NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Nocny anioł. Nemezis"

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

2022-09-27 18:10:00 Jubileuszowy numer Nowej Fantastyki

Do kiosków trafił październikowy numer miesięcznika Nowa Fantastyka. Pismo świętuje okrągłą rocznicę. Znajdziecie w nim:



"NOWA FANTASTYKA" MA 40 LAT!

Do sprzedaży trafił właśnie nasz jubileuszowy numer, którego ozdobą jest obraz namalowany dla nas specjalnie na tę okazję przez wspaniałego Rocha Urbaniaka. A co czeka Was w środku?

Na pewno będzie trochę nostalgicznie, za sprawą artykułu Jacka Soboty oraz wspomnień o Adamie Hollanku, pierwszym redaktorze naczelnym naszego miesięcznika, w setną rocznicę jego urodzin. Ale nie ograniczamy się do roztrząsania przeszłości. Przeczytacie u nas też rozważania na gorący temat sztucznej inteligencji w sztuce, okraszony wypowiedziami Piotra Cieślińskiego, który zasłynął niedawno tym, że jako pierwszy w Polsce wykorzystał Midjourney AI jako narzędzie do stworzenia okładki książki - zbioru opowiadań Michaela Swanwicka. Mamy dla Was również dwa wywiady: z laureatem Nagrody Bookera, Marlonem Jamesem oraz z wielokrotną laureatką Nagrody Zajdla, Anną Kańtoch. W Legendarzu poczytacie o chochlikach, a pocztówka z Helikonu tym razem dotyczyć będzie starożytnych motywów w "Sandmanie" Neila Gaimana.

W dziale opowiadań mamy dla Was aż siedem tekstów, w tym rarytasy: niepublikowane wcześniej po polsku opowiadanie Kira Bułyczowa z cyklu o Wielkim Guslarze oraz nowe teksty Petera Wattsa i Wojciecha Guni. Ponadto przygotowaliśmy dla Was oczywiście stałe atrakcje jak felietony, recenzje i kolejne spotkanie z Lilem i Putem.


Spis treści:

PUBLICYSTYKA
  • CHOCHLIK Witold Vargas
  • ŚPIEWAK, CESARZ I WŁADCA SNÓW Aleksandra Klęczar
  • FANTASTYKA, MOJA MIŁOŚĆ Jacek Sobota
  • SZTUKA CZY SZTUCZKA? Paweł Kicman
  • STULECIE ADAMA HOLLANKA Piotr Górski / Anna Hollanek
  • POTĘGA FIKCJI Wywiad z Marlonem Jamesem
  • OPTYMALIZACJA CHAOSU Rafał Kosik
  • POGRANICZE GATUNKÓW: ANNA KAŃTOCH Agnieszka Włoka
  • LIL I PUT Maciej Kur, Piotr Bednarczyk
  • TAK! Łukasz Orbitowski
  • RECENZJE: KSIĄŻKI, KOMIKS
PROZA POLSKA
  • PNEUMATYCZNE Wojciech Gunia
  • ZAWSZE ZNAJDĘ DROGĘ Paula Wanarska
PROZA ZAGRANICZNA
  • WYCHOWANIE GAWRIŁOWA Kir Bułyczow
  • BEBECHAMI Pater Watts
  • ANIOŁ STRÓŻ Mike Gelprin
  • ZA RZEKĄ MOJE SERCE, MOJA PAMIĘĆ Ann LeBlanc
  • GŁOS PANA WAGNERA Carsten Schmitt

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janoosh - 17:39 28-09-2022
Nie chcę być jakimś wiecznym malkontentem, ale kupuję to pismo w zasadzie tylko dla opowiadań. Cała publicystyka, łącznie ze wstępniakiem, odrzuca mnie z marszu. Po co nam wywiady, w których pytania są banalne, sztampowe i sprawiają, że krwawią oczy (patrzę na ciebie, Michale Hernesie)? Po co felietony, które piszą ludzie w zasadzie już oderwani od fantastyki? Powiem więcej, te teksty Witolda Vargasa o słowiańskich chochlikach wieją starowiną "Pirogiem" AS-a i mimo że doceniam powrót do mitologii słowiańskiej i próbę odświeżenia wierzeń proto-Słowian, to już wychodzą mi bokiem te mamuny, wyjce i chlejce. Po co komiks "Lil i put"? Do kogo jest kierowany? Do dzieci? Co stało się z ambitnymi komiksiarzami? Po cóż wreszcie recenzje wznawianych komiksów z lat 90., które nijak nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości i często wywołują zażenowanie, zamiast sentymentalnego uśmiechu (patrzę na ciebie, Dragon Ballu) - a recenzent w zasadzie nic sobie z tego nie robi. Wydają i dobrze, że wydają.

Fidel-F2 - 18:41 28-09-2022
+27

Z podobnych powodów zrezygnowałem z prenumeraty jakoś na wiosnę. Dodatkowo większość opowiadań to najwyżej średniaki. Odechciało mi się przerzucanie hałdy w celu znalezienia, raz na pół roku, jakiegoś diamenciku.

Yans - 09:30 29-09-2022
Janoosh => Niestety, mama tak samo i w pełni podzielam Twoją opinię. Od dłuższego czasu Fantastykę kupuję bardzo okazjonalnie. Głównie dla ulubionego autora lub do czytania w samolocie. Numer jubileuszowy kupię, ponieważ są Watts i Bułyczow!

Obłęd - 11:04 29-09-2022
Jakiś czas temu dałem kredyt zaufaniu i zaprenumerowałem na pół roku, ale raczej nie przedłużę subskrypcji. Chciałem być na bieżąco z co ciekawszymi tekstami zagranicznymi, ale to, co tam znajduję ma niewiele wspólnego z jakością pisarską (pomimo, że w biogramach dowiaduję się o różnych nagrodach dla autorów). Dla przykładu, ostatnie opowiadanie Swirsky “Biała róża, czerwona róża” nie różni się niczym od randomowych tekstów na forach internetowych czy fan fiction. Znajdujemy w NF również teksty bardzo przeciętne, w stylu “Dwadzieścia sześć małp, a czasem także pustka” Kij Johnson. I nawet jeśli nie najgorzej wypada chociażby “Za ostatnią stacją” A. T. Greenblatt (chociaż już Buzzati pisał coś podobnego), to problem jest taki, że to wszystko albo pulpa, albo rzeczy kompletnie nic nie wnoszące do fantastyki, nie mówiąc już o literaturze jako takiej. Mam poczucie, że tracę czas i na pewno nie w tym miejscu dzieją się rzeczy ciekawe literacko.

Janusz S. - 11:25 29-09-2022
Czyli Kij Johnson nie pisze samych świetnych opowiadań? Czytałem tylko "Człowiek, który przerzucił most przez mgłę" i było piękne. A autorka ma też sporo nagród...

Virgo C. - 11:27 29-09-2022
@Obłęd
Ale jeśli nie w NFie to gdzie? Papierowych pism już w zasadzie nie ma, kopanie w zinach to również przebijanie się przez mnóstwo tekstów przeciętnych, a wręcz słabych. I to pod warunkiem, że zin nadal publikuje opowiadania (taka Esensja np. skręciła ostro w publikacje poezji w dziale twórczość).
Z kolei jak chcesz czytać teksty w oryginale to nagle się okazuje, że to nie dział zagraniczny wybiera takie słabe opowiadania, tylko WIĘKSZOŚĆ tekstów prezentuje taki poziom. I teraz pytanie czy to poziom się tak drastycznie obniżył czy z nas takie dziadersy fandomowe, że już trudno nas czymś zaskoczyć i zadowolić. Obstawiam raczej to drugie.

Btw, co miesiąc kupuje NF by wspierać pismo i co miesiąc odkładam pismo na stos "Do przeczytania". Jak właśnie sprawdziłem, ostatni przeczytany przeze mnie nr to 8.2019. Kiedy ja to przeczytam? :shock:

Coacoochee - 10:25 02-10-2022
Nigdy.

El Lagarto - 17:25 02-10-2022
Gwoli przypomnienia jest jeszcze "Sfinks". To nie miesięcznik, ale prozę publikuje jak najbardziej.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS