NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

2021-06-22 18:51:40 Zajdle 2021: nominacje

Poznaliśmy utwory nominowane do tegorocznej Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla:

Opowiadanie:
  • Matkowski Krzysztof, Rewiuk Krzysztof - "Święci z Vukovaru"

  • Kubasiewicz Magdalena - "Sen nocy miejskiej"

  • Rewiuk Krzysztof - "Al"

  • Miszczuk Katarzyna Berenika - "Gdzie Mikołaj nie może... tam diabła pośle!"

  • Rewiuk Krzysztof - "Córka poławiacza żachw"

Powieść:

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

jmpiszczek - 19:34 22-06-2021
A to tak na poważnie? To są nominacje do Zajdla?

Shadowmage - 19:37 22-06-2021
Nie widzę specjalnego powodu do zdumienia.

Bronsiu - 19:41 22-06-2021
Królowie polowania ci sami, co w zeszłym roku.

jmpiszczek - 19:43 22-06-2021
Znaczy dobrze zorganizowany fan club...

Bronsiu - 19:46 22-06-2021
Pewnie trochę tak, ale akurat na przykład na "Świętych z Vukovaru" sam głosowałem.

Virgo C. - 19:57 22-06-2021
Nie ma Świerczek-Gryboś, jest dobrze :D

Janusz S. - 23:08 22-06-2021
Z nominowanych autorek i autorów słyszałem o czterech paniach. Czytałem tylko powieść Hałas. A sądząc z zestawu, tak jasne gwiazdy naszego firmamentu literackiego jak niejaki pan Rewiuk w ogóle umknęły mojej uwadze.
Czy w tym zestawie jest jakikolwiek utwór SF? Jedyne co wygląda po tytule na SF to "AI" tegoż Rewiuka.
Virgo C. pisze:Nie ma Świerczek-Gryboś, jest dobrze :D

Pomijając to, że nie wiem kto to, chętnie się za to dowiem dlaczego to dobrze.

historyk - 00:13 23-06-2021
A już pod koniec maja dumałem, co tam za szopki są, że wstrzymują podanie nominacji. To już wiem. Cóż, pisałem przed rokiem, teraz powtórzę: sytuacja dojrzała do likwidacji tej nagrody, albo co najmniej zawieszenia do czasu wymyślenia formuły zapobiegającej ustawkom. Na dziś dostać nominację do Zajdla, to obciach.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

drwalrabarbar - 01:23 23-06-2021
Chyba najwyższy czas zawracać sobie głowę polską fantastyką.

historyk - 03:29 23-06-2021
drwalrabarbar pisze:Chyba najwyższy czas zawracać sobie głowę polską fantastyką.

Z polską fantastyka jest całkiem dobrze. To z tą nagroda jest źle - jej czas się skończył, przegrała z internetem (Facebookiem i Instagramem).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

paweł majka - 09:11 23-06-2021
Akurat Rewiuk i Matkowski piszą dobrze i interesująco. Dla mnie to jedni z tych "młodych" (Rewiuk jest jakoś w moim wieku) autorów, którzy szukają własnego miejsca w fantastyce. Są raczej "wychowankami" Szostaka bądź Orbitowskiego niż Lema czy Dukaja, ale nie są kopistami.

nosiwoda - 09:17 23-06-2021
Generalnie, jeśli nic nie robicie w kierunku zmiany reguł Zajdla, to przestańcie olabogować i międlić temat co roku. Bo to nudne i przewidywalne, a powtarzalne co najmniej od czasu nominacji Dardy. Wtedy narzekałem, teraz przestałem, bo nic nie robię, żeby coś zmienić. Polecam podobne podejście.

Shadowmage - 09:19 23-06-2021
+1

Virgo C. - 10:42 23-06-2021
Janusz S. pisze:Pomijając to, że nie wiem kto to, chętnie się za to dowiem dlaczego to dobrze.

W zeszłym roku jej dwie powieści były nominowane (Dzieci burzy oraz Openminder: Koty). Obydwa dzieła były tak niestrawnym zakalcem, że dociągnięcie do końca zakrawało na jakąś formę masochizmu. W 2020 roku autorka popełniła kolejną powieść (Trupokupcy) i oglądając wczoraj nominację spodziewałem się kolejnej dla Pani Magdy.

Janusz S. - 12:00 23-06-2021
W tym roku też jest kilka nominacji dla jednego autora. Co prawda, @paweł majka (o ile to oryginalny PM) powyżej go chwali, więc całkiem możliwe, że to zasłużone nominacje, chociaż wzmianka o jego wzorcach literackich mnie osobiście nie zachęca do zapoznania się z jego opowiadaniami. Najbardziej brakuje mi jakiegokolwiek następcy Dukaja, a jeden Jakub Nowak nie wystarcza.

Virgo C. - 12:07 23-06-2021
Krzysztof Rewiuk miał w zeszłym roku jedno opowiadanie nominowane, napisane wspólnie z Krzysztofem Matkowskim który w sumie miał nominacje. Tak więc mnie również obydwaj autorzy nie dziwią :)

paweł majka - 12:29 23-06-2021
Janusz S. pisze:chociaż wzmianka o jego wzorcach literackich mnie osobiście nie zachęca do zapoznania się z jego opowiadaniami. Najbardziej brakuje mi jakiegokolwiek następcy Dukaja, a jeden Jakub Nowak nie wystarcza.


Wiesz, co się komu kojarzy. Równie dobrze np. "Siej kwiaty, zbieraj ogień" Matkowskiego kojarzyło mi się Bradburym a troch z Shepardem. "Słowa, których nie powiem Łucji" tegoż autora mogą się wydać z lekka cetnaroskawe.
To oryginalni (Matkowski i Rewiuk), swoiści autorzy. Ale fakt, nie kręcą się blisko technicznej SF, nie próbują, póki co, rozwijać wizji przyszłości. Bliżej im więc, w moim odczuciu, do Szostaka niż do Dukaja, do Raka niż Nowaka.

Kjarik - 13:35 23-06-2021
Słabe nominacje, ale przecież nominować kogoś trzeba - to nie wina nagrody, że wszyscy pisarze o "wyrobionych" nazwiskach przestali pisać.

Janusz S. - 14:34 23-06-2021
paweł majka pisze:Wiesz, co się komu kojarzy. Równie dobrze np. "Siej kwiaty, zbieraj ogień" Matkowskiego kojarzyło mi się Bradburym a troch z Shepardem. "Słowa, których nie powiem Łucji" tegoż autora mogą się wydać z lekka cetnaroskawe.
To oryginalni (Matkowski i Rewiuk), swoiści autorzy. Ale fakt, nie kręcą się blisko technicznej SF, nie próbują, póki co, rozwijać wizji przyszłości. Bliżej im więc, w moim odczuciu, do Szostaka niż do Dukaja, do Raka niż Nowaka.

Jasne, że czyjeś skojarzenia niekoniecznie muszą pasować do własnych. Lepsze to jednak niż nic, zwłaszcza na etapie, na którym namówienie samego siebie do dania szansy nowemu autorowi stanowi dla mnie spory wysiłek a sterty zaległości czytelniczych z wyrzutem przyglądają mi się z półek. Skojarzenia z Szostakiem mnie do niczego nie zachęcają, bo Szostak mnie nudzi i usypia (100% skuteczności przy ponad 5 podejściach). Skojarzenia z Rakiem, Bradburym i Shepardem to znacznie lepsza rekomendacja. No i oryginalność - to zawsze jest w cenie, tym bardziej, że polskiej SF&F w ogóle staram się nie czytać poza kilkoma sprawdzonymi autorami (Dukaj, Wegner, Rak, Majka, Zbierzchowski). Chętnie dołączę do tej grupy kogoś nowego, ale potrzeba mi do tego solidnego impulsu - takiego jak Amnezjak w przypadku J. Nowaka.

toto - 14:56 23-06-2021
Kjarik pisze:Słabe nominacje, ale przecież nominować kogoś trzeba - to nie wina nagrody, że wszyscy pisarze o "wyrobionych" nazwiskach przestali pisać.
Może trzeba dodać opcję "bez nagrody" także w nominacjach? Z drugiej strony, czy ma to sens? Czy to w ogóle było wykorzystane podczas wyboru laureatów?

Shadowmage - 15:15 23-06-2021
Przy nominacjach nie ma to najmniejszego sensu.
W głosowaniu na nagrodę korzystałem (czasem pierwsze, czasem gdzieś w środku), inni znajomi też. Ale chyba nie jest to tak bardzo popularne, a poza tym system wyłaniania zwycięscy raczej temu nie sprzyja.

historyk - 18:01 23-06-2021
paweł majka pisze:Akurat Rewiuk i Matkowski piszą dobrze i interesująco.

Nawet gdyby to było genialne, to jest mało znane. Więc śmierdzi ustawką z daleka. A i oceny powieści Matkowskiego na LubimyCzytać wyglądają na ustawkę, 2/3 najwyższych ocen (10/10 lub 9/10) z kont o poniżej 10 książek.
Kjarik pisze:Słabe nominacje, ale przecież nominować kogoś trzeba - to nie wina nagrody, że wszyscy pisarze o "wyrobionych" nazwiskach przestali pisać.

A widziałeś nominacje do Żuławi? Jakoś są i jakoś prawie nie powielają się z Zajdlami. Inna rzecz, że na dziś mnie powieści nominowane do Żuławi nie powaliły (a za mną: Gunia, Hałas, Pawlak, teraz czytam cykl Cholewy. Cherezińskiej nawet nie zamierzam tknąć - zostaje ostatnia nadzieja, czyli Szczerek, ale coś wątpię...). Więc być może rzeczywiście 2020 rok był słaby (Powergraph zapadł w sen zimowy :D).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

paweł majka - 11:01 24-06-2021
historyk pisze:
paweł majka pisze:Akurat Rewiuk i Matkowski piszą dobrze i interesująco.

Nawet gdyby to było genialne, to jest mało znane. Więc śmierdzi ustawką z daleka. A i oceny powieści Matkowskiego na LubimyCzytać wyglądają na ustawkę, 2/3 najwyższych ocen (10/10 lub 9/10) z kont o poniżej 10 książek.


LC jest dla mnie takim sobie kierunkowskazem, więc nie znam ocen z tej strony. Może tam głosowała rodzina, nie wiem.
Co do nominacji. W przypadku opowiadań sprawa jest w moim przekonaniu prosta. Na liście pomocniczej było 558 opowiadań. Nie zdziwiłbym się, gdyby tekstów było więcej niż nominujących. Na pewno okaże się ich więcej niż głosujących. W takiej sytuacji nominacji mogą spodziewać się autorzy:
- z silnym fandomem, któremu zależy,
- rozpoznawalni,
- tacy, którzy popełnili tekst, który wstrząsnął fandomem.

Obstawiam, że Rewiuk z Matkowskim są ciut bardziej rozpoznawalni niż wielu debiutantów, bo byli nominowani już w ubiegłym roku. Ich teksty publikowane były w jedynym obecnie istniejącym piśmie - NF. A ponieważ są rynkowo młodzi to ich fanom może zależeć bardziej, niż np. fanom Pilipiuka. Nie zdziwiłbym się, gdyby wystarczyło z 40 głosów, żeby zdobyć nominację. To nie musi być przekręt.

Co mnie dziwi, to brak wśród nominowanych Komudy. Po oburzu jego obrońców sądziłem, że zorganizują taką akcję.

Shadowmage - 11:39 24-06-2021
Z Komudą to może być ten sam rodzaj oburzu, co z odsyłaniem książek Tokarczuk. W necie gównoburza, ale jak trzeba działać, to się niewielu chętnych znalazło.

W kwestii nominacji (ten mechanizm i przy powieściach działa), to masz rację. Wystarczy mieć kilkudziesięciu fanów, którym "się chce" i wystarczy. I pewnie, może w tej grupie być też rodzina i znajomi. Obstawiam więc raczej fanbazę popartą niewielką agitacją (to nic złego): skoro kilka tekstów się załapało, to (znając ludzkie lenistwo) musiała być podana lista - ot, można głosować na to i na to. Obserwujemy to co roku w mniejszej lub większej skali.

W każdym razie od lat wiadomo, że słabość wynika nie z samego mechanizmu głosowania, a z liczby osób zaangażowanych w nominowanie.

Janusz S. - 11:58 24-06-2021
Shadowmage pisze:W każdym razie od lat wiadomo, że słabość wynika nie z samego mechanizmu głosowania, a z liczby osób zaangażowanych w nominowanie.

A czy plebiscyty mające szerszą bazę uczestników dają znacząco ciekawsze wyniki? Coś mi się nie wydaje patrząc na wyniki corocznych konkursów LC.

Shadowmage - 12:29 24-06-2021
Dają przede wszystkim miarodajne wyniki (w sensie popularności, bo to plebiscyty).

Virgo C. - 12:35 24-06-2021
paweł majka pisze:Po oburzu jego obrońców sądziłem, że zorganizują taką akcję.

Ja spodziewałem się raczej reakcji drugiej strony, czyli wysypu nominacji dla opowiadań z Tęczowe i fantastyczne. A tutaj ani jednego opowiadania wśród nominowanych.

Janusz S. - 12:45 24-06-2021
Shadowmage pisze:Dają przede wszystkim miarodajne wyniki (w sensie popularności, bo to plebiscyty).

Miarodajne??? A tak, skoro o popularności mowa, to może i masz rację. Bardziej chodziło mi o to, że skutek dla mnie jest taki sam - mogę z czystym sumieniem olewać wyniki, bo i tak nie ma w nich nic interesującego dla mnie.

Shadowmage - 12:57 24-06-2021
Nawiązując do dyskusji z innego wątku: jesteśmy niszowe dinozaury, i to nawet na tle fantastycznej niszy.

historyk - 13:55 24-06-2021
paweł majka pisze:Nie zdziwiłbym się, gdyby wystarczyło z 40 głosów, żeby zdobyć nominację. To nie musi być przekręt.

Czterdzieści - głosów. Więcej jestem w stanie uzyskać wśród znajomych na facebooku. Właśnie o to chodzi, że w ubiegłym roku oddano zaledwie 149 głosów. Przy siedmiu nominowanych powieściach, to mogło być nawet nie czterdzieści głosów. Niestety, organizator nie chce podać ile głosów padło na daną powieść, jakie były różnice w głosach.

paweł majka pisze:Co mnie dziwi, to brak wśród nominowanych Komudy. Po oburzu jego obrońców sądziłem, że zorganizują taką akcję.

Komuda ma tę nagrodę w nosie i nie organizuje sobie poparcia. Podobnie zresztą jego wydawca. Właśnie, gdyby Fabryka chciała, to co roku zdobędzie Zajdla w cuglach - wystarczy zaapelować na ich facebookowej grupie (4,2 tysiąca członków). A Fabryka obok normalnych czytelników, ma bardzo wielu fanów zachwyconych wszystkim co puszczą i bardzo się angażujących (wiem, bo jestem w tej grupie).

Gdyby nie apele autorów i wydawców w mediach społecznościowych, to nie wiem czy zamiast 149 nie byłoby 19 oddanych głosów. Po prostu, formuła tej nagrody odeszła do lamusa.
Janusz S. pisze:Miarodajne??? A tak, skoro o popularności mowa, to może i masz rację. Bardziej chodziło mi o to, że skutek dla mnie jest taki sam - mogę z czystym sumieniem olewać wyniki, bo i tak nie ma w nich nic interesującego dla mnie.

Wyniki Zajdla są bez związku z wartością opowiadania/powieści, bez związku także z popularnością. To tylko plebiscyt sprawdzający kto ma bardziej zaangażowanych znajomych/obserwujących w mediach społ.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Bronsiu - 14:20 24-06-2021
Tak po całości, to masz rację.
A tak po szczegółach, to trochę pomieszałeś dwa tematy.
Paweł napisał, że jego zdaniem 40 głosów wystarczyć może NA NOMINACJĘ. A liczba 149, do której się odwołujesz, to nie liczba nominujących, lecz już głosujących na Nagrodę, w drugim etapie. Liczba nominujących nie jest nigdy znana.
A w drugim etapie nie jest możliwe proste podanie liczby głosów na poszczególne utwory i różnic między nimi, bo system australijski to nie jest zwykłe "głosowanie na coś", tam liczy się rozkład.

To oczywiście niuanse, bo - jak napisałem - z główną Twoją myślą przewodnią się zgadzam.

historyk - 16:02 24-06-2021
Bronsiu, zgadza się. Tym niemniej, gdyby spece od promocji z Fabryki Słów wpadli na taki pomysł, to byliby w stanie doprowadzić do zgarnięcia kompletu nominacji przez Komudę, Piekarę i - o zgrozo - różnych Ziemiańskich, Gołkowskich, Soulskich, Przechrztów. Ale FS i jej autorzy mają zlew na Zajdle - wzrost sprzedaży o te parę sztuk po nominacji, dla nich jest niewarty uwagi.

Ciekawostką jest też brak nominacji do obu nagród dla Konrada Lewandowskiego, który w ubiegłym roku wydał dwie książki wcale nie gorsze od wielu nominowanych, a czesto lepsze. To tylko pokazuje jak mało literackie są te nagrody - Konrada się nie lubi, to nie nominuje.

Jestem ciekaw czy w tym roku ważniejszą z nagród (Żuławia) dostanie Szczerek. Wszak tam kapituła bardzo lubi głównonurtowców wyprawiających się do krainy fantastyki (ubiegłoroczne wyróżnienie dla słabego Dehnela to potwierdza). Moim zdaniem, to trochę leczenie kompleksów przedstawicieli, czytelników, fanów "gorszej" literatury: "Patrzcie, niby fantastyka to słabe, gorsze, a tu sam Iksiński napisał".
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

paweł majka - 16:43 24-06-2021
historyk pisze:
Ciekawostką jest też brak nominacji do obu nagród dla Konrada Lewandowskiego, który w ubiegłym roku wydał dwie książki wcale nie gorsze od wielu nominowanych, a czesto lepsze. To tylko pokazuje jak mało literackie są te nagrody - Konrada się nie lubi, to nie nominuje.


Cenię prozę KTLa ale brak nominacji dla niego to nie tylko kwestia braku doń fandomowej sympatii. Te powieści są trudno dostrzegalne na rynku, niespecjalnie mają promocję. Mało kto o nich wie.
No i gdyby KTL wygrał Zajdla, mógłby chyba tylko odmówić jego przyjęcia, zważywszy na jego list do p. Jadwigi Zajdel, w którym postulował odebranie nagrodzie patrona.

Shadowmage - 17:04 24-06-2021
historyk pisze:Jestem ciekaw czy w tym roku ważniejszą z nagród (Żuławia) dostanie Szczerek. Wszak tam kapituła bardzo lubi głównonurtowców wyprawiających się do krainy fantastyki (ubiegłoroczne wyróżnienie dla słabego Dehnela to potwierdza). Moim zdaniem, to trochę leczenie kompleksów przedstawicieli, czytelników, fanów "gorszej" literatury: "Patrzcie, niby fantastyka to słabe, gorsze, a tu sam Iksiński napisał".


IMO to inny przypadek (chyba, tego Dehnela nie czytałem). Szczerek napisał książkę, która jest "jakaś". Ma charakter, wizję, określony styl. Nie bez potknięć, ale sam bym na nią głosował.
Poza tym zdecydujmy się. Mainstream fantastyki nie dostrzega: źle. Ktoś spoza napisał coś fantastycznego: leczymy kompleksy.

A odnośnie namawiania przez wydawców: swego czasu to robili. Teraz już rzadziej i mniej aktywnie. Chyba już wiedzą, że to nijak nie ma przełożenia i szkoda wysiłku.

historyk - 22:54 24-06-2021
paweł majka pisze:Cenię prozę KTLa ale brak nominacji dla niego to nie tylko kwestia braku doń fandomowej sympatii. Te powieści są trudno dostrzegalne na rynku, niespecjalnie mają promocję. Mało kto o nich wie.

To prawda, acz wśród nominowanych do Zajdla są też inne słabo znane, z niszowych wydawnictw, niepromowane.

Ale, co chyba dość jasno widać, niespecjalnie cenię Zajdla, cenię Żuławia. Nawet jeśli nie zgadzam się z ich wyborem, to raczej nie na zasadzie "Poje... ich", a "Tu bym polemizował". Ale właśnie od kapituły Żuławi oczekiwałbym dotarcia do takich niszowych wydawców.

Shadowmage
Mój stosunek do głównonurtowców wchodzących do fantastyki jest dość skomplikowany. Budzą moją ciekawość, ale nie, że łojeju, co to się stało się, że tako gwiazda nawiedziła getto. Nie, zawsze mam nadzieję, że taki głównonurtowiec, nieskażony kanonem, zaoferuje coś oryginalnego. Najczęściej kończy się rozczarowaniem, bo nie znając gatunku, robi rzecz wtórną, albo też wykorzystuje fantastykę do snucia heheszków.

Więc tak, niech wchodzą, ale na równych prawach :D Zasłuży - docenić, nie zasłuży - zjechać :D

Acz najciekawsze są dla mnie pozycje twórców z pogranicza - pisarzy, którzy niby tworzą w głównym nurcie, ale gdzieś w okolicach fantastyki (np. realizm magiczny), jak Rushdie czy ostatnio Kivirahk i James Marlon. Ich wycieczki do bardziej klasycznej fantastyki bywają naprawdę udane.

A Szczerka jeszcze nie czytałem - ale mam, bo chcę przeczytać wszystko nominowane do Żuławi poza Cherezińską.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

asymon - 21:39 26-06-2021
Heh, trzy z pięciu recenzji Głowackiego na LC napisane przez "martwe dusze", nie wróży to dobrze.

EDIT: a nie, to inna książka, chyba pierwszy tom "Pieśni Chołów", ale i tak podpadł.

Bronsiu - 22:49 26-06-2021
No właśnie. Rewiuka i Matkowskiego znam z NF i nominacji zeszłorocznych. Wszystkie panie też co najmniej kojarzę. Ale kim jest ten gość?

asymon - 09:56 27-06-2021
Też nie wiem, to self-publisher, jego książki są dostępne za darmo, jakieś folk-fantasy, pewnie @historyk będzie miał używanie ;-) Nierozwiązaną tajemnicą jest, jak uzyskał wystarczającą liczbę głosów do nominacji, pewnie prężny facebook, ale nie chce mi się dalej w to brnąć.

W każdym razie książki można pobrać na jego stronie https://www.storyyelling.pl/. Nie polecam, informuję.

historyk - 17:40 27-06-2021
asymon pisze:pewnie @historyk będzie miał używanie ;-)

Nie, bo tego nie przeczytam. Nie umiem czytać ebooków, jak Widmo Alchemika zacząłem czytać ww ebooku, to po dwóch tygodniach miałem przerobione 200 czy 250 stron. Aż wyszukałem w bibliotece i skończyłem oba tomy jednego dnia :D
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS