NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Łukasiewicz, Marcin Bartosz - "Moja martwa dziewczyna"

Esslemont, Ian Cameron - "Powrót Karmazynowej Gwardii" (wyd. 2023)

Ukazały się

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"


 Larson, B.V. - "Świat Skraju"

 Chen, Mike - "Bracia"

 Mortka, Marcin - "Ostrza burzy"

 Majchrowski, Stefan - "Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata"

 Sokalska, Anna - "Tęsknica"

 Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2023)

 Clare, Cassandra - "Strażnik miecza"

Linki

Lipiec 2006
Powrót do strony głównej archiwum
 

2006-07-31

Ukazały się

Premiera "Róży z Awinionu"

Dzisiaj ma miejsce premiera patronowanej przez Katedrę powieści Thomasa R.P. Mielkego pod tytułem "Róża z Awinionu". Jest to drugi tom "Trylogii Awiniońskiej", której wydawcą jest Solaris.

Akcja tomu drugiego rozgrywa się kilkanaście tomów po "Moście". Bertrand de Comminges, niślubny syn papieża Klemensa V, teraz owdowiały, jest szanowanym kupcem awiniońskim, podejmujacym się licznych sekretnych zleceń nowego papieża, Jana XXII. W czasie wypraw sprowadza do Awinionu kacerskie księgi, arabskie i żydowskie manuskrypty.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-30

Recenzje

"Wilcza gwiazda" zrecenzowana

Świat w którym rozgrywa się akcja "Wilczej gwiazdy" to Ziemia w niedalekiej przyszłości. Na dobre rozpoczęła się ekspansja kosmosu, w odległe galaktyki wciąż wysyłane są kolejne ekspedycje kolonizacyjne. Mniej więcej w tym samym czasie, oprócz rewolucji w dziedzinie lotów kosmicznych, dokonał się kolejny przełom: wynaleziono sposób na osiągnięcie nieśmiertelności ludzkiej - proces ten nazwano immortalizacją. Immortalizacja pojedynczego człowieka wymaga jednak bardzo dużych nakładów energii, więc nie jest czymś na porządku dziennym.

Na stronę trafiła recenzja "Wilczej Gwiazdy" Marii Galiny. Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader. Zapraszam do czytania.
Komentarze (0)


2006-07-29

Katedra

Zmarł David Gemmell

Wczoraj zmarł brytyjski pisarz David Gemmell, autor wielu powieści cieszących się powodzeniem na całym świecie. W Polsce był znany przede wszystkim z Sagi o Drenajach. Niech spoczywa w pokoju.
Komentarze (4)


2006-07-28

Recenzje

recenzja "Marchii Cienia"

Tad Williams jest pisarzem uznanym zarówno na świecie jak i w Polsce. Do jego popularności przyczynił się przede wszystkim cykl fantasy „Pamięć, Smutek i Cierń”. Natomiast tkwiąca w zupełnie innych klimatach futurystyczna seria „Inny świat” pokazała, że jest on pisarzem wszechstronnym, dobrze czującym się w różnych konwencjach. Jednakże w najnowszym cyklu, którego pierwszym tomem jest „Marchia Cienia”, amerykański pisarz powraca do klasycznego, średniowiecznego fantasy.

Tymoteusz "Shadowmage" Wronka prezentuje nową recenzję - tym razem pod jego lupę trafiła "Marchia Cienia" Teda Williamsa. Zapraszam do czytania!
Komentarze (0)


2006-07-28

Wywiady

Wywiad z Michałem Jakuszewskim!

Zapraszam do czytania obszernego wywiadu z Michałem Jakuszewskim - znanym tłumaczem fantastyki, którego pamiętamy między innymi z przekładów książek George'a R.R. Martina czy Stevena Eriksona. Z wywiadu sporo dowiecie się o tajnikach pracy tłumacza i zainteresowaniach Jakuszewskiego. Wywiad przeprowadził Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-07-28

Ukazały się

"Łowcy kości. Powrót" w księgarniach

Od dzisiaj w sprzedaży znajduje się książka Stevena Eriksona "Łowcy kości. Powrót". Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Mag i została objęta patronatem Katedry. Przypominamy jednocześnie, że na naszym serwisie znajduje się już łączna recenzja obu tomów "Łowców kości".

Bunt w Siedmiu Miastach zmiażdżono. Sha’ik nie żyje. Pozostał tylko jeden oddział, otoczony w mieście Y’Ghatan. Dowodzi nim fanatyk, Leoman od Cepów. Perspektywa oblegania tej starożytnej fortecy niepokoi żołnierzy Czternastej Armmi, albowiem tu właśnie zginął największy bohater Imperium, Dassem Ultor, i tu przelano morze malazańskiej krwi. Owo złowrogie miasto cuchnie śmiercią.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-27

Zapowiedzi

"Tigana" na początku sierpnia

Już czwartego sierpnia do księgarń trafi, nakładem wydawnictwa MAG, "Tigana" Guya Gavriela Kaya. Katedra objęła patronat nad tą pozycją.

Światowy bestseller. Opowieść o oblężonym kraju walczącym o wolność, o narodzie przeklętym przez tyrana i niebezpiecznej krucjacie podjętej przez garstkę kobiet i mężczyzn, mającej na celu oswobodzenie ojczyzny.
"Tigana", poruszająca opowieść o pasji, miłości i zdradzie, rozgrywa się w realiach renesansowych Włoch, czasach politycznych waśni rywalizujących księstw.

Więcej i komentarze (0)


2006-07-27

Zapowiedzi

Wolfe, Duncan i inni - plany Maga

Andrzej Miszkurka z Wydawnictwa Mag poinformował, że trzeci tom "Ksiąg Krótkiego Słońca" Gene'a Wolfe'a ukaże się prawdopodbnie w pierwszym kwartale 2007.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-27

Prasa

Zoricz w kioskach

W kioskach jest już dostępny jesienny numer "Fantastyki - Wydanie specjalne", a w nim powieść Aleksandra Zoricza "Nie ma litości".
Komentarze (0)


2006-07-27

Zapowiedzi

"Wybór broni" 15 sierpnia

15 sierpnia nakładem wydawnictwa Rebis ukaże się powieść Johna Birminghama "Wybór broni". Jest to pierwszy tom cyklu "Oś czasu".
Więcej i komentarze (1)


2006-07-27

Ukazały się

Nadszedł "Front burzowy"

Dziś ma miejsce premiera drugiego wydania powieści Jima Butchera pod tytułem "Front burzowy". Jest to pierwszy tom "Akt Harry'ego Dresdena".
Więcej i komentarze (0)


2006-07-26

Ukazały się

Wznowienie "Dżinna"

Od kilku dni dostępne jest już wznowienie powieści "Dżinn" autorstwa Grahama Mastertona. Jej wydawcą jest Rebis.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-26

Recenzje

"Popiół i kurz. Opowieści ze świata Pomiędzy" - recenzja

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie trafia ludzka dusza po śmierci? Na pewno tak. Zagadnieniem tym zajmują się religie całego świata, ale odpowiedź pozostaje w gestii wiary, bo przecież nikt nie wrócił z tamtej strony – a przynajmniej nikt wiarygodny. Jarosław Grzędowicz w powieści „Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy” przedstawia swoją wizję zaświatów – a przynajmniej ich wąskiego wycinka.

Zapraszam do czytania recenzji najnowszej książki Jarosława Grzędowicza, pt. "Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-07-26

Zapowiedzi

Solaris na nadchodzące tygodnie

Wydawnictwo Solaris podało wstępne daty premier, które mają się odbyć do końca wakacji. Ich lista w rozwinięciu wiadomości.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-26

Ukazały się

"Pieriestrojka w Wielkim Guslarze" już jest

Kilka dni temu na półki księgarń trafiła reedycja "Pieriestrojki w Wielkim Guslarze" Kira Bułyczowa, w nowej wersji graficznej niż wydanie z 2002 roku. Katedra objęła patronat nad tą pozycją.

Najnowsze opowiadania o Wielkim Guslarze. Siedem było publikowanych w "Fenixie" i "Nowej Fantastyce". Dziesięciu polski czytelnik jeszcze nie zna. Do Guslaru wraz z głasnostią i pieriestrojką docierają zmiany w obyczajach. Profesor Minc, Udałow i inni znani mieszkańcy tego miasta muszą uporają się z amerykanizacją, rekieterami, mafią i nowymi ruskimi.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-25

Zapowiedzi

Zapowiedzi Amberu na wrzesień

Wydawnictwo Amber ujawniło swoje zapowiedzi na wrzesień tego roku. Niestety znowu są to wyłącznie wznowienia i reedycje. Ich lista w rozwinięciu wiadomości.
Więcej i komentarze (4)


2006-07-25

Ukazały się

Nowa "Wojna światów" w księgarniach

Dziś ma miejsce premiera powieści Nilesa Douglasa pod tytułem "Wojna światów - nowe tysiąclecie". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.
Więcej i komentarze (1)


2006-07-24

Zapowiedzi

Okładka do "Ciemnych luster"

Na stronach wydawnictwa Fabryka Słów zaprezentowana została okładka do "Ciemnych luster" Janusza Cyrana. Zobaczyć ją możecie również w naszym serwisie klikając tutaj.
Komentarze (4)


2006-07-24

Zapowiedzi

Zapowiedź Dukaja!

Wydawnictwo Literackie zapowiedziało na zimę tego roku powieść Jacka Dukaja pod tytułem "Lód".
Więcej i komentarze (22)


2006-07-24

Zapowiedzi

Nowy Frankenstein wkrótce

3 sierpnia ukaże się powieść Deana Koontza i Kevina J. Andersona pod tytułem "Frankenstein Deana Koontza. Syn marnotrawny". Dziś prezentujemy jej okładkę i opis.
Więcej i komentarze (4)


2006-07-24

Recenzje

Pierwszy tom "Zamętu" zrecenzowany

„Cykl barokowy” jest na dobrą sprawę sagą historyczną, przedstawiającą wydarzenia na przełomie XVII i XVIII wieku. W pierwszym tomie „Zamętu” poznajemy przede wszystkim kulisy konfliktu Francji z Anglią i próby odbicia brytyjskiego tronu przez Jakuba II z rąk Wilhelma Orańskiego. Na tym tle toczą się losy bohaterów, którzy odgrywają mniej lub bardziej znaczący wpływ na bieg wydarzeń.

Tymoteusz "Shadowmage" Wronka napisał nową recenzję, tym razem pierwszego tomu "Zamętu" Neala Stephensona. Książka ta jest objęta patronatem Katedry. Zapraszam do lektury!
Komentarze (0)


2006-07-24

Ukazały się

Nowa powieść Grzędowicza w sprzedaży

W ostatnich dniach nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się nowa książka Jarosława Grzędowicza, czyli "Popiół i kurz. Opowieści ze świata Pomiędzy".
Więcej i komentarze (0)


2006-07-23

Recenzje

Recenzja Egana

Hard science fiction pełną gębą - tak krótko można podsumować „Kwarantannę”. Egan posiada ścisłe wykształcenie i podczas czytania to czuć – przykłada on naprawdę dużą wagę do solidnego (pod względem naukowym) opisania wykreowanego przez siebie świata i poruszanych zagadnień.

Daniel "Vampdey" Elkader recenzuje patronowaną przez Katedrę powieść Grega Egana pod tytułem "Kwarantanna".
Komentarze (0)


2006-07-23

Internet

Fahrenheit nr 53

W sieci dostępny jest już 53 numer Fahrenheita na miesiące czerwiec-lipiec. Opóźnienie z pewnością nie odbiło się na jakości tego periodyku.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-21

Recenzje

Jaga Rydzewska - "Atalaya. Wojownicy"

Musze przyznać, ze jest to ten rodzaj książek, których recenzenci bardzo nie lubią. Dlaczego? Bo z jednej strony ma ona wiele wad, gdyby rozłożyć ją na czynniki pierwsze, to wypadałoby niemal wszystko skrytykować. A jednak czyta się ją dobrze, potrafi wciągnąć w sposób wydawałoby się zupełne nieadekwatny do swej jakości. Spróbuję jednak rzucić nieco światła na pierwszy tom „Atalayi”.

Na stronę trafiła nowa recenzja Tymoteusza "Shadowmage'a" Wronki; tym razem omawia on "Atalayę. Wojowników" Jagi Rydzewskiej. Zapraszam do lektury!
Komentarze (0)


2006-07-21

Zapowiedzi

"Posiadłość Blackwood" 1 sierpnia

Już 1 sierpnia pojawi się na rynku nowa powieść Anne Rice "Posiadłość Blackwood" z cyklu „Kroniki wampirów”. Książka ukaże się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.


Więcej i komentarze (0)


2006-07-21

Spotkania, wystawy...

Spotkanie z Kresem

Przypominamy, że dziś wieczorem w Warszawie odbędzie się spotkanie z Feliksem W. Kresem.
Komentarze (1)


2006-07-20

Artykuł

Kolejny fragment Grzędowicza

Na naszym serwisie znalazł się własnie drugi już fragment książki Jarosława Grzędowicza pod tytułem "Popiół i kurz. Opowieści ze świata Pomiędzy". Miłej lektury!
Komentarze (0)


2006-07-20

Zapowiedzi

Zmieniona okładka Nowosada

Wydawnictwo Fabryka Słów zmieniło nieco okładkę "Czerwonych oczu" Jerzego Nowosada. W rozwinięciu wiadomości prezentujemy jej starą i nową wersję.
Więcej i komentarze (2)


2006-07-20

Zagranica

"Cień olbrzyma" Carda

Premiera kolejnego tomu Sagi Endera, który ma się ukazać nakładem wydawnictwa Proszyński i S-ka, czyli "Cienia olbrzyma" Orsona Scotta Carda została przesunięta z sierpnia na listopad.
Komentarze (4)


2006-07-20

Zapowiedzi

"Renegat" zapowiedzniany

W zapowiedziach Fabryki Słów na rok 2007 pojawiła się powieść Magdeleny Kozak pod tytułem "Renegat". Książka ta jest kontynuacją "Nocarza".
Komentarze (6)


2006-07-20

Recenzje

Recenzja "Historii i fantastyki"

Trzeba przyznać, że zarówno Sapkowski jak i Bereś są godnymi siebie rozmówcami. Z pewnością posiadają ogromny zasób wiedzy, zarówno tej ogólnej jak i dotyczącej literatury (Sapkowski jest także niewątpliwym ekspertem w dziedzinie fantastyki). Powoduje to naprawdę ciekawą dyskusję, którą, niestety, częstokroć torpeduje twórca „Wiedźmina” (...)

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją "Historii i fantastyki", czyli rozmowy pomiędzy Stanisławem Beresiem a Andrzejem Sapkowskim. Autorem tekstu jest Mariusz "Galvar" Miros.
Komentarze (1)


2006-07-20

Ukazały się

"Powersat" w księgarniach

Wszystkich fanów cyklu Bena Bovy ucieszy z pewnością fakt, że dostępna jest kolejna książka z tej serii o tytule "Powersat". Powieść wydał Solaris.
Więcej i komentarze (6)


2006-07-20

Spotkania, wystawy...

Spotkanie z Kozak

Przypominamy, że dzisiaj w Warszawie odbędzie się spotkanie z Magdaleną Kozak, autorką "Nocarza".
Komentarze (0)


2006-07-19

Internet

Promocja w Książnicy

Wydawnictwo Książnica ogłosiło letnią promocję. Do końca wakacji obowiązuje w nim promocyjny rabat 20% na wszystkie książki! Na stronie wydawnictwa można też znależć obszerne zapowiedzi na sierpień.
Komentarze (0)


2006-07-19

Zapowiedzi

Esslomont jednak w przyszłym roku

Powieść "Night of Knives" Iana Camerona Esslemonta jednak nie ukaże się w naszym kraju w tym roku. Prawdpodobny termin wydania to pierwszy kwartał 2007.
Komentarze (0)


2006-07-19

Zapowiedzi

Zapowiedzi Fabryki Słów

W zapowiedziach Fabryki Słów pojawiły się kolejne trzy książki. Ich autorami są zarówno pisarze krajowi jak i zagraniczni.
Więcej i komentarze (8)


2006-07-19

Film

"Kraina traw" w kinach

"Kraina traw", prowokująca i surrealistyczna powieść Mitcha Cullina jest już w księgarniach, ale dopiero teraz możemy zobaczyć jej ekranizację. Obraz Terry'ego Gilliama - pod tym samym tytułem - jest prezentowany w ramach letniego cyklu projekcji.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-18

Ukazały się

"Vertical" Rafała Kosika

W ostatnich dniach na półki księgarń trafił wydany nakładem wydawnictwa Powergraph "Vertical" Rafała Kosika.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-18

Zapowiedzi

Nota do "Czerwonych oczu"

Wydawnictwo Fabryka Słów zaprezentowało notę do powieści Jerzego Nowosada "Czerwone oczy".
Więcej i komentarze (2)


2006-07-18

Artykuł

"Prawo odwetu" - 5 rozdziałów

W naszej bazie pojawił się kolejny fragment. Tym razem jest to pierwsze 5 rozdziałów powieści Elizabeth Moon "Prawo odwetu".
Komentarze (0)


2006-07-18

Recenzje

"Łowcy kości" - recenzja

Cykl „Opowieści z malazańskiej księgi poległych” Stevena Erikona zdobył na całym świecie rzesze wiernych fanów, których grono powiększa się wraz z ukazywaniem się kolejnych tomów. Premiera szóstej części, czyli „Łowców kości”, oznacza, że ta epicka saga zaplanowana na dziesięć tomów przekroczyła półmetek. To zdecydowanie za wcześnie, by można było mówić o podsumowaniach, ale wątki zaczynają się łączyć, a przed czytelnikiem wreszcie w pełni rysuje się ogromna skala wydarzeń, jaką przedstawia autor.

Zachęcamy do czytania recenzji "Łowców kości" Stevena Eriksona. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-07-18

Artykuł

Fragment "Powrotu Wygnańca"

Zapraszamy do lektury pierwszych pięciu rozdziałów powieści Raymonda E. Feista "Powrót Wygnańca". Książka ta ukaże się w połowie sierpnia nakładem wydawnictwa ISA.
Komentarze (0)


2006-07-18

Zapowiedzi

Opóźnienie "Pana Światła"

Data ukazania się powieści Rogera Zelaznego "Pan Światła" cały czas się oddala. Termin sierpniowy jest już nieaktualny, ale książka ma się ukazać jeszcze w tym roku.
Komentarze (1)


2006-07-17

Recenzje

Recenzja "Złego brzegu"

Utwory fantastyczne wykorzystujące słowiańskie motywy baśniowe i legendy zdarzają się rzadko, więc z radością przystąpiłem do lektury. Na początku jest naprawdę ciekawie, trochę strasznie i momentami zabawnie, niestety, im dalej rozwija się akcja, tym książka coraz bardziej traci impet i klimat.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją powieści Piotra Patykiewicza pod tytułem "Zły brzeg". Autorem tekstu jest Adam "ASX76" Siemienko.
Komentarze (0)


2006-07-17

Galeria

Ilustracje do "Popiołu i kurzu"

Wydawnictwo Fabryka Słów zaprezentowało przykładkowe ilustracje do książki Jarosława Grzędowicza pt. "Popiół i kurz. Opowieści ze świata pomiędzy". Można je zobaczyć także w naszej galerii.
Komentarze (0)


2006-07-17

Artykuł

Fragment Kossakowskiej

Zapraszamy do lektury fragmentu drugiego tomu "Zakonu Krańca Świata" autorstwa Mai Lidii Kossakowskiej.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-17

Zapowiedzi

Moon w sierpniu

26 sierpnia nakładem wydawnictwa ISA ukaże się powieść Elizabeth Moon "Prawo odwetu". Jest to drugi tom cyklu "Wojna Vattów".
Więcej i komentarze (0)


2006-07-17

Katedra

Audycja do przesłuchania

Zapraszamy do przesłuchania audycji z Radia dla Ciebie, która odbyła się w sobotę z udziałem Katarzyny Rodek z wydawnictwa MAG oraz Tymoteusza "Shadowmage'a" Wronki z naszego serwisu. Rozmawiano m.in. o Stevenie Eriksonie, Ianie R. MacLeodzie i podziałach gatunkowych w fantastyce. Nagranie można ściagnąć stąd.
Komentarze (0)


2006-07-17

Ukazały się

Kolekcjonerski Erikson

Na stronie Wydawnictwa Mag można już zamawiać kolekcjonerskie wydanie "Łowców kości" Stevena Eriksona.
Komentarze (0)


2006-07-15

Recenzje

"Przeznaczenie Błazna" zrecenzowane

„Przeznaczenie Błazna” to ostatni tom cyklu rozbitego na trzy trylogie. W związku z tym autorka czuła się w obowiązku pozamykać wszystkie wątki, które nagromadziły się przez wszystkie części i podcykle. Niestety, zabrała się do tego trochę niewłaściwie.

Zapraszamy do lektury recenzji powieści Robin Hobb "Przeznaczenie Błazna". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (6)


2006-07-15

Artykuł

Obszerny fragment Drake'a

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa ISA prezentujemy pierwsze trzydzieści trzy strony powieści Davida Drake'a "Jak błyskawice". Książka ukaże się 8 sierpnia. Zapraszamy do lektury!
Komentarze (0)


2006-07-14

Zapowiedzi

Nota i okładka "Zakonu..."

Zapraszamy do zapoznania się z okładką i notą do drugiego tomu powieści Mai Lidii Kossakowskiej "Zakon Krańca Świata".
Więcej i komentarze (2)


2006-07-14

Ukazały się

Piekara w sprzedaży

Od dzisiaj w sprzedaży znajduje się zbiór opowiadań autorstwa Jacka Piekary pod tytułem "Świat jest pełen chętnych suk". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-14

Prasa

Nominacje do Nautilusa

Kilka dni temu ogłoszono nominacje do finału plebiscytu Nautilus 2005. Listę nominowanych utworów przeczytacie w rozszerzeniu newsa.
Więcej i komentarze (4)


2006-07-14

Ukazały się

Wolfe już jest!

Dzisiaj ma premierę powieść Gene'a Wolfe'a "W dżunglach Zieleni". Jesto drugi tom cyklu "Księgi Krótkiego Słońca", który ukazuje się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Mag. Książka jest objęta patronatem Katedry.

"W dżunglach Zieleni" Gene’a Wolfe’a to kontynuacja powieści Na wodach Błękitu. Narratorem w dalszym ciągu jest Róg, który porzucił rodzinny dom na Błękicie i udał się na poszukiwania patere Jedwabia, heroicznego przywódcy kolonistów. Kwestia tożsamości Roga stopniowo się wikła; pytanie o to, kim naprawdę jest, przenika całą opowieść.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-14

Zapowiedzi

"Diuna" w Rebisie

Wszystkich fanów "Diuny" Franka Herberta czeka nie lada gratka - powieść ta ukaże się w październiku nakładem wydawnictwa Rebis w tłumaczeniu Marka Marszała. Drugi tom - "Mesjasz Diuny", także w jego przekładzie, ukaże się zimą.
Komentarze (2)


2006-07-14

Recenzje

Recenzja "Przenajświętszej Rzeczpospolitej"

Do prozy Jacka Piekary mam już jasno specyzowany stosunek. Mam wrażenie, że autor ten, mający wyrobiony sposób pisania, a styl i konwencje określone, niczym nowym mnie raczej nie zaskoczy. Zawsze, gdy sięgam po jego książkę, spodziewam się pozycji lekkiej, całkiem rozrywkowej, a mimo to napisanej stylem inteligentnym i – co już jest u niego normą – polanej pewną ilością krwi i spermy. Tak jest i tym razem – jednak w „Przenajświętszej Rzeczpospolitej” jest kilka elementów, które sprawiają, że trudno ją nazwać standardową powieścią Piekary, nawet przez pryzmat innych utworów tego pisarza.

Zapraszam do czytania recenzji "Przenajświętszej Rzeczpospolitej" Jacka Piekary. Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (11)


2006-07-13

Spotkania, wystawy...

Spotkania z Kozak i Kresem

Wydawnictwo Fabryka Słów zaprasza na spotkania z Magdaleną Kozak i Feliksem W. Kresem, które odbędą się w najbliższym czasie w Warszawie. Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-13

Zapowiedzi

Rebis w lipcu i sierpniu

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy premiery i wznowienia Domu Wydawniczego Rebis planowane na lipiec i sierpień.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-13

Zapowiedzi

Zapowiedzi Proszyńskiego

Dział zapowiedzi został uzupełniony o kilka pozycji, które mają się ukazać w najbliższym czasie nakładem wydawnictwa Proszyński i S-ka.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-13

Spotkania, wystawy...

Goście na Teleporcie

Gośćmi gdańskiego konwentu Teleport, który odbędzie się w dniach 14-17 lipca, będzie kilku popularnych autorów.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-13

Prasa

"Łowcy kości" w Radiu dla Ciebie

15 lipca w Radiu dla Ciebie o godzinie 14:00, z okazji premiery "Łowców kości", odbędzie się audycja o tej książce oraz całym cyklu Stevena Eriksona. Gośćmi będzie Katarzyna Rodek z wydawnictwa MAG oraz Tymoteusz "Shadowmage" Wronka z naszego serwisu. Gorąco zapraszamy do słuchania audycji w sobotę!
Komentarze (8)


2006-07-13

Ukazały się

"Ksin koczownik" w księgarniach

Kilka dni temu miała miejsce premiera powieści Konrada T. Lewandowskiego "Ksin koczownik". Jest to już piąty tom opowiadający przygody popularnego kotołaka.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-13

Zapowiedzi

Opóźnienie "Zamętu" #2

Opóźni się wydanie drugiego tomu "Zamętu" Neala Stephensona. Książka ukaże się 6 października, a nie jak zapowiadano 22 września.
Komentarze (0)


2006-07-13

Ukazały się

Przybyli "Starsi bogowie"

Od dzisiaj w księgarniach dostępna jest książka "Starsi bogowie" autorstwa duetu Leigh i Davida Eddingsów. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-12

Zapowiedzi

"Bydło" z Redhorse

Wydawnictwo Redhorse zapowiedziało na wrzesień powieść Grega M. Sarwy pod tytułem "Bydło". Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z fragmentem tej książki.
Więcej i komentarze (2)


2006-07-12

Zapowiedzi

Zapowiedź Eriksona

28 lipca ukaże się druga część szóstego tomu "Opowieści z Malazańskiej księgi poległych" pod tytułem "Łowcy kości. Powrót". Autorem książki jest oczywiście Steven Erikson. Powieść jest objęta patronatem Katedry.
Więcej i komentarze (3)


2006-07-11

Zapowiedzi

Kolejne wznowienie z Amberu

Wydawnictwo Amber zapowiedziało na 31 sierpnia wznowienie powieści Nika Pierumowa "Czaszka na niebie". Jesto to drugi tom cyklu "Imperium ponad wszystko".
Więcej i komentarze (6)


2006-07-11

Zapowiedzi

Feist 16 sierpnia

16 sierpnia ukaże się powieść Raymonda E. Feista pod tytułem "Powrót Wygnańca". Jest to trzeci tom cyklu "Konklawe Cieni". Dzisiaj prezentujemy okładkę i notkę do książki.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-11

Zapowiedzi

"Jak błyskawice" w sierpniu

Nakładem Wydawnictwa ISA 8 sierpnia ukaże się powieść Davida Drake'a "Jak błyskawice".
Więcej i komentarze (0)


2006-07-11

Zapowiedzi

Kolejne zmiany w zapowiedziach Maga

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy kolejne zmiany w terminach zapowiedzi Wydawnictwa Mag. Zmiany dotknęły przede wszystkim książki Robin Hobb i Alastaira Reynoldsa.
Więcej i komentarze (1)


2006-07-11

Artykuł

Recenzja Brenchleya

To, co odróżnia Outremer od średniowiecznych realiów naszego świata, to wprowadzenie elementów fantastycznych. W wizji Brenchleya spotkanie dżina nie jest rzeczą niezwykłą, a zaklęcia uzdrawiające są stosowane dosyć często – szczególnie wśród mieszkańców Surayonu (zwanego Zawiniętą Krainą) – krainy odciętej od świata za pomocą magii (a może wiedzy?) od reszty Outremeru.

Zapraszamy do lektury recenzji powieści Chaza Brenchleya "Wieża Królewskiej Córy". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-07-11

Zapowiedzi

Nowa wersja "Wojny światów"

Wydawnictwo Zysk i S-ka zapowiedziało na 25 lipca powieść Douglasa Nilsa pod tytułem "Wojna światów - nowe tysiąclecie".
Więcej i komentarze (1)


2006-07-11

Ukazały się

Martin w Empikach!

Dziś ma miejsce premiera książki George'a R.R. Martina "Uczta dla wron. Sieć spisków". Co prawda początkowo miało to mieć miejsce 18 lipca, ale wydawnictwo Zysk i S-ka przyspieszyło termin wydania o tydzień.
Więcej i komentarze (2)


2006-07-10

Zapowiedzi

Mag we wrześniu

Wydawnictwo Mag zaprezentowało swoje plany wydawnicze na wrzesień wraz ze zmienionymi datami wydań.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-10

Artykuł

Prolog "Tigany"

Zapraszamy do lektury prologu powieści Guya Gavriela Kaya "Tigana", która ukaże się nakładem wydawnictwa Mag 4 sieprnia bieżącego roku.
Komentarze (2)


2006-07-10

Zapowiedzi

Zapowiedź Esslemonta

Andrzej Miszkurka na forum Wydawnictwa Mag poinformował, że po wakacjach ukaże się książka Iana Camerona Esslemonta pod tytułem "Night of Knives".
Więcej i komentarze (0)


2006-07-10

Zapowiedzi

Nowa zapowiedź SuperNowej

Wydawnictwo SuperNowa umieściło na swojej stronie zapowiedź książki Zbigniewa Wojnarowskiego pod tytułem "Posoka smoka". Termin jej wydania nie jest jeszcze znany.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-10

Zapowiedzi

Zmiany w zapowiedziach Fabryki

Wydawnictwo Fabryka Słów wprowadziło szereg zmian w swoim planie wydawniczym. W rozwinięciu znajdziecie aktualne terminy wydań zapowiadanych przez tego wydawcę książek.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-09

Katedra

Nowa usługa - RSS!

Dbając o wygodę użytkowników naszego serwisu wprowadzamy nową usługę - RSS, czyli powiadomienia o nowościach na stronie prosto na Twój pulpit!
Więcej i komentarze (0)


2006-07-07

Ukazały się

"Wędrowiec" Leibera w księgarniach!

Dziś do księgarń trafił "Wędrowiec" Fritza Leibera. Książka ta objęta jest patronatem Katedry.
Jedna z najlepszych powieści science fiction wszech czasów, opisująca globalną katastrofę i kontakt człowieka z obcą cywilizacją.

Na ziemskiej orbicie pojawia się, po wyjściu z nadprzestrzeni, olbrzymi obcy statek kosmiczny wielkości małej planety. Zszokowani Ziemianie obserwują jak obcy pojazd zaczyna rozwalać nasz Księżyc, wchłaniając go w siebie. Układ Ziemia – Księżyc przestaje istnieć, w jego miejscu pojawia się obcy statek o masie większej od dotychczasowego satelity.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-07

Ukazały się

John Ringo - "W lustrze"

Dziś do księgarń trafiła nowa książka Johna Ringo, wydana oczywiście przez wydawnictwo ISA, pt. "W lustrze".
Więcej i komentarze (0)


2006-07-07

Ukazały się

C.C. MacApp - "Subb"

W minionych dniach swoją premierę miał "Subb" C.C. MacAppa. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Amber.
Więcej i komentarze (3)


2006-07-06

Wywiady

Wywiad z Ewą Białołęcką

Zapraszam do czytania wywiadu z Ewą Białołęcką, który przeprowadził Tymoteusz "Shadowmage" Wronka. W obszernym wywiadzie znajdziecie dużo informacji o tej autorce, w tym roku po raz kolejny nominowanej do nagrody im. Janusza Zajdla.
Komentarze (0)


2006-07-06

Zapowiedzi

Ilustracje do książki Piekary

Wydawnictwo Fabryka Słów zaprezentowało przykładowe ilustracje do zapowiadanego jeszcze na ten miesiąc zbioru opowiadań Jacka Piekary pt. "Świat jest pełen chętnych suk". Można je zobaczyć także w naszej galerii.
Komentarze (0)


2006-07-04

Recenzje

Jacek Inglot - "Inquisitor. Zemsta Azteków"

Niechętnie zabierałem się do tej książki. Nie podobał mi się tytuł, szczególnie człon „Zemsta Azteków”", nie podobała mi się okładka, wreszcie: nie podobała notka wydawnicza, z której dowiadujemy się o szkolnych realiach i Złu w cyberprzestrzeni. Więcej! – nie cierpię wszelkich tego typu pomysłów: zło w komputerze, potwór w telewizorze, inteligentny wirus czyhający na ludzi w internecie. Brrr. Obawy przed przeczytaniem książki Inglota miałem duże. Sprawdziły się? O dziwo – nie. Właściwie to „nie do końca”.
Zapraszam do czytania recenzji "Inquisitora. Zemsty Azteków" Jacka Inglota. Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2006-07-04

Ukazały się

Herbert w księgarniach

Od dzisiaj powinna być do kupienia w księgarniach powieść Jamesa Herberta "Nikt naprawdę". Jej wydawcą jest Zysk i S-ka.
Więcej i komentarze (0)


2006-07-04

Ukazały się

Nowość z Zyska

Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się dzisiaj powieść Daniela Hechta pod tytułem "Miasto masek".
Więcej i komentarze (0)


2006-07-03

Katedra

Nowy dział - "Zaprzyjaźnione strony"

Pojawił się nowy dział - Zaprzyjaźnione strony. Znajdziecie w nim linki do stron współpracujących z Katedrą, lub naszym zdaniem wartych obejrzenia. Zapraszam do kontaktu z nami, jeśli chcecie, aby i wasz banner się znalazł w tym dziale.
Komentarze (0)


2006-07-03

Recenzje

Marcin Wroński - "Wąż Marlo"

Na początek jęk zawodu – ach, czemu Marcin Wroński nie poszedł kilka kroków dalej i nie uczynił bohaterem swojej książki prawdziwego węża? Smukłego, inteligentnego gada, wślizgującego się do komnat i umysłów, wykradającego ukryte tam tajemnice? Wedy mogłabym przynajmniej pochwalić autora za pomysł...
A tak do chwalenia pozostaje niewiele.


Zapraszam do czytania recenzji "Węża Marlo" Marcina Wrońskiego. Autorką tekstu jest Maria "Gytha" Drozdek.
Komentarze (0)


2006-07-03

Internet

Fabryka Słów w nowych szatach

Strona internetowa wydawnictwa Fabryka Słów ma nową szatę graficzną. Pojawiło się też także kilka nowych opcji dla użytkowników.
Więcej i komentarze (2)


2006-07-02

Recenzje

Recenzja "W sercu ciemności"

„W sercu ciemności” to drugi tom cyklu „Belizariusz”. Jego akcja zaczyna się w miejscu, w którym rozstaliśmy się z bohaterami „Podstępu”. Jednakże akcja powieści nie toczy się jednotorowo, jak to miało miejsce w pierwszym tomie. Naszą uwagę przykuwają (z mniejszym lub większym powodzeniem) dwa główne wątki, które splatają się ze sobą dopiero na samym końcu książki.

Zapraszamy do lektury recenzji powieści Erica Flinta i Davida Drake'a "W sercu ciemności". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-07-01

Internet

Martin informuje

George R.R. Martin dokonał kolejnego wpisu w swoim "Not A Blog". Dzieli się w nim swoimi przemyśleniami dotyczącymi wielu kwestii - od jego podróży do Chicago po remont domu. Przede wszystkim jednak nadal podtrzymuje zdanie, że "A Dance with Dragons" ukaże się przed końcem roku!
Komentarze (0)


2006-07-01

Internet

Terra Fantastica ma roczek!

Z okazji pierwszej rocznicy istnienia serwis fantastycznoliteracki Terra Fantastica przygotował dla czytelników kilka niespodzianek.
Więcej i komentarze (0)


Artykuły

Zimny odczyt


 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

 Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

Recenzje

Ryan, Anthony - "Parias"


 Moore, Alan - "Iluminacje"

 Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 2

 Lee, Fonda - "Wojna o jadeit"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Rak, Radek - "Agla. Aurora"

 Wells, Martha - "Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan"

Fragmenty

 Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

 Saulski, Arkady - "Czarne miecze"

 Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 3001. Finał"

 Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

 Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS