NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Watts, Peter - "Ślepowidzenie" (wyd. 2023)

Esslemont, Ian Cameron - "Noc noży" (wyd. 2023)

Ukazały się

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"


 Larson, B.V. - "Świat Skraju"

 Chen, Mike - "Bracia"

 Mortka, Marcin - "Ostrza burzy"

 Majchrowski, Stefan - "Rozbudzona harfa. Baśnie i legendy z całego świata"

 Sokalska, Anna - "Tęsknica"

 Clarke, Susanna - "Jonathan Strange i Pan Norrell" (2023)

 Clare, Cassandra - "Strażnik miecza"

Linki

Grudzień 2006
Powrót do strony głównej archiwum
 

2006-12-31

Artykuł

Artykuł: "Eragon" - ksiażka a film

Ekranizacja jest dużo gorsza od książki – niby to zasada bardzo często się powtarzająca, ale filmowy „Eragon” jest marny, nawet w kontekście tej myśli. Nie ratują go ani dobrzy aktorzy, ani efekty specjalne (te również nie są specjalnie rewelacyjne).

Zapraszamy do czytania artykułu porównawczego książki Christophera Paoliniego pt. "Eragon" i filmu Stefena Fangmeiera pod tym samym tytułem. Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (2)


2006-12-31

Internet

Notka na blogu Ziemkiewicza

Na swoim blogu Rafał Ziemkiewicz zamieścił felieton komentujący głośne podsumowanie roku Jacka Dukaja w grudniowym numerze Nowej Fantastyki.
Komentarze (0)


2006-12-31

Imprezy

Pierwsi goście Krakonu 2007

Znani są już pierwsi pisarze fantastyczni, którzy pojawią się na XV edycji konwentu Krakon, który odbędzie się w dniach 25-28 stycznia. Są to Jakub Ćwiek i Andrzej Pilipiuk.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-29

Recenzje

Recenzja "Alterlandu"

Twórca „Alterlandu” przedstawia w swojej powieści trzy odmienne wizje dziejów naszej ojczyzny – bardzo złą, świetlaną oraz tą, w której żyjemy. W tych realiach przyjdzie żyć głównym bohaterom powieści: kolejnym pokolenia rodziny Rawskich, którym przewrotny los daje niepowtarzalną szansę na zmianę biegu historii.

Zapraszamy do czytania recenzji książki Marcina Wolskiego pt. "Alterland". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2006-12-29

Zapowiedzi

Okładka do "Żmijowej harfy"

Agencja Wydawnicza Runa zaprezentowała okładkę do "Żmijowej harfy" Anny Brzezińskiej, czyli drugiego tomu "Sagi o zbóju Twardokęsku". Autorką ilustracji jest Dagmara Matuszak.
Więcej i komentarze (5)


2006-12-29

Internet

Fantastyczne aukcje charytatywne

W serwisie aukcyjnym Allegro rozpoczęła się seria aukcji charytatywnych, których przedmiotem są książki i przedmioty przekazane przez znanych pisarzy fantastycznych. Więcej szczegółów oraz listę dotychczasowych aukcji przeczytacie w rozszerzeniu wiadomości.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-28

Recenzje

"Religia" zrecenzowana

Co ważne, autor trzyma się w miarę wiernie faktów historycznych, tylko w niewielu miejscach je naciągając lub ubarwiając. Jest to całkowicie zrozumiałe, zarówno z powodu wymagań powieści, jak i zróżnicowanych relacji z próby podboju Malty przez Turków, jakie przetrwały do naszych czasów. Niemniej najważniejsze etapy oblężenia pozostały niezmienione.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Tima Willocksa pt. "Religia". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-12-27

Zapowiedzi

Zmiana w zapowiedziach MAGa

W zapowiedziach MAGa na pierwszy kwartał 2007 roku doszło do małej zmiany. "Punktown" Jeffreya Thomasa przełożono na kwiecień, a zamiast tej pozycji w lutym ukaże się "Myśl tysiąckrotna" Scotta R. Bakkera.
Komentarze (10)


2006-12-26

Recenzje

Druga recenzja "Łowców dusz"

Czy więc nowy tom opowiadań różni się czymś od poprzedników? Zdecydowanie tak – w końcu świat wokół Mordimera Madderdin zaczął żyć. O ile akcja „Sługi Bożego” był umieszczona niewiadomo gdzie (czytelnik mógł się tylko domyślać, że chodziło o Niemcy) teraz padają konkretne nazwy państw (Francja, Anglia, Polska), a także dowiadujemy się nieco o historii świata (...).

Zapraszamy do czytania już drugiej w naszym serwisie recenzji "Łowców dusz" Jacka Piekary. Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2006-12-25

Zapowiedzi

Zapowiedź Soboty

W zapowiedziach Wydawnictwa Dolnośląskiego pojawiła się książka Jacka Soboty pod tytułem "Padlina". Dokładny termin wydania nie jest jeszcze znany.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-25

Zapowiedzi

"Magnetyzer" - zapowiedź

Na początku przyszłego roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukaże się powieść Konrada T. Lewandowskiego pod tytułem "Magnetyzer".
Więcej i komentarze (0)


2006-12-24

Katedra

Wesołych Świąt

Jest taki specjalny jeden dzień w roku, kiedy wszyscy wrogowie chowają noże, spluwy, tasaki i inne niebezpieczne rzeczy. Kiedy wszyscy politycy i inne urocze zwierzątka zaczynają mówić głosem ludzi (co i tak niespecjalnie wszystkim wychodzi na dobre). Ten dzień wypełniony jest radosnymi telefonami od i do dawno zapomnianych (często z bardzo oczywistych powodów i świadomego wyboru) krewnych i znajomych. To szczególny moment pojednania, łaski, radości, dobroci - czasem nawet ze strony drogówki (w tym miejscu pozwolę sobie na osobistą wycieczkę do jednego życzliwego policjanta spod Radomia, który ma ode mnie gorące pozdrowienia). Ciesz się tym dniem, bo to tylko raz w roku.
Więcej i komentarze (12)


2006-12-24

Recenzje

"2586 kroków" - recenzja

Jak to zwykle w przypadku zbiorów opowiadań bywa, utwory w nich zamieszczone nie stoją na identycznym poziomie. Także w „2568 kroków” z jakością bywa różnie, przeważają jednak utwory dobre i bardzo dobre. Na szczególne wyróżnienie w moich oczach zasłużyły cztery opowiadania.

Zapraszamy do czytania recenzji zbioru opowiadań Andrzeja Pilipiuka pt. "2586 kroków". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-12-23

Internet

E-ziny, e-ziny...

W sieci jest już dostępny nowy, 56 numer Fahrenheita, a w nim jak zwykle dużo ciekawostek do przeczytania.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-23

Imprezy

Spotkania z Orbitowskim

W dniach 4-5 stycznia 2007 w Bytomiu i Wrocławiu w ramach "Pop-frakcji młodej literatury" odbędą się spotkania z Łukaszem Orbitowskim.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-22

Rozmaitości

Tytuł nowego Pottera

Znany jest tytuł ostatniego tomu przygód Harry'ego Pottera. Książka J.K. Rowling będzie nosiła nazwę "Harry Potter And The Deathly Hallows".
Więcej i komentarze (0)


2006-12-22

Prasa

"Nowa Fantastyka" #292

W sprzedaży znajduje się już styczniowy numer "Nowej Fantastyki" noszący sygnaturę 1(292)/2007. Jego zawartość prezentujemy poniżej.
Więcej i komentarze (23)


2006-12-22

Internet

E-ziny, e-ziny...

Do sieci trafił nowy, LXII numer "Esensji".
Więcej i komentarze (0)


2006-12-21

Recenzje

Recenzja "Łowców dusz"

Moje nadzieje zostały w dużym stopniu zrealizowane; niekoniecznie jednak tak, jak się tego spodziewałem. „Łowcy dusz” to najsłabszy zbiór opowiadań o inkwizytorze Jego Ekscelencji Biskupa.

Zapraszamy do czytania recenzji książki Jacka Piekary pt. "Łowcy dusz". Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2006-12-21

Prasa

Magazyn Fantastyczny #9

Po wielu perypetiach i długim okresie oczekiwania w kioskach wreszcie znalazł się dziewiąty numer "Magazynu Fantastycznego", a w nim jak zwykle dużo opowiadań, publicystyki i komiksu.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-20

Wywiady

Wywiad z ASem

Internetowy serwis "Polityki" udostępnił na swoich stronach wywiad z Andrzejem Sapkowskim.
Komentarze (4)


2006-12-20

Recenzje

Druga recenzja "Najgłupszego anioła"

Wspomniałem już, że czyta się tę książkę szybko. Zarówno fabuła, jak i bohaterowie nie należą do najbardziej oryginalnych, ale można spędzić przy nich troszkę czasu (choćby podczas podróży czy też dla odreagowania i uspokojenia emocji, jako przerywnik między bardziej wymagającymi lekturami).

Zapraszamy do lektury drugiej recenzji powieści Christophera Moore'a pod tytułem "Najgłupszy anioł". Autorem tekstu jest Mariusz "Galvar" Miros.
Komentarze (0)


2006-12-20

Zapowiedzi

Okładka "Renegata"

Na stronie Fabryki Słów zaprezentowano okładkę do "Renegata" Magdaleny Kozak, czyli kontynuacji "Nocarza". Udostępniono także dwie tapety oparte na tej grafice.
Więcej i komentarze (10)


2006-12-20

Prasa

SFFiH #14

W kioskach na terenie całego kraju znajduje się już grudniowy (14) numer pisma "Science Fiction, Fantasy i Horror". Przeczytacie w nim:
Więcej i komentarze (0)


2006-12-20

Zapowiedzi

Nota do "Strażniczki istnień"

W rozwinięciu wiadomości prezentujemy notę do powieści Feliksa W. Kresa pod tytułem "Strażniczka istnień". Książka ukaże się nakładem Fabryki Słów w lutym 2007.
Więcej i komentarze (8)


2006-12-20

Fragmenty

Drugi fragment powieści Janusz

Zapraszamy do zapoznania się z drugim fragmentem powieści Aleksandry Janusz pt. "Dom wschodzącego słońca".
Komentarze (0)


2006-12-19

Zapowiedzi

Wstępne zapowiedzi Solarisu na 2007

Wydawnictwo Solaris podało wstępną listę tytułów, które mają zostać wydane w 2007 roku.
Więcej i komentarze (12)


2006-12-19

Zapowiedzi

"Czarodziejski statek" - zapowiedź

12 stycznia 2007 ukaże się pierwsza część "Czarodziejskiego statku" Robin Hobb rozpoczynająca cykl "Kupcy i ich żywostatki". Wydawcą książki jest Mag. Dziś prezentujemy jej okładkę i notkę wydawniczą.
Więcej i komentarze (13)


2006-12-18

Konkurs

Konkurs "Religii" - rozstrzygnięcie

Na stronach Katedry zakończył się właśnie konkurs, w którym do wygrania było pięć egzemplarzy powieści historycznej Tima Willocksa - "Religia". Książki zostały ufundowane przez Dom Wydawniczy Rebis. W rozwinięciu wiadomości prezentujemy zwycięzców.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-18

Konkurs

Nowy konkurs - wygraj "Sakrament"!

Zakończył się konkurs, w którym można było wygrać pięć egzemplarzy powieści historycznej Tima Willocksa - "Religia". Listę zwycięzców podamy niebawem.

Tymczasem zapraszamy do nowej zabawy, zorganizowanej wspólnie z wydawnictwem MAG. Tym razem w konkursie wygrać można trzy egzemplarze objętej patronatem Katedry powieści Clive'a Barkera - "Sakrament". Aby wziąć udział w losowaniu nagród wystarczy poprawnie odpowiedzieć na pięć pytań związanych z autorem książki i jego dotychczasową twórczością.
Komentarze (0)


2006-12-17

Film

Kay ekranizowany

Po zapowiadanej jakiś czas temu ekranizacji "Lwów Al-Rassanu" (projekt w fazie realizacji), kolejna powieść Guya Gavriela Kaya ma zostać zaadaptowana na film. Chartoff Productions i Ravinett Productions zawarły porozumienie z kanadyjskim pisarzem w sprawie produkcji "The Last Light of the Sun" ("Ostatnie promienie słońca"). Sam Kay napisze scenariusz i będzie pełnił rolę producenta nadzorowanego przez Chartoff i Ravinett.
Więcej i komentarze (11)


2006-12-17

Film

Nowy film oparty na prozie Jacka Dukaja

Trwają prace nad filmem luźno inspirowanym fragmentem "Czarnych oceanów" Jacka Dukaja. Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Tomasz "Wotan" Suski. Autor, którego wspiera Jacek Dukaj, od kilku miesięcy pisze scenariusz. Film zatytułowany "All Her Secrets" będzie kręcony w Szkocji. Więcej szczegółów na nowym anglojęzycznym blogu produkcyjnym www.allsecrets.co.uk.
Komentarze (0)


2006-12-17

Internet

Dukaj.art.fantastyka.pl - nowości

Stronic Jacka Dukaja znów przybyło. Zaktualizowano sekcję „Publicystyka” (recenzje filmowe przede wszystkim) oraz dodano pierwszą recenzję „W kraju niewiernych”.

Komentarze (0)


2006-12-17

Recenzje

"Rok naszej wojny" - po raz drugi

Wydawca zachwala „Rok naszej wojny” jako „wybuchowy mariaż science-fiction, fantasy i literatury grozy”. Cóż, moim zdaniem wprowadza czytelnika w błąd, bo powieść Swainston to w moim odczuciu niemal czyste - inspirowane opowieściami z „Malazańskiej Księgi Poległych” Eriksona – fantasy.

W Katedrze pojawiła się druga recenzja debiutanckiej powieści Steph Swainston. "Rok naszej wojny" omawia tym razem Tymoteusz Wronka vel "Shadowmage". Zapraszamy do lektury.
Komentarze (0)


2006-12-16

Ukazały się

"Sakrament" w sprzedaży

Dziś nakładem wydawnictwa Mag ukazała się powieść Clive'a Barkera pod tytułem "Sakrament". Mistrz horroru tym razem prezentuje swoim czytelnikom zawiłości i tajemnice związków międzyludzkich. Zainteresowani mogą tutaj zapoznać się z fragmentem książki. "Sakrament" jest objęty patronatem medialnym Katedry.

„Sakrament” to powieść niepodobna do wcześniejszych dzieł Clive’a Barkera. Łącząca w sobie motywy horroru i fikcji, choć nieprzynależna do żadnego z tych gatunków książka, sięga dalej i głębiej niż którakolwiek wcześniej.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-15

Konkurs

Dwa dni do końca konkursu

Przypominamy, że do zakończenia konkursu, w którym można wygrać aż pięć egzemplarzy powieści historycznej Tima Willocksa pt. "Religia", zostały już tylko dwa dni. Przyjmowanie zgłoszeń zakończymy dokładnie w niedzielę o północy.
Jednocześnie zapowiadamy nowy konkurs, który rozpocznie się od razu po zakończeniu obecnego - tym razem do rozlosowania będą trzy egzemplarze "Sakramentu" Clive'a Barkera.
Komentarze (11)


2006-12-15

Film

Dick na DVD

Warner Bros wydał na DVD film "Przez ciemne zwierciadło" nakręcony na podstawie książki Philipa K. Dicka pod tym samym tytułem.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-15

Rozmaitości

Notka do "Renegata"

Zapraszamy do zapoznania się z notką wydawniczą powieści Magdaleny Kozak pod tytułem "Renegat", która ukaże się nakładem Fabryki Słów najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2007.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-15

Ukazały się

"Czarny bukiet" dostępny

Od pewnego czasu w sprzedaży znajduje się powieść Richarda Lee Byersa pod tytułem "Czarny bukiet". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ISA i jest drugim tomem serii "Łotrzykowie" umiejscowionej w świecie Forgotten Realms.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-15

Zapowiedzi

Gaiman razy pięć

Jak zapowiedział Andrzej Miszkurka z wydawnictwa Mag, w ciągu przyszłego roku ukaże się aż pięć książek Neila Gaimana.
Więcej i komentarze (10)


2006-12-15

Zapowiedzi

Plany Maga 2007 - po selekcji

Wydawnictwo Mag zweryfikowało plany na drugą połowę 2007 roku. Podjęło decyzję, które książki z podawanej przez nas w dniu poprzednim listy się ukażą, a których jednak w ciągu nadchodzących dwunastu miesięcy nie zobaczymy na księgarskich półkach. Z zestawem wyselekcjonowanych tytułów zapoznacie się w rozszerzonej wiadomości.
Więcej i komentarze (11)


2006-12-14

Recenzje

Recenzja "Żałując za jutro"

Szkoda, że Uznański wyraźnie nie potrafił wykorzystać potencjału drzemiącego w jego wyobraźni i pomysłu na tę książkę. Szkoda, bo momentami udało mu się stworzyć naprawdę interesującą opowieść o ludziach i mechanizmach władzy.

Zapraszamy do czytania recenzji powieści Sebastiana Uznańskiego "Żałując za jutro". Autorem tekstu jest Mariusz "Galvar" Miros.
Komentarze (0)


2006-12-14

Zapowiedzi

Plany Maga na drugą połowę roku 2007

Andrzej Miszkurka z wydawnictwa Mag podał orientacyjną listę tytułów, z których dwanaście, czternaście ma ukazać się w drugiej połowie przyszłego roku. Listę znajdziecie w rozwinięciu wiadomości.
Więcej i komentarze (5)


2006-12-13

Ukazały się

Premiera "Gilotyny marzeń"

Dziś, dzień wcześniej niż zapowiadano, ukazała się "Gilotyna marzeń" Roberta Jordana, czyli kolejny tom "Koła czasu".
Więcej i komentarze (11)


2006-12-13

Spotkania, wystawy...

AS w Łodzi

Łódzki Ogród Botaniczny oraz wydawnictwo SuperNowa zapraszają na spotkanie z Andrzejem Sapkowskim.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-12

Wywiady

Wywiad z Anną Brzezińską

Na stronach Katedry zamieściliśmy kolejny wywiad. Tym razem Mateusz "Achmed" Wodyk zadawał pytania Annie Brzezińskiej. Okazją do rozmowy była niedawna premiera "Plew na wietrze" - najnowszej książki trzykrotnej zajdlistki. Jednak z wywiadu można się dowiedzieć wielu rzeczy interesujących - a nawet zaskakujących - nie tylko na temat twórczości autorki, ale także: jej spojrzenia na literaturę, historię i otaczający nas świat.
Co oznacza, że o cegłach, fusach, pawiach też przeczytacie co nieco.
Komentarze (0)


2006-12-12

Recenzje

Recenzja "Sługi Bożego"

„Sługa Boży” to lektura zajmująca, którą trudno ocenić inaczej niż pozytywnie. Powodów jest wiele. Jeden z ważniejszych to postać głównego bohatera. Mordimer, będący jednocześnie narratorem, jest bardzo ciekawie wykreowaną postacią. Jego wiara w Boga cechuje się siłą i niezłomnością.

Zapraszamy do lektury recenzji drugiego wydania "Sługi Bożego" Jacka Piekary. Autorem tekstu jest Daniel "Vampdey" Elkader.
Komentarze (0)


2006-12-12

Zapowiedzi

"Zamek Eymericha" w lutym

Wydawnictwo Znak zapowiedziało na luty 2007 powieść historyczną z elementami fantastycznymi pod tytułem "Zamek Eymericha". Autorem przygód tytułowego inkwizytora jest Valerio Evangelisti.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-12

Fragmenty

Kolejny fragment "Arki odkupienia"

Na nasze strony trafił kolejny fragment powieści Alastaira Reynoldsa "Arka odkupienia". Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Mag pod koniec stycznia 2007.
Komentarze (0)


2006-12-11

Zapowiedzi

Taylor w styczniu

Jedyną fantastyczną premierą z Amberu w styczniu będzie "Klątwa ulicy Salamandry" G.P. Taylora. Książka będąca kontynuacją "Zaklinacza cieni" jest przeznaczona dla młodszych czytelników.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-11

Zapowiedzi

Jordan 14 grudnia

Premiera "Gilotyny marzeń" Roberta Jordana została ponownie przesunięta, tym razem o dwa dni, na 14 grudnia.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-11

Zapowiedzi

Mag w styczniu

Nakładem Wydawnictwa Mag ukażą się w styczniu trzy książki. Na 12.01 zapowiedziany jest pierwszy tom "Czarodziejskiego statku" Robin Hobb, a 26 stycznia najprawdopodobniej ukaże się "Noc noży" Iana Camerona Esslemonta i pierwszy tom "Arki odkupienia" Alastaira Reynoldsa.
Komentarze (0)


2006-12-11

Zapowiedzi

Sapkowski zapowiada nowe opowiadanie

Na jubileuszowym spotkaniu z okazji 20-lecia swojej twórczości artystycznej Andrzej Sapkowski przyznał, że w planach pisarskich na przyszły rok - a dokładnie wrzesień 2007 - ma nowe opowiadanie poświęcone pierwszej wojnie w Afganistanie.
Więcej i komentarze (7)


2006-12-10

Recenzje

"Ja, nieśmiertelny" - recenzja

„Ja, nieśmiertelny” to książka, w której widać liczne zalążki późniejszych nurtów obecnych w twórczości Zelaznego. Można w niej znaleźć elementy charakterystyczne zarówno dla utworów przygodowych typu „Dilvisha Przeklętego”, jak i głęboko refleksyjnych książek w rodzaju przytaczanego tutaj już niejednokrotnie „Pana Światła”.

Zapraszamy do lektury recenzji powieści Rogera Zelazny'ego pt. "Ja, nieśmiertelny". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-12-10

Internet

Urodziny Wrót Wyobraźni

6 grudnia serwis Wrota Wyobraźni obchodził drugą rocznicę swojego istnienia. Kontynuując tradycję rozdawania prezentów w ten dzień twórcy serwisu ogłosili konkurs, którego temat brzmi: "Pokaż w zabawny sposób, jak redakcja Wrót Wyobraźni obchodzi swoje urodziny".
Więcej i komentarze (0)


2006-12-09

Fragmenty

Fragment "Czarodziejskiego statku"

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem pierwszego tomu "Czarodziejskiego statku" Robin Hobb. Książka ukaże się w styczniu nakładem Wydawnictwa Mag.
Komentarze (11)


2006-12-08

Recenzje

Recenzja "Uśpionego archiwum"

Ważnym elementem science fiction, choć niestety coraz częściej pomijanym, jest przedstawienie technologii przyszłości w oparciu o współczesną wiedzę i naukę, próba określenia trendów, jakimi w przyszłości będzie kierowała się ludzkość. Podrzucki tego nie unika. W swojej książce stworzył inteligentną i spójną wizję przyszłości.

Zapraszamy do lektury recenzji powieści Wawrzyńca Podrzuckiego "Uśpione archiwum". Autorem tekstu jest Tymoteusz "Shadowmage" Wronka.
Komentarze (0)


2006-12-08

Ukazały się

Kolejny Mordimer w księgarniach

Długo trzeba było czekać, ale jest. Dziś wreszcie trafił do księgarń kolejny tom opowiadań o inkwizytorze Mordimerze Madderinie. Nosi tytuł "Łowcy dusz" a jego autorem jest oczywiście Jacek Piekara. Fabryka Słów wydała książkę w twardej i miękkiej oprawie.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-08

Fragmenty

Fragment Esselmonta

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem prologu powieści Iana Camerona Esselmonta pod tytułem "Noc noży". Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Mag w styczniu. W rozwinięciu wiadomości można także zapoznać się z jej notą wydawniczą.
Więcej i komentarze (1)


2006-12-08

Zapowiedzi

Rebis w styczniu

Dom Wydawniczy Rebis na styczeń nie przygotował zbyt bogatej oferty książek fantastycznych. Fanów Terry'ego Goodkinda z pewnością ucieszy wieść o premierze kolejnego tomu "Miecza prawdy" pod tytułem "Fantom". Oprócz niego szykują się liczne wznowienia.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-08

Katedra

Powrót recenzji mp3

Po spowodowanej różnymi przyczynami dłuższej przerwie, na Katedrę powracają wersje dzwiękowe recenzji. Nieoceniony Jakub Cieślak nadrobił wszystkie zaległości - w rozwinięciu znajdziecie listę nowych nagrań.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-07

Zapowiedzi

Barker przesunięty

Wydawnictwo Mag, przepraszając za zaistniałą sytuację, poinformowało, że z przyczyn niezależnych od niego premiera powieści Clive’a Barkera "Sakrament" została przesunięta na dzień 16 grudnia 2006 r.
Komentarze (0)


2006-12-07

Ukazały się

"Za horyzontem" w sprzedaży

Nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Edwina Kruppa - "Za horyzontem". Jest to pozycja poświęcona mitom i legendom o słońcu, księżycu, gwiazdach i planetach.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-07

Ukazały się

Ekskluzywny "Silmarillion"

Dziś ma miejsce premiera ekskluzywnej wersji "Silmarillionu" J.R.R. Tolkiena. Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Amber.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-06

Recenzje

"Otchłań głodnych oczu" - recenzja

Henry Lion Oldi - „Otchłań głodnych oczu”. Czy takie zestawienie nie brzmi tandetnie? Czy nie jest to jeden z najbardziej tandetnych tytułów, z jakimi spotkaliście się w fantastyce? Jeśli tylko nie jesteście koneserami fantastyki zza Buga, możecie poprzestać na samym tytule.

Zapraszamy do czytania recenzji książki Henry'ego Liona Oldiego pt. "Otchłań głodnych oczu". Autorem tekstu jest Maciej "Bleys" Grodzicki.
Komentarze (0)


2006-12-06

Ukazały się

Premiera "Michnikowszczyzny..."

Dziś nakładem wydawnictwa Redhorse ukazała się książka Rafała A. Ziemkiewicza pod tytułem "Michnikowszczyzna, zapis choroby". Jest to kolejna z publicystycznych publikacji tego autora.
Więcej i komentarze (10)


2006-12-05

Recenzje

Druga recenzja "Welinu"

„Welin” jest debiutem powieściowym szkockiego pisarza-fantasty, Hala Duncana, który bez żenady przyznaje się do czerpania z twórczości Jamesa Joyce'a, starożytnych mitologii i Marcela Prousta. Niestety szum, jaki w ten sposób czyni wokół „Welinu” nie całkiem zgadza się z faktyczną jakością tekstu.

Zapraszamy do czytania już drugiej w naszym serwisie recenzji powieści Hala Duncana pt. "Welin". Autorem tekstu jest Maciej "Bleys" Grodzicki.
Komentarze (0)


2006-12-05

Fragmenty

Fragment ostatniego tomu "Dziedzictwa"

Na stronie wydawnictwa MAG zaprezentowano część trzeciego rozdziału "Dziedzictwa" - ostatniego tomu trylogii Christophera Paoliniego. Fragment można przeczytać także u nas, wystarczy kliknąć tutaj.
Komentarze (0)


2006-12-05

Zapowiedzi

Notka do "Więzów krwi"

Na stronie Fabryki Słów zaprezentowano notkę wydawniczą do zapowiadanego na luty zbioru opowiadań Mai Lidii Kossakowskiej pt. "Więzy krwi".
Więcej i komentarze (5)


2006-12-05

Zapowiedzi

Jordan znów opóźniony

Data premiery "Gilotyny marzeń" Roberta Jordana została po raz kolejny przesunięta. Obecnie wydawnictwo Zysk i S-ka zapowiada książkę na 12 grudnia.
Więcej i komentarze (8)


2006-12-05

Ukazały się

"Religia" w sprzedaży!

Dziś ma miejsce premiera powieści historycznej Tima Willocksa pod tytułem "Religia". Akcja książki dzieje się w XVI wieku podczas prób opanowania basenu Morza Śródziemnego przez Turków. Katedra objęła patronat medialny nad tą książką.
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Religii" oraz do wzięcia udziału w konkursie.

Mattias Tannhauser żyje spokojnie na Sycylii, gdy joannici postanawiają sprowadzić go na Maltę, wykorzystując jako przynętę piękną księżnę Carlę.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-05

Ukazały się

Odkryj smoczą tajemnicę

Od dziś w księgarniach na terenie całego kraju powinna być dostępna antologia "Księga smoków" wydana nakadem Agencji Wydawniczej Runa. Znajdziecie w niej aż dwanaście opowiadań o tych mitycznych stworzeniach.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-05

Ukazały się

Premiera "W martwym terenie"

Dziś nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazała się powieść Davida Webera i Steve'a White'a pod tytułem "W martwym terenie". Jest to trzeci tom cyklu "Starfire".
Więcej i komentarze (0)


2006-12-04

Imprezy

Jubileusz Andrzeja Sapkowskiego

Z okazji nadchodzącego dwudziestolecia twórczości literackiej Andrzeja Sapkowskiego - 7 grudnia o godzinie 18:00 w lokalu Apetyt Architektów na ulicy Koszykowej 55 w Warszawie - odbędzie się spotkanie z autorem.
Więcej i komentarze (10)


2006-12-04

Recenzje

"Wieszać każdy może" - recenzja

Problem z opowiadaniami z serii o Jakubie Wędrowyczu polega na ich liczbie. Pilipiuk kocha pisać, a egzorcysta-amator to jego ukochane dziecko, stąd też dziesiątki tekstów, z których część nigdy nie powinna zobaczyć światła dziennego. W krótkiej formie najważniejszy jest bowiem sam pomysł, a tych chyba zaczyna autorowi powoli brakować.

Zapraszamy do czytania recenzji kolejnego zbioru Andrzeja Pilipiuka o Jakubie Wędrowiczu pt. "Wieszać każdy może". Autorem tekstu jest Adam "Tigana" Szymonowicz.
Komentarze (0)


2006-12-04

Imprezy

Kosik na 17. MTK

Do grona pisarzy fantastycznych, którzy pojawią się na 17. Krajowych Targach Książki w Warszawie dołączył Rafał Kosik. Autor "Verticala" będzie podpisywał swoje książki 9 grudnia w godzinach 14:00-15:00 na stoisku FK Oleksiuk.
Komentarze (0)


2006-12-04

Zapowiedzi

"Diuna" opóźniona po raz kolejny

Po raz kolejny doszło do przesunięcia daty premiery "Diuny" Franka Herberta. Obecnie znajduje się w planach wydawniczych Domu Wydawniczego Rebis na styczeń 2007.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-04

Zapowiedzi

Okładka Žambocha

Za sprawą Fabryki Słów na początku 2007 roku ukaże się pierwszy tom powieści Miroslava Žambocha pod tytułem "Na ostrzu noża". Dziś prezentujemy ostateczną wersję okładki tej książki.
Więcej i komentarze (1)


2006-12-04

Internet

Świąteczna promocja Maga ruszyła!

Na stronie Wydawnictwa Mag ruszyła zapowiadana wcześniej świąteczna promocja. Będzie trwała do 4 stycznia. Więcej szczegółów w rozwinięciu wiadomości.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-04

Internet

śFiRowy Kanon Fantastyki wyłoniony!

W Republice Fantastyki i Rzeczywistości zakończyło się wyłanianie śFiRowego Kanonu Fantastyki. W drugim etapie wybierano dwanaście z kilkudziesięciu najczęściej proponowanych w pierwszym etapie plebiscytu tytułów. Ostateczne wyniki można znaleźć tutaj.
Komentarze (11)


2006-12-04

Konkurs

Konkurs "Tempus Fugit" - zwycięzcy!

Na Katedrze zakończył się konkurs, w którym do wygrania były trzy dwutomowe zestawy antologii "Tempus fugit" ufundowane przez wydawnictwo Fabryka Słów. Nadeszło mnóstwo odpowiedzi, w większości poprawnych. Nagrodzonych prezentujemy w rozwinięciu wiadomości.
Więcej i komentarze (3)


2006-12-04

Konkurs

Nowy konkurs - wygraj "Religię"!

Zakończył się już konkurs, w którym można było wygrać trzy komplety dwutomowej antologii "Tempus Fugit". Niebawem ogłosimy zwycięzców.

Tymczasem zapraszamy do udziału w naszym najnowszym konkursie, tym razem zorganizowanym we współpracy z wydawnictwem Rebis. Do rozlosowania jest pięć egzemplarzy historycznej powieści Tima Willocksa - "Religia". Aby wygrać jeden z nich wystarczy odpowiedzieć na cztery testowe pytania. Zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
Komentarze (0)


2006-12-02

Konkurs

Coś się kończy, coś zaczyna...

Przypominamy, że jutro na naszych stronach kończy się konkurs, w którym do wygrania jest dwutomowy zestaw antologii "Tempus fugit". To jednak nie koniec atrakcji, bo już od poniedziałku rusza nowy konkurs, tym razem poświęcony "Religii" Tima Willocksa.
Komentarze (0)


2006-12-02

Ukazały się

Diablo #4 w księgarniach

Od kilku dni na księgarskich półkach znajduje się już czwarta książka z cyklu "Diablo", czyli "Pajęczy księżyc" Richarda A. Knaaka. Wydawcą książki jest oczywiście ISA.
Więcej i komentarze (0)


2006-12-01

Recenzje

"Jesteśmy w tym wszyscy razem" - recenzja

Sławne nazwisko rodziciela zawsze ułatwia życie. Zwłaszcza, jeśli idzie się w jego ślady wybierając drogę przyszłej kariery. Stephen King jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej poczytnych autorów na świecie. I to nie tylko w światku fantastycznym – czytają go wszyscy. Gdy jego syn, Owen, skończył uniwersytet i sam zabrał się za pisarstwo, wiadomo było, że sukces ma w kieszeni.

Zapraszamy do czytania recenzji zbioru opowiadań Owena Kinga pt. "Jesteśmy w tym wszyscy razem". Autorem tekstu jest Michał "Azirafal" Młynarski.
Komentarze (0)


2006-12-01

Imprezy

Gaiman w Polsce!

Wydawnictwo Mag poinformowało, że na wiosnę do Polski zawita Neil Gaiman, autor m.in. wydanych niedawno "Rzeczy ulotnych". Konkretna data przyjazdu nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie będzie ona połączona z promocją filmu na podstawie "Gwiezdnego pyłu".
Komentarze (7)


2006-12-01

Ukazały się

Dwie nowe pozycje z Fabryki

Dziś, nakładem wydawnictwa Fabryka Słów, ukazały się dwie nowe książki:

 • Mieszko Zagańczyk - "Czarna Ikona", tom 1;
 • antologia "Niech żyje Polska. Hura!", tom 1.
  Więcej i komentarze (3)


  2006-12-01

  Rozmaitości

  Kalendarz Egzorcysty w sprzedaży

  Od dziś w sklepie Merlin.pl, a w nadchodzących dniach także w księgarniach EMPiK, kupować można "Kalendarz Egzorcysty", czyli kalendarz ścienny na nadchodzący rok z ilustracjami opartymi na przygodach Jakuba Wędrowycza.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-12-01

  Ukazały się

  "Utopiona Środa" dostępna

  W sprzedaży powinna się już znajdować powieść Gartha Nixa pod tytułem "Utopiona Środa". Jest to trzeci tom cyklu "Klucze do Królestwa", który publikuje Wydawnictwo Literackie.
  Więcej i komentarze (0)


  2006-12-01

  Ukazały się

  Trzy hity z Solarisu!

  Dziś mają miejsce premiery aż trzech książek wydanych przez Wydawnictwo Solaris. Są to:

 • Antologia "Kroki w nieznane 2006" - zbiór opowiadań najważniejszych obecnie twórców fantastyki na świecie.
 • "Bilion dolarów" Andreasa Eschbacha - powieść o pieniądzach i tajemniczym proroctwie.
 • "Obcy w obcym kraju" Roberta A. Heinleina - klasyka SF w najlepszym wydaniu.

  Katedra objęła patronat medialny nad wszystkimi trzema tytułami.
  Więcej i komentarze (9)


  2006-12-01

  Spotkania, wystawy...

  Gin w Breslau

  Od wczoraj do 3 grudnia 2006 we wrocławskiej galerii Awangarda przy ulicy Wita Stwosza 32 odbywają się przedświąteczne spotkania z Dobrą Książką. Dzisiaj, 1 grudnia o godzinie 18:00, na stoisku Wydawnictwa Dolnośląskiego swoje książki podpisywać będzie Andrzej Ziemiański.
  Komentarze (0)


 • Artykuły

  Zimny odczyt


   Wywiad z Anthonym Ryanem

   Pasje mojej miłości

   Ekshumacja aniołka

   Śniadanie wdowy, opowiadanie ze zbioru "Upiory XX wieku"

  Recenzje

  Ryan, Anthony - "Parias"


   Moore, Alan - "Iluminacje"

   Sanderson, Brandon - "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

   Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 2

   Lee, Fonda - "Wojna o jadeit"

   Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

   Rak, Radek - "Agla. Aurora"

   Wells, Martha - "Wszystkie wskaźniki czerwone. Sztuczny stan"

  Fragmenty

   Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars"

   Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Rama II"

   Saulski, Arkady - "Czarne miecze"

   Clarke, Arthur C. - "Odyseja kosmiczna 3001. Finał"

   Frank, Pat - "Biada Babilonowi"

   Hendel, Paulina - "Cmentarz osobliwości"

   Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

   Crichton, Michael - "Park Jurajski II: Zaginiony świat"

  Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2023 nast.pl     RSS      RSS