NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Watts, Peter - "Ślepowidzenie" (wyd. 2023)

Esslemont, Ian Cameron - "Noc noży" (wyd. 2023)

Ukazały się

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"


 Larson, B.V. - "Świat Skraju"

 Chen, Mike - "Bracia"

 Mortka, Marcin - "Ostrza burzy"

 Majchrowski, Stefan - "Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata"

 Sokalska, Anna - "Tęsknica"

 Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2023)

 Clare, Cassandra - "Strażnik miecza"

Linki

Czerwiec 2006
Powrót do strony głównej archiwum
 

2006-06-30

Ukazały się

"Zamęt" w księgarniach

Nakładem Wydawnictwa Mag ukazał się dziś pierwszy tom "Zamętu" Neala Stephensona, książki należącej do "Cyklu barokowego". Książka jest objęta patronatem Katedry!

Jest rok 1689. Grupa galerników – wśród nich Jack Shaftoe, znany również jako król wagabundów, Jack Półkuśka – więzionych przez Berberów opracowuje szatański plan, który ma im pozwolić odzyskać wolność i zdobyć fortunę. W ten sposób rozpoczyna się ciąg niezwykłych przygód, bitew, pościgów, ryzykownych ucieczek i krwawych pojedynków; niebezpieczny wyścig po srebro… po złoto… nie, to też mało powiedziane: wyścig po legendarny skarb, który narazi nieustraszonych awanturników na gniew możnych i szalonych tego świata, na złość alchemików, jezuitów, flot wojennych, pirackich królowych i mściwych despotów na wszystkich morzach i oceanach naszego globu.
Więcej i komentarze (0)


2006-06-30

Ukazały się

Premiera Eriksona!

Od dzisiaj w sprzedaży znajduje się pierwsza część szóstego tomu "Opowieści z malazańskiej księgi poległych" Stevena Eriksona pod tytułem "Łowcy kości. Pościg". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Mag i jest objęta patronatem Katedry.

Bunt w Siedmiu Miastach Zmiażdżono. Sha’ik nie żyje. Pozostał tylko jeden oddział, otoczony w mieście Y’Ghatan. Dowodzi nim fanatyk, Leoman od Cepów. Perspektywa oblegania tej starożytnej fortecy niepokoi znudzonych żołnierzy Czternastej Armmi, albowiem tu właśnie zginął największy bohater Imperium, Dassem Ultor, i tu przelano morze malazańskiej krwi.
Więcej i komentarze (0)


2006-06-30

Zapowiedzi

Piekara w lipcu

Zbiór opowiadań "Świat jest pełen chętnych suk" Jacka Piekary ukaże się w połowie lipca.
Komentarze (0)


2006-06-29

Katedra

"Galerie" - nowy dział!

Mamy przyjemność zaprezentować Wam nowy dział Katedy - Galerie! Znajdziecie w nim ilustracje do książek udostępnione przez wydawców lub pobrane z ich stron. Postaramy się, aby dział z każdym dniem był zasilany przez kolejne grafiki. Zachęcamy do oglądania!
Komentarze (0)


2006-06-29

Internet

Marcin Wroński w eterze

25 czerwca została w Radiu Lublin S.A. wyemitowana audycja Małgorzaty Żurakowskiej „Wąż, który został człowiekiem” z cyklu „Okienko literackie”. Jej bohaterem był Marcin Wroński. Obecnie audycję można wysłuchać pod tym linkiem.
Komentarze (0)


2006-06-29

Artykuł

Relacja z ogłoszenia nominacji do Zajdli

Zapraszam do czytania obszernej relacji z wczorajszego ogłoszenia nominacji do nagrody im. Janusza Zajdla za rok 2005. Autorem artykułu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-06-29

Artykuł

Fragmenty książek SuperNOWEJ

Na stronę trafiły cztery nowe fragmenty książek z SuperNOWEJ:

 • Piotr Patykiewicz - "Zły brzeg"
 • Marcin Przybyłek - "Gamedec. Przedawcy lokomotyw"
 • Jacek Inglot - "Inqusitor. Zemsta Azteków"
 • Jaga Rydzewska - "Atalaya. Gwiezdomorze"
  Zapraszam do czytania.
  Komentarze (0)


  2006-06-29

  Recenzje

  Jacqueline Carey - "Wcielenie Kusziela"

  Z książką jest podobnie jak z potrawą: żeby przyniosła konsumującemu satysfakcję (oczywiście w przypadku tej pierwszej mam na myśli strawę duchową) trzeba wiedzieć, jakich składników użyć i jak dobrać proporcje – w przeciwnym razie danie może okazać się niesmaczne. Jak na mój gust we „Wcieleniu Kusziela” stanowczo zbyt wiele było słodkości. Nie mam nic przeciwko cukrzeniu, ale co za dużo, to niezdrowo. Momentami odnosiłem przykre wrażenie, jakbym czytał harlequina ubranego w szaty fantasy.

  Do działu recenzji trafił tekst o "Wcieleniu Kusziela" Jacqueline Carey. Autorem recenzji jest Adam "ASX76" Siemienko. Zapraszam do czytania!
  Komentarze (0)


  2006-06-29

  Ukazały się

  Strugaccy w księgarniach

  Od dzisiaj w księgarniach można kupić wznowienie powieści Arkadija i Borysa Strugackich "Koniec eksperymentu »Arka«". Wydawcą książki jest Amber.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-28

  Internet

  Okładki z Fabryki

  Wydawnictwo Fabryka Słów zaprezentowało wstępne projekty okładek "Czerwonych oczu" Jerzego Nowosada, "Wydrwizęba" Eugeniusza Dębskiego oraz antologii "Przestrzeń i czas" tom 1 i tom 2.
  Komentarze (8)


  2006-06-28

  Internet

  Zostań szwarccharakterem u Pilipiuka!

  Ruszyła kolejna internetowa aukcja, której wygrana gwarantuje zostanie bohaterem powieści. Tym razem można wystąpić w roli szwarccharakteru w książce Andrzeja Pilipiuka. Chętnych zapraszamy na stronę aukcji.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-28

  Spotkania, wystawy...

  Nominacje do Zajdli

  Znane już są nominacje do nagrody im. Janusza Zajdla za rok 2005. Listę nominowanych pięciu powieści i czterech opowiadań znajdziecie w rozszerzeniu newsa.
  Więcej i komentarze (7)


  2006-06-28

  Prasa

  Locusy przyznane!

  W zeszłym tygodniu ogłoszono zdobywców nagrody Locusa, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w fantastyce. W rozwinięciu wiadomości pełna lista laureatów.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-28

  Artykuł

  Fragment Piekary

  Na nasz serwis trafił już drugi fragment ze zbioru opowiadań Jacka Piekary "Świat jest pełen chętnych suk". Miłej lektury!
  Komentarze (0)


  2006-06-28

  Katedra

  Runa w komplecie

  Na naszym serwisie została uzupełniona oferta Agencji Wydawniczej Runa. Teraz znajdziecie informacje o wszystkich książkach tego wydawnictwa, a dodatkowo dział fragmentów został wzbogacony o kilkanaście pozycji.
  Komentarze (0)


  2006-06-28

  Recenzje

  Marianne de Pierres - "Pasożyt"

  Ucieszyłem się nawet, że przeczytam coś lekkiego i niewymagającego – tak właśnie zapowiadał się „Pasożyt”. Po prostu miałem ochotę na coś rozrywkowego. Cyberpunk? Dużo akcji, lekka pierwszoosobowa narracja, klimat? Poproszę! – pomyślałem.
  Z pierwszym tomem cyklu Marianne de Pierres problem wygląda tak, że i rozrywkową książkę trzeba napisać dobrze. Jednak czy autorce „Pasożyta” w pełni się to udało, pozostanie kwestią sporną...


  Zapraszam do czytania recenzji "Pasożyta" Marianne de Pierres. Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
  Komentarze (4)


  2006-06-27

  Ukazały się

  Premiera Gentle

  Po wielu opóźnieniach dziś wreszcie ukazała się powieść Mary Gentle pod tytułem "Hegemonia Kartaginy". Jej wydawcą jest Zysk i S-ka.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-27

  Wywiady

  Wywiad z Rafałem Kosikiem!

  Zapraszam do czytania wywiadu z Rafałem Kosikiem, którego nowa powieść, "Vertical", będzie miała swoją premierę na przełomie czerwca i lipca. Wywiad przeprowadził Daniel "Vampdey" Elkader.
  Komentarze (5)


  2006-06-27

  Internet

  Ponownie o MacLeodzie

  Na stronie Wydawnictwa Mag zamieszczono krótki wywiad z Ianem R. MacLeodem, który został przeprowadzony podczas jego wizyty w Polsce. Przypominamy, że na naszym serwisie także znajduje się obszerny wywiad z brytyjskim pisarzem.
  Komentarze (0)


  2006-06-27

  Zapowiedzi

  Hecht przełożony

  "Miasto masek" Daniela Hechta ukaże się 4 lipca, a nie dzisiaj, jak wcześniej podawała strona wydawnictwa Zysk i S-ka.
  Komentarze (0)


  2006-06-27

  Recenzje

  Drake & Flint - "Podstęp"

  Wydawnictwo ISA specjalizuje się na naszym rynku wydawniczym w fantastyce militarnej. S.M. Stirling, John Ringo, David Drake czy Eric Flint to tylko niektórzy z autorów znajdujących się w ofercie tej firmy. Właśnie współpracy dwóch ostatnich z wymienionych powyżej pisarzy „Podstęp” – pierwszy tom cyklu „Belizariusz” – zawdzięcza swoje powstanie. Uprzedzając fakty powiem, że efekt ich kooperacji wyszedł zaledwie poprawnie.

  Na stronę trafiła recenzja "Podstępu" Davida Drake'a i Erica Flinta. Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka. Zapraszam do czytania!
  Komentarze (0)


  2006-06-27

  Ukazały się

  "Rasa drapieżców. Teksty ostatnie" Lema

  Dziś do księgarń trafił, nakładem Wydawnictwa Literackiego, zbiór felietonów Stanisława Lema napisanych dla Tygodnika Powszechnego, czyli "Rasa drapieżców. Teksty ostatnie".
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-26

  Spotkania, wystawy...

  Spotkanie z Piekarą

  Już wkrótce – w najbliższy piątek, 30 czerwca, o godz. 16.00 we Wrocławiu odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Piekarą.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-26

  Spotkania, wystawy...

  Zbliżają się Dni Wędrowycza

  W dniach 7-9 lipca w Wojsławicach odbędą się Dni Jakuba Wędrowycza. Uczestników czeka wiele atrakcji.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-26

  Prasa

  SFinksy przyznane

  Podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki zostały rozdane SFinksy 2006 za rok 2005. Wśród wyróżnionych pisarzy znaleźli się między innymi Jarosław Grzędowicz i Ted Chiang. W rozwinięciu wiadomości pełna lista laureatów.
  Więcej i komentarze (12)


  2006-06-26

  Prasa

  "Zamęt" w Radiu Bis

  Od 29 czerwca w audycji "Dobry Wieczór" (początek godzina 19.00) w Radiu Bis czytana będzie orientalna powieść barokowa "Zamęt", składająca się na "Cykl Barokowy" Neila Stephensona.

  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-26

  Zapowiedzi

  Premiera "Wędrowca" 1 lipca

  Pierwszego lipca do księgarń trafi, nakładem wydawnictwa Solaris, "Wędrowiec" Fritza Leibera. Książka ta, kolejna z serii Klasyki Science Fiction, zostanie wydawna w twardej oprawie. Katedra objęła patronat nad tą pozycją.

  Na ziemskiej orbicie pojawia się, po wyjściu z nadprzestrzeni, olbrzymi obcy statek kosmiczny wielkości małej planety. Zszokowani Ziemianie obserwują jak obcy pojazd zaczyna rozwalać nasz Księżyc, wchłaniając go w siebie. Układ Ziemia – Księżyc przestaje istnieć, w jego miejscu pojawia się obcy statek o masie większej od dotychczasowego satelity.
  Więcej i komentarze (6)


  2006-06-26

  Zapowiedzi

  Nowy Ksin wkrótce

  Już niedługo ukaże się kolejny, już piąty, tom przygód kotołaka Ksina pod tytułem "Ksin koczownik". Jego autorem jest oczywiście Konrad T. Lewandowski.
  Więcej i komentarze (1)


  2006-06-25

  Recenzje

  "Wieki światła" - druga recenzja

  Po książce MacLeoda widać ogrom potencjału, jaki drzemie w fantasy. Widać, jak wiele można za pomocą tej konwencji przekazać. I jak celnie i skutecznie można to zrobić. Oczywiście, to nie jest powieść idealna: ma swoje drobne fabularne niedociągnięcia, nieznaczne niekonsekwencje charakterologiczne; nie każdy jej fragment zachwyca. Ale już jako całość „Wieki światła” taki zachwyt budzą.

  Zapraszam do czytania już drugiej w naszym serwisie recenzji "Wieków światła" Iana R. MacLeoda. Autorem tekstu jest Mateusz "Achmed" Wodyk.
  Komentarze (0)


  2006-06-25

  Spotkania, wystawy...

  Ogłoszenie nominacji do Zajdli

  28 czerwca o godzinie 18.00 w warszawskim Traffic Clubie odbędzie się oficjalne ogłoszenie listy utworów nominowanych do nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2005.
  Więcej i komentarze (2)


  2006-06-25

  Zapowiedzi

  Zapowiedź Eddingsów

  Wydawnictwo Prószyński i S-ka zapowiedziało na 13 lipca powieść Davida i Leigh Eddingsów pod tytułem "Starsi bogowie". Jest to pierwsza księga cyklu "Marzyciele".
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-25

  Zapowiedzi

  Wznowienia z Amberu

  Wydawnictwo Amber zapowiedziało wznowienie książki C.C. MacAppa "Subb" (6 lipca) oraz powieści Jima Butchera "Front burzowy" (27 lipca).
  Komentarze (8)


  2006-06-24

  Zapowiedzi

  "Nikt naprawdę" 4 lipca

  Wydawnictwo Zysk i S-ka zapowiedziało na 4 lipca horror Jamesa Herberta pod tytułem "Nikt naprawdę".
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-24

  Ukazały się

  Berg w księgarniach

  Od wczoraj w księgarniach dostępna jest powieść Carol Berg pod tytułem "Objawienie". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ISA.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-24

  Zapowiedzi

  Martin przesunięty

  Premiera drugiej części "Uczty dla wron" autorstwa George'a R.R. Martina została przesunięta na 18 lipca.
  Komentarze (6)


  2006-06-24

  Artykuł

  Kolejne fragmenty

  Na naszym serwisie pojawiły się fragmenty książek:

 • "Arka odkupienia" - tom I - Alastaira Reynoldsa,
 • "W dżunglach Zieleni" Gene'a Wolfe'a,
 • "Łowcy kości. Powrót" Stevena Eriksona.

  Zapraszamy do lektury!

  Komentarze (0)


  2006-06-24

  Katedra

  Patronaty książek Maga

  Z przyjemnością informujemy, że Katedra rozszerzyła współpracę z Wydawnictwem Mag i objęła patronatem kilka książek tego wydawcy, które mają się ukazać w najbliższym czasie. W rozwinięciu pełen spis pozycji objętych patronatem Katedry.
  Więcej i komentarze (2)


  2006-06-24

  Ukazały się

  "Klejnot i wachlarz" w księgarniach

  Kilka dni temu na półki księgarń trafiło nowe wydanie "Klejnotu i wachlarza" Feliksa W. Kresa, tym razem nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.
  Komentarze (0)


  2006-06-24

  Zapowiedzi

  Okładka do "Popiołu i kurzu"

  Wydawnictwo Fabryka Słów zaprezentowało okładkę do zapowiadaniej na lipiec książki Jarosława Grzędowicza pt. "Popiół i kurz. Opowieści z świata Pomiędzy".
  Komentarze (1)


  2006-06-23

  Recenzje

  "Opowieści z dzikich pól"

  Jacek Komuda jest niewątpliwie miłośnikiem okresu rzeczypospolitej szlacheckiej. Widać to w umiejętnym operowaniu nazewnictwem, stylizacją językową czy też znajomości opisywanych realiów. Czuje się niemalże ducha tamtych czasów i naprawdę można się zżyć z bohaterami tych siedmiu dość krótkich opowiadań. Smaczku dodaje fakt, że w kolejnych historiach czasem powracają występujących w poprzednich bohaterowie (...).

  Zapraszam do czytania recenzji "Opowieści z Dzikich Pól" Jacka Komudy. Autorem tekstu jest Mariusz "Galvar" Miros.
  Komentarze (0)


  2006-06-22

  Spotkania, wystawy...

  Spotkanie z Ziemkiewiczem

  4 lipca w Warszawie odbędzie się spotkanie z Rafałem A. Ziemkiewiczem.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-21

  Zapowiedzi

  Nowa zapowiedź z Runy

  Wydawnictwo Runa zaprezentowało zapowiedź nowej książki Ewy Białołęckiej - "Czas złych baśni". Jest to czwarty tom Kronik Drugiego Kręgu.
  Komentarze (0)


  2006-06-20

  Recenzje

  Nowa recenzja

  Na polskie wydanie drugiej części trylogii „Książę Nicości” przyszło czekać dobrych kilka miesięcy dłużej niż początkowo zapowiadano. Po raz kolejny potwierdziło się, że przewidywane przez oficyny terminy wydania danej książki należy traktować tak jak prognozę pogody w TV, czyli z rezerwą. Nie czynię bynajmniej komukolwiek zarzutu, wszak wydanie książki nie jest rzeczą łatwą i nie wszystko zależy tu od (dobrej) woli wydawcy, co oczywiście nie zmienia faktu, że na kolejną pozycję R. Scotta Bakkera czekałem z narastającym zniecierpliwieniem.

  Do działu recenzji trafił już drugi w naszym serwisie tekst o "Wojowniku-Proroku" Scotta R. Bakkera. Autorem recenzji jest Adam "ASX76" Siemienko. Zapraszam do czytania!
  Komentarze (3)


  2006-06-20

  Ukazały się

  "Wilcza gwiazda" w księgarniach

  Dziś, nakładem wydawnictwa Solaris, ukazała się "Wilcza Gwiazda" Marii Galiny.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-19

  Wywiady

  Wywiad z Ianem R. MacLeodem!

  Z przyjemnością prezentujemy Wam wywiad z Ianem R. MacLeodem, autorem między innymi powieści "Wieki światła", która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa MAG. W wywiadzie znajdziecie dużo informacji o tym znanym pisarzu oraz dowiecie się sporo rzeczy o "Wiekach Światła". Gorąco zachęcamy do lektury!
  Komentarze (2)


  2006-06-19

  Ukazały się

  "Coś mocniejszego" w księgarniach

  Dziś do księgarń trafiła nowa książka Rafała Ziemkiewicza, czyli "Coś mocniejszego".
  Więcej i komentarze (4)


  2006-06-19

  Artykuł

  Trzeci fragment "Róży Selerbergu"

  Wydawnictwo Runa zaprezentowało kolejny, trzeci już, fragment "Róży Selerbergu" Ewy Białołęckiej.
  Komentarze (0)


  2006-06-18

  Recenzje

  Nowa recenzja

  Nieczęsto zdarza się recenzentowi okazja wypytania autora powieści o te szczegóły jego dzieła, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niedopracowane. W przypadku powieści Iana R. MacLeoda „Wieki światła” dostałem taką szansę i dzięki niej mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że mamy do czynienia ze znakomitą książką. Gwarantuję, że najlepszą, jaka wyszła w ramach fantastyki w Polsce w pierwszej połowie tego roku.

  Zapraszam do czytania recenzji "Wieków światła" Iana MacLeoda. Autorem tekstu jest Maciej "Bleys" Grodzicki.
  Komentarze (7)


  2006-06-16

  Katedra

  Aktualizacja działu Fragmenty

  Na naszym serwisie pojawiło się kilkanaście nowych fragmentów. Zapraszamy do czytania i życzymy miłej lektury.
  Komentarze (0)


  2006-06-16

  Artykuł

  Nowa recenzja

  „Lwy Al-Rassanu”, przez wzgląd choćby na rozpoczynające je wydarzenie, są między innymi powieścią o tym, jak umiera, przebrzmiewa – jak Al-Andalus – wspaniała, bogata swymi kulturowymi osiągnięciami cywilizacja. Złoty wiek minął, dobiegła końca era potężnych, nieustraszonych kalifów. Władców, którzy pilnując swej dziedziny, dbali o jej pomyślność i bezpieczeństwo i którzy rok w rok wyprawiali się na czele wielotysięcznych armii na wrogich im królów północy, by łupić, brać w niewolę, po czym wracać do kraju w glorii, sławie zwycięzców.

  Do działu recenzji trafił tekst o "Lwach Al-Rassanu" Guya Gavriela Kaya. Autorem recenzji jest Mateusz "Achmed" Wodyk. Zapraszam do czytania!
  Komentarze (0)


  2006-06-16

  Ukazały się

  Premiera "Wieków światła"

  Dziś ma miejsce premiera powieści Iana R. MacLeoda "Wieki światła", która rozpoczyna nową serię wydawniczą Maga pod tytułem "Uczta wyobraźni".
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-15

  Artykuł

  Nowa recenzja

  Raymond E. Feist to pisarz dobrze znany w naszym kraju, a jego książki cieszą się dużą popularnością. Zarzuca mu się co prawda wtórność i zbyt wysokie stężenie heroizmu w jego pisarstwie, ale nie przeszkadza to w fascynowaniu się losami wykreowanych przez niego bohaterów. Powieścią „Szpon Srebrnego Jastrzębia” zapoczątkował trylogię „Konklawe Cieni”. „Król Lisów” jest drugim tomem tego cyklu. Poznajemy w nim dalsze losy Tala Hawkinsa, tajnego agenta Konklawe Cieni.

  Zapraszam do czytania recenzji "Króla Lisów" Raymonda E. Feista. Autorem jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
  Komentarze (0)


  2006-06-15

  Spotkania, wystawy...

  Dni Fantastyki

  Od 30 czerwca do 2 lipca w leśnickim zamku we Wrocławiu odbędą Dni Fantastyki. W planie przewidziano wiele prelekcji i spotkań z pisarzami. Więcej przeczytacie tutaj.
  Komentarze (0)


  2006-06-15

  Ukazały się

  Premiera "Kwarantanny" już jutro

  Już jutro na półki księgarń trafi "Kwarantanna" Grega Egana. Pozycja ta jest objęta patronatem Katedry.

  15 listopada 2034 zgasły gwiazdy. Cały Układ Słoneczny został otoczony nieprzepuszczalną barierą. Na temat jej pochodzenia i celu można snuć jedynie najprzeróżniejsze domysły. Zniknięcie gwiazd spowodowało na krótką metę szereg zamieszek, na dłuższą - rozkwit wszelkich sekt religijnych. Niektórzy odbierają ową oddzielającą nas sferę jako znak od Boga, inni jako ochronę ludzkości przed wszechświatem, co zadwdzięczamy obcym. Mija jednak przeszło trzydzieści lat i ludzkość ani o krok nie zbliża się do rozwiązania owej zagadki.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-15

  Katedra

  Otwarty artykuł do Wieży Snów

  Na stronie Gobasa powstaje pierwszy otwarty artykuł do Wieży Snów.

  W szponach Morfeusza może pisać, uzupełniać, edytować, poprawiać każdy chętny. Całość będzie częścią nowego numeru Wieży Snów. Artykuł pozostanie otwarty na edycję do końca czerwca. Zapraszamy wszystkich do udziału w zabawie!


  2006-06-15

  Spotkania, wystawy...

  Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem

  W najbliższy poniedziałek, 19 czerwca w Częstochowie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-14

  Artykuł

  Fotorelacja ze spotkania z MacLeodem!

  Dziś, w związku z nadchodzącą premierą "Wieków światła", odbyło się spotkanie z Ianem R. MacLeodem, który przyjechał do naszego kraju na zaproszenie wydawnictwa MAG.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-14

  Zapowiedzi

  Termin Gentle zmieniony raz jeszcze

  "Hegemonia Kartaginy" Mary Gentle nie ma szczęścia. Data jej premiery po raz kolejny została przesunięta, tym razem na 27 czerwca.
  Komentarze (2)


  2006-06-14

  Zapowiedzi

  "Miasto masek" 27 czerwca

  27 czerwca nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się książka Daniela Hechta pod tytułem "Miasto masek".
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-14

  Zapowiedzi

  Zapowiedź Mortki

  Agencja Wydawnicza Runa zapowiedziała na 2007 rok powieść Marcina Mortki "Świt po bitwie". Jest to luźna kontynuacja "Ostatniej sagi".

  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-14

  Zapowiedzi

  Szykuje się kolejny Dębski

  W sierpniu ukaże się kolejny tom przygód Hondelyka i Cardona pod tytułem "Wydrwiząb". Autorem jest oczywiście Eugeniusz Dębski, a wydawcą Fabryka Słów.
  Zapraszamy także do zapoznania się z fragmentem tej książki.
  Komentarze (0)


  2006-06-14

  Zapowiedzi

  Zapowiedź Berg

  Wydawnictwo ISA zapowiedziało na 23 czerwca drugi tom cyklu "Rai Kirah" por tytułem "Objawienie". Autorką książki jest Carol Berg.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-14

  Ukazały się

  Dodruk Martina

  Wydawnictwo Zysk i S-ka poinformowało, że wczoraj ukazał się dodruk powieści George'a R.R. Martina "Starcie królów".
  Komentarze (0)


  2006-06-13

  Recenzje

  Nowa recenzja

  Każdy szanujący się czarodziej powinien mieć wywerna. Przynajmniej w trzynastowiecznej Anglii. Te inteligentne stworzenia o kocim wdzięku są niezwykle użyteczne przy przepędzaniu demonów, na przykład tych nasłanych przez rywala. Ale każdy kij ma dwa końce – wróg, schwytawszy smoka, może łatwo obrócić go przeciw dawnemu panu. Kiedy więc szukająca miejsca na gniazdo Wika przechodzi przez magiczną dziurę w czasie, mag Gideon nie ma innego wyjścia, jak podążyć za nią.

  Do działu recenzji trafił tekst o "Narodzinach magii" Ann Downer. Autorką tekstu jest Maria "Gytha" Drozdek. Zapraszam do czytania!
  Komentarze (0)


  2006-06-13

  Zapowiedzi

  Nowe zapowiedzi z Fabryki

  Na stronie Fabryki Słów pojawiły się dwie nowe zapowiedzi wraz z fragmentami:

 • Jacek Komuda - "Bohun"
 • Jakub Ćwiek - "Bóg Marnotrawny", II tom opowieści o Kłamcy
  Komentarze (0)


  2006-06-13

  Spotkania, wystawy...

  Sapkowski na Dublińskim Festiwalu Pisarzy

  Andrzej Sapkowski będzie gościem Dublińskiego Festiwalu Pisarzy (Dublin Writers Festival, 14-18 czerwca). Więcej szczegółów w rozszerzeniu newsa.


  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-13

  Artykuł

  Drugi fragment "Róży Selerbergu"

  Zapraszam do czytania drugiego fragmentu "Róży Selebergu" Ewy Białołęckiej.
  Komentarze (0)


  2006-06-13

  Zapowiedzi

  Zapowiedź tekstów ostatnich Lema

  Wydawnictwo Literackie zapowiedziało na 29 czerwca zbiór felietonów Stanisława Lema pod tytułem "Rasa drapieżców. Teksty ostatnie".
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-13

  Ukazały się

  Nowa książka z Dolnośląskiego

  Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazała się książka "Czerwień na czerwieni", której autorem jest Wiera Kamsza.
  Więcej i komentarze (2)


  2006-06-13

  Internet

  Promocja na Pratchetta

  W Merlinie do 15 czerwca trwa promocja na książki Terry'ego Pratchetta. Większość książek kosztuje o 40% taniej.
  Komentarze (1)


  2006-06-13

  Internet

  Fotorelacja ze spotkania z Piekarą

  Wydawnictwo Redhorse zamieściło na swojej stronie fotorelację ze spotkania z Jackiem Piekarą, które odbyło się podczas 51. MTK w Warszawie.
  Komentarze (1)


  2006-06-13

  Artykuł

  Fragment Kresa

  Zapraszamy do lektury fragmentu powieści "Klejnot i wachlarz" autorstwa Feliksa W. Kresa.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-13

  Internet

  Nominujcie do Zajdla!

  Przypominamy, że już wkrótce, 15 czerwca, upływa termin zgłaszania nominacji do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Wszystkich chętnych zapraszamy po więcej informacji na oficjalną stronę nagrody.
  Komentarze (0)


  2006-06-12

  Spotkania, wystawy...

  Patykiewicz i Przybyłek w Krakowie

  Jakieś czas temu informowaliśmy o spotkaniu z Piotrem Patykiewiczem i Marcinem Przybyłkiem 20. czerwca w Krakowie w klubie Pod Jaszczurami, jednak nie znaliśmy jeszcze dokładnej godziny. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17:00.
  Komentarze (0)


  2006-06-12

  Zapowiedzi

  Notki do zapowiadanych książek Piekary

  Na stronie Fabryki Słów pojawiły się notki wydawnicze do dwóch zapowiadanych książek Jacka Piekary: "Węża i gołębicy" oraz "Rzeźnika z Nazaretu".
  Więcej i komentarze (4)


  2006-06-12

  Zapowiedzi

  Martin 11 lipca!

  Wydawnictwo Zysk i S-ka zapowiedziało na 11 lipca książkę "Uczta dla wron: Sieć spisków" autorstwa George'a R.R. Martina.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-11

  Recenzje

  Nowa recenzja

  Po zbiór opowiadań Chianga sięgałem z niemałym zainteresowaniem - choć zwykle nie polegam tym, ile i jakich dany pisarz zdobył nagród, tym razem ciekawiło mnie co w prozie Chianga jest takiego, że jest tak bardzo powszechnie zachwalana. Czy jego utwory są rzeczywiście tak dobre i godne uwagi, a zdobyte nagrody zasłużone? Odpowiedzieć można z całą pewnością: tak.

  Zapraszam do czytania recenzji "Historii twojego życia" Teda Chianga. Autorem artykułu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
  Komentarze (0)


  2006-06-11

  Artykuł

  Fragment "Łowców kości"

  Zapraszamy do lektury fragmentów prologu powieści Stevena Eriksona pod tytułem "Łowcy kości", której premiera w naszym kraju zbliża się wielkimi krokami.
  Komentarze (0)


  2006-06-10

  Internet

  Fabryka Słów wyróżniona

  Wydawnictwo Fabryka Słów zostało wyróżnione Nagrodą Kapitalizmu przyznawaną przez lubelski oddział Stowarzyszenia KoLiber.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-09

  Artykuł

  Fragmenty "Zamętu"

  Zapraszamy do lektury dwóch fragmentów powieści "Zamęt" autorstwa Neala Stephensona, która ukaże się nakładem wydawnictwa Mag 30 czerwca.

 • fragment 1,
 • fragment 2.
  Komentarze (0)


  2006-06-08

  Zapowiedzi

  Nowe zapowiedzi z Fabryki

  Wydawnictwo Fabryka Słów zaprezentowało nowe zapowiedzi:

 • antologia - "Przestrzeń i czas" tom 1 i 2,
 • Jacek Piekara - "Rzeźnik z Nazaretu",
 • Jacek Piekara - "Wąż i gołębica",
 • Andrzej Pilipiuk - "Norweski dziennik, tom 2: Obce ścieżki", wraz z fragmentem.
  Komentarze (4)


  2006-06-08

  Zapowiedzi

  "W lustrze" 7 lipca

  Powieść Johna Ringo "W lustrze" ukaże się nakładem wydawnictwa ISA siódmego lipca tego roku.
  Więcej i komentarze (4)


  2006-06-08

  Zapowiedzi

  O Gentle raz jeszcze

  Wydawnictwo Zysk i S-ka po raz kolejny przełożyło datę premiery powieści Mary Gentle "Hegemonia Kartaginy". Według najnowszych informacji książka ma się ukazać 20 czerwca.
  Komentarze (0)


  2006-06-08

  Recenzje

  Nowa recenzja

  Lubię alternatywną historię – jak wyglądałby świat po zwycięstwie państw Osi w II wojnie światowej, jakie byłyby skutki pojawiania się przybysza z XX wieku u schyłku Cesarstwa Rzymskiego. Z dość dużym zapałem zabrałam się zatem za „1632”, w którym współczesne amerykańskie górnicze miasteczko Grantville zostaje przeniesione do Turyngii w czasy wojny trzydziestoletniej.

  Zapraszam do czytania recenzji "1632" Erica Flinta. Autorką tekstu jest Maria "Gytha" Drozdek.
  Komentarze (0)


  2006-06-07

  Ukazały się

  "Atalaya" już jest!

  Nakładem superNOWEJ kazała się książka Jagi Rydzewskiej pod tytułem "Atalaya. Gwiazdomorze".
  Więcej i komentarze (12)


  2006-06-07

  Spotkania, wystawy...

  Spotkanie z Pilipiukiem

  10 czerwca w Nowym Sączu odbędzie się spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-07

  Zapowiedzi

  Gentle jednak jeszcze zapowiedzią

  Wbrew wczorajszym doniesieniom, książka Mary Gentle "Hegemonia Kartaginy" jeszcze się nie ukazała. Wydawnictwo Zysk i S-ka po raz kolejny przełożyło jej premierę - tym razem na 13 czerwca.
  Komentarze (0)


  2006-06-06

  Zapowiedzi

  Zmiany w zapowiedziach Maga

  Wydawnictwo Mag po raz kolejny zmodyfikowało swoje plany wydawnicze na najbliższą przyszłość. Tym razem zmiany dotyczą zapowiedzi na lipiec i sierpień.
  Więcej i komentarze (2)


  2006-06-06

  Ukazały się

  Gentle w księgarniach

  Dziś swoją premierę miała "Hegemonia Kartaginy" Mary Gentle, czyli kontynuacja "Utraconej historii".
  Więcej i komentarze (4)


  2006-06-05

  Internet

  Fotorelacje na stronie Fabryki

  Na stronie Fabryki Słów zaprezentowano dwie fotorelacje:

 • Ze spotkania z Marcinem Wrońskim w Lublinie,
 • oraz z 51. Międzynarodowych Targów Książki.
  Komentarze (0)


  2006-06-05

  Recenzje

  Recenzja "Wojownika-Proroka"

  W powieści Bakkera głównej roli nie odgrywają bohaterskie czyny, epickie czyny czy nawet codzienne problemy bohaterów. Pierwsze skrzypce gra w niej psychologia postaci. Autor rozkłada swoich bohaterów na czynniki pierwsze, dokonuje swoistej wiwisekcji, obnaża ich przed czytelnikiem, by następnie ich skleić i połatać w nową formę. W roli zarówno skalpela jak i szwów występuje jedyny prawdziwy aktor tej książki – tytułowy Wojownik-Prorok, czyli Kellhus.

  Zapraszamy do lektury recenzji powieści R. Scotta Bakkera pod tytułem "Wojownik-Prorok". Jej autorem jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
  Komentarze (0)


  2006-06-03

  Spotkania, wystawy...

  Dni z fantasy w Bielsku-Białej

  W Bielsku-Białej 9 i 12 czerwca odbędą się, w ramach zorganizowanych przez Książnicę Beskidzką "Dni z fantasy", spotkania z Andrzejem Pilipiukiem, Jackiem Komudą oraz Jackiem Piekarą. Więcej o programie imprezy przeczytać można tutaj.
  Komentarze (0)


  2006-06-02

  Spotkania, wystawy...

  O spotkaniach raz jeszcze

  Marcin Przybyłek i Piotr Patykiewicz spotkają się ze swoimi czytelnikami 20 czerwca w klubie "Pod Jaszczurami" w Krakowie. Konkretna godzina nie jest jeszcze znana.
  Komentarze (0)


  2006-06-02

  Spotkania, wystawy...

  Spotkanie z Przybyłkiem

  6 czerwca w Wolsztynie odbędzie się spotkanie z Marcinem Przybyłkiem.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-02

  Katedra

  Fragment Barry'ego Trottera

  Zapraszamy do lektury fragmentu powieści Michaela Gerbera "Barry Trotter i końska kuracja". Książka ta ma dzisiaj swoją premierę.
  Komentarze (0)


  2006-06-02

  Katedra

  Białołęcka w sprzedaży

  Od dzisiaj w sprzedaży jest najnowsza książka Ewy Białołęckiej pod tytułem "Róża Selerbergu", która ukazała się nakładem Agencji Wydawniczej Runa.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-06-01

  Katedra

  Nowy Gerber

  Już jutro ukaże się kolejna parodia książek o Harrym Potterze autorstwa Michaela Gerbera, czyli "Garry Trotter i końska kuracja".


  2006-06-01

  Katedra

  XIII Międzynarodowy Festiwal Fantastyki

  Ujawniono program XIII Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki w Nidzicy. W planie przewidzanych jest wiele spotkań z pisarzami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Szczegóły programu możecie przeczytać tutaj.
  Komentarze (0)


  2006-06-01

  Katedra

  Nowa zapowiedź z Runy

  Na stronie wydawnictwa Runa pojawiła się nowa zapowiedź, "Wilcze dziedzictwo: Cienie przeszłości" Magdy Parus.
  Komentarze (8)


  2006-06-01

  Katedra

  Premiery Prószyńskiego

  Dziś mają premiery dwóch książek, które ukażą się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Są to "Kraina traw" Mitcha Cullina i "Wojownik wielkiej ciemności" Nika Pierumowa.
  Więcej i komentarze (5)


 • Artykuły

  Zimny odczyt


   Wywiad z Anthonym Ryanem

   Pasje mojej miłości

   Ekshumacja aniołka

   Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

  Recenzje

  Ryan, Anthony - "Parias"


   Moore, Alan - "Iluminacje"

   Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

   Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 2

   Lee, Fonda - "Wojna o jadeit"

   Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

   Rak, Radek - "Agla. Aurora"

   Wells, Martha - "Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan"

  Fragmenty

   Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars"

   Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

   Saulski, Arkady - "Czarne miecze"

   Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 3001. Finał"

   Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

   Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

   Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

   Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

  Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS