NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Ukazały się

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"


 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

 Henderson, Alexis - "Dom Pożądania"

Linki

2020-10-23 08:46:34 Inny skład omnibusa Strugackich?

Na bazie projektu okładki przygotowanego przez Dark Crayon można wnioskować, że zaszły zmiany w składzie książki braci Strugackich:

  • "Trudno być bogiem"

  • "Ślimak na zboczu"

  • "Piknik na skraju drogi"

  • "Poniedziałek zaczyna się w sobotę"

  • "Miliard lat przed końcem świata"

Projekt można zobaczyć tutaj.

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Obłęd - 09:46 23-10-2020
No cóż, wezmę na pewno, bo części rzeczy nie czytałem, a "Piknik..." sobie z chęcią przypomnę.

Haribo - 10:26 23-10-2020
Wynika z tego, że trylogia Maksyma Kammerera wyjdzie w drugim omnibusie. To rzadka rzecz, gdy ktoś, zamiast iść w zaparte, szybko koryguje swoje błędy.

xardas4400 - 13:02 23-10-2020
A wiadomo, że będzie kolejny omnibus, czy to na razie faza "myślenia życzeniowego"? ;)

Janusz S. - 13:39 23-10-2020
Haribo pisze:Wynika z tego, że trylogia Maksyma Kammerera wyjdzie w drugim omnibusie. To rzadka rzecz, gdy ktoś, zamiast iść w zaparte, szybko koryguje swoje błędy.

Tak to dobrze wróży, ale bajzel dominujący w przygotowaniu tego tomu chyba te dobre wróżby niweluje.

nosiwoda - 15:29 23-10-2020
No, i to z chęcią przygarnę.

historyk - 20:34 23-10-2020
Dla mnie dalej bez sensu. Strugackich powinni wydać jak Le Guin - cyklami, nie tylko powieści, ale też opowiadania. NIe jestem wielkim fanem Strugackich, ale taki sensowne wydanie bym brał - a to co proponuje Prószyński, ani mnie ziębi, ani mnie parzy.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Shadowmage - 21:11 23-10-2020
Nie jestem znawcą tematu Strugackich: dużo jest opowiadań związanych z powieściami z tego tomu?

jmpiszczek - 21:31 23-10-2020
Poniedziałek zaczyna się w sobotę ma kontynuację: "Bajka o Trójce"; Trudno być bogiem to część większego cyklu. Piknik, Ślimak i Miliard lat można czytać osobno

Bronsiu - 22:26 23-10-2020
Shadow - Strugaccy nie napisali wielu opowiadań, będzie tego kilkanaście. Spora część z nich dzieje się w Świecie Południa, nie są przesadnie powiązane fabularnie między sobą, ani z powieściami z tego uniwersum, za to przewijają się w części z nich wspólni bohaterowie no i jest wspólny, nazwijmy to, rozwój historii świata. Z zapowiadanego omnibusa do tego świata należy wyłącznie "Trudno być bogiem", ale akurat bohaterowie tej powieści nie występują ani nie są wspominani nigdzie indziej.*

* - w "Próbie ucieczki" wprawdzie jest jedna, dość zagadkowa, wzmianka, nawiązująca do "Trudno być bogiem", ale to już niuans dla baaardzo zagorzałych fanów.

Shedao Shai - 23:21 23-10-2020
To zabawmy się. Jakie składy poszczególnych omnibusów byście proponowali, żeby było dobrze? A nuż ktoś z Prószyńskiego przeczyta... :)

Bronsiu - 09:54 24-10-2020
W tym proponuję jeden prosty manewr - zamienić "Trudno być bogiem" na "Bajkę o Trójce" :)

Co do ewentualnych kolejnych tomów - chętnie coś zaproponuję, tylko daj mi chwilę :)

historyk - 11:43 24-10-2020
Bronsiu pisze:Strugaccy nie napisali wielu opowiadań, będzie tego kilkanaście.

Raczej kilkadziesiąt. Piętnaście opowiadań (no, może trzynaście + prolog i epilog) ukazało się tylko w polskim zbiorze (Amber) Lot na Amalteę. Stażyści - to cykl Historia Przyszłości. Cykl Przedpołudniowy, poprzedzający główny cykl Świat Południa. A to nie jest cały Cykl Przedpołudniowy, bo jest jeszcze siedem opowiadań wydanych u nas po antologiach i czasopismach, krótka powieść (wydana przez Prószyńskiego) Drapieżność naszego wieku i jedno opowiadanie, które w Polsce się nie ukazało (z 1990 r.).

Shadowmage pisze:Nie jestem znawcą tematu Strugackich: dużo jest opowiadań związanych z powieściami z tego tomu?

Np. Trudno być bogiem to jedno z dzieł z cyklu Historia Przyszłości. Świat Południa. W tymże cyklu Strugaccy popełnili - nie chce mi się liczyć, ale pewnie ponad dwadzieścia opowiadań, z których większość ukazała się u nas w amberowskim zbiorze Południe, XXII wiek, część także w zbiorze Wydawnictwa SR Z zewnątrz. W cyklu jest także kilka minipowieści, z czego np. dwie u nas wydała jeszcze Alfa w latach 80. w zbiorze Daleka Tęcza.

Do tegoż cyklu należy również parę powieści, w tym trylogia o przygodach Maksyma Kammerera, a także dwie powieści, które nigdy w Polsce wydane nie zostały: Mobi Dik (1962 r.) i Biełyj Fierz (2008; to książka, którą bracia zaczęli pisać, ale nie skończyli przed śmiercią Arkadija - Borys sam nie chciał tego dalej ciągnąć, ale za jego zgodą dokończył jakiś anonimowy autor).

W poprzednim wątku ktoś przywoływał rosyjskie wydanie Światy braci Strugackich - to akurat (chyba) bardzo sensowne wydanie i wystarczyłoby je skopiować. Jak już brać się za Strugackich, to porządnie, bo pewnie nieprędko dostaniemy kolejne wydanie. Laudański na pewno by to porządnie poukładał, skoro, jak sam pisał o tekstach Strugackich:
dotarłem już do wszystkich, także do tych nie tłumaczonych w Polsce
https://esensja.pl/ksiazka/wzw/tekst.html?id=484
To notka o jednej z części cyklu Światy braci Strugackich. Czas uczniów - czyli dziełach innych autorów umieszczonych w światach Strugackich. Co ciekawe, te antologie Laudański zachwala. A tu pisał (lakonicznie) o jeszcze kompetentniejszym, niż Światy braci Strugackich, wydaniu dzieł Arkadija i Borysa: Sobranije soczinienij w odinnadcati tomach.
https://esensja.pl/ksiazka/wzw/tekst.html?id=582

PS
Absolutnie nie jestem fanem i znawcą Strugackich, więc sprostowania mile widziane :)
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Bronsiu - 13:53 24-10-2020
Zaiste, pisząc że Strugaccy napisali kilkanaście opowiadań, poczyniłem pewne uproszczenie, licząc "Lot na Amalteę/Stażystów" i "Południe XXII wiek" jako powieści, nie do końca słusznie. Anglicy nazwaliby je fixup.
Aha - Mobi Dik to jest chyba opowiadanie, które było obecne w pierwszym radzieckim wydaniu "Południe XXII wiek", a w kolejnych już nie.

historyk - 15:18 24-10-2020
Bronsiu pisze:Zaiste, pisząc że Strugaccy napisali kilkanaście opowiadań, poczyniłem pewne uproszczenie, licząc "Lot na Amalteę/Stażystów" i "Południe XXII wiek" jako powieści, nie do końca słusznie. Anglicy nazwaliby je fixup.

Co Sapkowski określił, jako opowiadania połączone w coś w stylu powieści i jako przykład podał swój Miecz przeznaczenia :)

Bronsiu pisze:Aha - Mobi Dik to jest chyba opowiadanie, które było obecne w pierwszym radzieckim wydaniu "Południe XXII wiek", a w kolejnych już nie.

Mobi Dik był kilka razy publikowany w latach sześćdziesiątych (w tym przekłady francuski i estoński), potem "wyleciał". Dlaczego - to już tłumaczył Borys w wywiedzie z 2002 roku:

Ta historia została napisana gdzieś pod koniec lat pięćdziesiątych pod wielkim wrażeniem wywołanym powieścią Clarka o pasterzach wielorybów (nie pamiętam, jak to się nazywało… jakaś "Otchłań"*)... Opowieść okazała się zbyt podobna (podobieństwo zamieniło się, co przeraża, w plagiat).

Od 2005 roku Mobi Dik jest znowu wydawany.

* Chodzi o powieść Arthura C. Clarke Kowboje oceanu, która w Rosji była wydana pt. Wielka głębia (co bez wątpienia jest lepszym tłumaczeniem, niż polskie pozostające bez związku z tytułem oryginalnym: The Deep Range).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

asymon - 20:35 24-10-2020
Ale wy z jakiegośtam wyboru "The best of" robicie już pełne "Dzieła Zebrane" ;-)

Bibi King - 20:42 24-10-2020
Jedna uwaga, historyku: przełożenie "Deep Range" na "Kowbojów oceanu" ma całkiem sporo sensu, jeśli:

1. wziąć pod uwagę treść książki

oraz

2. sięgnąć nie po pierwsze-drugie znaczenie słowa "range" w słowniku, lecz zajrzeć głębiej - PWN-Oxford podaje wprost: 9. US (prairie) preria f; (pasturage) teren m wypasu; on the range na pastwisku

Oczywiście można by jeszcze dyskutować, czy nie powinno się zamienić "kowbojów" na "whaleboyów" albo "wielorybojów",ale bez przesady ;-)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS