NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

2021-06-23 17:29:49 Majka i XVIII wiek

W sierpniu Znak wyda powieść Pawła Majki pt. "Familia". Oto okładka i opis:



Rzeczpospolita w XVIII wieku to kraj, w którym panuje bezwzględność i bezprawie. Wartości moralne przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Każdy kieruje się własnym interesem. Jeśli chcesz przetrwać, musisz być silny i gardzić litością. A jeśli chcesz stworzyć na gruzach upadłego imperium nową siłę, musisz posunąć się znacznie dalej. Skrytobójstwo, przekupstwo, porwania, zajazdy i korupcja stanowią o sile twojej partii. Tak właśnie, niczym serialowa rodzina Soprano, dochodzi do władzy i rządzi Familia, ród Czartoryskich.

Familia to powieść historyczna pełna dynamicznych zwrotów akcji, szalonych pościgów i dworskich intryg. Wzrost potęgi stronnictwa śledzimy z perspektywy dwójki młodych bohaterów: Krystyny i Piotra, którzy nierozerwalnie łączą swój los z Czartoryskimi. Rzuceni w wir wydarzeń, które na zawsze odmienią ich życie, muszą podjąć brutalną walkę o przetrwanie w świecie, w którym nie ma miejsca na skrupuły.


Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 11 Sierpień 2021
ISBN: 978-83-2407-967-4
Oprawa: miękka
Format: 140 x 205
Liczba stron: 640
Cena: 45,00 zł

Dodał: Shadowmage

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 19:09 23-06-2021
Czy ta książka zawiera jakiekolwiek elementy SF&F? Egoistycznie mi szkoda, że P. Majka nie kończy/kontynuuje tego co wyszo mu znakomicie a zamiast tego rozpoczyna kolejny nowy projekt. Może to dobra strategia pisarska, ale ja bym chciał dożyć i doczytać zakończenie Mitoświata.

Shadowmage - 21:14 23-06-2021
Nie wiem, u dystrybutora wylądowało w fantastyce. Może Paweł się pojawi i wyjaśni.

paweł majka - 09:02 24-06-2021
Hehehehe, naprawdę trafiło do fantastyki? No to książka raczej popłynie sprzedażowo:P

Nie, fantastyki tam nie ma. Wiecie, chodzą mi po głowie od lat różne pomysły, nie tylko fantastyczne. I powoli zaczynam się za nie brać. Ten nie jest ostatni.

Janusz S. Najpierw odpowiedź krótka, bo rozpisałem się strasznie.
1. Kolejne tomy Mitoświata i Jedynego powstają. Tylko wolniej niż powieści, które zamawiają u mnie wydawcy kusząc niezłymi zaliczkami i obwarowując terminy krótkimi dedlajnami.
2. To wcale nie jest takie złe, jak się wydaje.
3. Fakt, nie lubię pisać jednego cyklu ciągiem.
3a. Piszę równolegle jakieś sześć powieści i jeszcze scenariusze trzech komiksów. A nie, czterech. Jeden ma już 60 stron narysowanych i jeszcze 30 napisanych i jest to fajne przygodowe SF.

Teraz odpowiedź dłuższa.

Siedzenie nad projektami, z których mam najwięcej frajdy (Mitoświat, "Jedyne", cztery rozdłubane projekty fantasy, każdy w oryginalnym świecie, jakiego w fantasy póki co nie widziałem) to fajna sprawa. Jednak nie zarabiam na nich. Zarabiam na projektach "na zamówienie" (Metro, Berserk, Czerwone Żniwa). Te "moje-moje" projekty piszę więc hobbystycznie. Co, uwaga, wcale nie jest złe. Tzn. nie jest złe z punktu widzenia jakości utworu, jak sądzę, bo mam czas na to aby w nich dłubać. Drugi tom "Jedynego" powstaje już dwa lata i jestem na niezłej drodze, by go w tym roku skończyć. I będzie lepszy, niż gdyby powstawał w rok (jak projekty na zamówienie, do których się i owszem, przykładam, ale które zwykle nie mają czasu by odleżeć nim do nich wrócę na poprawianie). Trzeci i czwarty tom "Mitoświata" powstają równolegle, bo piszę sobie z przyjemnością i taki jakby prequel (możecie znać dwa opowiadania o komisarzu Brumiku, sierżancie Koryckim (w "Pokoju Światów" i "Wojnach przestrzeni" jest już generałem) i kacie Strzelbickim, a równocześnie piszę o tym, co wynikło z awantury z Marsjanami po "Wojnach Przestrzeni".

Przy czym ja i tak bym pisał w kratkę, nawet gdybym nie połasił się na te wszystkie projekty na zamówienie. Nie umiem wysiedzieć przy jednej serii ciągiem. Za to gdy skończę w tym roku "Jedyne: Bramy gniewu" a w przyszłym przynajmniej jeden tom Mitoświata, to będziecie dostawać naprzemiennie kolejne tomy tych cykli co roku, bo już je będę miał napisane. I popoprawiane przynajmniej przez rok i odleżane przed kolejnymi poprawkami. Tzn. o ile będzie miał je kto wydawać.

Co do "Familii", to raczej nie będzie odciągać mojej uwagi, bo napisałem ją tak, żeby nie stanowiła zalążka cyklu. Akcja toczy się od 1719 do 1764 roku, toteż bohaterowie przewędrowują w niej całe życie pomagając budować potęgę najsłynniejszego chyba w historii Polski stronnictwa politycznego od czasów, gdy nie znaczyło nic do chwili osiągnięcia przez nie największego sukcesu. A wszystko to opisane tak, jakby Familia była rodzajem mafii, bo z punktu widzenia brudnej i brutalnej roboty a nie salonów, tak to miejscami wyglądało. Niemniej - bohaterowie zaczynają młodo, w finale są już trochę w wieku emerytalnym (ci, którzy przeżyli), więc nie bardzo jest co kontynuować. Chyba, że powieść rozejdzie się a milionowych nakładach. Wtedy luz, mam pomysły w kieszeni:). Ale najpierw skończę kolejne tomy "Jedynego" i Mitoświata.

Tigana - 10:57 24-06-2021
paweł majka pisze:Zarabiam na projektach "na zamówienie" (Metro, Berserk, Czerwone Żniwa).

A kiedy, chociażby w przybliżeniu, możemy spodziewać się trzeciego tomu "Czerwonego Żniwa"?

paweł majka - 11:30 24-06-2021
Tigana pisze:A kiedy, chociażby w przybliżeniu, możemy spodziewać się trzeciego tomu "Czerwonego Żniwa"?

Tego sam nie wiem. Pierwszy tom sprzedał się zacnie. Drugi mniej zacnie. Czekam na info od wydawcy.
Natomiast prawie już skończyłem pisać "Niedźwiadka" o Wietnamie. Powstaje też specjalne japońskie opowiadanie dla GKFu osadzone w tym świecie. I plan jest taki, żeby kolejne "Niedźwiadki" pisać.

Janusz S. - 11:46 24-06-2021
paweł majka pisze:Hehehehe, naprawdę trafiło do fantastyki? No to książka raczej popłynie sprzedażowo:P

Dressler wrzucił ją do fantastyki a wskutek tego we wszystkich księgarniach zapowiedź pokazuje się w tej kategorii. Na LC dodałem do "literatura piękna". Kwalifikacja jako fantastyka powoduje spadek sprzedaży? Naprawdę?
paweł majka pisze:3a. Piszę równolegle jakieś sześć powieści i jeszcze scenariusze trzech komiksów. A nie, czterech. Jeden ma już 60 stron narysowanych i jeszcze 30 napisanych i jest to fajne przygodowe SF.

Trudno się nie cieszyć, chociaż szczegółowe wyjaśnienia podane poniżej nieco spuszczają powietrze z balonika mojego entuzjazmu. Najwyraźniej to co mnie podoba się najbardziej w twojej twórczości jest niedochodowe :(
Dodam jeszcze, że bardzo wziąłem sobie do serca słowa Gaimana "George R.R. Martin is not your bitch" i z pokorą przyjmuję to, że na ciąg dalszy ulubionych książek trzeba sobie poczekać. Trochę mnie jednak niepokoi to, że niektórzy ich autorzy są ode mnie młodsi, bo chciałbym tych kontynuacji dożyć.

paweł majka pisze:Za to gdy skończę w tym roku "Jedyne: Bramy gniewu" a w przyszłym przynajmniej jeden tom Mitoświata, to będziecie dostawać naprzemiennie kolejne tomy tych cykli co roku, bo już je będę miał napisane. I popoprawiane przynajmniej przez rok i odleżane przed kolejnymi poprawkami.

To świetna wiadomość :) chociaż - jeśli dobrze rozumiem - na razie to nie obietnica tylko bardziej tryb warunkowy?
paweł majka pisze:Tzn. o ile będzie miał je kto wydawać.

A są w tej mierze jakieś wątpliwości? Czy to tylko ogólna refleksja nad niepewnością egzystencji?

paweł majka pisze:Co do "Familii", to raczej nie będzie odciągać mojej uwagi, bo napisałem ją tak, żeby nie stanowiła zalążka cyklu. Akcja toczy się od 1719 do 1764 roku, toteż bohaterowie przewędrowują w niej całe życie pomagając budować potęgę najsłynniejszego chyba w historii Polski stronnictwa politycznego od czasów, gdy nie znaczyło nic do chwili osiągnięcia przez nie największego sukcesu. A wszystko to opisane tak, jakby Familia była rodzajem mafii, bo z punktu widzenia brudnej i brutalnej roboty a nie salonów, tak to miejscami wyglądało. Niemniej - bohaterowie zaczynają młodo, w finale są już trochę w wieku emerytalnym (ci, którzy przeżyli), więc nie bardzo jest co kontynuować.

Czyli generalnie to wersja rozrywkowa książki osadzonej w realiach historycznych? Może jednak dałbym jej radę...

I generalnie dzięki za fajną i szczegółową odpowiedź. :angel:

paweł majka - 12:07 24-06-2021
Janusz S.
Kwalifikacja jako fantastyka powoduje spadek sprzedaży? Naprawdę?

Fantastyka to nisza. Gdyby wrzucili ją w kategorię: "romans historyczny" mógłbym kupować szampana (gdybym lubił takie napitki).

A są w tej mierze jakieś wątpliwości? Czy to tylko ogólna refleksja nad niepewnością egzystencji?

Ogólnie rynek nie wygląda kwitnąco.

Czyli generalnie to wersja rozrywkowa książki osadzonej w realiach historycznych? Może jednak dałbym jej radę...

Bohaterów jest dwoje. On jako dziecko zostaje powierzony generałowi Stanisławowi Poniatowskiemu i jego dwóm ludziom "od zadań specjalnych". Ona trafia do tej ekipy trochę przez przypadek. On zasuwa na nizinach społecznych zajmując się ciemnymi sprawkami sprzyjającymi budowie potęgi Familii, ona zostaje dwórką Izabeli Czartoryskiej z Morsztynów, która wedle niektórych historyków bardziej przyczyniła się do zbudowania potęgi stronnictwa niż jej mąż i synowie (i wnuk). Dużo zamachów, wymuszeń, pościgów, jakieś porwania. Nawet nie musiałem specjalnie zmyślać bo pamiętnikarze i historycy niechętni Familii obwiniają ją o wszystko co najgorsze i opisują iście mafijne historie, jakich sam bym nie wymyślił:).

Tigana
A kiedy, chociażby w przybliżeniu, możemy spodziewać się trzeciego tomu "Czerwonego Żniwa"?

Odpisuję tu jeszcze raz, bo wydaje mi się, że na stronie mój post się nie pojawił.
Nie wiem, sami czekamy na decyzję wydawcy. Drugi tom wszedł do księgarni w ubiegłym roku na dzień przed ogłoszeniem lockdownu, co, jak można się spodziewać, nie wpłynęło porywająco na jego sprzedaż.

Fidel-F2 - 12:14 24-06-2021
paweł majka pisze:Gdyby wrzucili ją w kategorię: "romans historyczny" mógłbym kupować szampana
a czy to przypadkiem nie jest romans historyczny?

paweł majka - 12:22 24-06-2021
Fidel - ja bym to ubrał, sprzedażowo, właśnie w taką kategorię. Wprawdzie mnóstwo tu strzelanin i skrytobójstw, ale osią jest relacja dwojga bohaterów.

Shadowmage - 12:27 24-06-2021
Trochę mi to przypomina "Kłębowisko żmij".

paweł majka - 12:44 24-06-2021
Shadowmage pisze:Trochę mi to przypomina "Kłębowisko żmij".


Bo: "ludzie do zadań specjalnych" i niziny społeczne? Może ciut.

Shadowmage - 12:55 24-06-2021
Tak, plus te brudne zakulisowe działania, ludzie z cienia pomagający wielkim itp.

Ciacho - 20:05 24-06-2021
Miałem się już zabrać nie raz za fantastykę Majki, a do tej pory nic. Ale "Familia" to mój pewnik, że sięgam jak się pojawi, bo powieści historyczne uwielbiam. I znowu mi się stanie, że autora popularnego z jednej dziedziny gatunkowej poznam pierwszy raz z całkiem innej strony niż znają go inni. :P Ale co tam, zapowiada się byczo.

historyk - 23:03 24-06-2021
Tak gwoli precyzji, wg badania czytelnictwa:

Powieść historyczną i obyczajową (łącznie) lubi 8% czytelników.

Fantastykę - 11%.

Owszem, romans historyczny to inna para kaloszy, bo tu byś celował w fanki romansów, a to najliczniejsza grupa czytelników (czy raczej czytelniczek).

Może kupię tę Familię, bo ostatnio - dzięki Liziniewiczowi - mam zajawkę na sarmatyzm, z tym że raczej wiek XVII. Nawet nakupiłem w czerwcu książek Korkozowicza i Ziółkowskiego.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

paweł majka - 07:47 25-06-2021
Ciacho
Miałem się już zabrać nie raz za fantastykę Majki, a do tej pory nic. Ale "Familia" to mój pewnik, że sięgam jak się pojawi, bo powieści historyczne uwielbiam.

W takim razie namawiam do "Kłębowiska Żmij", które napisaliśmy z Michałem Cetnarowskim. Czasy: początek panowania Jagiełły na Litwie. Na razie ta powieść wydana jest jedynie w wersji audio na Storytell.
Historyk
Owszem, romans historyczny to inna para kaloszy, bo tu byś celował w fanki romansów, a to najliczniejsza grupa czytelników (czy raczej czytelniczek).
Może kupię tę Familię, bo ostatnio - dzięki Liziniewiczowi - mam zajawkę na sarmatyzm, z tym że raczej wiek XVII. Nawet nakupiłem w czerwcu książek Korkozowicza i Ziółkowskiego.

Toteż sądziłem, że wydawca będzie celował w target obyczajowo/kryminalny, bo da się sprzedać tę powieść w obu kategoriach. I okładka trochę mogłaby temu pomóc. No ale niezbadane są wyroki marketingowców. Pewnie mają jakieś swoje badania.
Co do sarmatyzmu, to możesz się zawieść. Sarmata z krwi i kości w Paskowym stylu pojawia się tam jeden, głównie, żeby pokazać jak świat się zmienia. Trochę to przerysowałem by rzecz podkreślić, ale Czartoryscy hołdowali zachodniej modzie tak w stroju, jak i mowie (toczyli wręcz pokazowe dysputy na temat upraszczania języka). Jeszcze za Augusta Mocnego opozycja demonstracyjnie przywdziewała strój polski, ale ponoć na koronację jego syna większość panów szlachty przyjechała już w stroju niemieckim. Strój to jeszcze nie wszystko, niemniej były to czasy przemian obyczajowych.
Oczywiście, inaczej rzecz wyglądała w stolicy a inaczej na prowincji.

historyk - 09:14 25-06-2021
paweł majka
Dla mnie sarmatyzm to także okres dogorywania, który przeciągnął się aż do upadku powstania styczniowego. Owszem, im później, tym słabszy, bardziej prowincjonalny, marginalny, trzymający się wśród uboższej szlachty i w starszym pokoleniu (być może już nawet jednostkowo - ot zdziwaczały dziadzia), ale samo odchodzenie od niego, też jest interesujące. W każdym razie, dla mnie sarmacką fantasy są jeszcze Lokis Mérimée i Wadera Gierałtowskiego - obie z akcją ok. połowy XIX wieku.
_______________________
http://seczytam.blogspot.com

Krzysiek - 10:05 25-06-2021
Paweł Majka
coś się dzieje z twoją powieścią dla Powergraphu ? To, zdaje się, miało być w Kontrapunktach ?

paweł majka - 10:25 25-06-2021
Czy w Kontrapunktach to nie wiem. W każdym razie nie wiem, czy ta, bo wstępnie rozmawialiśmy z P. o trzech projektach. I dwa następne by do Kontrapunktów pasowały. Jeden z nich jest prawie (albo nawet zupełnie, zobaczymy jak to wyjdzie w praniu) niefantastyczny. Ale ten pierwszy, z który z mozołem i opóźnieniem kończę i wierzę, że uporam się z tym do końca lipca, to SF.

Krzysiek - 12:31 25-06-2021
A tak, na jednym z Polconów była też mowa o "SF bliskiego zasięgu", którą dla nich piszesz. No to fajnie, że w P. będzie cię więcej. Dziękuję za odpowiedź.

romulus - 13:38 25-06-2021
Czuję się namówiony. Nie "moja" epoka, ale objętość obiecująca. :D

asymon - 14:42 25-06-2021
Czy ja dobrze rozumiem że ten prequel Mitoświata to będą opowiadania o Brumiku? Czy powieść? Czy opowiadania spięte fabularnie jakoś?

paweł majka - 15:40 25-06-2021
asymon
Od początku planowałem je jako opowiadania spinające się w jedną całość. Taki trochę procedural - co rozdział/opowiadanie to inna sprawa, ale przez całość przewija się pewien główny wątek, choć to wychodzi na jaw dopiero po jakimś czasie.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS