NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

2020-12-10 07:01:08 „Oto geniusz weird fiction, naturalny spadkobierca Poego, Lovecrafta, Schulza oraz Kafki!”

Od 18 grudnia rozpocznie się wysyłka "Pieśni umarłego marzyciela" Thomasa Ligottiego. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Okultura.



"Pieśni umarłego marzyciela" to zbiór opowiadań Thomasa Ligottiego, który zapewnił mu miano klasyka nadnaturalnego horroru, wymienianego jednym tchem obok Edgara Alana Poego i Howarda Phillipsa Lovecrafta. Jednocześnie jest to dzieło, które nie boi się sięgać po ironię oraz bawić formą. Znajdziemy w nim niemal wszystkie elementy, które mogą nam się kojarzyć ze świetnie zbudowanym światem grozy. Ale każde z zamieszczonych tutaj opowiadań zawiera w sobie coś osobliwego, niepozwalającego nam przejść obojętnie wobec wyzierających zeń koszmarów. To „coś” sprawiło, że dzieło Ligottiego opublikowano w prestiżowej serii „Penguin Classics”. On sam zaś stał się jednym z zaledwie dziesięciu żywych autorów, których spotkał ten zaszczyt.

„Ligotti jako pisarz wykorzystuje narzędzia literatury grozy do konsekwentnego odczarowywania świata. Jego koszmary, jak bardzo onirycznej formy by nie przybierały w tekstach, zawsze dotykają realności: cielesnej, psychologicznej, społecznej, ekonomicznej bądź religijnej. W taki paradoksalny sposób zrodzone w snach wizje, przefiltrowane przez wiedzę konesera horroru, stały się dla amerykańskiego twórcy pretekstem i inspiracją do zupełnie realistycznej krytyki zjawisk, którym podlegają ludzie, jak i iluzji, którym ludzie hołdują”.
- Wojciech Gunia, autor "Nie ma wędrowca" i "Domu wszystkich snów"


„Oto geniusz weird fiction, naturalny spadkobierca Poego, Lovecrafta, Schulza oraz Kafki!”
- Jeff Vandermeer, autor "Podziemi Veniss" oraz "Miasta szaleńców i świętych"

„Thomas Ligotti to najbardziej niepokojący, a zarazem najbardziej prawdziwy ze znanych mi autorów. Największy prześladowca nocy i wszystkich jej imion!”
- David Tibet, Current 93

Spis treści

Sny dla lunatyków

Figielek
Les fleurs
Ostatnia przygoda Alicji
Sen manekina
Trylogia Nyctalopsa
Uwagi w temacie pisania horroru

Sny dla bezsennych

Wigilia Bożego Narodzenia u ciotki Elise. Opowieść o pewnym domu w Old Grossepointe
Utracona sztuka zmierzchu
Na kłopoty doktor Thoss
Maskarada martwego miecza: tragedia
Doktor Voke i Pan Veech
Profesor Nikt i jego krótkie wykłady z grozy nadprzyrodzonej

Sny dla umarłych

Szpital psychiatryczny doktora Locriana
Sekta idioty
Wspanialsze święto masek
Księżycowa muzyka
Z dziennika J.P. Drapeau
Vastarien

Posłowie

Pieśni nocy, pieśni zmienności


Wydawnictwo: Okultura
Tytuł oryginału: Songs of a Dead Dreamer
Tłumaczenie: Mateusz Kopacz, Wojciech Gunia
Data wydania: 5 Grudzień 2020
ISBN: 9788388922695
Oprawa: twarda
Liczba stron: 298
Cena: 46,00 zł
Rok wydania oryginału: 1989

Dodał: Tigana

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

drwalrabarbar - 07:26 10-12-2020
Z tego, co czytałem okazuje się, że książka będzie dopiero w styczniu. Takie wieści na Facebooku Wojciecha Guni.

toto - 07:48 10-12-2020
Okultua pisze:Kochani, mieliśmy zaprezentować Wam solidną porcję opowieści grozy Thomasa Ligottiego, a sami sobie zafundowaliśmy koszmar. Przyjechały do nas piękne książki z drukarni, ale... pechowy czynnik ludzki sprawił, że kilka stron jest źle złożonych. Jest nam bardzo przykro. Wstrzymujemy sprzedaż. Niestety, premiera naszej nowej książki się opóźni. To pierwsza taka sytuacja w naszej prawie 20-letniej praktyce. Postaramy się to jak najszybciej naprawić, choć terminy druku są obecnie bardzo długie. Bardzo Was przepraszamy i liczymy na cierpliwość. I niechaj ten rok już odejdzie w zapomnienie!

A jutro miała być wysyłka. To poczekam dłużej, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Obłęd - 07:53 10-12-2020
Faktycznie, jakiś drukarski chochlik się wkradł. Niemniej już zamówione. Ligotti pisze świetna prozę i mam nadzieję, że na fali popularności będą kontynuowali jego wydawanie, bo to górna półka fantastyki i horroru.

Fidel-F2 - 08:36 10-12-2020
Obłęd pisze:bo to górna półka fantastyki
nie przesadzajmy
Obłęd pisze:bo to górna półka (...) horroru
a to akurat prawdopodobnie jest prawda, wszak to nie jest specjalny wysiłek

Poza tym niech i będzie spadkobiercą Kafki i Schulza, bo to świetni literaci byli, ale Lovecrafta? To deprecjonuje Ligottiego, któremu, owszem, do mistrzostwa trochę brakuje ale taki ostatni nie jest, a Lovecraft? Cóż, nie jest łatwe znaleźć kogoś kto pisze gorzej od niego.

Whoresbane - 08:41 10-12-2020
Gdzie to dzieło kupić? Ceneo nie znajduje, allegro nie znajduje, świat książki nie znajduje :(

toto - 09:18 10-12-2020
Jeszcze niedawno napisałbym "bezpośrednio u wydawcy", ale z powodu problemów z drukiem nawet u nich jest niedostępna. Prawdopodobnie jakiś czas po udanej premierze będzie dostępna szerzej - tak przynajmniej było z "Teatro Grottesco", które w szerszej dystrybucji pojawiło się kilka tygodni od premiery.

Haribo - 09:56 10-12-2020
Najbardziej oczekiwana przeze mnie książka przyszłego roku.

@Whoresbane - z dystrybucją może być tak, jak z poprzednimi książkami Ligottiego, czyli najpierw przez sklep Okultury, a po miesiącu, dwóch do niektórych, nielicznych tylko księgarń. Pamiętam, że na pewno Bonito miało go w ofercie.

Obłęd - 10:24 10-12-2020
@Fidel, nie idźmy w zbytnie malkontenctwo. Tak, horror to w większości (niestety) gatunek pulpowy, dlatego tym bardziej konotacji filozoficzne i egzystencjalne wybijają Ligottiego w górę. To pisarz ze sporym zapleczem intelektualnym i z dużą świadomością zarówno motywów, jak i ich wagi, co pokazuje chociażby “Spisek przeciwko ludzkiej rasie”. Pokaż mi innego twórcę, który na tym poziomie zagospodarował gatunek opowieści niesamowitych do rozważań filozoficznych. Kto z fantastów pisze takie opowiadania? Kto się tą tematyką interesuje od lat osiemdziesiątych i faktycznie ma rozeznanie? Nie mówię, że to pisarz najlepszy na świecie, bo sam jakbym miał zdecydować czyją twórczość brać na bezludną wyspę, to prędzej spakowałbym do plecaka Poego czy Schulza. Z Ligottim jak z niektórymi czołowymi bokserami, mistrzostwa świata może nie zdobył i nie zdobędzie, ale w rankingach wciąż wysoko i na pewno na mapie zainteresowań warto go umieścić.

A Lovecraft był jaki był. Pisał wciąż niemal to samo (oprócz “Wyrzutka” i chociażby “Muzyki Ericha Zanna”), bardzo silił się na “piękną frazę”, co widać i tu zdania są podzielone czy mu to wyszło czy nie.

Fidel-F2 - 11:21 10-12-2020
Obłęd, w ogóle nie będę się z Tobą spierał na temat Ligottiego. Bo oczywiście masz rację. Dlatego sprzeciwiam się jakiemukolwiek stawianiu go w jednym szeregu z Lovecraftem. Bo Lovecraft, wiadomo, nędza niemiłosierna w każdym aspekcie.

Whoresbane - 11:46 10-12-2020
toto pisze:Jeszcze niedawno napisałbym "bezpośrednio u wydawcy", ale z powodu problemów z drukiem nawet u nich jest niedostępna. Prawdopodobnie jakiś czas po udanej premierze będzie dostępna szerzej - tak przynajmniej było z "Teatro Grottesco", które w szerszej dystrybucji pojawiło się kilka tygodni od premiery.


Chciałem swego czasu kupić "Teatro Grottesco" ale ciężko znaleźć. Są inne książki tego autora poza tymi dwiema w Polsce?

toto - 12:02 10-12-2020
Z tego co wiem, u nas ukazały się:
"Teatro Grottesco, do kupienia u wydawcy: https://www.okultura.pl/thomas-ligotti-teatro-grottesco
"Spisek przeciwko ludzkiej rasie", to już chyba i u wydawcy niedostępne, raczej trzeba szukać po aukcjach




e:
W komentarzach do wpisu Okultury pojawiła się informacja, że problem dotyczy ok. 300 zamówień. Całkiem niezły wynik jak na przedsprzedaż przez niszowe wydawnictwo i praktycznie zero reklamy. Sam dowiedziałem się o premierze z komentarza na forum w innym wątku.

Obłęd - 12:03 10-12-2020
@Whoresbane, jest jeszcze "Spisek przeciwko ludzkiej rasie" ale to jest esej z pogranicza filozofii i krytyki literackiej na temat sztandarowych toposów grozy. Reszta jego opowiadań jest rozsiana gdzieś po czasopismach (Nowa Fantastyka etc.).

Shicho - 12:14 10-12-2020
Jeśli ktoś się bardzo nudzi i jest zainteresowany tematyką: takie tam rozmowy o twórczości Lovecrafta.
http://www.pessimus.pl/viewtopic.php?f=4&t=37

Whoresbane - 13:31 10-12-2020
@toto @Obłęd

Dziękuję, a więc do zakupienia Teatro Grottesco i Pieśni Umarłego Marzyciela

Obłęd - 17:56 10-12-2020
@Shicho, o ja z chęcią poczytam :)

drwalrabarbar - 13:08 11-12-2020
Wiadomość świeżynka. Wysyłka ma się zacząć 18 grudnia.

Shicho - 09:07 12-12-2020
Obłęd pisze:@Shicho, o ja z chęcią poczytam :)

Bardzo żałuję, że Pessimus się skończył. Byli tam świetni ludzie o otwartych umysłach - można było pogadać bez skrępowania, bez świadomości, że ktoś źle oceni, wyśmieje, bez protekcjonalnego tonu typu "ja wiem najlepiej, a jeśli się nie zgadzasz, nie jesteś wart, aby z tobą, durniu, rozmawiać", lecz raczej "OK, masz inne zdanie, fajnie, porozmawiajmy o tym".

Dla zainteresowanych - taki tam krótki filmik na podstawie jednego z opowiadań Ligottiego (warto z dźwiękiem):
https://vimeo.com/281005869?fbclid=IwAR ... e1r9g3tT1E

toto - 07:33 13-12-2020
Mam przebiegły plan zdobycia unikatowego wydania z błędami w składzie. 8)

toto - 19:32 17-12-2020
Już mam swojego białego kruka (?). Muszę przemyśleć czy kupić też wydanie poprawione.

Whoresbane - 12:25 18-12-2020
Książka jeszcze nie wyszła a już błędy w składzie i będzie wydanie poprawione?

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS