NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Cień doskonały" (wyd. 2024)

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

2008-07-12 13:08:13 Patronujemy w lipcu

W rozszerzeniu newsa prezentujemy listę książek objętych patronatem medialnym Katedry, które ukażą się w pozostałej części lipca.

  • Thomas M. Disch - "Obóz koncentracji"

  • Louis Sacchetti, człowiek oddany poezji, zawinił tylko tym, że odmówił służby wojskowej. Ameryka toczy wojnę ze światem, więc wie, że pójdzie do więzienia. Tylko czy mógł wiedzieć, że przeniosą go do miejsca, gdzie urywa się kontakt ze światem, gdzie w wyniku eksperymentów medycznych ludzie stają się geniuszami na krótko przed śmiercią? Na polecenie dyrektora ma prowadzić dziennik, zapisywać wszystko, co dzieje się w jego nowym otoczeniu.

    Thomas M. Disch - obok Philipa K. Dicka, Samuela R. Delany’ego, Ursuli Le Guin i Harlana Ellisona, to jeden z najważniejszych pisarzy amerykańskich drugiej połowy XX wieku wywodzących się z ruchu nowofalowego.
    Debiutował w latach 60. serią opowiadań oraz powieścią The Genocides (1965). Do historii literatury wpisał się takimi utworami, jak Obóz koncentracyjny, Na skrzydłach pieśni (1979), uważanymi powszechnie za arcydzieła nie tylko Nowej Fali, ale dwudziestowiecznej fantastyki amerykańskiej.

    Wydawnictwo: Solaris
    Tytuł oryginału: Camp Concentration
    Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
    Data wydania: 15 lipca 2008
    ISBN: 9788389951851
    Oprawa: miękka ze skrzydełkami
    Liczba stron: 194
    Cena: 23,90
    Rok wydania oryginału: 1968
    Seria: Rubieże

  • antologia - "Czarujące obiekty latające. Nowe opowieści ze świata fantastyki i humoru"

  • "Czarujące obiekty latające" to kolejna, po "Czarnoksiężnikach z Krainy Osobliwości", antologia humorystycznej fantastyki. Czytelnik znajdzie tu przykłady najlepszych utworów tego gatunku, autorstwa m.in. Clive’a Staplesa Lewisa, Roalda Dahla, Mervyna Peake’a, Kurta Vonneguta Jr, Artura C. Clarke’a, reprezentujące różne odmiany fantastyki, od fantasy po science fiction.

    Tytuł zbiorku wziął się stąd, że bohaterowie wielu prezentowanych w nim opowiadań posiedli sztukę latania – bądź o własnych siłach, bądź z pomocą maszyn, które wynoszą ich w przestworza – albo popadają w kłopoty za przyczyną latających obiektów pierwszego lub drugiego rodzaju. (Mam nadzieję, że społeczność miłośników UFO wybaczy mi moją grę słów). Mam też nadzieję, że opowiadania te wprawią państwa – używając słów profesora Tolkiena z jednej z jego wypowiedzi dotyczących fantastyki – w «zachwyt i zdumienie», równocześnie bawiąc i śmiesząc.
    Ze wstępu Petera Haininga


    Peter Alexander Haining - brytyjski dziennikarz i znawca literatury popularnej, zainteresowany kryminałem, horrorem, literaturą fantasy i opisami zjawisk nadprzyrodzonych, wydawca cenionych przez czytelników zbiorów opowiadań. Opublikował m.in.: Murder on the Menu, Murder by the Glass, Great Irish Detective Stories, Great Irish Tale of Horror, A Dictionary of Ghosts (wyd. polskie: Leksykon duchów, 1990), Scary! Stories That Will Make You Scream (wyd. polskie: Tygrys tu, tygrys tam, 2003), Scary 2: More Stories To Make You Scream (wyd. polskie: Dom bez powrotu, 2004), The Wizards of Odd (wyd. polskie: Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości, 2007) oraz Pulp Frictions (wyd. polskie: Arcydzieła czarnego kryminału, 2008).


    Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
    Tytuł oryginału: The Flying Sorceres: More Comic Tales of Fantasy
    Data wydania: 17 czerwca 2008
    Redaktor: Peter Haining
    ISBN: 978-83-7469-805-4
    Oprawa: miękka
    Format: 142mm x 202mm
    Liczba stron: 304
    Cena: 29,00

  • Peter Watts - "Ślepowidzenie"

  • Peter Watts bierze główne mity opowieści o Pierwszym Kontakcie i roznosi je na strzępy. Powstaje wstrząsająca i hipnotyzująca powieść, popis talentu pełen prowokujących i niepokojących pomysłów. "Ślepowidzenie" to znakomity przykład na to, czego potrafi dokonać fantastyka naukowa i tylko ona. Fenomenalne studium nad świadomością, teoriami biologicznymi, empatią, uczuciami… ambitne w swoim rozmachu i wykonane z pełnym powodzeniem i brawurą.

    Wielu krytyków twierdzi, że najlepsza fantastyka naukowa to ta mocno zakorzeniona w nauce, ale jednocześnie stanowiąca wyzwanie dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych jej dokonań. Jeśli tak, to w "Ślepowidzeniu" udaje się to nadzwyczajnie, chociaż zachwyt budzi także świetny styl Wattsa. Pojawiają się tam ważne kwestie… etyka, moralność, inteligencja i samoświadomość… puenta książki jest jednocześnie odkrywcza i satysfakcjonująca. Przedstawione w powieści naukowe hipotezy i fakty stymulują czytelnika o wiele bardziej niż u wielu autorów obwołanych ostatnio „Nową falą SF”. To książka pisarza, który nie obawia się użyć prawdziwej nauki jako fundamentu dla swego niezwykłego podejścia do ogranego w fantastyce motywu.


    Wydawnictwo: Mag
    Tytuł oryginału: Blindsight
    Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz
    Data wydania: 25 lipiec 2008
    Rok wydania oryginału: 2006
    Wydawca oryginału: Tor
    Seria: Uczta wyobraźni

  • C.S. Friedman - "Korona cieni"

  • Trylogia Zimnego Ognia to najbardziej znana z powieści autorki, wielowątkowa saga, podejmująca tematykę odkupienia, problemu odpowiedzialności człowieka i ludzkości za dawne winy.

    Fabuła koncentruje się wokół historii ludzkiej kolonii na planecie Ernie, na której istnieje aktywna forma energii znana jako fae. W interakcji z ludzkim umysłem powoduje ona, że najskrytsze myśli i najgorsze koszmary mogą stać się rzeczywiste, na zasadzie podobnej jak w powieści Solaris Stanisława Lema. W efekcie, po około tysiącu lat, Erna zamieszkana jest przez ludzi, demony (powstałe z ich myśli, emocji i lęków) oraz Iezu, o których wierzy się, że są wyższym rodzajem demonów, a którzy w rzeczywistości okazują się potomkami ludzi i Obcych.
    Specyfika działania fae powoduje, że złożone mechanizmy i przedmioty nie zawsze działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ich funkcjonowanie jest nieprzewidywalne, co powoduje stopniowe odejście od zaawansowanej technologicznie cywilizacji do poziomu średniowiecza, a wszystkie zaawansowane technologie stały się legendą i niedoścignionym wzorem dla potomków pierwszej ekspedycji.
    W takim otoczeniu z upływem lat dochodzi do ewolucji człowieka i pojawiają się osobnicy, którzy potrafią kontrolować fae a legendarny Prorok założył Kościół, który pomaga ludziom kontrolować wpływ energii fae na swój umysł.


    Wydawnictwo: Mag
    Tytuł oryginału: Crown of Shadows
    Tłumaczenie: Zbigniew Królicki
    Data wydania: 25 lipca 2008
    Wydanie: II
    Oprawa: miękka
    Format: 135x205
    Cena: 35,00
    Rok wydania oryginału: 1995
    Tom cyklu: 3

  • Siergiej Łukjanienko & Władymir Wasiliew - "Dzienny patrol"

  • "Moskwa to nowoczesne i kosmopolityczne miejsce. Ostatnio bardzo się zmieniła i powoli staje się podobna do miasta zachodniego. Może to dobrze, może źle, ale ją kocham, ponieważ jest dynamiczna, szybka. Moskwa nigdy nie śpi. Lubię duże miasta" - mówi Łukjanienko. I oczywiście, Moskwa jest głównym bohaterem Nocnego i Dziennego Patrolu, Patrolu Zmroku i Ostatniego Patrolu, zapierającej dech w piersi serii, która wprowadziła Łukjanienkę na arenę międzynarodową. W dużym stopniu złożył się na to film, który odniósł ogromny sukces w USA i Wlk. Brytanii.

    Akcja wszystkich czterech Patroli rozgrywa się we współczesnej Moskwie, gdzie trwa tysiącletni rozejm między siłami Ciemności i Światła. Siły Ciemności żyją w świecie Zmroku pełnym wilkołaków, strzyg, wampirów i czarodziejów. Inni posiedli zdolność przemieszczania się między światami, żyją obok nas, kupują w tych samych sklepach. Każda ze stron w ramach Wielkiego Traktatu powołała do życia organa stojące na straży porządku. "Nocny Patrol" obserwuje poczynania sił Ciemności, by działały one zgodnie z traktatem. W ten sam sposób pracuje tytułowy "Dzienny Patrol", pilnujący, aby dobro nie rozprzestrzeniało się na świat. Status quo zostanie utrzymany, póki któraś ze stron nie obejmie znaczącej przewagi lub nie złamie warunków porozumienia.

    Łukjanienko okazuje się być pisarzem nie tylko oryginalnym i sugestywnym, ale również niekonwencjonalnym i wszechstronnym , który może nas jeszcze zadziwić.


    Wydawnictwo: Mag
    Tytuł oryginału: Дневной Дозор
    Data wydania: 25 lipca 2008
    ISBN: 978-83-7480-100-3
    Oprawa: miękka
    Format: 125x195 mm
    Liczba stron: 360
    Cena: 29,99
    Tom cyklu: 2

  • Brian W. Aldiss - "Chwila zaćmienia"

  • Wybór 31 najlepszych opowiadań Briana Aldissa, zdecydowana większość jest po raz pierwszy publikowanych w Polsce.
    Zbiór poprzedzony wstępem Mistrza dla polskiego czytelnika.


    Zawartość:

    • Chwila chwały Evansa

    • Swastyka

    • Klucz do kości

    • Kwiecie eocenu

    • Mroczny tłum

    • Obiekt okołoziemski

    • Bezgłowy

    • Człowiek z osiołem

    • Generał Calex

    • Historyczny dzień

    • Chwila zaćmienia

    • Kiedy ranne wstają zorze

    • Kto zastąpi człowieka?

    • Na zewnątrz

    • Nieszczęsny, mały wojowniku

    • Wiejski oszust

    • W stoczni kosmicznej

    • Tygrys w mroku

    • Tarzan wśród Alp

    • Taniec Judasza

    • Superzabawki (Superzabawki zimą, Superzabawki na lato, Superzabawki przez resztę roku)

    • Promienie słońca

    • O tym, jak wrota otwarły się i zamknęły

    • Nigdy nie zapytałeś, jak się nazywam

    • Na pokładzie Błogostanu

    • Mortistan

    • Miasta płoną najlepiej w zerze absolutnym

    • Łyżka jest potężniejsza

    • Lato o zmierzchu


    Brian W. Aldiss - (ur. 1925), w czasie wojny służył na Dalekim Wschodzie, a pierwszą książkę opublikował w 1955 roku. Aktywny twórczo do dzisiaj, co
    roku publikuje nowe powieści i książki non fiction. Wśród swoich publikacji ma powieści obyczajowe, krytykę literacką, poezję, biografie i autobiografie.
    Za swoje osiągnięcia literackie otrzymał z rąk królowe Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego.
    To jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych pisarzy science fiction na świecie. Laureat praktycznie wszystkich liczących się nagród, twórca antologii i książek krytycznych o tej literaturze.

    Wydawnictwo: Solaris
    Tłumaczenie: Lech Jęczmyk, Blanka Kuczborska, Jolanta Pers, Dawid Juraszek
    Data wydania: 31 sierpnia 2008
    ISBN: 978-83-89951-94-6
    Oprawa: miękka
    Liczba stron: 376
    Cena: 37.90 zł
    Seria: The Best of...

    Dodał: Lord Turkey

    Komentarze

    Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

    GeedieZ - 23:59 12-07-2008
    W sumie to ja tylko Wattsa wciągnę, reszta mnie niespecjalnie pociąga. Może Discha jeszcze ale jeśli ktoś zrecenzuje, że lepsza od "Na skrzydłach pieśni" przy której się setnie wynudziłem.

    Vampdey - 12:53 23-07-2008
    W patronatach lipcowych nastąpiła zmiana - White z trzecim tomem cyklu został przełożony na sierpień, a w jego miejsce 31 lipca ukaże się "Chwila zaćmienia" Aldissa, też objęta naszym patronatem.

    Lord Turkey - 13:47 23-07-2008
    Właśnie skończyłem lekturę drugiego tomu White'a i cieszyłem się na myśl o szybkim wydaniu kolejnego - a tu taka wiadomość...
    :?

    Komentuj


    Artykuły

    Plaża skamielin


     Zimny odczyt

     Wywiad z Anthonym Ryanem

     Pasje mojej miłości

     Ekshumacja aniołka

    Recenzje

    Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


     Fosse, Jon - "Białość"

     Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

     Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

     Brzezińska, Anna - "Mgła"

     Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

     Lindgren, Torgny - "Legendy"

     Miles, Terry - "Rabbits"

    Fragmenty

     Grimwood, Ken - "Powtórka"

     Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

     Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

     Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

     Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

     Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

     Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

     Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

    Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS