NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Łukasiewicz, Marcin Bartosz - "Moja martwa dziewczyna"

Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii" (wyd. 2023)

Ukazały się

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"


 Larson, B.V. - "Świat Skraju"

 Chen, Mike - "Bracia"

 Mortka, Marcin - "Ostrza burzy"

 Majchrowski, Stefan - "Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata"

 Sokalska, Anna - "Tęsknica"

 Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2023)

 Clare, Cassandra - "Strażnik miecza"

Linki

Czerwiec 2007
Powrót do strony głównej archiwum
 

2007-06-30

Recenzje

Recenzja "Prawdy"

Wiadomo, że słowo wydrukowane w iście magiczny sposób staje się prawdą – kto więc decyduje, co prawdą jest, co się nią staje? Odpowiedzi wydają się być oczywiste, ale czy takie są w istocie?

Maria "Gytha" Drozdek prezentuje recenzję "Prawdy" Terry'ego Pratchetta. Tekst jest dostępny także w wersji dzwiękowej.
Komentarze (0)


2007-06-30

Rozmaitości

Nowości na stronie Fabryki

Na stronie Fabryki Słów zaprezentowano okładkę do drugiego wydania "Księgi jesiennych demonów" Jarosława Grzędowicza oraz kilka nowych fragmentów: dwa z trzeciego tomu "Norweskiego dziennika" Andrzeja Pilipiuka (1 i 2) oraz z powieści Marcina Mortki "Ragnarok 1940".
Więcej i komentarze (10)


2007-06-30

Zapowiedzi

Zapowiedzi RedHorse

Wraz z otwarciem nowej strony wydawnictwa RedHorse pojawiło się na niej kilka nowych zapowiedzi fantastycznych i okołofantastycznych.
Więcej i komentarze (8)


2007-06-29

Recenzje

Recenzja "Dziedziczek"

„Dziedziczki”, trzecia część trylogii o Kruszewskich, dziedziczą wszystkie zalety i wady poprzednich tomów. Znów jest miło i lekko. Ale znów bywa banalnie i chaotycznie.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Andrzeja Pilipiuka "Dziedziczki". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)


2007-06-29

Ukazały się

Nowości z Fabryki

Dziś do sprzedaży trafiły trzy nowe książki wydane przez Fabrykę słów: antologia "Czarna msza", "Ostatni zjazd przez Litwą" Roberta Szmidta oraz "13. anioł" Anny Kańtoch.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-29

Rozmaitości

O wynikach wydawnictwa Mag

Wydawnictwo Mag ujawniło kilka szczegółów dotyczących sprzedaży swoich tytułów w pierwszym półroczu 2007 roku. Co ważne, odnotowano znaczący wzrost sprzedaży, który w drugim kwartale był aż o 50% wyższy w stosunku do tego okresu w ubiegłbym roku.
Więcej i komentarze (6)


2007-06-29

Zapowiedzi

Zapowiedź z ISY

W lipcu nakładem ISY ukaże się "Wieża węży" Williama Kinga - drugi tom cyklu "Terrarchowie".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-29

Ukazały się

Neandertalczyk wśród ludzi

"Hominidzi" Roberta J. Sawyera od pewnego czasu dostępni są w sprzedaży internetowej, ale dopiero dzisiaj ma miejsce ich oficjalna premiera. Książka nagrodzona Hugo w 2003 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Solaris.
Pierwszy tom "Neandertalskiej paralaksy" znajduje się pod patronatem medialnym Katedry.

W Hominidach mamy okazję przyjrzeć się dwóm odrębnym gatunkom człowieka. Jednym z nich jesteśmy my, a drugim Neandertalczycy z równoległego świata, na którym to oni przetrwali jako dominujący gatunek istot myślących. Neandertalska cywilizacja i nauka stoją na poziomie porównywalnym do naszego, ale tamten świat ma zupełnie inną historię i filozofię.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-29

Ukazały się

Ostatni Żywostatek przypłynął

Dziś do księgarń trafia druga część "Statku przeznaczenia" autorstwa Robin Hobb. Książka ta zamyka cykl "Kupcy i ich Żywostatki", który ukazuje się na naszym rynku za sprawą Wydawnictwa Mag.
Katedra patronuje powieści Hobb. Można u nas także przeczytać jej fragment.

W pełnym emocji zakończeniu trylogii o kupcach i ich żywostatkach Robin Hobb snuje urzekającą opowieść o kwitnącym niegdyś mieście, które znalazło się na krawędzi zniszczenia, o wspaniałym, mitycznym gatunku stworzeń, który znalazł się na granicy wymarcia oraz o klanie Vestritów, którego przeznaczenie splotło się i z miastem, i z owymi stworzeniami...
Więcej i komentarze (0)


2007-06-29

Konkurs

Wygraj bilet na Volkodava!

Zapraszamy do udziału w naszym konkursie zorganizowanym przy współpracy z dystrybutorem filmowym SPI. Wygrać można jedną z trzydziestu pięciu podwójnych wejściówek na pokaz filmu "Volkodav. Ostatni z Szarych Psów". Seans odbędzie się w warszawskim kinie Luna we wtorek, 10 lipca o godzinie 20:30. Aby wygrać jedno z zaproszeń wystarczy poprawnie odpowiedzieć na trzy proste pytania związane z filmem.

Konkurs potrwa równy tydzień, do czwartku 5 czerwca. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni następnego dnia na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (2)


2007-06-28

Fragmenty

Fragment ostatniego "Statku..."

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem drugiej części "Statku przeznaczenia" Robin Hobb.
Komentarze (0)


2007-06-28

Recenzje

"Kanion Tyranozaura" zrecenzowany

Tyranozaur w tytule, kosmonauci w prologu... Preston żongluje barwnymi motywami, starając się dodać powieści unikalnych rysów. Efekty są doskonałe.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Douglasa Prestona "Kanion Tyranozaura". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)


2007-06-28

Zapowiedzi

Zapowiedź nowej antologii z Fabryki

W planach wydawniczych Fabryki Słów na ten rok pojawiła się antologia "Kochali się, że strach". Zaprezentowano również fragmenty wchodzących w jej skład opowiadań Aleksandry Janusz i Marty Kisiel.
Więcej i komentarze (11)


2007-06-27

Rozmaitości

Zapozuj Siudmakowi

Ruszyła kolejna aukcja internetowa, z której dochody zostaną przeznaczone na fundusz Nagrody imienia Janusza A. Zajdla. Tym razem jej zwycięzcy będą mieli okazje zostać modelami dla Wojciecha Siudmaka.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-27

Zapowiedzi

Przedsprzedaż Mortki

"Świt po bitwie" Marcina Mortki ukaże się 5 lipca, ale już od dzisiaj można go kupić w przedsprzedaży za pośrednictwem strony Agencji Wydawniczej Runa.
Komentarze (0)


2007-06-27

Nagrody

Nominowani do Zajdli

Znane są już nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2006. W obu kategoriach nominowano po sześć utworów.
Więcej i komentarze (7)


2007-06-27

Ukazały się

Przybyli "Bohaterowie sfer"

Dziś do sprzedaży trafiła powieść J. Roberta Kinga "Bohaterowie sfer", czyli trzeci tom "Wojen Krwi" osadzonych w świecie Planscape.

Więcej i komentarze (0)


2007-06-27

Artykuł

Fotorelacja z Festiwalu w Nidzicy

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XIV Festiwalu Fantastyki w Nidzicy, którą wykonał Tymoteusz "Shadowmage" Wronka. Z komentarzy, którymi opatrzonymi są zdjęcia, dowiecie się wielu ciekawych informacji na temat Festiwalu oraz znanych polskich i zagranicznych pisarzy go odwiedzających.

Komentarze (0)


2007-06-27

Recenzje

Raz jeszcze o "Strażniczce istnień"

„Strażniczka istnień” to, jak pisze sam autor, legenda o Starej Ziemi Heastseg, która pośrednio łączy się z historiami opowiedzianymi w „Piekle i szpadzie” oraz „Klejnocie i wachlarzu”. Niemniej jednak można ją czytać bez znajomości powyższych książek.

Zapraszamy do czytania drugiej naszej recenzji powieści Feliksa W. Kresa "Strażniczka istnień". Autorem tekstu jest Mariusz "Galvar" Miros.
Komentarze (0)


2007-06-27

Katedra

"Tyrania nocy" pod patronatem

Katedra objęła patronat medialny nad "Tyranią nocy", czyli pierwszym tomem nowego cyklu Glena Cooka. Książka ukaże się 3 lipca nakładem wydawnictwa Rebis.

Patriarchowie pragną Studni Ihrian, należącego do Pramanów źródła magii.
Else, wojownik Pramanów i zabójca boga Nocy, chce zniweczyć plany Patriarchatu. Ostatecznie jednak dołącza do krucjaty przeciw swemu ludowi. Tymczasem Noc nie zapomina o nim: jej agenci, ongiś ludzie, mają go zamordować...


Więcej i komentarze (5)


2007-06-27

Prasa

NF 7/2007

Do sprzedaży trafił lipcowy numer Nowej Fantastyki. Jego zawartość prezentujemy poniżej:
Więcej i komentarze (0)


2007-06-27

Ukazały się

Książnicowe nowości

Ukazały się kolejne dwie fantastyczne pozycje w ofercie Książnicy: "W pogoni za smokiem" Anne McCaffrey oraz "Witaj, Ameryko" J.G. Ballarda.
Więcej i komentarze (5)


2007-06-27

Ukazały się

Młodzieżówka z Rebisu

Dziś ma premierę książka Ricka Yanceya "Niewiarygodne przygody Alfreda Kroppa". Jest to kolejna pozycja dla młodszego czytelnika w ofercie Domu Wydawniczego Rebis.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-27

Ukazały się

Wojna w Afganistanie

"Kampania afgańska" Stevena Pressfielda nie jest książką o współczesnych konfliktach w górzystym Afganistanie. Autor w swej powieści sięga do znacznie dawniejszych czasów - kampanii toczonych przez Aleksandra Wielkiego.

Książka Pressfielda ukazała się dzisiaj nakładem Domu Wydawniczego Rebis, a Katedra jest jej patronem medialnym.

W drodze do Indii Aleksander Wielki musiał podbić ziemie dzisiejszego Afganistanu – przeprowadzić coś, co Steven Pressfield nazywa bardzo współcześnie „kampanią afgańską”.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-26

Konkurs

Horowitz rozdany

Rozlosowaliśmy nagrody w konkursie poświęconym "Księdze Pięciorga" Anthony'ego Horowitza. Nagrody, czyli pięć zestawów książek ufundowanych przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak otrzymali:

Więcej i komentarze (0)


2007-06-26

Imprezy

O gościach Avangardy

Już 29 czerwca rozpocznie się konwent Avangarda 2007, który znajduje się pod naszym patronatem. Tutaj przeczytacie kilka nowych informacji o prelekcjach znanych pisarzy, którzy pojawią się na tej imprezie.
Komentarze (0)


2007-06-26

Katedra

Sprostowanie dotyczące książki Grzędowicza

W newsie o terminie ukazania się drugiego tomu "Pana Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza błędnie poinformowaliśmy, iż za ewentualne opóźnienia w jego premierze winę jakoby miałby ponosić wydawca – Fabryka Słów.

Więcej i komentarze (4)


2007-06-26

Zapowiedzi

Nowa powieść dla młodzieży

Jeszcze w tym miesiącu nakładem wydawnictwa Powergraph ukaże się bestsellerowa powieść dla młodzieży Christiana Bienieka "Switch".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-26

Spotkania, wystawy...

Spotkanie z Witoldem Jabłońskim

W sobotę 7 lipca o godz. 17:00 gościem łódzkiego Empiku Manufaktura będzie Witold Jabłoński. Spotkanie, zorganizowane w związku z premierą ostatniego tomu cyklu "Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer", poprowadzi Łukasz Głowacki z radia VoxFM.
Komentarze (6)


2007-06-26

Recenzje

Fragment z "Czarnej mszy"

Zapraszamy do czytania fragmentu jednego z opowiadań zawartych w antologii "Czarna msza", która w piątek trafi do sprzedaży za sprawą wydawnictwa Fabryka Słów.
Komentarze (0)


2007-06-26

Ukazały się

Wznowiono "Drugie pokolenie"

Nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się drugie wydanie "Drugiego pokolenia" Margaret Weis i Tracy'ego Hickmana.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-26

Ukazały się

Mapy Śródziemia

Wydawnictwo Amber wznowiło "Atlas Śródziemia" Karen Wynn Fonstad.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-25

Imprezy

Ogłoszenie nominacji do Zajdli

W środę, 27 czerwca o 18.00 w Paradox Cafe odbędzie się uroczyste ogłoszenie nominacji do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2006.

Więcej i komentarze (6)


2007-06-25

Imprezy

SuperNOWA na Dniach Fantastyki

Jakiś czas temu informowaliśmy o wrocławskim konwencie Dni Fantastyki, który odbędzie się w dniach od 29 czerwca do 1 lipca. Znani są już pisarze z wydawnictwa SuperNOWA, którzy będą tam obecni: Szczepan Twardoch, Jacek Inglot oraz Marcin Przybyłek. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Komentarze (2)


2007-06-25

Recenzje

Recenzja "Szalonego statku"

Drugi tom trylogii „Kupcy i ich żywostatki”, podzielony przez wydawcę na dwie części, opisując losy oryginalnych i interesujących postaci, głębiej wprowadza nas w historię i świat Kupców, żywych statków, węży i piratów.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Robin Hobb "Szalony statek". Autorem tekstu jest Mariusz "Galvar" Miros.
Komentarze (0)


2007-06-25

Fragmenty

Fragment "Świtu po bitwie"

Zapraszamy do lektury fragmentu "Świtu po bitwie" Marcina Mortki. Książka ukaże się nakładem Agencji Wydawniczej Runa na początku lipca.
Komentarze (0)


2007-06-25

Zapowiedzi

Grzędowicz na jesieni?

Jak udało nam się dowiedzieć od samego autora podczas Festiwalu Fantastyki w Nidzicy, drugi tom "Pana Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza będzie gotów na jesień tego roku.
Komentarze (7)


2007-06-24

Fragmenty

Dwa fragmenty z Fabryki

Zapraszamy do lektury fragmentu "Diabła Łańcuckiego" Jacka Komudy oraz części opowiadania "Ciemna strona księżyca" Roberta Szmidta zamieszczonego w zbiorze "Ostatni zjazd przed Litwą".
Komentarze (0)


2007-06-24

Prasa

SFFiH #20

Na terenie całego kraju jest już dostępny czerwcowy numer pisma Science Fiction, Fantasy i Horror. Znajdziecie w nim:
Więcej i komentarze (0)


2007-06-24

Ukazały się

Wolfe w sprzedaży

Z pewnym poślizgiem do sprzedaży na terenie całego kraju trafił trzeci tom "Księgi Krótkiego Słońca" Gene'a Wolfe'a, czyli "Powrót na Whorla". Książkę wydał MAG.

Katedra objęła powieść Wolfe'a patronatem medialnym. Zachęcamy do lektury fragmentu.

Gene Wolfe kolejny raz dowodzi swojego mistrzostwa w sztuce tworzenia światów, niewiarygodnej umiejętności budowanie postaci i opowiadania historii w historiach; zarazem bawi nas i edukuje, z równą wprawą i skutecznością.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-23

Zapowiedzi

Nowe książki z Fabryki

29 czerwca, czyli w najbliższy piątek nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukażą się trzy nowe książki: antologia rosyjskich opowiadań "Czarna msza", powieść "Ostatni zjazd przed Litwą" Roberta Szmidta oraz "13. anioł" Anny Kańtoch.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-23

Nagrody

SFinksy przyznane

Na Festiwalu Fantastyki w Nidzicy ogłoszono tegorocznych zwycięzców nagrody SFinks.
Więcej i komentarze (16)


2007-06-22

Zapowiedzi

Zapowiedź "Ostrego odjazdu"

Na przełomie czerwca i lipca nakładem wydawnictwa SuperNOWA ukaże się powieść Wiesława Waszkiewicza "Ostry odjazd".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-22

Ukazały się

Nowy Moers

Na przełomie maja i czerwca nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się kolejna książka z cyklu camońskiego Waltera Moersa, zatytułowana "13½ życia kapitana Niebieskiego Misia".
Więcej i komentarze (5)


2007-06-21

Zapowiedzi

Plany ISY

ISA ogłosiła częściowe plany wydawnicze na drugą połowę 2007 roku i pierwszą 2008.
Więcej i komentarze (6)


2007-06-21

Zapowiedzi

Diamentowy lipiec

Oficjalną premierę powieści Neala Stephensona "Diamentowy wiek" ustalono na 9 lipca (poniedziałek). Wcześniej książkę będzie można kupić w sklepie wysyłkowym wydawnictwa ISA i w Merlinie.

Nakład powieści w twardej oprawie jest limitowany.
Komentarze (2)


2007-06-21

Recenzje

Recenzja "Gwiazdozbioru kata"

Chociaż porównanie Dębskiego do Andrzeja Sapkowskiego, jakie wysunął Robert Szmidt na czwartej stronie okładki „Gwiazdozbioru kata”, jest mocno na wyrost, recenzowana powieść potwierdza, że ten autor potrafi opowiedzieć całkiem interesującą historię.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Rafała Dębskiego "Gwiazdozbiór kata". Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2007-06-20

Ukazały się

Geralt w Brytanii

Zbiór opowiadań Andrzeja Sapkowskiego "Ostatnie życzenie" ukazał się właśnie w Wielkiej Brytanii nakładem wydawnictwa Gollancz pod tytułem "The Last Wish". Jest to pierwsza książka Sapkowskiego wydana w języku angielskim.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-20

Recenzje

O "Najdalszym brzegu"

Panuje przekonanie, że każdy z nas posiada swoje przeznaczenie. Czasem znajduje się ono blisko, wręcz na wyciągnięcie ręki, niekiedy jednak żeby je odnaleźć i zrozumieć należy odbyć długą podróż, która może zawieść poza „Najdalszy brzeg”.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Ursuli K. Le Guin "Najdalszy brzeg". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2007-06-19

Recenzje

Raz jeszcze o "Elantris"

„Elantris” to książka przede wszystkim rozrywkowa, bazująca na znanych powszechnie, poprawnie tu zastosowanych schematach, w której znalazło się kilka ciekawostek.

Zapraszamy do czytania drugiej recenzji powieści Brandona Sandersona "Elantris". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2007-06-19

Fragmenty

Zapowiedź i fragment "Nocnego patrolu"

Zapraszamy do przeczytania fragmentu "Nocnego patrolu" Siergieja Łukjanienki. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Mag 13 lipca.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-19

Ukazały się

Jeskow w Śródziemiu

Nakładem wydawnictwa Red Horse ukazała się druga część powieści Kiryła Jeskowa "Ostatni Powiernik Pierścienia".
Komentarze (0)


2007-06-19

Katedra

Patronujemy Mortce

Katedra została patronem medialnym najnowszej książki Marcina Mortki, czyli "Świtu pod bitwie". Książka ukaże się nakładem Agencji Wydawniczej Runa na początku lipca.

Po śmierci Eryka Białego Jastrzębia nadal toczy się zaciekła walka pomiędzy zwolennikami dawnych porządków a sędziwym konungiem Trygve. Jednym z jego najdzielniejszych wojów jest młody Viglund zwany Wilczym Pyskiem, syn skalda Vidara i przywódca drużyny wyrzutków. Oszpecony od urodzenia i podatny na ataki niszczycielskiego szału trwa w nienawiści do całego świata.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-19

Ukazały się

Wznowiony Tolkien

Za sprawą Wydawnictwa Amber na rynek właśnie trafia wznowienie "Niedokończonych opowieści" J.R.R. Tolkiena.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-19

Ukazały się

Cthulhu ma dom

Nakładem wydawnictwa Vis-à-vis/Etiuda ukazał się "Dom Cthulhu" Briana Lumleya. Jest to pierwszy tom cyklu "Pierwotny ląd".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-19

Konkurs

Rozwiązanie konkursu "Prawdy"

Rozlosowaliśmy cztery egzemplarze "Prawdy" Terry'ego Pratchetta, które były do wygrania w konkursie organizowanym wspólnie z Wydawnictwem Prószyński i S-ka.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-19

Konkurs

Wygraj "Wilczarza"

Zapraszamy do kolejnego konkursu zorganizowanego we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka. Do wygrania są cztery egzemplarze powieści Marii Siemionowej "Wilczarz". Aby stać się posiadaczem jednej z książek, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na cztery testowe pytania i mieć szczęście w losowaniu.

Konkurs zakończy się w poniedziałek, 2 lipca o północy, czyli potrwa równe dwa tygodnie. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni następnego dnia na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (0)


2007-06-18

Zapowiedzi

Nowy Morgan w grudniu?

Według wstępnych zapowiedzi ISY "Czarnuch" (tytuł roboczy) Richarda Morgana ma szansę ukazać się w grudniu tego roku.
Więcej i komentarze (6)


2007-06-18

Katedra

Stephenson pod patronatem

Katedra objęła patronatem medialnym "Diamentowy wiek" Neala Stephensona. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa ISA na początku lipca.
W oczekiwaniu na premierę zachęcamy do zapoznania się z obszernym fragmentem powieści, który od pewnego czasu znajduje się na naszych stronach.

Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki.
Więcej i komentarze (4)


2007-06-18

Nagrody

Nominacje do IHGA

Znane są już nominacje do International Horror Guild Awards za rok 2006:
Więcej i komentarze (0)


2007-06-18

Nagrody

Nagrodzeni Locusem

Wczoraj w Seattle podczas "The Science Fiction Awards Weekend" przyznano nagrody Locus za ubiegły rok.
Więcej i komentarze (12)


2007-06-18

Ukazały się

"Boża klepsydra" w księgarniach

Nakładem wydawnictwa Solaris ukazała się powieść Jacka McDevitta "Boża klepsydra".
Więcej i komentarze (1)


2007-06-17

Recenzje

Recenzja "Cieplarni"

To co zdumiewa już na początku „Cieplarni”, to rozmach wizji Aldissa. Akcja powieści rozgrywa na Ziemi za pięć miliardów lat. Ilu pisarzy pokusiło się o napisanie książki, której wydarzenia osadzono by w tak dalekiej przyszłości, a jednocześnie postarano się, aby przedstawiony świat, poza pewnymi szczegółami, był spójny i naukowo jak najbardziej możliwy?

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Briana W. Aldissa "Cieplarnia". Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2007-06-17

Zapowiedzi

"Statek przeznaczenia" znów pod patronatem

Katedra objęła patronat medialny nad drugą częścią powieści Robin Hobb "Statek przeznaczenia". Książka trafi do sprzedaży 29 czerwca.

W pełnym emocji zakończeniu trylogii o kupcach i ich żywostatkach Robin Hobb snuje urzekającą opowieść o kwitnącym niegdyś mieście, które znalazło się na krawędzi zniszczenia, o wspaniałym, mitycznym gatunku stworzeń, który znalazł się na granicy wymarcia oraz o klanie Vestritów, którego przeznaczenie splotło się i z miastem, i z owymi stworzeniami...
Więcej i komentarze (0)


2007-06-17

Zapowiedzi

Jesienne menu Literackiego

Na jesień Wydawnictwo Literackie zaplanowało trzy książkowe premiery, które być może zainteresują czytelników fantastyki. "Damy z Grace Adieu i inne opowiadania" Susanny Clarke ukażą się we wrześniu, "Józefina i ja" Hansa Magnusa Enzensbergera w październiku a "Black Swan Green" Davida Mitchella w listopadzie.
Komentarze (0)


2007-06-16

Recenzje

"Inkwizytor" oceniony

Zdawać by się mogło, że dreszczowiec w szpitalnych fartuchach to nieporozumienie. Tymczasem literackie eksperymenty w tej sferze przebiegają nad wyraz pomyślnie. Ich efektem jest garść solidnych powieści, dla których wymyślono już nawet osobną szufladkę – thriller medyczny.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Petera Clementa "Inkwizytor". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)


2007-06-15

Konkurs

Wygraj "Powrót na Whorla"

Razem z Wydawnictwem MAG rozpoczynamy kolejny konkurs. Do wygrania są trzy egzemplarze powieści Gene'a Wolfe'a "Powrót na Whorla". Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy poprawnie odpowiedzieć na pięć pytań.

Konkurs trwa do piątku dwudziestego dziewiątego czerwca. Listę zwycięzców zamieścimy następnego dnia na stronie głównej. Wylosowani szczęśliwcy zostaną również poinformowani drogą mailową.

Serdecznie zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
Komentarze (0)


2007-06-15

Film

Patronujemy "Volkodavowi"

Z przyjemnością informujemy, że Katedra objęła patronat medialny nad filmem "Volkodav. Ostatni z Szarych Psów", czyli ekranizacji powieści Marii Siemionowej "Wilczarz".

Obraz wejdzie na ekrany polskich kin 13 lipca. Z czasem będziemy prezentować więcej materiałów na jego temat, na razie zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć oraz przeczytania krótkiej prezentacji i oficjalnego pressbooku.


Komentarze (0)


2007-06-15

Recenzje

Recenzja "Kruczych wrót"

Tak naprawdę to o powieści Horowitza nie można za wiele powiedzieć. Jest to produkt wybitnie przeznaczony dla młodszego czytelnika. W dodatku dla takiego, który nie ma zbyt wygórowanych wymagań.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Anthony'ego Horowitza "Krucze wrota". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2007-06-15

Ukazały się

Przybył "Trupi korowód"

Dziś do sprzedaży trafił "Trupi korowód" Witolda Jabłońskiego, czyli czwarty i ostatni tom cyklu "Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-15

Zapowiedzi

"Ragnarok 1940" - zapowiedź

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy okładkę i notę powieści Marcina Mortki "Ragnarok 1940". Książka w ciągu najbliższych miesięcy ukaże się nakładem Fabryki Słów.
Więcej i komentarze (9)


2007-06-15

Rozmaitości

Fabryczne okładki

Fabryka Słów ujawniła okładkę trzeciego tomu "Norweskiego dziennika" Andrzeja Pilipuka oraz projekt okładki "Diabła Łańcuckiego" Jacka Komudy.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-15

Prasa

Wywiad w Wójtowicz w necie

Milena Wójtowicz, autorka m.in. "Załatwiaczki" udzieliła wywiadu Kurierowi Lubelskiemu.
Komentarze (0)


2007-06-15

Zapowiedzi

Lumley o Chtulhu

19 czerwca nakładem wydawnictwa Vis-à-vis/Etiuda ukaże się "Dom Cthulhu" Briana Lumleya.
Więcej i komentarze (1)


2007-06-15

Ukazały się

"Miecz aniołów" wznowiony

Fabryka Słów podała, iż od dzisiaj w sprzedaży znajduje się drugie wydanie "Miecza aniołów" Jacka Piekary. Trzeci tom opowiadań o Mordimerze Madderinie ukazał się w miękkiej i twardej oprawie.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-15

Spotkania, wystawy...

Mortka na Paradoxaliach

Dzisiaj, 15 czerwca na warszawskich Paradoxaliach będzie gościł Marcin Mortka.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-14

Zapowiedzi

Patronujemy "Kampanii afgańskiej"

Katedra objęła patronat nad powieścią historyczną Stevena Pressfielda "Kampania afgańska". Książka ukaże się 26 czerwca nakładem wydawnictwa Rebis.

W drodze do Indii Aleksander Wielki musiał pokonać ziemie dzisiejszego Afganistanu...
To opowieść o geniuszu wojskowym Aleksandra i kronika batalii, która zmusiła Macedończyków do zmiany sposobu myślenia, ale głównie relacja ze zderzenia dwóch światów – Zachodu i Wschodu – z ich religią, mentalnością i różnicami kulturowymi. Opisując konfrontację Wschodu i Zachodu, Pressfield tworzy paralelę do współczesnych konfliktów w Iraku i Afganistanie.


Więcej i komentarze (0)


2007-06-14

Recenzje

"Załatwiaczka" zrecenzowana

„Załatwiaczkę” wydała – nomen omen – Fabryka Słów. I książka ta wygląda dokładnie tak, jakby zeszła z fabrycznej taśmy: dziewięć identycznych opowiadań ustawionych jedno za drugim, jak dziewięć puszek Coca-Coli.

Zapraszamy do czytania recenzji zbioru opowiadań Mileny Wójtowicz "Załatwiaczka". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)


2007-06-14

Imprezy

Pisarze na Teleporcie

Pojawiły się informacje o pierwszych pisarzach, którzy potwierdzili swoją obecność na Teleporcie 2007. Ich listę znajdziecie tutaj.
Komentarze (0)


2007-06-14

Zapowiedzi

Patronat nad "Hominidami"

29 czerwca ukaże się nakładem Solaris powieść Roberta J. Sawyera "Hominidzi", za którą autor otrzymał w 2003 roku nagrodę Hugo.
Z przyjemnością informujemy, że Katedra objęła książkę patronatem medialnym.

W Hominidach mamy okazję przyjrzeć się dwóm odrębnym gatunkom człowieka. Jednym z nich jesteśmy my, a drugim Neandertalczycy z równoległego świata, na którym to oni przetrwali jako dominujący gatunek istot myślących. Neandertalska cywilizacja i nauka stoją na poziomie porównywalnym do naszego, ale tamten świat ma zupełnie inną historię i filozofię.


Więcej i komentarze (0)


2007-06-14

Zapowiedzi

Zapowiedź "Świtu po bitwie"

Na początku lipca nakładem Agencji Wydawniczej Runa ukaże się "Świt po bitwie" Marcina Mortki.
Więcej i komentarze (8)


2007-06-14

Ukazały się

Premiera "Szklanych smoków"

Dziś mają premierę "Szklane smoki" Seana McMullena. Powieść ukazuje się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-14

Ukazały się

Kolejny Salvatore w sprzedaży

W sprzedaży pojawiła się najnowsza książka R.A. Salvatore, czyli "Obietnica Króla-Czarnoksiężnika". Jej wydawcą jest ISA.

Więcej i komentarze (0)


2007-06-13

Recenzje

Ocena "Proroka"

Ośmielę się powiedzieć, że Piskorski odniósł triumf tam, gdzie zawiodło wielu. Udało mu się bowiem równomiernie rozłożyć poszczególne wątki i poprowadzić bohaterów do satysfakcjonującego finału.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Krzysztofa Piskorskiego "Prorok". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2007-06-13

Ukazały się

Wieści z Zyska

Wczoraj ukazała się książka Antonio Gala "Szkarłatny manuskrypt". Jednocześnie wydawnictwo Zysk i S-ka po raz kolejny przesunęło premierę wznowienia "Drugiego pokolenia" - tym razem na 26 czerwca.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-13

Nagrody

Koniec nominowania do Zajdli bliski

Za dwa dni, czyli 15 czerwca kończy się termin nadsyłania nominacji do Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.
Więcej i komentarze (10)


2007-06-13

Zapowiedzi

Okładka "Królikarni"

Prezentujemy okładkę zapowiadanej przez Runę książki Macieja Guzka "Królikarnia". Autorem ilustracji jest Jakub Jabłoński.
Więcej i komentarze (9)


2007-06-12

Zapowiedzi

Rebis w lipcu

Znane już są pełne zapowiedzi okołofantastyczne wydawnictwa Rebis na lipiec. Oto one:
Więcej i komentarze (9)


2007-06-12

Fragmenty

"Książę Czwartek" - fragment

Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Gartha Niksa "Książę Czwartek", czyli czwartego tomu cyklu "Klucze do Królestwa".
Komentarze (0)


2007-06-12

Recenzje

"Elantris" zrecenzowane

Niestety w dużej mierze zawiodłem się. Powieść jest bowiem bardzo nierówna. Częściowo wynika to z pewnej powtarzalności motywów jakże charakterystycznych dla tego nurtu literatury.

Prezentujemy recenzję powieści Brandona Sandersona "Elantris". Autorem tekstu jest Michał Dec.
Komentarze (0)


2007-06-12

Ukazały się

Powieść ze Star Wars w sprzedaży

Dziś ma premierę "Dziedzictwo mocy: Zdrada" Aarona Allstona. Książkę wydał Amber.
Więcej i komentarze (2)


2007-06-12

Zapowiedzi

Cook na początku lipca

Dom Wydawniczy Rebis poinformował, że "Tyrania nocy" Glena Cooka ukaże się 3 lipca.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-12

Internet

Czerwcowa promocja Runy

Agencja Wydawnicza Runa przygotowała dla swoich czytelników kolejną promocję.
Więcej i komentarze (9)


2007-06-12

Rozmaitości

Okładka i data Pressfielda

26 czerwca ukaże się "Kampania afgańska" Stevena Pressfielda. Dom Wydawniczy Rebis przygotował taką okładkę:
Więcej i komentarze (0)


2007-06-12

Konkurs

Hobb rozlosowana

Zakończył się kolejny konkurs na stronach Katedry. Nagrodami były trzy egzemplarze pierwszej części "Statku przeznaczenia" autorstwa Robin Hobb ufundowane przez Wydawnictwo Mag. Szczęśliwymi zwycięzcami okazali się:
Więcej i komentarze (0)


2007-06-11

Konkurs

Wygraj dwa tomy "Księgi Pięciorga"

Rozpoczynamy nowy konkurs zorganizowany wspólnie z wydawnictwem Znak. Do wygrania pięć kompletów dwóch pierwszych tomów cyklu "Księga Pięciorga" Anthony'ego Horowitza. Aby wziąć udział w losowaniu należy odpowiedzieć prawidłowo na trzy pytania.

Konkurs trwa do północy w poniedziałek 25 czerwca. Listę zwycięzców zamieścimy następnego dnia na stronie głównej. Wylosowani szczęśliwcy zostaną również poinformowani drogą mailową.

Zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
Komentarze (0)


2007-06-11

Recenzje

Recenzja "Mrozu i ognia"

„Mróz i ogień” to czwarty i ostatni zbiór opowiadań Rogera Zelaznego. Utrzymany w podobnym tonie jak „Wariant jednorożca”, zawiera zarówno krótkie formy literackie, opatrzone komentarzem autora, jak i eseje dotyczące pisarstwa i twórczości science fiction.

Zapraszamy do czytania recenzji zbioru powiadań Rogera Zelaznego "Mróz i ogień". Autorem tekstu jest debiutujący na naszych łamach Lord pro traktor.
Komentarze (1)


2007-06-11

Zapowiedzi

Poznaj przygody Alfreda Kroppa

26 czerwca nakładem wydawnictwa Rebis ukaże się powieść skierowana do młodszego czytelnika Ricka Yanceya "Niewiarygodne przygody Alfreda Kroppa".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-11

Fragmenty

Fragmenty "Księgi Pięciorga"

Zapraszamy do czytania fragmentów "Kruczych wrót" i "Mrocznej gwiazdy", czyli dwóch pierwszych tomów cyklu dla młodzieży Anthony'ego Horowitza "Księga Pięciorga".
Komentarze (0)


2007-06-11

Ukazały się

Czwartek w poniedziałek

Na księgarskich półkach zagościł "Książę Czwartek". Czwarty tom młodzieżowego cyklu Gartha Niksa "Klucze do Królestwa" ukazał się w edycji Wydawnictwa Literackiego.
Komentarze (0)


2007-06-11

Ukazały się

Ćwiek na ostro

Fani twórczości Jakuba Ćwieka mają dziś powód do radości - nakładem Fabryki Słów ukazała się właśnie jego najnowsza powieść. "Liżąc ostrze", bo taki nosi tytuł, to książka osadzona w zupełnie innym klimacie niż opowieści o "Kłamcy".
Więcej i komentarze (5)


2007-06-11

Ukazały się

Nadleciały ujeżdżone smoki

Nakładem Książnicy ukazał się klasyk sf - "Jeźdźcy smoków" Anne McCaffrey. Wydawnictwo ma w planach wydanie kolejnych tomów cyklu amerykańskiej autorki.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-11

Ukazały się

Czy próżnia może zbawić?

Za sprawą wydawnictwa Albatros na nasz rynek trafiła książka Ronlyn Domingue "W zbawiennej próżni".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-11

Ukazały się

Dwie premiery ze Znaku

Nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak ukazały się dwie książki: "Umiłowana" Toni Morrison i "Raport Badeni" Krzysztofa Maćkowskiego.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-10

Recenzje

O "Mesjaszu Diuny"

Autor raz jeszcze sięga po barwny świat naszkicowany w najdrobniejszych szczegółach. Znów pojawiają się doskonałe dialogi, w których Herbert potrafi na długo zawiesić wszelką akcję, a jednocześnie perfekcyjnie grać na emocjach, zaskakiwać i budować napięcie.

Zapraszamy do czytania recenzji "Mesjasza Diuny" Franka Herberta. Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)


2007-06-10

Fragmenty

Fragment "Powrotu na Whorla"

Zapraszamy do lektury fragmentu "Powrotu na Whorla" Gene'a Wolfe. Książka ukaże się już jutro nakładem Wydawnictwa Mag.
Komentarze (0)


2007-06-09

Recenzje

Recenzja "Amerykańskich bogów"

Kontekst konfliktu bóstw ma tutaj wymiar sentymentalno-ideowy. Gaiman najwyraźniej boi się, że pęd do lepszego świata, owczy pęd ludzkości gnającej niczym barany na rzeź, zapominającej o swojej przeszłości i tożsamości sprawi, że zapomnimy o tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i kim kiedyś byliśmy.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Neila Gaimana "Amerykański bogowie". Autorem tekstu jest Jan "Żerań" Żerański.
Komentarze (0)


2007-06-09

Rozmaitości

Czerwcowe okładki Książnicy

Prezentujemy okładki czerwcowych premier wydawnictwa Książnica.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-09

Zapowiedzi

Dragonlance znów przesunięty

Wydawnictwo Zysk i S-ka ponownie przesunęło datę wznowienia "Drugiego pokolenia" Margaret Weis i Tracy'ego Hickmana - tym razem na 19 czerwca.
Komentarze (2)


2007-06-09

Fragmenty

Fragment książki Ćwieka

Przedstawiamy fragment powieści "Liżąc ostrze" Jakuba Ćwieka. Książka ukaże się nakładem Fabryki Słów już w poniedziałek.
Komentarze (0)


2007-06-09

Nagrody

Po Śląkfie

Wczoraj na Seminarium Literackim w Katowicach ogłoszono laureatów tegorocznej edycji nagrody Śląkfa - przyznawanej przez Śląski Klub Fantastyki.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-08

Recenzje

Ocena "Wyjścia z cienia"

Wiadomo do czego Zajdel pije – metafora reżimu komunistycznego jest widoczna jak na dłoni. Niby panuje powszechne szczęście – wszystkim jednak czegoś brakuje. Niby Proksów łączy z ludźmi braterska przyjaźń – za dużo tu jednak skrytych gróźb i przymusu.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Janusza A. Zajdla "Wyjście z cienia". Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2007-06-08

Ukazały się

"Most nad otchłanią" w sprzedaży

Dziś ukazało się nakładem wydawnictwa Fantasmagoricon wznowienie powieści Konrada T. Lewandowskiego "Most nad otchłanią".
Więcej i komentarze (2)


2007-06-08

Fragmenty

Fragment "Cieplarni"

Prezentujemy fragment powieści Briana W. Aldissa "Cieplarnia", którą niedawno wznowiło wydawnictwo Solaris.
Komentarze (22)


2007-06-08

Ukazały się

W księgarniach "Księga Pięciorga"

Do sprzedaży trafiły dwa pierwsze tomy młodzieżowego cyklu "Księga Pięciorga" Anthony'ego Horowitza: "Krucze wrota" oraz "Mroczna gwiazda".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-07

Recenzje

O "Trzech końcach historii"

Niepomny na technologiczną rewolucję i postępy globalizacji – Jęczmyk odkurza koncepcję Bierdiajewa, wedle której nad światem zmierzcha, nadciągają mroki Średniowiecza, a „racjonalizm i pozytywizm ustąpią przed irracjonalizmem, jak dzień przed nocą”.

Prezentujemy recenzję książki Lecha Jęczmyka "Trzy końce historii, czyli Nowe Średniowiecze". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)


2007-06-06

Recenzje

Recenzja "Aniołów chaosu"

Nie da się ukryć, że książki Mastertona czyta się dobrze, nie inaczej jest w tym wypadku. Sprawny warsztat pozwala wciągnąć czytelnika w wir wydarzeń, niestety przy okazji autor serwuje nam najbardziej niedorzeczne pomysły.

Zapraszamy do lektury recenzji powieści Grahama Mastertona "Aniołowie chaosu". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2007-06-06

Fragmenty

Fragment "Drogi miecza"

Zapraszamy do czytania obszernego fragmentu powieści Henry'ego Liona Oldiego "Droga miecza". Książka ta ukazała się pod koniec maja nakładem wydawnictwa Solaris.
Komentarze (0)


2007-06-06

Zapowiedzi

Fabryka Słów w czerwcu

W tym miesiącu nakładem Fabryki Słów ukażą się jeszcze trzy książki: "Liżąc ostrze" Jakuba Ćwieka 11 czerwca, drugie wydanie "Miecza aniołów" Jacka Piekary - zarówno w twardej, jak i miękkiej oprawie - 15 czerwca oraz "13 anioł" Anny Kańtoch, którego dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-06

Film

Celuloidowy Brooks

Studio Warner Bros zakupiło prawa do ekranizacji cyklu fantasy Terry'ego Brooksa - "Shannara".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-06

Ukazały się

Epifania Twardocha

Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazała się "Epifania wikarego Trzaski" Szczepana Twardocha.
Więcej i komentarze (5)


2007-06-05

Zapowiedzi

Wolfe pod patronatem

Katedra objęła patronatem medialnym zapowiedzianą przez Wydawnictwo Mag na 11 czerwca powieść Gene'a Wolfe'a. "Powrót na Whorla" to trzeci tom "Księgi Krótkiego Słońca".

Gene Wolfe kolejny raz dowodzi swojego mistrzostwa w sztuce tworzenia światów, niewiarygodnej umiejętności budowanie postaci i opowiadania historii w historiach; zarazem bawi nas i edukuje, z równą wprawą i skutecznością. Tak książka to triumfalne zakończenie „Księgi Krótkiego Słońca”, łączącej się bezpośrednio z najpopularniejszym dziełem autora, „Księgą Długiego Słońca”. „Powrót na Whorla” to trzeci – po „Na wodach Błękitu” i „W dżunglach Zieleni” – tom ambitnej trylogii SF Gene’a Wolfe’a.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-05

Artykuł

Opowieści bębnów - artykuł o kulturze afrykańskiej

Zapraszamy do czytania sporządzonego przez Jana "Żerania" Żerańskiego artykułu "Opowieści bębnów, czyli elementy fantastyczne w literaturze Czarnego Lądu". W obszernym tekście znajdziecie sporo informacji na temat kultury i podań afrykańskich, które są inspiracją dla wielu pisarzy fantastycznych.
Komentarze (0)


2007-06-05

Recenzje

Recenzja klasyka Carda

„Gra Endera” tak naprawdę to nie kolejna książka o wybrańcu, o jedynej osobie mogącej uratować świat. Dla Orsona Scotta Carda byłoby to zbyt trywialne. De facto jest to historia zagubionego chłopca, przed którym staje zadanie zdecydowanie go przerastające.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Orsona Scotta Carda "Gra Endera". Autorem tekstu jest Michał Dec.
Komentarze (0)


2007-06-05

Zapowiedzi

Solaris w czerwcu

W czerwcu nakładem wydawnictwa Solaris ukażą się dwie powieści science fiction: "Boża klepsydra" Jacka McDevitta oraz "Hominidzi" Roberta J. Sawyera.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-05

Fragmenty

Fragment Stephensona

Zapraszamy do lektury bardzo obszernego fragmentu "Diamentowego wieku" Neala Stephensona.
Komentarze (1)


2007-06-05

Ukazały się

"Wizje alternatywne 6" w sprzedaży

Już wczoraj, wcześniej niż poprzednio informowaliśmy, do sprzedaży trafiła wydana przez Solaris szósta edycja antologii "Wizje alternatywne". Książka objęta jest patronatem Katedry.

"Wizje alternatywne" to antologia nieperiodyczna, zabieram się za nią specjalnie co kilka lat, kiedy sytuacja w polskiej fantastyce zmienia się, pojawiają się w niej nowe twarze. Konfrontuję tych nowych autorów z tymi z poprzednich pokoleń, wciąż aktywnymi pisarsko. Dzięki temu powstaje wielogłos, który coś znaczy. Jedno się tylko nie zmieniło - zawsze są to opowiadania nigdzie wcześniej niepublikowane." - Wojciech Sedeńko.

Więcej i komentarze (0)


2007-06-05

Zapowiedzi

Erpegowa ISA w czerwcu

W czerwcu nakładem ISY ukażą się dwie powieści dziejące się w światach znanych z gier RPG.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-05

Zapowiedzi

"Diamentowy wiek" wkrótce

Na przełomie czerwca i lipca nakładem Wydawnictwa ISA ukaże się długo oczekiwane poprawione wydanie "Diamentowego wieku" Neala Stephensona.
Więcej i komentarze (7)


2007-06-05

Film

All Her Secrets

Na blogu filmu Tomasza Suskiego "All Her Secrets" pojawiły się pierwsze fotografie z planu zdjęciowego.
Komentarze (0)


2007-06-04

Konkurs

Załap się na "Prawdę" - konkurs

Zapraszamy do kolejnego konkursu, tym razem zorganizowanego we współpracy z wydawnictwem Prószyński i S-ka. Do wygrania są cztery egzemplarze powieści "Prawda" Terry'ego Pratchetta. Aby stać się posiadaczem jednej z książek, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na cztery testowe pytania i mieć szczęście w losowaniu.

Konkurs zakończy się w poniedziałek, 18 czerwca o północy, czyli potrwa równe dwa tygodnie. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni następnego dnia na stronie głównej serwisu, a także poinformowani drogą mailową.
Życzymy powodzenia!
Komentarze (0)


2007-06-04

Zapowiedzi

Żegnaj Witelonie, witaj Fryne

15 czerwca do księgarń trafi "Trupi korowód" - czwarta i ostatnia część cyklu "Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer" Witolda Jabłońskiego. Zakończywszy historię Witelona autor pisze już nową powieść.
Więcej i komentarze (2)


2007-06-04

Zapowiedzi

"Drugie pokolenie" później

Wydawnictwo Zysk i S-ka przesunęło datę ukazania się wznowienia "Drugiego pokolenia" Margaret Weis i Tracy'ego Hickmana na 12 czerwca.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-04

Recenzje

O "Operacji Dzień Wskrzeszenia"

Wszystkie powieści i filmy poruszające temat wędrówek w czasie starają się być logiczne. A jest to niełatwe zadanie – na temat pomyłek i niedorzeczności w tego typu utworach można by napisać osobną książkę. Nie inaczej jest w wypadku książki Andrzeja Pilipiuka.

Zapraszamy do czytania drugiej recenzji powieści Andrzeja Pilipiuka "Operacja Dzień Wskrzeszenia". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2007-06-04

Zapowiedzi

Dwie zapowiedzi z Albatrosa

W zapowiedziach wydawnictwa Albatros pojawiły się dwie książki powiązane z fantastyką: "W zbawiennej próżni" Ronlyn Dominigue oraz "Globalia" Jeana Christophe Rufina.
Więcej i komentarze (2)


2007-06-04

Prasa

"Czachopismo"

W sieci pojawiła się informacja na temat nowego czasopisma poświęconego w całości horrorowi - "Czachopismo".
Więcej i komentarze (4)


2007-06-04

Nagrody

XX wiek antyutopią

Powieść George'a Orwella "Rok 1984" została uznana w sondażu brytyjskiego dziennika "The Guardian" za książkę najcelniej oddającą sens XX wieku.
Więcej i komentarze (3)


2007-06-04

Nagrody

Finaliści nagrody Campbella

Znani są już finaliści Nagrody imienia Johna W. Campbella za najlepszą powieść science-fiction w 2006 roku.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-03

Recenzje

Ocena "Mistrza gry"

Bóg w powieści Kokisa jest tytułowym mistrzem gry, demiurgiem traktującym ludzi – uczestników zabawy – jak pionki na wielkiej szachownicy. Ich jedynym celem jest dostarczanie mu rozrywki, bo takiż był powód stworzenia świata będącego dla niego polem do eksperymentów i realizacji najdziwniejszych pomysłów.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Sergio Kokisa "Mistrz gry". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2007-06-02

Zapowiedzi

Książnica w nadchodzących miesiacach

Znane są już dokładne zapowiedzi wydawnictwa Książnica na trzy nadchodzące miesiące. W tym czasie ukaże się aż dziesięć książek fantastycznych.
Więcej i komentarze (4)


2007-06-02

Recenzje

O "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

Choć zasady, jakie cechują „wyhodowane” społeczeństwo są wymyślone przez Wilhelm i wydają się niezbyt prawdopodobne, są uzasadnione – stanowią pochwałę życia, dążenia do doskonałości i potrzeby tworzenia.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Kate Wilhelm "Gdzie dawniej śpiewał ptak". Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2007-06-02

Konkurs

Zwycięzcy konkursu "Elantris"

Zakończył się konkurs zorganizowany wspólnie z wydawnictwem MAG, w którym wygrać można było trzy egzemplarze powieści "Elantris" Brandona Sandersona.
Więcej i komentarze (7)


2007-06-02

Spotkania, wystawy...

Wójtowicz w Lublinie

W środę 6 czerwca o godzinie 18:00 Milena Wójtowicz spotka się ze swoimi fanami w EMPiKu w lubelskiej Galerii Centrum.
Więcej i komentarze (0)


2007-06-01

Spotkania, wystawy...

Śniadanie z wampirami

Jutro Magdalena Kozak zagości audiowizualnie w domach widzów TVP2. Autorka "Nocarza" i "Renegata" będzie gościem programu "Śniadanie z dwójką" (początek o godz. 9:00).
Komentarze (1)


2007-06-01

Katedra

"Wizje alternatywne 6" pod patronatem

Katedra objęła patronat nad szóstą edycją antologii "Wizje alternatywne", która ukaże się 6 czerwca. Oto co pisze o niej Wojciech Sedeńko, który po raz kolejny dokonał wyboru tekstów do antologii:

"Wizje alternatywne" to antologia nie periodyczna, zabieram się za nią specjalnie co kilka lat, kiedy sytuacja w polskiej fantastyce zmienia się, pojawiają się w niej nowe twarze. Konfrontuję tych nowych autorów z tymi z poprzednich pokoleń, wciąż aktywnymi pisarsko. Dzięki temu powstaje wielogłos, który coś znaczy. Jedno się tylko nie zmieniło - zawsze są to opowiadania nigdzie wcześniej nie publikowane.

Więcej i komentarze (2)


2007-06-01

Recenzje

Raz jeszcze o "Pikniku..."

„Piknik na skraju drogi” to bez wątpienia klasyka science fiction. „Klasyka klasyki”, można by rzec, ponieważ nawet ci bardziej oddaleni od tej gałęzi fantastyki czytelnicy powinni o niej coś słyszeć.

Zapraszamy do czytania kolejnej naszej recenzji książki Arkadija i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi". Autorem tekstu jest Mariusz "Galvar" Miros.
Komentarze (0)


2007-06-01

Spotkania, wystawy...

Sadowski w stolicy

Dziś wieczorem w ramach Międzynarodowej Nocy Kryminałów odbędzie się spotkanie z Witoldem Sadowskim, autorem "Przybywającego".
Więcej i komentarze (0)


2007-06-01

Zapowiedzi

Tym razem przylecą Szklane smoki

14 czerwca Prószyński i S-ka wyda książkę Seana McMullena o tytule "Szklane smoki".
Więcej i komentarze (3)


2007-06-01

Ukazały się

Kiedy Bóg zasypia...

Nakładem Fabryki Słów ukazała się dzisiaj książka "Kiedy Bóg zasypia" Rafała Dębskiego.
Więcej i komentarze (0)


Artykuły

Zimny odczyt


 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

Recenzje

Ryan, Anthony - "Parias"


 Moore, Alan - "Iluminacje"

 Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 2

 Lee, Fonda - "Wojna o jadeit"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Rak, Radek - "Agla. Aurora"

 Wells, Martha - "Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan"

Fragmenty

 Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Saulski, Arkady - "Czarne miecze"

 Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 3001. Finał"

 Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

 Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS