NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Knaak, Richard A. - "Malfurion" (Blizzard Legends)

Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

Ukazały się

Butcher, Jim - "Zimne dni"


 Larson, B.V. - "Świat stali"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" (wydanie papierowe)

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Sanderson, Brandon - "Słowa światłości" (twarda okładka)

 Knaak, Richard A. - "Malfurion" (Blizzard Legends)

 Atwood, Margaret - "Testamenty"

Linki

2019-05-13 08:17:25 O ostatnich chwilach naszej planety raz jeszcze.

Kilka dni temu do księgarń trafiło nowe wydanie "Drogi" Cormaca McCarthy'ego.

Dodał: Tigana

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

light pillar - 10:00 13-05-2019
Uwielbiam McCarthego. Zaczęło się właśnie od Drogi z racji zainteresowania fantastyką. Jednak bardziej cenię trylogię pogranicza i Krwawy Południk. Do gustu przypadły mi także Suttree i To nie jest kraj dla starych ludzi (i w formie książki, i filmu). Od dłuższego czasu mówi się o ekranizacji Krwawego południka Ciekawy jestem, co z tego wyjdzie, bo niestety Dziecię boże i Rącze konie to gnioty (filmowe, książki super). Twórczość McCarthy'ego była także dla mnie impulsem, by poznać historię amerykańskiego Południowego Zachodu i ogólnie pojętego pogranicza w XIXw. Nie jest tego wiele na polskim rynku, więc wymienię: Imperium Księżyca w Pełni, Krew i Burza, Serce Wszystkiego co Istnieje (seria amerykańska, wyd. Czarne), Walczący SZejenowie (TIPI), Na południe do Brazos (Vesper), Syn (Czwarta Strona), Apacze (PIW), Czas Krwawego Księżyca (WAB), Zjawa (Sonia Draga) - film i książka. Plus inne które już można dostać wyłącznie na aukcjach np. Siedzący Byk czy Orły Południowego Zachodu. A także pozycje bardziej rozrywkowe, ale także interesujące jak seria Blueberry (komiks).

light pillar - 10:13 13-05-2019
czas krwawego książyca to nie XIXw, a XXw; część wymienionych książek nie dotyczy Południowego Zachodu, ale Wielkich Równin na północy Stanów i mniejszym stopniu Kanady (Siedzący Byk) - choć Teksas to i Równiny, jak i Południowy Zachód.
Sorry za offtop

Tigana - 13:40 13-05-2019
Polecam "Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu" Macieja Jarkowieckiego, aczkolwiek w części dotyczącej przełomu XIX i XX może się wydawać nieco wtórna w stosunku do wymienionych wyżej pozycji. Polecam jeszcze "Trylogię Gór Czarnych" Alfreda i Krystyny Szklarskich, "Indiańskiego napoleona Gór Skalistych" Arkadego i Marka Fiedlewrów oraz "Szalonego Konia" Marka Fiedlera.

asymon - 14:25 13-05-2019
@light pillar "pozwolę sobie jeszcze dorzucić/polecić "Prawdziwe męstwo" Charlesa Portisa, parę lat temu zekranizowane.

nosiwoda - 15:18 13-05-2019
Tigana pisze: Polecam jeszcze "Trylogię Gór Czarnych" Alfreda i Krystyny Szklarskich

O, właśnie, myślałem o dorzuceniu tego, ale w sumie nie wiem - czy to, co napisali dekady temu Szklarscy, znajduje oparcie we współczesnym stanie wiedzy?

light pillar - 15:50 13-05-2019
Sat-Okha, Wernica, Szklarskich czytałem jako nastolatek. Prawdziwe męstwo znam z filmu i tego klasycznego, i remake'a. Ale mi nie zupełnie chodzi tylko o historie o kowbojach i Indianach. Poszukuję bardziej tego uczucia nieograniczonej wolności. Życia w świecie, który jest bezwzględny i brutalny - a jednak dla wszystkich ówczesnych, jak najbardziej naturalny. Świecie, który się kończy i ludziach, którzy nie chcą albo nie umieją się dostosować, i którzy nieuchronnie z tym światem odchodzą. To świat w kłamliwy sposób wyidealizowany, dlatego tak trudno cokolwiek wartościowego przeczytać, szczególnie w PL, gdzie tego typu historie chyba się nie sprzedają (nie są wydawane). Jeśli spłycam temat, to z góry przepraszam, ekspertem nie jestem, chętnie przeczytałbym więcej.

light pillar - 15:58 13-05-2019
Wracając do CMcC dodam, że świat ten pokazał fenomenalnie. Jednak nie jest to lektura dla wszystkich. Ojciec, któremu pożyczyłem całego Cormaca, odrzucił Krwawy Południk, bo za brutalny, a trylogia pogranicza ciągnie się leniwie jak wąskotorówka do Lublina

asymon - 16:14 13-05-2019
@light pillar: Coś w tym jest, jakiś czas temu zacząłem czytać "Krwawy południk" tuż po "Dziecięciu bożym", ale nie dałem razy, za dużo na raz :-/ Chyba miałem kaca trochę podobnego jak po "Opętanych" Palahniuka.

"Droga" to jednak trochę inna rzecz, niby też jest przemoc, ale nie tak wprost i bezpośrednio.

EDIT: Czy wiadomo ci coś na temat dalszych części "Na południe od Brazos"? Ktoś coś kiedyś pisał, że jak "Brazos" się sprzeda, to podobno Vesper deklarowało, że może wydadzą kolejne...

light pillar - 16:39 13-05-2019
Droga ogólnie jest pod wieloma względami inna i dla twórczości Cormaca niereprezentatywna. Co do brutalności, to nie zabieg stylistyczny, i nie ma tylko szokować. Krwawy Południk jest brutalny, bo tak po prostu było, a sędzia Holden to nie wymysł, ktoś taki istniał naprawdę. Tacy ludzie byli i to nie na zasadzie wyjątku. Pogranicze tak właśnie wyglądało i żeby na nim przeżyć, musiałeś się dostosować. Możemy sobie nazywać to barbarzyństwem, ale jedni w ten sposób zabijali, drudzy ginęli, bo to świat, w którym tak po prostu jest.

Coacoochee - 17:22 13-05-2019
Dodam jeszcze na szybko Dee Browna "Pochowaj me serce w Wounded Knee" - jest tam i o południowym zachodzie. Stareńki egzemplarz pożyczyłem jakiemuś draniowi, ale udało mi się niedawno trafić na allegro kolejny za nędzne 30zł.

Resztę Larry'ego McMurtry'ego trzeba dokończyć po angielsku (nie wierzę, że Brazos się sprzeda i wydadzą kolejne - ktoś to jeszcze musi przetłumaczyć!). Całość doczekała się niezłych serialowych ekranizacji.

light pillar - 17:36 13-05-2019
Browna znam. Jest tam wiele wspaniałych (smutnych) historii, ale książka ma jedną wadę. Porusza za dużo tematów, a co za tym idzie wszystkie traktują w sposób skrótowy. Gdyby każdy z rozdziałów był osobną książka! Oczywiście o Szejenach (Czejenach), czy Siuksach (Dakotach/Lokatach) można doczytać w wymienionych przeze mnie poniżej książkach, ale marzę o książkach poświęconych i Paunisom, i Utah, i Nez Perce, i Szoszonach, Wronach, Arikara...

Coacoochee - 16:53 14-05-2019
To tak jak ja! Mam gdzieś nawet drobnostkę z TIPI o skromnych Banokach. I z 50 pierwszych Tawacinów, w tym te robione na maszynie do pisania i ksero.

Komentuj


Konkurs

Wygraj nowości wydawnictwa Initium


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"


 Bardugo, Leigh - "Król z bliznami"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

Fragmenty

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS