NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Noc noży" (wyd. 2023)

Masterton, Graham - "Wybryk natury"

Ukazały się

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"


 Larson, B.V. - "Świat Skraju"

 Chen, Mike - "Bracia"

 Mortka, Marcin - "Ostrza burzy"

 Majchrowski, Stefan - "Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata"

 Sokalska, Anna - "Tęsknica"

 Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2023)

 Clare, Cassandra - "Strażnik miecza"

Linki

Marzec 2007
Powrót do strony głównej archiwum
 

2007-03-31

Recenzje

Recenzja "Posoki smoka"

Powieść Wojnarowskiego to z założenia fantasy humorystyczna, piszę z założenia, bo lektura do śmiechu raczej nie skłania, już prędzej można zazgrzytać zębami przewracając kolejne strony książki.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Zbigniewa Wojnarowskiego "Posoka smoka". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2007-03-30

Nagrody

Nowi w Galerii Sław

W 2007 roku do Galerii Sław Science Fiction (SF Hall of Fame) zostali włączeni Ridley Scott, Gene Wolfe, Gene Roddenberry i Ed Emshwiller.
Więcej i komentarze (4)


2007-03-30

Rozmaitości

Garść wieści z Zyska

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy garść informacji o nowych zapowiedziach, przesunięciach i okładkach książek mających się ukazać nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.
Więcej i komentarze (12)


2007-03-30

Recenzje

"Lewa ręka ciemności" powtórnie zrecenzowana

W „Lewej ręce ciemności” Ursula K. Le Guin przenosi nas do wykreowanego przez siebie uniwersum, znanego chociażby z trylogii haińskiej. Choć niepowiązana fabularnie z wcześniejszymi utworami, ma z nimi wiele wspólnych cech. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z eksploracją świata przez obcą mu osobę.

Zapraszamy do czytania drugiej recenzji powieści "Lewa ręka ciemności" Ursuli K. Le Guin. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2007-03-30

Fragmenty

Fragment "Piątego anioła"

Zapraszamy do czytania fragmentu książki Bartosza Grykowskiego "Piąty anioł". Powieść ukaże się w kwietniu nakładem wydawnictwa SuperNOWA.
Komentarze (0)


2007-03-30

Konkurs

"M jak magia" rozdana

Zakończył się konkurs zorganizowany wspólnie z Wydawnictwem Mag, w którym do wygrania były trzy egzemplarze zbioru opowiadań "M jak magia" Neila Gaimana. Oto lista nagrodzonych:
Więcej i komentarze (0)


2007-03-30

Ukazały się

Nadpłynął statek szalony

Dziś na półki księgarń trafia pierwsza część "Szalonego statku" Robin Hobb, czyli początek drugiego tomu cyklu "Kupcy i ich żywostatki". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Mag. Zapraszamy do zapoznania się z prologiem oraz pierwszym rozdziałem "Szalonego statku".
Katedra jest patronem medialnym powieści Hobb.

Miasto Wolnego Handlu to centrum egzotycznego handlu, a także siedziba kupieckiej arystokracji słynącej z rzadkich i niezwykłych, wyrzeźbionych z czarodrzewu żaglowców, które w magiczny sposób, zmieniają się w żywe istoty.
Więcej i komentarze (0)


2007-03-29

Nagrody

Hugo 2007

Ogłoszono listę nominacji do tegorocznej nagrody Hugo. Laureaci zostaną wyłonieni podczas Worldconu w Jokohamie (30.08-3.09).
Więcej i komentarze (0)


2007-03-29

Zapowiedzi

"Dzieci Hurina" w maju

"Dzieci Hurina" J.R.R. Tolkiena, czyli "The Children of Hurin", ukażą się w Polsce już w maju nakładem wydawnictwa Amber.
Komentarze (0)


2007-03-29

Recenzje

Recenzja "Wieżowca"

Miała być trzymająca w napięciu opowieść, celnie oddająca kondycję ludzkości. Miała być powieść tętniąca znaczeniami i będąca inspiracją wielu ważnych debat. Niestety, w ambicji diagnozowania świata zabrakło Ballardowi woli i umiejętności, by po prostu napisać dobrą książkę.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści J.G. Ballarda "Wieżowiec". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
Komentarze (0)


2007-03-29

Ukazały się

"Miasto permutacji" w sprzedaży

Do księgarń trafiła wydana przez Solaris powieść "Miasto permutacji" Grega Egana. Książka zdobyła nagrodę Johna W. Campbella w 1995 roku. Zapraszamy do czytania bardzo obszernego fragmentu "Miasta".
Więcej i komentarze (0)


2007-03-29

Fragmenty

Fragment "Tajemnicy Orułganu"

Zapraszamy do czytania fragmentu "Tajemnicy Orułganu", czyli kolejnej powieści Kira Bułyczowa, która ukaże się nakładem wydawnictwa Solaris. Premiera 2 kwietnia.
Komentarze (0)


2007-03-29

Spotkania, wystawy...

Komuda w Lublinie

Jacek Komuda, autor "Czarnej szabli" będzie w piątek 30 marca gościł w Lublinie. Rano spotkacie go jako gościa magazynu jutrzejszego wydania „Kuriera Lubelskiego”. O godzinie 18 - już oko w oko - stanąć możecie z nim w EMPiKu, w Galerii Centrum.
Komentarze (0)


2007-03-29

Zapowiedzi

Drugiego druga "Żmijowa harfa"

Powieść Anny Brzezińskiej pojawi się w księgarniach 2 kwietnia. Tymczasem na stronie wydawnictwa Runa można już ją zamawiać w przedsprzedaży, a tutaj przeczytać fragment. "Żmijowa harfa" to historia świata w przededniu wojny, która zmieni zarówno bogów jak i śmiertelników.
Więcej i komentarze (0)


2007-03-29

Zapowiedzi

Nowy Tolkien

14 kwietnia w krajach anglojęzycznych pojawi się na rynku książka powstała na podstawie notatek J.R.R. Tolkiena - "The Children of Hurin".
Więcej i komentarze (6)


2007-03-29

Zapowiedzi

The Deathly Hallows

Ujawniono wygląd okładek ostatniego tomu Harry'ego Pottera. Książkę w wersji anglojęzycznej będzie można kupić minutę po północy 21 lipca 2007.
Więcej i komentarze (2)


2007-03-29

Ukazały się

Opowiadania Dehnela

Do sprzedaży trafił "Rynek w Smyrnie" Jacka Dehnela. Zbiór sześciu opowiadań poruszających i przewrotnych, z których wyłania się obraz świata zaczarowanego, utkanego ze szczegółów pozornie nieistotnych – drobnych gestów, zapachów, smaków i barw.
Komentarze (4)


2007-03-29

Film

"Gwiezdny pył" na ekranie

W sieci pojawił się oficjalny trailer "Gwiezdnego pyłu", filmu nakręconego na podstawie powieści Neila Gaimana. Polska premiera obrazu zapowiadana jest na 12 października tego roku.
Komentarze (0)


2007-03-28

Zapowiedzi

Wydawnictwo Dolnośląskie w maju

W maju Wydawnictwo Dolnośląskie wyda trzy nowe książki w większym lub mniejszym stopniu powiązane z fantastyką. Więcej informacji znajdziecie w rozszerzeniu newsa.

Więcej i komentarze (0)


2007-03-28

Ukazały się

Rozmowa z Lemem

Od kilku dni w sprzedaży znajduje się drugie wydanie "Świata na krawędzi" - zapisu rozmowy przeprowadzonej przez Tomasza Fiałkowskiego ze Stanisławem Lemem.
Więcej i komentarze (0)


2007-03-28

Zapowiedzi

Wznowienia Pilipiuka później

W przyszły, a nie w najbliższy piątek ukażą się wznowienia "Księżniczki" i "Kuzynek" Andrzeja Pilipiuka. Książki zostaną wydane w nowej szacie graficznej; do wyboru w twardej i miękkiej oprawie.
Komentarze (0)


2007-03-28

Ukazały się

Psychomech znów atakuje

Ukazała się kolejna książka z cyklu"Psychomech" Briana Lumleya. Nosi tytuł "Psychoamok" i wydała ją oficyna Vis-à-vis/Etiuda.
Więcej i komentarze (0)


2007-03-28

Recenzje

"Szmaragdowe morze" - recenzja

„Szmaragdowe morze” to drugi, po „Tam będą smoki”, tom cyklu „Wojny rady”. Sytuacja po pierwszej, dość chaotycznej fazie wojny zaczyna się klarować. Ziemia podzielona jest na dwie frakcje pogrążone w wyniszczającym konflikcie, a rywalizacja zaczyna przenosić się na oceany – aby zyskać przewagę, trzeba wejść w sojusz z żyjącymi w nich syrenami (...).

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Johna Ringo "Szmaragdowe morze". Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2007-03-28

Prasa

E-ziny, e-ziny...

Do sieci trafił dziewiąty numer periodyku Creatio Fantastica. Miłej lektury.
Komentarze (2)


2007-03-28

Ukazały się

Premiera książki Drake'a

Dziś ma miejsce premiera książki Davida Drake'a pod tytułem "Porucznik Leary dowodzi". Kontynuację "Jak błyskawice" wydała ISA.
Więcej i komentarze (0)


2007-03-28

Ukazały się

Wybrano cel

W sprzedaży znajduje się już "Wybór celu" Johna Birminghama - drugi tom cyklu "Oś czasu". Książkę opublikował Dom Wydawniczy Rebis.
Więcej i komentarze (0)


2007-03-27

Recenzje

O pierwszym tomie "Na ostrzu noża"

Głównym bohaterem najnowszej powieści „Na ostrzu noża” jest podobnie jak w poprzednich publikacjach – prawdziwy super wojownik. Koniasz, bo tak się właśnie nazywa, zostaje wynajęty przez miejscowego prawnika do z pozoru prostego zadania, które jednak bardzo szybko staje się zabójczo trudne.

Zapraszamy do czytania recenzji pierwszego tomu powieści Miroslava Žambocha "Na ostrzu noża". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2007-03-27

Nagrody

Sfinks 2007

Na stronie księgarni internetowej Solaris można w ramach nagrody Sfinks 2007 głosować na najlepsze polskie i zagraniczne utwory fantastyczne minionego roku. Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki.
Komentarze (3)


2007-03-27

Fragmenty

Fragment "Miasta permutacji"

Prezentujemy bardzo obszerny fragment powieści Grega Egana "Miasto permutacji". Książka ta trafi do sprzedaży już w najbliższych dniach, wydana przez Solaris.
Komentarze (0)


2007-03-27

Ukazały się

Vonnegut i Ball z Zyska

Dziś nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazały się dwie książki:

 • "Ogniem i żelazem" Davida Balla,
 • "Sinobrody" Kurta Vonneguta.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-27

  Zapowiedzi

  Opóźnienia Zyska

  Wydawnictwo Zysk i S-ka przesunęło daty premier książek George'a R.R. Martina ("Retrospektywa, tom 1") i Liz Jensen ("Dziewiąte życie Louisa Draksa") na 3 kwietnia.
  Komentarze (6)


  2007-03-27

  Katedra

  Nowy tekst w dziale Opowiadania

  W dziale Opowiadania znalazł się kolejny tekst autorstwa Agne Revana. Zapraszam do lektury "Studni".
  Komentarze (0)


  2007-03-26

  Zapowiedzi

  "Tajemnica Orułganu" w kwietniu

  Już 4 kwietnia ukaże się "Tajemnica Orułganu", nowa książka z serii "Dzieła wybrane Kira Bułyczowa". Powieść tą wyda oczywiście wydawnictwo Solaris.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-26

  Spotkania, wystawy...

  Andrzej Sapkowski we Wrocławiu

  2 kwietnia Andrzej Sapkowski zawita we Wrocławiu. Szczegóły spotkań z nim znajdziecie tutaj.
  Komentarze (0)


  2007-03-26

  Fragmenty

  "Pasterz Upiorów" do przeczytania

  Zapraszamy do lektury opowiadania "Pasterz Upiorów" Rafała Dębskiego. Wchodzi ono w skład zbioru opowiadań pod tym samym tytułem, który ukaże się w maju nakładem Wydawnictwa Fantasmagoricon.
  Komentarze (0)


  2007-03-26

  Zapowiedzi

  Wznowienia książek Pilipiuka

  W piątek tafią do sprzedaży nowe wydania dwóch książek Andrzeja Pilipiuka, a mianowicie "Kuzynek" oraz "Księżniczki". Powieści ukażą się w nowych szatach graficznych - zarówno w miękkiej, jak i twardej okładce.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-26

  Ukazały się

  O celtyckim bogu snów

  Nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak ukazała się dziś książka Alexandra McCalla Smitha pt. "Angus od snów". Jest to kolejna pozycja z międzynarodowej serii Mity.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-26

  Recenzje

  Tytaniczna recenzja

  Największym atutem powieści jest bez wątpienia wizja społeczeństwa żyjącego w Kosmosie. Ludzie stworzyli tu namiastkę Ziemi – wioski, pola uprawne, system społeczny. Organizują uroczystości, bawią się, pracują i tęsknią.

  Adam "Tigana" Szymonowicz przedstawia recenzję "Tytana" autorstwa Bena Bovy.
  Komentarze (0)


  2007-03-26

  Konkurs

  Wygraj zestaw książek Stackpole'a

  Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym konkursie organizowanym wspólnie z Domem Wydawniczym Rebis. Nagrodą w nim jest pięć zestawów składających się z "Tajnej mapy" i "Kartomancji" - dwóch pierwszych tomów cyklu "Epoka Wielkich Odkryć" autorstwa Michaela A. Stackpole'a.

  By stać się właścicielem jednego z pięciu kompletów należy poprawnie odpowiedzieć na pięć, dostyć prostych testowych pytań, a później mieć nieco szczęścia w losowaniu.
  Komentarze (0)


  2007-03-25

  Prasa

  "Nowa Fantastyka" #4/2007

  W sprzedaży znajduje się już kwietniowy numer "Nowej Fantastyki". Jego zawartość prezentujemy poniżej:
  Więcej i komentarze (7)


  2007-03-25

  Zapowiedzi

  Zapowiedź nowej antologii z Fabryki

  W zapowiedziach Fabryki Słów pojawiła się nowa antologia - "A.D.XIII", prawdopodobnie dwutomowa. Niestety nieznany jest jeszcze konkretny termin wydania.
  Komentarze (0)


  2007-03-25

  Zapowiedzi

  Zbiór opowiadań Rafała Dębskiego

  Fantasmagoricon zapowiedział wydanie "Pasterza upiorów", czyli zbióru opowiadań Rafała Dębskiego. Książka trafi do sprzedaży w maju. Więcej szczegółów w rozszerzeniu newsa.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-24

  Konkurs

  "Diuna" rozlosowana

  Zakończył się konkurs organizowany wspólnie z Domem Wydawniczym Rebis, w którym do wygrania były trzy egzemplarze "Diuny" Franka Herberta w oprawie graficznej przygotowanej przez Wojciecha Siudmaka. Oto lista nagrodzonych:
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-23

  Konkurs

  Załap się na "Piknik na skraju drogi"!

  Zapraszamy do nowego konkursu zorganizowanego wspólnie z wydawnictwem Prószyński i S-ka. Do wygrania są cztery egzemplarze powieści "Piknik na skraju drogi. S.T.A.L.K.E.R." Arkadija i Borysa Strugackich. Aby wziąć udział w losowaniu należy odpowiedzieć prawidłowo na cztery pytania.

  Konkurs trwa do piątku 6 kwietnia. Listę zwycięzców zamieścimy następnego dnia na stronie głównej. Wylosowani szczęśliwcy zostaną również poinformowani drogą mailową.

  Zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
  Komentarze (0)


  2007-03-23

  Zapowiedzi

  Daty Maga

  Premiera pierwszego tomu "Szalonego statku" Robin Hobb została przesunięta na 30 marca, a drugiego tomu "Arki odkupienia" Alastaira Reynoldsa prawdopodobnie na 6 kwietnia.
  Komentarze (0)


  2007-03-23

  Ukazały się

  Brudna robota wykonana

  Dziś na na półkach księgarń powinna się pojawić "Brudna robota", druga po "Najgłupszym aniele" humorystyczna powieść Christphera Moore'a trafiająca na nasz rynek dzięki Wydawnictwu Mag.
  Katedra jest patronem medialnym tej książki.

  Charlie Asher to zwyczajny facet. Trochę pechowy, nieco neurotyczny, odrobinę hipochondryczny. Jest typowym samcem beta: osobnikiem, który w życiu kieruje się ostrożnością i niezmiennością – wiecie, takim, który zawsze znajdzie się w odpowiednim miejscu, by pozbierać resztki, gdy większy/wyższy/silniejszy samiec alfa porzuci panienkę.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-23

  Ukazały się

  Premiery z Książnicy

  Dziś ukazały się kolejne dwie książki z kieszonkowej serii Książnicy. Są to "Najdalszy brzeg" Ursuli K. Le Guin oraz "Rubinowy rycerz" Davida Eddingsa.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-23

  Spotkania, wystawy...

  Pilipiuk w Poznaniu

  W ten weekend w Poznaniu będzie gościł Andrzej Pilipiuk. Będzie się można z nim spotkać w ramach Pyrkonu i POPLITu.
  Komentarze (0)


  2007-03-22

  Zapowiedzi

  "Prawda" Pratchetta w maju

  "Prawda", czyli dwudziesty piąty tom "Świata Dysku" Terry'ego Pratchetta ostatecznie ukaże się w pierwszej połowie maja.
  Więcej i komentarze (2)


  2007-03-22

  Zapowiedzi

  "Najdroższa" w kwietniu

  Znana jest już data premiery "Najdroższej" Davida i Leigh Eddingsów, czyli drugiej księgi cyklu "Marzyciele": powieść trafi do sprzedaży 19 kwietnia.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-22

  Recenzje

  Druga recenzja "Gdzie czas to pieniądz"

  Swainston poświęciła nieco miejsca, by lepiej przedstawić strukturę Kręgu oraz osobę Cesarza. Trochę szkoda jednak, że autorka nie poszła za ciosem i nie ukazała lepiej relacji między poszczególnymi nieśmiertelnymi. Owszem, są między nimi scysje, kłótnie, nieporozumienia, ale na dobrą sprawę nic z nich nie wynika.

  Zapraszamy do czytania drugiej naszej recenzji powieści Steph Swainston "Gdzie czas to pieniądz". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
  Komentarze (0)


  2007-03-22

  Fragmenty

  Pięć rozdziałów "Aniołów śmierci"

  Zapraszamy do lektury pierwszych pięciu rozdziałów "Aniołów śmierci" Williama Kinga. Dostęp do nich jest możliwy przez stronę książki lub rozwinięcie wiadomości.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-22

  Fragmenty

  Dalsze fragmenty Webera

  Na naszych stronach zamieściliśmy właśnie trzeci, czwarty i piąty rozdział "Dziedzictwa zniszczenia" Davida Webera. Książkę wyda ISA w połowie kwietnia.
  Komentarze (0)


  2007-03-22

  Zapowiedzi

  Elektryzująca antologia

  3 kwietnia ukaże się antologia "Elektryzujące opowieści" pod redakcją Michaela Chabona. W zbiorze zapowiedzianym przez Wydawnictwo Zysk i S-ka znajdą się między innymi utwory Neila Gaimana, Harlana Ellisona i Nicka Hornby'ego.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-22

  Zapowiedzi

  Amber w kwietniu

  Wydawnictwo Amber wyda w kwietniu powieść "Poza galaktykę" Timothy'ego Zahna oraz wznowi "Władcę Pierścieni" J.R.R. Tolkiena. Szczegóły w rozwinięciu wiadomości.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-21

  Fragmenty

  Początek "Dziedzictwa zniszczenia"

  Zapraszamy do zapoznania się z prologiem, pierwszym i drugim rozdziałem "Dziedzictwa zniszczenia" Davida Webera. Następne fragmenty już wkrótce.
  Komentarze (0)


  2007-03-21

  Imprezy

  Teleport 2007

  Są już znane pierwsze szczegóły dotyczące VII edycji gdańskiego konwentu Teleport. Znajdziecie je tutaj. Z przyjemnością informujemy, że Katedra objęła patronat nad konwentem.
  Komentarze (0)


  2007-03-21

  Prasa

  SFFiH #17

  Na terenie całego kraju jest już dostępny marcowy numer pisma Science Fiction, Fantasy i Horror. Znajdziecie w nim:
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-21

  Artykuł

  Zapis konferencji prasowej z Neilem Gaimanem

  Prezentujemy zapis konferencji prasowej Neilem Gaimanem, która odbyła się w minioną niedzielę w siedzibie British Council w Warszawie. W bardzo obszernych wypowiedziach autora fani z pewnością znajdą wiele ciekawych informacji. Zapraszamy do czytania!
  Komentarze (0)


  2007-03-21

  Recenzje

  Recenzja "Opowieści o złodzieju ciał"

  Ta powieść jest przerażająca. Przerażające jest w niej wszystko – naiwność fabuły, niespójne postacie, dziwaczne przypadłości, na które cierpią wszyscy bohaterowie, fatalny styl, nieznośnie patetyczne dialogi i przytłaczająca objętość.

  Zapraszamy do czytania recenzji powieści Anny Rice "Opowieść o złodzieju ciał". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
  Komentarze (0)


  2007-03-21

  Rozmaitości

  Na Lema w Krakowie?

  Rada Miasta Krakowa postanowiła, że patronem jednej z projektowanych w mieście ulic będzie Stanisław Lem.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-21

  Spotkania, wystawy...

  Lem wg Orlińskiego

  Wydawnictwo Znak zaprasza na sepulenie!

  Wojciech Orliński wie wszystko o Lemie, ale czy zdradzi "Co to są Sepulki"? W Warszawie i Krakowie podpytany zostanie o to i o inne Lemowskie sprawy.
  Więcej i komentarze (1)


  2007-03-21

  Zapowiedzi

  Kwietniowe zapowiedzi ISY

  W kwietniu nakładem wydawnictwa ISA ukażą się:

 • "Dziedzictwo zniszczenia" Davida Webera (15.04) - kontynuacja "Księżyca buntowników",
 • "Anioły śmierci" Williama Kinga (22.04) - autora znanego m.in. z serii o Feliksie i Gotreku.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-21

  Zapowiedzi

  Dalsze opóźnienie Egana

  Wydawnictwo Solaris poinformowało o kolejnym opóźnieniu premiery powieści Grega Egana "Miasto permutacji". Nowa data to 30 marca.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-21

  Imprezy

  Goście Pyrkonu

  W dniach 23-25 marca odbędzie się w Poznaniu Ogólnopolski Zjazd Miłośników Fantastyki Pyrkon. Swój udział zapowiedziało wielu pisarzy. Ich listę znajdziecie tutaj. Na razie szczegółowe informacje o spotkaniach z autorami ujawniła tylko SuperNowa.
  Komentarze (0)


  2007-03-21

  Ukazały się

  "Kartomancja" w sprzedaży

  "Kartomancja" - powieść Michaela A. Stackpole'a - wczoraj miała swoją premierę, a dziś trafiła na półki księgarń. Jest to drugi tom trylogii "Epoka Wielkich Odkryć" wydawanej przez Dom Wydawniczy Rebis.
  Katedra jest patronem medialnym "Kartomancji". Już wkrótce na naszych łamach będzie można wygrać dwa pierwsze tomy cyklu Stackpole'a.

  Wydaje się, że dla zagrożonego najazdem tajemniczych wrogów Nalenyru istnieje tylko jedna droga ocalenia. Trzeba obudzić dawnych bohaterów, którzy już raz bronili ziem Cesarstwa, a teraz, jak głosi legenda, śpią gdzieś na pustkowiach – pustkowiach, na których szaleje magia i roi się od niebezpieczeństw.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-20

  Artykuł

  Spotkania z Neilem Gaimanem - fotorelacja!

  W dniach 17-20 marca 2007 na zaproszenie wydawnictwa Mag oraz Egmontu gościł w Polsce Neil Gaiman, autor takich książek jak "Amerykańscy bogowie" czy "M jak magia". Odwiedził dwa miasta: Warszawę i Kraków. Prezentujemy krótką fotorelację ze spotkań w stolicy.
  Komentarze (0)


  2007-03-20

  Rozmaitości

  Rebisowe rozmaitości

  W rozwinięciu wiadomości prezentujemy garść informacji, materiałów (daty wydania, projekty okładek) związanych z najbliższymi zapowiedziami Domu Wydawniczego Rebis.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-20

  Recenzje

  Akunin gościnnie

  Powieść jest, jak widać lub nie, wtórna, poskładana z klocków używanych przy popkulturowych konstrukcjach wielokrotnie, w podobnych, wymuszonych przez usus konfiguracjach. Równocześnie jednak jest to tak przemyślnie stworzony hot item...

  Prezentujemy recenzję powieści "Fantastyka" Borisa Akunina. Książka jest od dziś dostępna w większości polskich księgarń.
  Komentarze (0)


  2007-03-20

  Ukazały się

  Wszystko o Lemie

  Do księgarń trafiła książka Wojciecha Orlińskiego "Co to są sepulki? Wszystko o Lemie". Publikacja ukazała się nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-20

  Katedra

  Czas na "Miasto permutacji"

  26 marca do sprzedaży trafi powieść Grega Egana pod tytułem "Miasto permutacji". Jest to zdobywczyni nagrody imienia Johna W. Campbella w 1995. Na nasz rynek trafi dzięki wydawnictwu Solaris.
  Katedra objęła "Miasto permutacji" patronatem medialnym.

  Dobra wiadomość jest taka: Witamy po drugiej stronie! Masz przed sobą życie wieczne! Nieśmiertelność należy do ciebie! Cud medycyny? No, nie do końca.
  Zła wiadomość jest taka, że jesteś fragmentem elektronicznego kodu. Świat, który cię otacza, to zaledwie cyfrowa wersja świata realnego. Żyjesz w wirtualnej rzeczywistości. Jesteś Kopią i masz tego pełną świadomość.

  Więcej i komentarze (4)


  2007-03-20

  Fragmenty

  Kolejne rozdziały Drake'a

  Na Katedrę trafiły rozdziały numer trzy, cztery i pięć powieści Davida Drake'a "Porucznik Leary dowodzi".
  Komentarze (0)


  2007-03-19

  Zapowiedzi

  Szybszy Mag

  Szybciej niż zapowiadaliśmy kilka dni temu, bo już 23 marca, ukaże się powieść Christophera Moore'a "Brudna robota". Najprawdopodobniej w ten sam dzień ukażą się także dwie inne książki wydawnictwa MAG:
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-19

  Recenzje

  O "Dzikiej energii"

  Niewątpliwie jest to dość nietypowa pozycja w bogatym dorobku ukraińskiego małżeństwa. W fabułę zostały wkomponowane pewne treści o tematyce muzycznej, np. opisy wygrywania rytmów na bębnach czy wykorzystywanie ich podczas walki przez główną bohaterkę.

  Na naszą stronę trafiła recenzja książki "Dzika energia" duetu Mariny i Siergieja Diaczenków. Autorem tekstu jest Adam "ASX76" Siemienko. Jest ona dostępna także w wersji audio.
  Komentarze (2)


  2007-03-19

  Ukazały się

  "Komórka" w sprzedaży

  W ostatnich dniach do księgarń trafiła powieść Stephena Kinga "Komórka". Książkę wydało wydawnictwo Albatros.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-19

  Zapowiedzi

  Zapowiedź nowej książki Dębskiego

  W zapowiedziach Wydawnictwa Dolnośląskiego pojawił się "Gwiazdozbiór kata", czyli kolejna powieść Rafała Dębskiego. Książka trafi do sprzedaży już w kwietniu.
  Więcej i komentarze (5)


  2007-03-19

  Fragmenty

  Dwa rozdziały Drake'a

  Zapraszamy do lektury pierwszego i drugiego rozdziału książki "Porucznik Leary dowodzi" Davida Drake'a. Powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa ISA pod koniec miesiąca. Wkrótce na naszych stronach pojawią się jej kolejne fragmenty.
  Komentarze (0)


  2007-03-18

  Zapowiedzi

  Kolejne Gaimany w Magu

  Znane są następne książki autorstwa Neila Gaimana, które ukażą się nakładem Wydawnictwa Mag w pierwszej połowie 2008 roku:
  Więcej i komentarze (3)


  2007-03-18

  Film

  Trailer "Gwiezdnego pyłu"

  W sieci jest dostępny trailer "Gwiezdnego pyłu" - filmu opartego na książce Neila Gaimana pod tym samym tytułem. W związku z ekranizacją Wydawnictwo Mag planuje wydać specjalną edycję filmową powieści.
  Komentarze (4)


  2007-03-18

  Zapowiedzi

  Kolejny Eymerich w maju

  W maju ukaże się powieść Valerio Evangelistiego "Nicolas Eymerich, inkwizytor", czyli kontynuacja "Zamku Eymericha". Książkę wyda Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
  Więcej i komentarze (2)


  2007-03-18

  Zapowiedzi

  "Pocałunek Fauna" w kwietniu

  24 kwietnia nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się powieść Iwony Banach o tytule "Pocałunek Fauna".
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-18

  Ukazały się

  Wznowienie "Sługi reliktu"

  Wczoraj do sprzedaży trafiło wznowienie "Sługi reliktu" R. A. Salvatore. Jest to pierwszy tom podcyklu "Najemnicy" wydawanego przez ISĘ.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-18

  Recenzje

  Kres i Strażniczka

  „Strażniczka istnień” to pierwsza część cyklu Feliksa W. Kresa „Piekło i szpada”. Autor przenosi czytelników w mroczny świat dzielnych kawalerów, pięknych dam, pojedynków i maskarad. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie różni się on zbytnio od XVII wiecznej Europy – ale to tylko pozory.

  Prezentujemy recenzję "Strażniczki istnień" Feliksa W. Kresa. Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
  Komentarze (1)


  2007-03-18

  Zapowiedzi

  Opóźnienia Zyska

  Pierwszy tom "Retrospektywy" Georege'a R. R. Martina i "Sinobrody" Kurta Vonneguta ukażą się 27 marca - tydzień później niż początkowo zapowiadał wydawca.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-17

  Fragmenty

  Kawałek "Brudnej roboty"

  Zapraszamy do lektury pierwszego rozdziału "Brudnej roboty" Christophera Moore'a. Książka ukaże się w kwietniu nakładem Wydawnictwa Mag.
  Komentarze (0)


  2007-03-17

  Konkurs

  Po zmroku

  W piątek o północy zakończył się konkurs, w którym do wygrania były trzy egzemplarze powieści Siergieja Łukjanienki "Patrol zmroku" ufundowane przez wydawnictwo MAG. Zabawa okazała się trudna, współczynnik poprawnych odpowiedzi wyniósł 14%. Lista laureatów znajduje się w rozszerzeniu newsa.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-17

  Konkurs

  Początek magicznego konkursu

  Zapraszamy do udziału w konkursie zorganizowanym wspólnie z Wydawnictwem Mag. Tym razem wygrać można trzy egzemplarze zbioru opowiadań Neila Gaimana pod tytułem "M jak magia".
  Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy poprawnie odpowiedzieć na pięć pytań.

  Konkurs trwa do północy 30 marca. Listę zwycięzców zamieścimy następnego dnia na stronie głównej. Wylosowani szczęśliwcy zostaną również poinformowani drogą mailową.

  Życzymy powodzenia!
  Komentarze (0)


  2007-03-16

  Recenzje

  Wędrowycz powieszony

  Opowiadania zawarte w „Wieszać każdy może” raczej niczym nie odbiegają od przeciętnego poziomu charakterystycznego dla historyjek o Jakubie Wędrowyczu. W większości są zabawne...

  Zawiesiliśmy kolejną recenzję - Andrzeja Pilipiuka "Wieszać każdy może". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
  Komentarze (0)


  2007-03-16

  Zapowiedzi

  "Brudna robota" nadchodzi

  10 kwietnia nakładem Wydawnictwa Mag ukaże się "Brudna robota" Christophera Moore'a. Dziś prezentujemy jej okładkę oraz notę wydawniczą.
  Więcej i komentarze (5)


  2007-03-16

  Ukazały się

  Gaiman objawił się po dwakroć

  Jutro rozpoczyna się wizyta Neila Gaimana w Polsce, a już dziś na półki Empików (w księgarniach mogą być dostępne z małym opóźnieniem) trafiły dwie książki tego pisarza:

 • wersja autorska "Amerykańskich bogów", w stosunku do pierwotnej edycjii rozszerzona o około 30 stron, z nowym zakończeniem;

 • "M jak magia" - zbiór 11 opowiadań, w większości znanych czytelnikom wcześniej, ale jest także kilka nowych utworów.

 • Patronem medialnym książek Neila Gaimana jest Katedra, wydawcą - oczywiście Wydawnictwo Mag.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-16

  Ukazały się

  Zmierz się z Czarną Szablą

  Od dziś w księgarniach powinna być dostępna najnowsza książka Jacka Komudy, czyli "Czarna szabla". Książkę wydała Fabryka Słów.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-15

  Imprezy

  III Festiwal Literatury Popularnej POPLIT

  W nadchodzącą sobotę rozpocznie się trzecia edycja Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT. W programie tej dziesięciodniowej imprezy przewidzianych jest wiele spotkań z udziałem znanych twórców fantastyki - szczegóły tegorocznego POPLITu znajdziecie tutaj.
  Komentarze (0)


  2007-03-15

  Zapowiedzi

  "Rozdeptać pająka" w tym miesiącu

  Jeszcze w marcu nakładem wydawnictwa Red Horse ukaże się nowa powieść Pawła Siedlara, kryminał "Rozdeptać pająka".
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-15

  Fragmenty

  "Cena" Gaimana do przeczytania

  Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Mag prezentujemy opowiadanie "Cena" Neila Gaimana wchodzące w skład zbioru "M jak magia".
  Komentarze (0)


  2007-03-15

  Zapowiedzi

  Fantastyczny Rebis w kwietniu

  Dom Wydawniczy Rebis wstępnie zapowiedział na kwiecień wiele interesujących pozycji. Ich listę prezentujemy poniżej:
  Więcej i komentarze (6)


  2007-03-15

  Recenzje

  Recenzja "Diuny"

  Literatura jest podróżą. A literacki główny nurt tak się ma do fantastyki, jak weekend w Ciechocinku do lotu na Księżyc. Gdy twórca mainstreamu zaledwie wędruje po naszym świecie – pisarz tworzący fantastykę staje się demiurgiem, tworzy światy i rzuca w nie bohaterów. Ogrom tej różnicy zobaczy każdy, kto uda się w podróż na Diunę.

  Zapraszamy do czytania recenzji powieści Franka Herberta "Diuna". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara. Recenzja jest dostępna także w formacie mp3.
  Komentarze (0)


  2007-03-15

  Fragmenty

  Fragment Diwowa

  Tutaj możecie się zapoznać z drugim fragmentem pierwszego tomu powieści Olega Diwowa "Najlepsza załoga Słonecznego".
  Komentarze (0)


  2007-03-15

  Ukazały się

  Czas na stalkerowski Piknik

  Dzisiaj ma premierę kolejne wznowienie słynnej powieści Arkadija i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi". Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało specjalne wydanie z okazji wejścia do sprzedaży gry "S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla" luźno opartej na książce rosyjskiego duetu.

  Katedra jest patronem medialnym "Pikniku na skraju drogi". Zachęcamy do zapoznania się z jego fragmentem oraz recenzją jednego z poprzednich wydań.


  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-15

  Ukazały się

  Załoga Diwowa po raz drugi

  Dziś nakładem Fabryki Słów ukazał się drugi tom "Najlepszej załogi Słonecznego" autorstwa Olega Diwowa.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-14

  Recenzje

  "Niech żyje Polska. Hura!", tom 1 - recenzja

  Otwierający tom pierwszy tekst Grzędowicza jest bardzo, bardzo dobry. Nie tak mocny jak „Wilcza zamieć” z „Deszczy niespokojnych”, ale też nie tak przekombinowany jak „Zegarmistrz i łowca motyli” z antologii „Tempus fugit”. „Farewell Blues” to opowiadanie utrzymane w konwencji SF, sięgające po proste pomysły, ale stawiające je w nowym świetle.

  Zapraszamy do czytania recenzji pierszego tomu antologii "Niech żyje Polska. Hura!". Autorem tekstu jest Jan "Żerań" Żerański.
  Komentarze (0)


  2007-03-14

  Katedra

  "Miasto permutacji" pod patronatem!

  20 marca do sprzedaży trafi powieść Grega Egana "Miasto permutacji". Książkę tą wyda Solaris. Z przyjemnością informujemy, że Katedra objęła nad nią patronat medialny.

  Dobra wiadomość jest taka: Witamy po drugiej stronie! Masz przed sobą życie wieczne! Nieśmiertelność należy do ciebie! Cud medycyny? No, nie do końca.
  Zła wiadomość jest taka, że jesteś fragmentem elektronicznego kodu. Świat, który cię otacza, to zaledwie cyfrowa wersja świata realnego. Żyjesz w wirtualnej rzeczywistości. Jesteś Kopią i masz tego pełną świadomość.

  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-14

  Recenzje

  "Wyjście z cienia" - premiera!

  Dziś do sprzedaży trafiło, wydane przez SuperNOWĄ, wznowienie powieści Janusza A. Zajdla "Wyjście z cienia". Katedra patronuje tej książce.

  W osiemdziesiąt lat po pierwszym kontakcie z Obcymi życie na Ziemi toczy się normalnie. Panuje pokój, dobra są rozdzielane dość równomiernie, a gospodarka jest ustabilizowana. Mało kto pamięta o zmorach poprzedniej epoki: o przeludnieniu, głodzie, niedoborze energii i dewastacji środowiska. O astronomicznych sumach przeznaczanych na wydatki zbrojeniowe, na nikomu niepotrzebne badania kosmiczne.

  Więcej i komentarze (2)


  2007-03-13

  Recenzje

  "Więzy krwi" zrecenzowane

  Ukazanie się na rynku „Więzów krwi” to doskonały moment na zapoznanie się z pozaanielskim dorobkiem Kossakowskiej. Zbiór to różnorodny, więc niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie.

  Zapraszamy do lektury recenzji zbioru opowiadań Mai Lidii Kossakowskiej "Więzy krwi". Jej autorem jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
  Komentarze (0)


  2007-03-13

  Ukazały się

  Syreny Zysku

  "Syreny z Tytana" dziś trafiają do sprzedaży. Wydawcą powieści Kurta Vonneguta jest Zysk i S-ka.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-12

  Recenzje

  "Ślad" - recenzja

  I treść, i forma tej powieści rozczarowują. Jeśli miał to być thriller, czyli – ni mniej, ni więcej – dreszczowiec, nie udał się zupełnie, bo nie budzi dreszczyku emocji. Jeśli miał to być kryminał – trzeba było darować sobie zapoznawanie czytelnika ze zbrodniarzem już na piętnastej stronie.

  Zapraszamy do czytania recenzji powieści Patricii Cornwell "Ślad". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
  Komentarze (0)


  2007-03-12

  Ukazały się

  "Wieczna wojna" w sprzedaży!

  Dziś do sprzedaży trafiło nowe wydanie powieści Joe Haldemana "Wieczna wojna", tym razem w serii "Klasyka Science Fiction" wydawnictwa Solaris. Katedra objęła patronat nad tą pozycją.
  Zapraszamy do czytania obszernego fragmentu powieści oraz recenzji poprzedniego wydania książki.

  Wojna kosmiczna to piekło... Szczególnie dla szeregowca Williama Mandelli, uczestnika zaciekłej wojny międzygwiezdnej, toczonej miliony lat świetlnych od Ziemi. Jednak to nie walka z wrogo nastawionymi kosmitami stała się zadaniem najtrudniejszym. Prawdziwym wyzwaniem okazały się zdumiewające zmiany, jakie zaszły na Ziemi w czasie, gdy Mandella walczył w kosmosie. On sam postarzał o kilka lat, lecz jego macierzysta planeta o całe wieki...
  Komentarze (0)


  2007-03-12

  Zapowiedzi

  "Czarna szabla" w piątek

  "Czarna szabla" Jacka Komudy ukaże się nakładem Fabryki Słów już w najbliższy piatek, 16 marca. Oczekiwanie na premierę może umilić fragment wywiadu z autorem przeprowadzonym na antenie Radia Lublin.
  Więcej i komentarze (3)


  2007-03-12

  Konkurs

  Pakiet książek Dicka otrzymali...

  Dziś w nocy na naszych stronach zakończył się konkurs organizowany wspólnie z Domem Wydawniczym Rebis. Spośród osób, które popisały się przednią znajomością biografii Philipa K. Dicka, wylosowaliśmy trzech zwycięzców:
  Więcej i komentarze (1)


  2007-03-12

  Imprezy

  Gaiman pod Baranami

  W niedzielę 18 marca o godzinie 21:00 grupa teatralna "Słudzy Metatrona" wystąpi w "Piwnicy pod Baranami" ze spektaklem "Kaliope" opartym na noweli graficznej Neila Gaimana.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-12

  Prasa

  E-ziny, e-ziny...

  Do sieci trafił najnowszy 57 numer Fahrenheita.
  W nim między innymi:
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-11

  Recenzje

  Druga recenzja "Religii"

  Intrygujący to traktat o stolcu i innych zjawiskach okołojelitowych. Tak, moi mili. Jeżelim bym mógł, zamknąłbym recenzję owej księgi w jednym zdaniu. A że nie mogę i wymaga się ode mnie napisania kilku słów więcej, czynię to raczej ze średnią przyjemnością.

  Zapraszamy do czytania drugiej naszej recenzji powieści Tima Willocksa "Religia". Autorem tekstu jest Jakub Cieślak.
  Komentarze (0)


  2007-03-11

  Fragmenty

  Fragment "Wiecznej wojny"

  Zapraszamy do czytania bardzo obszernego fragmentu powieści "Wieczna wojna", której autorem jest Joe Haldeman. Nowe wydanie książki w twardej oprawie ukaże się jutro nakładem wydawnictwa Solaris.
  Komentarze (0)


  2007-03-11

  Wywiady

  Zadaj pytanie Gaimanowi

  Miło nam poinformować, że 19 marca redaktor Katerdy przeprowadzi wywiad z Neilem Gaimanem podczas jego wizyty w Polsce. Chcielibyśmy, żeby czytelnicy Katedry mieli wpływ na przebieg tej rozmowy i w związku z tym jesteśmy bardzo ciekawi, czego byście chcieli się dowiedzieć od brytyjskiego pisarza.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-10

  Spotkania, wystawy...

  Varga w Breslau

  Z okazji publikacji "Nagrobku z lastryko" w najbliższy wtorek do Wrocławia zawita Krzysztof Varga.

  Spotkanie, które odbędzie się w Księgarni Dolnośląskiej (ul.Świdnicka) o godzinie 17:00, poprowadzi Leszek Budrewicz.
  Komentarze (0)


  2007-03-10

  Recenzje

  Trzecia recenzja "Ostatnich promieni..."

  „Ostatnie promienie słońca” są powieściami Kaya odbitymi w pokrytym lodem i smaganym wichrem, zatem siłą rzeczy – skrzywionym zwierciadle północy. Niemal wszystkie przewijające się w „Ops” motywy znaleźć można w poprzednich książkach, a cały pierwszy szereg, prawie cały, z oddziału występujących bohaterów i bohaterek ma już swoje starsze kayowskie odpowiedniki.

  Zapraszamy do czytania już trzeciej w naszym serwisie recenzji powieści Guya Gavriela Kaya "Ostatnie promienie słońca". Autorem tekstu jest Mateusz "Achmed" Wodyk.
  Komentarze (0)


  2007-03-10

  Konkurs

  Zwycięzcy bakkerowskiego konkursu

  Zakończył się konkurs organizowany wspólnie z wydawnictwem MAG. Do wygrania były trzy egzemplarze "Tysiąckrotnej myśli" R. Scotta Bakkera. Oto lista nagrodzonych:
  Więcej i komentarze (2)


  2007-03-10

  Konkurs

  Wygraj "Diunę"!

  Zapraszamy do konkursu zorganizowanego wspólnie z Domem Wydawniczym Rebis. Wśród wszystkich, którzy na pięć zadanych pytań udzielą poprawnych odpowiedzi, rozlosujemy trzy egzemplarze pięknie wydanej "Diuny" Franka Herberta z grafikami Wojciecha Siudmaka.

  Wyjątkowo odeszliśmy od zasady niezadawania pytań z treści książki będącej nagrodą.

  Konkurs trwa do północy 23 marca. Listę zwycięzców zamieścimy następnego dnia na stronie głównej. Wylosowani szczęśliwcy zostaną również poinformowani drogą mailową.

  Serdecznie zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
  Komentarze (0)


  2007-03-09

  Internet

  Nowa Proza WWW

  Ruszyła strona internetowa wydawnictwa Nowa Proza.
  Komentarze (8)


  2007-03-09

  Ukazały się

  "Wyspa" Ballarda w sprzedaży

  Dziś do sprzedaży trafiła "Wyspa" J. G. Ballarda. Jest to kolejna książka wydana w kieszonkowej serii Książnicy.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-09

  Zapowiedzi

  "Kartomancja" przesunięta

  Dom Wydawniczy Rebis przesunął premierę "Kartomancji" Michaela A. Stackpole'a na 20 marca.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-09

  Recenzje

  "Furtka do ogrodu wspomnień" - recenzja

  W posłowiu dostajemy opowiastkę o losach zaginionego maszynopisu „Furtki…”, która dramaturgią nie ustępuje samej powieści. Powiedzmy sobie szczerze – gdyby maszynopis się nie znalazł, nie byłby to wielki uszczerbek na intelektualnym i literackim dziedzictwie ludzkości. Ale z drugiej strony – szkoda by było. Naprawdę szkoda.

  Zapraszamy do czytania recenzji książki Eugeniusza Dębskiego "Furtka do ogrodu wspomnień". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
  Komentarze (0)


  2007-03-09

  Zapowiedzi

  Okładka "Piątego anioła"

  Wydawnictwo SuperNOWA zaprezentowało okładkę do zapowiadanej na początek kwietnia książki Bartosza Grykowskiego "Piąty anioł".
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-09

  Ukazały się

  Dwie nowe książki z Dolnośląskiego

  W najbliższych dniach do księgarń trafią dwie nowe książki z Wydawnictwa Dolnośląskiego, mianowicie "Waleczna. Wielkomiejska baśń" Holly Black oraz drugi tom "Otchłani głodnych oczu" H. L. Oldiego.
  Więcej i komentarze (8)


  2007-03-09

  Nagrody

  SF Site Best SF and Fantasy Books of 2006

  Jak co roku SF Site ogłosiła wyniki plebiscytu na najlepsze książki fantastyczne w opinii czytelników i redaktorów tej internetowej witryny.
  Więcej i komentarze (12)


  2007-03-09

  Ukazały się

  Premiera książki Vargi

  Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się powieść Krzysztofa Vargi "Nagrobek z lastryko". Przypominamy jednocześnie, że dzisiaj w Warszawie można się spotkać z autorem.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-09

  Rozmaitości

  Kolejne okładki z Zyska

  Wydawnictwo Zysk i S-ka ujawniło okładki kolejnych dwóch książek: pierwszego tomu "Retrospektywy" George'a R. R. Martina i "Dziewiątego życia Louisa Draksa" Liz Jensen.
  Więcej i komentarze (13)


  2007-03-09

  Internet

  E-ziny, e-ziny...

  Marcowa "Esensja" trafiła do sieci. W niej:
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-08

  Ukazały się

  "Dziedzictwo" w sprzedaży

  Od kilku dni w sprzedaży znajduje się wznowienie "Dziedzictwa" R.A. Salvatore, czyli siódmego tomu "Legend Drizzta". Książkę wydała ISA.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-08

  Rozmaitości

  Fabryczne projekty

  Prezentujemy wstępne projekty grafik okładkowych do dwóch tomów "Krucjaty" Eugeniusza Dębskiego, drugiego wydania "Miecza aniołów" Jacka Piekary oraz "Produktu ubocznego" Tomasza Duszyńskiego.
  Więcej i komentarze (5)


  2007-03-08

  Zapowiedzi

  Porucznik Leary będzie dowodził w marcu

  Około 28 marca będzie miała miejsce premiera książki Davida Drake'a "Porucznik Leary dowodzi". Kontynuację "Jak błyskawice" wyda ISA.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-08

  Rozmaitości

  Zyskowe okładki

  Na stronie wydawnictwa Zysk i S-ka pojawiły się okładki do trzech marcowych zapowiedzi, a mianowicie "Syren z Tytana" i "Sinobrodego" Kurta Vonneguta oraz do "Ogniem i żelazem" Davida Balla. Zobaczyć je można w rozszerzeniu newsa.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-08

  Ukazały się

  Nowość Znaku

  Ukazała się powieść Judy Budnitz "Gdybym ci kiedyś powiedziała". Zainteresowanym polecamy udostępniony przez wydawnictwo Znak fragment książki.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-08

  Fragmenty

  Fragment "Diuny"

  Dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis prezentujemy fragment "Diuny" Franka Herberta w tłumaczeniu Marka Marszała.
  Komentarze (0)


  2007-03-08

  Konkurs

  Konkurs w sieci

  Na stronie Runy można wziąć udział w konkursie smoczo-wiosennym. Szczegóły znajdziecie tutaj. Zapraszamy.
  Komentarze (0)


  2007-03-08

  Recenzje

  "Młot na czarownice" - recenzja

  Książka jest jota w jotę powtórką ze „Sługi Bożego” – może autor zakłada, że jeśli komuś spodobały się poprzednie utwory o inkwizytorze, to chciałby przeczytać kolejne w tej konwencji? Być może – jednak u mnie wystąpiło pewne uczucie przesytu.

  Zapraszamy do czytania recenzji książki Jacka Piekary "Młot na czarownice". Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.

  Komentarze (0)


  2007-03-08

  Spotkania, wystawy...

  Spytaj o "Nagrobek"

  Jutro, 9 marca w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą - okazją: premiera powieści "Nagrobek z lastryko".
  Komentarze (0)


  2007-03-08

  Ukazały się

  Pielewina "Omon Ra"

  Do sprzedaży trafił "Omon Ra i inne opowieści" Wiktora Pielewina. Książka zawierająca trzy utwory, które uczyniły Pielewina gwiazdą literatury rosyjskiej i przyniosły mu międzynarodowe uznanie ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-07

  Recenzje

  Druga recenzja "Biliona dolarów"

  Dużo miejsca Eschbach poświęcił problemom współczesnego świata. Opierając się na licznych pozycjach naukowych (polecam zamieszczoną z tyłu książki bibliografię) w bardzo ciemnych barwach przedstawił przyszłość Niebieskiej Planety.

  Zapraszamy do czytania drugiej naszej recenzji powieści Andreasa Eschbacha "Bilion dolarów". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
  Komentarze (0)


  2007-03-07

  Fragmenty

  "Królestwo nadchodzi" - fragment

  Zapraszamy do czytania fragmentu powieści Jamesa G. Ballarda "Królestwo nadchodzi".
  Komentarze (0)


  2007-03-07

  Zapowiedzi

  Nowe zapowiedzi z Fabryki

  Na stronie Fabryki Słów pojawiło się aż siedem nowych zapowiedzi na ten rok, a wśród nich nowe książki m.in. Andrzeja Pilipiuka, Romualda Pawlaka i Marcina Mortki. Listę tytułów znajdziecie w rozszerzeniu newsa.
  Więcej i komentarze (9)


  2007-03-07

  Ukazały się

  Premiera "Diuny"!

  Dziś premiera ekskluzywnego wydania "Diuny". Dom Wydawniczy Rebis przygotował dla wielbicieli prozy Franka Herberta nie lada rarytas - powieść jest w twardej oprawie, a za jej szatę graficzną odpowiedzialny był Wojciech Siudmak.
  Katedra objęła książkę patronatem medialnym. Już niebawem na naszych stronach rozpocznie się konkurs, w którym będzie można wygrać właśnie to wydanie "Diuny".

  Na pustynną planetę Arrakis przybywają Atrydzi. Jej przejęcie to ich olbrzymi sukces – jedynie na Diunie wydobywa się melanż, narkotyk umożliwiający podróże międzygwiezdne i przewidywanie przyszłości. Członkom rodu zagrażają jednak nie tylko piaskale i Fremeni.
  Więcej i komentarze (5)


  2007-03-06

  Recenzje

  Recenzja powieści Dicka

  Jednakże najważniejszym elementem „Płyńcie łzy moje, rzekł policjant” jest problematyka uczuć, a przede wszystkim najsilniejszego z nich – miłości. Dick poświęca jej wiele miejsca, w niezwykle sugestywny, oddziałujący na czytelnika sposób przedstawiając różne spojrzenia.

  Zapraszamy do zapoznania się z recenzją powieści Philipa K. Dicka "Płyńcie łzy moje, rzekł policjant". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
  Komentarze (0)


  2007-03-06

  Katedra

  "Amerykańscy bogowie" pod patronatem

  Katedra objęła patronatem medialnym autorską wersję "Amerykańskich bogów" Neila Gaimana. To wydanie w stosunku do poprzedniego jest uzupełnione o niepublikowany materiał i nowe zakończenie. Książka zostanie wydana w twardej oprawie.

  Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Jednakże w miarę jak do końca odsiadki pozostają najpierw tygodnie, potem godziny, minuty, sekundy, czuje narastający niepokój. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku jego żona, Laura, ginie w wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach - wszystko wskazuje na zdradę małżeńską.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-06

  Zagranica

  Zmarła Leigh Eddings

  28 lutego zmarła Leigh Eddings, żona Davida Eddingsa. Wraz z mężem była autorką wielu książek, w tym niedawno wydanych w Polsce "Starszych bogów".
  Komentarze (0)


  2007-03-06

  Spotkania, wystawy...

  Gaiman w Polsce - szczegóły

  W rozwinieciu wiadomości prezentujemy nowe szczegóły dotyczące wizyty Neila Gaimana w Polsce.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-06

  Zapowiedzi

  Mag w drugim półroczu

  Andrzej Miszkurka z Wydawnictwa Mag ujawnił plan wydawniczy na drugie półrocze 2007.
  Więcej i komentarze (9)


  2007-03-06

  Ukazały się

  Kolejny Nekroskop w księgarniach

  Od kilku dni na księgarskich półkach znajduje się 13 tom "Nekroskopu" Briana Lumleya pod tytułem "Obrońcy".
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-06

  Ukazały się

  "Bogowie Lema" według Oramusa

  Do sprzedaży trafiła książka Marka Oramusa pod tytułem "Bogowie Lema". Opublikowało ją Wydawnictwo Kurpisz.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-06

  Katedra

  "M jak magia" pod patronatem

  Jest nam niezwykle przyjemnie poinformować, że Katedra objęła patronatem medialnym zbiór opowiadań Neila Gaimana "M jak magia". Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Mag już 16 marca, a więc tuż przed wizytą autora w Polsce. Pisarz o "M jak magia" mówi w ten sposób:

  W zebranych tu opowiadaniach spotkacie twardego detektywa ze świata dziecięcych bajek i grupę ludzi, którzy lubią jadać najróżniejsze rzeczy, znajdziecie też wiersz o tym, jak się zachować, gdy traficie do magicznego świata, i historię o chłopcu, który spotyka pod mostem trolla i dobija z nim targu.
  Więcej i komentarze (1)


  2007-03-06

  Zapowiedzi

  S.T.A.L.K.E.R. opóźniony

  Specjalna edycja "Pikniku na skraju drogi" Arkadija i Borysa Strugackich wydawana z okazji premiery gry S.T.A.L.K.E.R. ukaże się tydzień później niż zapowiadano, czyli 15 marca.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-05

  Zapowiedzi

  Ciećwierz w kwietniu

  Książka Pawła Ciećwierza pod tytułem "Synowie Kaina, córy Lilith..." ukaże się nakładem Fantasmagoriconu w kwietniu tego roku.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-05

  Fragmenty

  Fragmenty "Pana Lodowego Ogrodu"

  Zapraszamy do lektury dwóch fragmentów ("Most" i "Walka pod drzewem") drugiego tomu "Pana Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza. Jak zapewnia Fabryka Słów, zostały one wybrane dla czytelników przez samego autora.
  Komentarze (3)


  2007-03-05

  Recenzje

  Recenzja zbioru Mastertona

  „Strach ma wiele twarzy” to zbiór ośmiu różnych opowiadań, z których jednak tylko część można zaliczyć do gatunku grozy czy horroru. Niemniej każdy miłośnik mocnych wrażeń znajdzie tu coś dla siebie.

  Adam "Tigana" Szymonowicz dzieli się wrażeniami z lektury zbioru opowiadań Grahama Mastertona "Strach ma wiele twarzy".
  Komentarze (0)


  2007-03-05

  Ukazały się

  "Królestwo nadchodzi" w sprzedaży!

  Dziś, nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, ukazała się powieść Jamesa G. Ballarda "Królestwo nadchodzi". Katedra patronuje tej pozycji.

  Chcąc rozwiązać zagadkę śmierci ojca (który, jak okazuje się później, zginął na skutek spisku), Richard zgłębia świat centrum handlowego, które okazuje się czymś więcej, niż miejscem robienia zakupów i świadczenia usług. To serce nowej religii, konsumpcjonizmu. Jej powstanie nie jest dziełem przypadku, ale celowym działaniem - nie ma już innego sposobu na zapewnienie ludziom poczucia sensu.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-05

  Fragmenty

  Fragment "Mostu nad otchłanią"

  Zapraszamy do zapoznania się z bardzo obszernym fragmentem "Mostu nad otchłanią" Konrada T. Lewandowskiego. Książka ukaże się w tym miesiącu nakładem Fantasmagoriconu.
  Komentarze (0)


  2007-03-04

  Recenzje

  Recenzja "Czarodziejskiego statku"

  Tymczasem zdecydowaną większość „Czarodziejskiego statku” zajmuje historia wprost z feministycznego szablonu konfliktu pierwiastka męskiego i kobiecego, jaką w istocie można osadzić z ogromną elastycznością w każdych realiach. Owszem, docenić należy psychologiczny realizm i żywość barw tego konfliktu, jego intrygującą dramaturgię.

  Zapraszamy do czytania recenzji powieści Robin Hobb "Czarodziejski statek". Autorem recenzji jest Maciej "Bleys" Grodzicki.
  Komentarze (0)


  2007-03-04

  Zapowiedzi

  Okładki z Fabryki Słów

  Na stronie Fabryki Słów pojawiły się okładki do drugiego wydania "Księżniczki" Andrzeja Pilipiuka oraz do drugiego tomu powieści Miroslava Žambocha "Na ostrzu noża". Można je zobaczyć w rozszerzeniu newsa.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-04

  Zapowiedzi

  Lema "Świat na krawędzi"

  W zapowiedziach Wydawnictwa Literackiego pojawiło się wznowienie książki "Świat na krawędzi" w nowej szacie graficznej. Jest to zapis rozmowy Tomasza Fiałkowskiego ze Stanisławem Lemem.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-03

  Recenzje

  Recenzja "Świętego alchemika"

  „Święty alchemik” miał być, zdaje się, w zamierzeniach autora, bliskim krewniakiem „Alchemika”, a zarazem niedalekim kuzynem „Kodu Leonarda da Vinci”. Okazuje się jednak, że nie dorasta do pięt swoim zacnym literackim krewniakom.

  Zapraszamy do czytania recenzji powieści Marka Frutkina "Święty alchemik". Autorem tekstu jest Krzysztof Pochmara.
  Komentarze (0)


  2007-03-03

  Galeria

  Grafiki do "Krucjaty"

  Zapraszamy do obejrzenia przykładowych grafik Jana Marka i Przemysława Wolnego do pierwszego i drugiego tomu "Krucjaty" Eugeniusza Dębskiego. Książki te ukażą się w tym roku nakładem Fabryki Słów.
  Komentarze (2)


  2007-03-03

  Konkurs

  "Czarodziejski statek" #2 rozlosowany

  Wczoraj na naszych stronach zakończył się konkurs, w którym do wygrania były trzy egzemplarze drugiego tomu "Czarodziejskiego statku" Robin Hobb. Ich fundatorem było oczywiście Wydawnictwo Mag. Oto lista zwycięzców:

  Więcej i komentarze (1)


  2007-03-03

  Konkurs

  Załap się na "Patrol zmroku"

  Zapraszamy do konkursu zorganizowanego wspólnie z Wydawnictwem Mag. Tym razem wygrać można trzy egzemplarze "Patrolu zmroku" Siergieja Łukjanienki. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy odpowiedzieć poprawnie na pięć pytań.

  Konkurs trwa do północy 16 marca. Listę zwycięzców zamieścimy następnego dnia na stronie głównej. Wylosowani szczęśliwcy zostaną również poinformowani drogą mailową.

  Serdecznie zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
  Komentarze (0)


  2007-03-02

  Recenzje

  "Fantom" - recenzja

  Abstrahując od prywatnych zamiarów Rysia czy moich, koncepcyjnie Goodkind egzemplifikuje, jak niezbędną postacią w wydawnictwie jest redaktor. Wszak szanujący swe dobre imię redaktor nie przepuści wiedźmy Six, czaru chainfire czy uroczo infantylnych puzzli z etykietką „Księga opisania mroku/ów”.

  Zapraszamy do czytania recenzji powieści Terry'ego Goodkinda "Fantom". Autorem tekstu jest Maciej "Bleys" Grodzicki.
  Komentarze (0)


  2007-03-02

  Fragmenty

  Fragment "Pikniku..."

  Zapraszamy do czytania krótkiego fragmentu powieści Arkadija i Borysa Strugackich "Piknik na skraju drogi. S.T.A.L.K.E.R".
  Komentarze (0)


  2007-03-02

  Imprezy

  Kozak w Łodzi

  Spotkanie autorskie Magdaleny Kozak odbędzie się 9 marca w Łodzi. Początek o 17.00 w Empiku w Manufakturze.
  Komentarze (0)


  2007-03-02

  Katedra

  "Kartomancja" pod patronatem

  13 marca ukaże się "Kartomancja" - drugi tom cyklu "Epoka Wielkich Odkryć" autorstwa Michaela A. Stackpole'a. Książka ukaże się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Katedra objęła nad nią patronat medialny.

  Wydaje się, że dla zagrożonego najazdem tajemniczych wrogów Nalenyru istnieje tylko jedna droga ocalenia. Trzeba obudzić dawnych bohaterów, którzy już raz bronili ziem Cesarstwa, a teraz, jak głosi legenda, śpią gdzieś na pustkowiach – pustkowiach, na których szaleje magia i roi się od niebezpieczeństw.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-01

  Internet

  Nowy adres Fahrenheita

  Od dziś na strony e-zinu Fahrenheit trafić można klikając na adres www.fahrenheit.net.pl.
  Komentarze (0)


  2007-03-01

  Recenzje

  Recenzja "Ostatniej Wieczerzy"

  Czyta się wielowątkową i gęstą „Ostatnią Wieczerzę” z przyjemnością, smakując frazę, której bliżej do szlachetnej prostoty niż wymyślnej komplikacji. Doprawdy, przedniej jakości polszczyzną napisano tę erudycyjną powieść.

  Zapraszamy do czytania recenzji powieści Pawła Huelle "Ostatnia Wieczerza". Autorem tekstu jest Mateusz "Achmed" Wodyk.
  Komentarze (0)


  2007-03-01

  Spotkania, wystawy...

  Gaiman w Polsce - informacje

  Prezentujemy pierwsze informacje dotyczące spotkań Neila Gaimana z czytelnikami podczas jego wizyty w Polsce (17-20 marca 2007). Znajdziecie je tutaj.
  Komentarze (0)


  2007-03-01

  Rozmaitości

  Okładki Gaimanów

  W rozwinięciu wiadomości prezentujemy okładki do dwóch książek Neila Gaimana ("M jak magia" i autorskiej wersji "Amerykańskich bogów") mających ukazać się 16 marca nakładem wydawnictwa MAG.
  Więcej i komentarze (7)


  2007-03-01

  Ukazały się

  Boruta i Rokita vs. Czarownik

  Na półki księgarń Klubu Świat Książki trafiła "Baśń średniowieczna" Pawła Rochali - autora "Bogumiła Wiślanina" oraz kilku monografii historycznych.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-01

  Ukazały się

  Kant i kryminał

  23 lutego za sprawą Wydawnictwa Literackiego trafiła do sprzedaży "Krytyka zbrodniczego rozumu" Michaela Gregorio. Licząca 520 stron powieść ukazała się w wersji twardo- i miękkookładkowej. Zainteresowanych zachęcamy do lektury opublikowanego na stronach wydawcy wywiadu z autorem.
  Więcej i komentarze (0)


  2007-03-01

  Ukazały się

  Akunin fantastyczny

  Od dziś w księgarniach Klubu Świat Książki nowa powieść Borisa Akunina "Fantastyka". To druga część autorskiej serii "Gatunki".
  Więcej i komentarze (3)


  Artykuły

  Zimny odczyt


   Wywiad z Anthonym Ryanem

   Pasje mojej miłości

   Ekshumacja aniołka

   Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

  Recenzje

  Ryan, Anthony - "Parias"


   Moore, Alan - "Iluminacje"

   Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

   Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 2

   Lee, Fonda - "Wojna o jadeit"

   Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

   Rak, Radek - "Agla. Aurora"

   Wells, Martha - "Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan"

  Fragmenty

   Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars"

   Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

   Saulski, Arkady - "Czarne miecze"

   Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 3001. Finał"

   Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

   Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

   Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

   Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

  Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS