozpatrywać „Sprawę Rudryka Z.” (2003), „Przyjaciela prawdy” (2003-2004) czy „Gotyk” (2002).
Zapraszamy do czytania recenzji zbioru opowiadań Jacka Dukaja "Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe". Autorem tekstu jest Adam Ł Rotter.
Komentarze (0)
Adam "Tigana" Szymonowicz prezentuje omówienie grudniowego numeru Science Fiction, Fantasy i Horror. Zapraszamy do czytania.
Komentarze (0)
NAST poszukuje programistów aplikacji webowych, którzy chcieliby współtworzyć razem z nami nowy, zaawansowany system klasy CMS. Oferujemy krew, pot i łzy. A poza tym doświadczenie i satysfakcję. Osoby zainteresowane tą niewątpliwie ciekawą ofertą zapraszamy pod adres: https://nast.pl/ogloszenie.html.
Komentarze (0)
W zapowiedziach wydawnictwa Nowy Świat pojawiła się książka Jacka Roczniaka "Woodward". Powieść ma trafić do sprzedaży 15 grudnia.
Więcej i komentarze (0)
Na 14 grudnia wydawnictwo Albatros zapowiedziało wydanie powieści Douglasa Prestona i Lincolna Childa "Krąg ciemności".
Więcej i komentarze (0)
Czwartego grudnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Dukajem. Początek o godzinie 17:00.
.
Więcej i komentarze (0)
Nakładem wydawnictwa Rebis ukazał się dzisiaj drugi tom powieści Anne Rice "Lasher".
Więcej i komentarze (0)
|