NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

2022-06-29 11:55:03 Vesper wyda cykl Wagnera

Vesper ogłosił, że w przyszłym roku rozpocznie wydawanie serii "Kane" Karla Edwarda Wagnera. W planach są trzy tomy, każdy zawierający powieść i kilka opowiadań ułożonych zgodnie z chronologią zdarzeń.

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

kompan - 22:13 29-06-2022
Re we la cja

Tigillo - 00:19 30-06-2022
Dawno temu czytałem z biblioteki. W swoich zbiorach nie mam więc na pewno biorę :)

Shadowmage - 08:53 30-06-2022
Fajnie, że wznawiają, aczkolwiek nie darzę tej serii jakąś nadmierną estymą.

Fidel-F2 - 09:36 30-06-2022
Coś tam czytałem w młodości, nie mam w swoich zbiorach i na pewno nie kupię.

asymon - 15:27 30-06-2022
Shadowmage pisze:Fajnie, że wznawiają, aczkolwiek nie darzę tej serii jakąś nadmierną estymą.

Ludzie kupią, bo nostalgia i postawią na półce. A jak ktoś spróbuje jednak przeczytać, to trudno, sam jest sobie winien ;)

Janusz S. - 18:32 30-06-2022
Mnie się wydaje, że czytałem i powinienem gdzieś mieć wydanie Amberu. Niestety nic nie pamiętam a i książek nie umiem znaleźć...

nosiwoda - 09:32 01-07-2022
U mnie odwrotnie - wiem, gdzie stoją książki, ale na pewno ich nie czytałem. I ta proporcja wznowień do nowości w moich zakupach jednak zaczyna mnie martwić. To chyba naprawdę nie ma sensu.

Luc du Lac - 20:40 01-07-2022
mam wydanie Amberowe (ze świetnymi okładkami Frazetty) oraz bieda-wydania PhantomPressu. Czytałem w'90, kiedyś byłem fanem. Nie wiem czy to dzisiaj się obroni - ale.
Można powiedzieć że prekursor w dekonstrukcji typowego herosa fantasy i jeden w pierwszych autorów który pociągnął tworzenie story dla zaawansowanych postaci :) [nieśmiertelny mag/wojownik 20lvl/20lvl]
W Polsce nie dokończono cyklu (bodaj PP wydał 5 części, Amber chyba 3)

historyk - 00:11 02-07-2022
Luc du Lac pisze:W Polsce nie dokończono cyklu (bodaj PP wydał 5 części, Amber chyba 3)

To zależy jak na to patrzeć. Powieści dostaliśmy, brakuje po polsku paru opowiadań: 7 + 2 (te dwa to opowiadania z Kane, ale umieszczone w naszych czasach). I jeszcze jest początek kolejnej powieści, którą Wagner zaczął pisać, ale nie skończył.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Coacoochee - 11:11 03-07-2022
Nie dałem rady tego przeczytać nawet 25 lat temu.

Bibi King - 13:19 03-07-2022
30 lat temu przeczytałem jeden tom (PhantomPressu; gdzieś nawet powinienem mieć, ale przepadł w przeprowadzkach), dalej nie zmogłem. Wolę howardowskie Conany, przynajmniej niczego nie udają. Nawiasem mówiąc, Vesper penetruje różne nisze, raz mniej, raz bardziej ciekawe, ale w 90% nie dla mnie.

Tigana - 19:14 03-07-2022
Kilka tomów przeczytałem, ale w pamięci specjalnie mi się nie zapisały. Taka wariacja Conana, przy czym bohater nie zawsze był po jasnej stronie mocy.

Shadowmage - 09:32 04-07-2022
To Conan niby był zawsze po jasnej? :)
No i w przypadku Kane'a przeszłość zobowiązuje :)

Tigana - 12:41 04-07-2022
Shadowmage pisze:To Conan niby był zawsze po jasnej? :)
No i w przypadku Kane'a przeszłość zobowiązuje :)

Dla mnie Conan nawet jako pirat czy inny zbój był pozytywny.

jezzo - 14:33 04-07-2022
A co lepsze, Kane czy Conan? Dla kolegi pytam.

Film o Conanie (i komiks) to w ogóle jedno z moich pierwszych doświadczeń z fantasy, miałem z 5-6 lat. Pamiętam, że komiks był bardzo klimatyczny, creepy i ogólnie nie był to materiał dla 6latka :)

Fidel-F2 - 15:27 04-07-2022
jezzo, masz już tyle lat, że nie powinieneś brać się ani za jedno ani za drugie.

Luc du Lac - 21:33 05-07-2022
Bibi King pisze:30 lat temu przeczytałem jeden tom (PhantomPressu; gdzieś nawet powinienem mieć, ale przepadł w przeprowadzkach), dalej nie zmogłem. Wolę howardowskie Conany, przynajmniej niczego nie udają. Nawiasem mówiąc, Vesper penetruje różne nisze, raz mniej, raz bardziej ciekawe, ale w 90% nie dla mnie.



Kane mniej lub bardziej nawiązuje do Kaina (tego z biblii).
Nie bardzo rozumiem uwagi o udawaniu ? Kane to nie jest pastisz Conana z książką miast miecza.
To raczej prekursor postaci w typie Anomandera Rake'a etc. Po prostu od razu wysokopoziomowa postać, w książce w której pomijamy cały ten szajs z "dorastaniem" i nabywaniem "powera" - tu jest postać która ma to na bazie.

W sumie patrząc na to co napisał Karl-Edward to poza tymi kilkoma opkami (7 o których już pisał historyk) wszystko wydano w Polsce. Czyli mam prawie wszystko - jeżeli Vesper uzupełni brakujące opka to kupię. Co prawda nie pomnę jakości tych tłumaczeń, ale nie sądzę aby Vesper jakoś szczególnie się w tej materii przykładał (o ile nie skorzystają z gotowców?)

nosiwoda - 22:48 05-07-2022
A propos Vespera - czy ktoś czytał tetralogię Obcych? Ma sens czytanie tego w ogóle? To w końcu jedynie powieścizacja filmów.

Shadowmage - 23:16 05-07-2022
Czytałem pierwszy tom. Dość wierne, nieco inaczej rozłożone akcenty (w powieści bardzie sf niż horror). Ale nie poszedłem dalej, więc nie umiem odpowiedzieć na twoje pytanie, albo to jest odpowiedzią (acz mam kolejne, bo jednak zamiar był).

historyk - 01:04 06-07-2022
Luc du Lac pisze:jeżeli Vesper uzupełni brakujące opka to kupię.

Ale to chcesz kupić całość? Bo Vesper planuje trzy omnibusy, więc pewnie w każdym będzie jakiś nowy kawałek, a reszta powtórka z rozrywki...

Kane to nie jest pastisz Conana z książką miast miecza.

Zgadza się, Kane to nieco inny bohater (ale ten z powieści jednak trochę conanowski, ten z opowiadań lepszy). Jednak podobieństwo nie kończy się na wielkim typie z mieczem, bo z tego co pamiętam, to i wrogowie tacy trochę jak z Conana - zły czarownik, potwory prawie lovecraftowskie... Masę takiego heroic ongiś tłuczono, że wspomnę Elaka z Atlantydy (Kuttner) czy Thongora z Lemurii (Lin Carter).

Jeśli już przypominać prehistoryczne cykle, to chętnie przytuliłbym cykl Deryni Katherine Kurtz - ważny cykl, chyba pierwszy w stylu historycyzującej fantasy (to taka fantasy ala Pieśń lodu i ognia). Niestety, po polsku przed wiekami wyszły tylko jedna powieść (Odrodzenie Deryni) i jedno opowiadanie (Marluk w rebisowskiej antologii Barbarzyńcy, chyba w pierwszym tomie - nie chce mi się teraz szukać i sprawdzać). Albo Freda Saberhagena Koniec Ziemi - to mikst fantasy z postapo (u nas wyszły cztery powieści, Spustoszone ziemie w Cia - Books - Svaro i trylogia mieczy w Rebisie).

A heroic fantasy to już mnie raczej nie kręci. Jedyne co bym kupił, to Wagnera, ale nie Kane, a kontynuację howardowskiego Brana Mak Morna (Legion From the Shadows).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Ukimal - 10:15 06-07-2022
nosiwoda pisze:A propos Vespera - czy ktoś czytał tetralogię Obcych? Ma sens czytanie tego w ogóle? To w końcu jedynie powieścizacja filmów.


Pierwsze dwa tomy czyta się szybko i przyjemnie, jeśli ktoś widział kilka razy film to nic go nie zaskoczy (w pierwszym tomie niby jest kilka scen ze scenariusza, które wycięto w filmie). Trochę tak jakby czytać tekst audiodeskrypcji do filmu. Trzeci tom jest słabszy, a czwarty to wyraźny spadek językowy (trzy tomy pisał Alan Dean Foster, czwarty A. C. Crispin i różnica w poziomie jest mocno wyczuwalna).

Książki są bardzo ładnie wydane, aczkolwiek w czwartym tomie rażą ilustracje (jakieś bohomazy bez pomysłu).

Dobre czytadło do tramwaju / autobusu. Jeśli ktoś widział filmy i nie jest ich wielkim fanem to można znaleźć coś innego do czytania.

nosiwoda - 10:30 06-07-2022
No i dzięki, czyli nie będę dalej rozmyślał o kupnie.

Janusz S. - 10:57 06-07-2022
Miałem poprzednie, brzydkie wydanie Obcych, ale sprzedałem, gdy jeszcze sporo kosztowało, bo próby przeczytania nie powiodły się. Nowe wydanie kusi wyglądem, ale zaprę się jak @nosiwoda i nie kupię.
Bardziej martwi mnie ten Kane, bo książek nie znalazłem na półce i w swoich spisach i zaczynam myśleć, że tylko mi się przyśniło, że je czytałem i miałem w biblioteczce.

Shedao Shai - 11:00 06-07-2022
Janusz S. pisze: Nowe wydanie kusi wyglądem, ale zaprę się jak @nosiwoda i nie kupię.


Mam tak samo. Chociaż jak już wkroczą w Alieny nieoparte o scenariusze filmu, to chyba się skuszę.

Janusz S. pisze: Bardziej martwi mnie ten Kane, bo książek nie znalazłem na półce i w swoich spisach i zaczynam myśleć, że tylko mi się przyśniło, że je czytałem i miałem w biblioteczce.


No nic, trzeba kupić :twisted:

Ukimal - 11:36 06-07-2022
Janusz S. pisze:Miałem poprzednie, brzydkie wydanie Obcych, ale sprzedałem, gdy jeszcze sporo kosztowało, bo próby przeczytania nie powiodły się. Nowe wydanie kusi wyglądem, ale zaprę się jak @nosiwoda i nie kupię.
Bardziej martwi mnie ten Kane, bo książek nie znalazłem na półce i w swoich spisach i zaczynam myśleć, że tylko mi się przyśniło, że je czytałem i miałem w biblioteczce.


Obcy ma nowe tłumaczenie. Tutaj https://iluzyt.pl/recenzja/103/foster/obcy porównanie fragmentów.

Janusz S. - 12:37 06-07-2022
Ukimal pisze:Obcy ma nowe tłumaczenie. Tutaj https://iluzyt.pl/recenzja/103/foster/obcy porównanie fragmentów.

Różnice może miałyby znaczenie gdyby to była książka, w której każdy szczegół jest dla mnie ważny. A na to nie mogę liczyć. I musiałbym mieć też oryginał do porównania - nie dostrzegam w obu wersjach istotnych dla treści rozbieżności. Poza tym i tak w głowie mam scenę z filmu i trudno mi się przejąć tym jak plastycznie ją opisano.

El Lagarto - 22:19 03-08-2022
historyk pisze:
Kane to nie jest pastisz Conana z książką miast miecza.

Zgadza się, Kane to nieco inny bohater (ale ten z powieści jednak trochę conanowski, ten z opowiadań lepszy). Jednak podobieństwo nie kończy się na wielkim typie z mieczem, bo z tego co pamiętam, to i wrogowie tacy trochę jak z Conana - zły czarownik, potwory prawie lovecraftowskie... [/url]

W rzeczywistości Kane to antybohater, a cykl o nim to nie heroic fantasy a raczej "antyheroic fantasy". Na podobnej zasadzie film "Bez przebaczenia" z Eastwodem choć ma wiele cech typowego westernu w rzeczywistości jest antywesternem. Kane oprócz tego, że to potężny wojownik, sam jest "złym czarownikiem". W jednym z opowiadań przeciwnikiem Kane'a jest młody barbarzyńca, który chce pokonać czarnoksiężnika.

Kane ma wszelkie cechy antagonistów w fantasy: okrucieństwo, chciwość, uleganie wszelkim żądzom (w tym żądzy wiedzy za wszelką cenę), dekadencja... Mógłby obdzielić tym wszystkim cały tłum czarnych charakterów.

Conan, choć nie ma problemów z patroszeniem wrogów, kieruje się własną barbarzyńską moralnością i swoistym poczuciem honoru, ponadto brzydzi się magią. Kane jest amoralny, chętnie bawi się magią i honor ma głęboko w jelitach. Oczywiście bez Conana pewnie nie byłoby Kane'a, ale ten drugi nie jest kalką pierwszego, a raczej jego odbiciem w krzywym zwierciadle.

Cykl Wagnera to bardzo ciekawy rozdział w historii fantasy. Trzymam kciuki za wydawcę.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS