NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

2017-07-23 12:41:58 Eddings jak Le Guin

W listopadzie nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się zbiorcze wydanie "Belgariady" Davida Eddingsa. Poniżej prezentujemy projekt okładki.

Dodał: Tigana

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

light pillar - 14:41 23-07-2017
Czytałem 20 lat temu, sentyment pozostał, choć akurat lepiej wspominam Elenium. Obiektywnie oceniając jest to mocno średnia literatura. Naprawdę warto to ponownie wydawać?

Tigana - 15:03 23-07-2017
Ponoć dużo fanów prosiło.

historyk - 15:10 23-07-2017
light pillar pisze:Naprawdę warto to ponownie wydawać?

Tak, klasykę zawsze warto, a trzy cykle Eddingsa (Belgariada, Malloreon i Elenium) do klasyki należy zaliczyć.

Też lepiej wspominam Elenium, ale to może dlatego, że u nas Amber właśnie od Elenium zaczął wydawanie Eddingsa. Natomiast kontynuacja, czyli Tamuli, to już badziew. Podobnie jak wszelkie popłuczyny po Belgariadzie/Malloreonie i późniejsze cykle - jak ten zapoczątkowany Odkupieniem Althalusa.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Tigana - 15:21 23-07-2017
Czytałem Elenium i Tamulę i dobrze się bawiłem. Bardzo to było naiwne, ale sympatyczne.

Coacoochee - 16:34 23-07-2017
Wyjątkowo słaba klasyka, czytałem z braku laku. Nudna Belgariada i absurdalny Sparhawk w Elenium. Biorę poprawkę, że to chyba dla dzieci lub tzw. młodych dorosłych.

Montgomery - 17:39 23-07-2017
Eddings może być, chociaż bardziej liczyłem na kolejną zbiorczą Le Guin, albo Banksa :-).

Bandobras - 19:28 23-07-2017
Dobrze, że wznawiają Eddingsa, ale nadal liczę na kolejną cegłę od Le Guin albo nawet dwie. Pierwszą mógłby być cykl Dary i Lawina, a drugą zbiór obyczajówek.

Shadowmage - 21:54 23-07-2017
Daruję sobie.

lordofthedreams - 22:32 23-07-2017
Kolejne omnibusy Le Guin podobno też będą (komentarze pod tą wizualizacją okładki udostępnioną przez fanpage Nowej Fantastyki na Facebooku) ;)

Shedao Shai - 11:24 24-07-2017
nie wiem co to, ale jest ładnie wydane więc kupię

Ciacho - 17:13 24-07-2017
Super, że Prós się bierze za takie eleganckie wydawanie klasyki w omnibusach. Trzeba się przypomnieć z niektórymi cyklami fantasy, których współcześni nie znają (np. ja kompletnie nie kojarzę), a wydanie kilku tomów w jednym to świetna sprawa i zachęta. Zwłaszcza, że niedawno była Le Guin podobnie wydawana i dumnie stoi na półce.

Shadowmage - 17:30 24-07-2017
Stawianie Le Guin koło Eddingsa to jak parkowanie mercedesa koło zardzewiałego dużego fiata.

Bandobras - 18:04 24-07-2017
Wiadomo, że Eddings to nie ten sam rozmiar kapelusza co Le Guin, ale cieszy brak całkowitego oddejścia Prószyńskiego od wydawania fantastyki.

Wydawanie samych omnibusów w takim formacie jest bardzo mile widziane, tylko korzystniej byłoby gdyby zwiększyli częstotliwość do np. 2 rocznie.

Mnie ciekawi jakie będzie to szykowane trzecie nazwisko, o którym mowa w dyskusji na fb NF. Z chęcią przygarnąłbym trylogię marsjańską Robinsona czy cykl o Kedigernie J. Morressy (czyli coś lekkiego w stylu Eddingsa z dawką humoru dla niewtajemniczonych).

Kandor - 20:40 24-07-2017
Bandobras, ty "przygarniesz", a ja to chyba OŁTARZYK WYSTAWIĘ nowemu wydaniu Robinsona, jeśli tylko takowego doczekam :-)

Nie żebym Kedrigernem wzgardził :-)

historyk - 23:26 24-07-2017
Bandobras pisze:cykl o Kedigernie J. Morressy (czyli coś lekkiego w stylu Eddingsa z dawką humoru dla niewtajemniczonych).

Cykl o Kedigernie nigdy nie został u nas wydany w całości - taka ciekawostka, całość znają tylko... Czesi. Osobiście jednak bardziej lubię opowiadania z Conhoonem o Trzech Darach.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Montgomery - 08:54 25-07-2017
Jak dla mnie najlepszy byłby Banks.

Fidel-F2 - 09:10 25-07-2017
+3,14

nosiwoda - 10:18 25-07-2017
Kedrigern był nuuuudny. Chyba że to kwestia tłumaczenia. Za to Banksa w omnibusie - to tak.

Thuringwethil - 13:52 25-07-2017
Ze staroci/klasyki chętnie w takim wydaniu ujrzałabym Zimmer Bradley - Avalon, Darkover. Okładka Eddingsa piękna i kusi do zakupu. Niestety, o ile mnie pamięć nie zawodzi, cykl mnie nie porwał/zachwycił za moich szczenięcych lat... a w tym samym czasie pochłaniałam Mercedes Lackey i jej heroldów, towarzyszy, gryfy i spółkę, więc to chyba nie kwestia infantylności prozy Eddingsa.

nosiwoda - 15:37 25-07-2017
Zimmer Bradley nie była wydawana przez Prószyńskiego, zaś reedycja Darkoveru sprzed kilku lat szybciutko wylądowała na taniej książce i zakończyła się po dwóch tomach. Więc ponowną reedycję robiłby chyba tylko wydawniczy samobójca.

Bandobras - 23:12 25-07-2017
Ogólnie patrząc, że dotychczas mieliśmy 3 zbiory Le Guin (w tym jedno fantasy, 2 sci-fi) i 1 zbiór Eddingsa (fantasy, póki co jeszcze nie wydany, ale oficjalnie zapowiedziany) łatwo wysnuć wniosek, że wydają to co mieli wydane w przeszłości i do czego mają prawa/lub je mieli, a teraz odnawiają. W związku z tym, takie głośne nazwiska jak Zimmer Bradley (jej Mgły Avalonu były całkiem niedawno wznowione w dobrym formacie), Zelazny, Dicki czy inne Herberty nie wchodzą w grę, bo nie mają do nich praw. Poza tym wydawnictwo odchodzące od fantastyki po klapie z "kapturową" serią sprzed kilku lat raczej nie będzie inwestowało w nowe prawa i skupi się na ewentualnym wydawaniu tego co mają, czyli głównie staroci z dawnej serii Fantaastyka.

Czemu wymieniam podział na fantasy i sci-fi przy wydanych pozycjach ? Odnoszę wrażenie, że gdyby skupili się na starociach z fantasy mieliby większą szansę na sukces szczególnie biorąc pod uwagę Artefakty, nowaą serię klasyki od Rebisa czy GG Solarisu. Póki co jest po 2, ale myślę, że taki Morressy miałby szansę większą niż Banks(choć też chciałbym takiego u siebie na pólce ujrzeć) z powodu braku konkurencji ze strony Dicków czy inszych Brunnerów.

Ogólnie patrząc na historię dawnej serii Fantastyka w takiej "leguinowej" formie mogliby "wskrzesić":
- Le Guin x 2 (co dokładnie mogliby wrzucić pisałem wyżej)
- Eddings x 2 lub 3 (Belgariada, Malloreon i ewentualnie Elenium)
- Morressy x 1 lub 2 (gdyby wydali też tomy o Młodym Kedigernie, które Czesi u siebie mieli mogliby nie zmieścić w 1 tomie)
- Robinson x 1 (trylogia marsjańska)
- Adamsa D. x 1 ("Długi mroczy podwieczorek dusz" + "Holistyczna Agencja...", która ma od niedawna ciekawą serialową ekranizcję od BBC America, więc wznowienie mogłoby mieć więcej chętnych)
- Strugackich x 1 (m.in. "Przenicowany..." i "Piknik...", a że postapo u nas popularne o czym świadczą dwie wiodome serie to i chętnych byłoby od groma)
- Banksa x 1 lub 2 (w sumie to cokolwiek pióra autora bym zobaczył, a najlepiej premierę, chodź wznowieniem też bym nie pogardził), może przyszedł czas na cały cykl Kultura w Polsce ?

Byle tylko nie wpadli na to by Barryar od Bujold wznowić. :P

Kedigern nudny ? Lekki, niezbyt wymagąjcy czy prosty z pewnością, ale nudy temu cyklowi bym nie zarzucił. To takie możliwe, jednorazowe zapełnienie luki po Pratchettcie dla Prószyńskiego, choć to jednak przyznaje nie ten sam poziom co sir Terry. :D

Natomiast co do nudnego fantasy to polecam niejakiego Sandersona - jest świetnym w pisaniu "kloców - usypiaczy" :D

Mam cichą nadzieję, że jacyś rednacze z Prószyńskiego zauważą tą dyskusję i postarają się spełnić choć namiastkę z przedstawianych życzeń :)

nosiwoda - 09:53 26-07-2017
Można poprosić malakha o przekazanie uwag albo linka.
Natomiast z Robinsona to wolałbym trylogię kalifornijską w omnibusie, zwłaszcza że trzeci tom w RP wog'le nie wyszedł. Ale do tego prawa miał Zysk, no i jednak nie była to wydawnicza sensacja rynkowa, więc nie sądzę, by miało to szanse.
Kedrigerna pamiętam mniej więcej tak: łubudubu, mag, żaba, księżniczka, jakiś goblin czy inny kobold, łubudubu, odrobina humoru, zieeew. Na tyle mnie to odstręczało, że nawet nie kupiłem ostatniego tomu czy dwóch, co zazwyczaj mi się nie zdarza przy rozpoczętym cyklu (mam wszystkie goodkindy i kilkanaście smoków z Pern!111).

Janusz S. - 12:34 26-07-2017
Bandobras pisze:...Byle tylko nie wpadli na to by Barryar od Bujold wznowić. :P

Świetny pomysł :!: :D

Beata - 19:02 26-07-2017
Ja bardzo bardzo chętnie przytuliłabym całą Kulturę Banksa. :)

historyk - 00:48 27-07-2017
Beata pisze:całą Kulturę Banksa. :)

Ale to trzeba by przetłumaczyć większość, a chyba nie o to w tej serii chodzi...
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Beata - 22:02 31-07-2017
Ja się nie upieram, mogą wydać poza serią. :twisted:

Fidel-F2 - 22:55 31-07-2017
+ pińset

historyk - 00:59 01-08-2017
Beata pisze:Ja się nie upieram, mogą wydać poza serią.

Hmmmm. To inaczej - chyba nie o to wydawcy chodzi, żeby płacić za nowy przekład (bo za wznowienie albo płacą mniej, albo już za pierwszym razem wykupili autorskie prawa majątkowe do tłumaczenia).
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS