NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Gong, Chloe - "Nieśmiertelne pragnienia" (zielona)

Ukazały się

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"


 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

 Henderson, Alexis - "Dom Pożądania"

Linki

2017-06-04 22:43:22 Fantazmaty na start

W internecie pod adresem Fantazmaty.pl pojawiła się strona nowego projektu darmowej antologii.

Fantazmaty – nowy projekt darmowej antologii z najlepszymi tekstami fantastycznymi!

Ekipa odpowiedzialna za Geniuszy fantastyki przedstawia kolejny zbiór i… konkurs!

Fantazmaty – tak postanowiliśmy nazwać nasz nowy projekt. Pod tą nazwą kryje się konkurs literacki, który pomoże adeptom pióra zaistnieć w świadomości czytelników, a także antologia, w której stworzenie zaangażowało się już kilkadziesiąt osób.
Przyświeca nam jedna idea – promowanie polskiej fantastyki. Pokazanie, że nie mamy się czego wstydzić w porównaniu do twórców zagranicznych. W związku z tym zapraszamy do udziału w konkursie literackim. Wyłonimy w nim do pięciu twórców, których teksty opublikujemy w antologii. Chcemy dać każdemu dostęp do przygotowanych opowiadań – w związku z tym Fantazmaty, podobnie jak nasz poprzedni projekt (Geniusze fantastyki, wydani w lutym 2016) zostaną udostępnione do pobrania całkowicie za darmo.
Nie trzeba jednak się spieszyć z zasiadaniem do pióra – premierę antologii przewidujemy na wiosnę 2018. Do tego czasu pragniemy przygotować dla was najciekawsze historie, jakie wyjdą spod piór zaproszonych autorów.

W skrócie:
• Fantazmaty – rusza fantastyczny konkurs literacki
• Fantazmaty – darmowa antologia najlepszej polskiej fantastyki
• Wiosna 2018 – przewidywana premiera
• XX – planowana liczba tekstów (może ulec zmianie)
• PDF, ePub, mobi – antologia będzie do pobrania w wersji elektronicznej

Po dalsze informacje zapraszamy na stronę fantazmaty.pl!

Dodał: Tigana

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 10:57 05-06-2017
Podziwiam Fenrira za wytrwałość. Poprzednia darmowa antologia to był gigantyczny projekt wymagający niechybnie mnóstwa roboty. Nie wiem czy jego autorzy byli zadowoleni z odzewu, bo antologie to w ogóle trudny przypadek. Nie zdarzyło mi się jeszcze czytać takiej, która podobałaby mi się w całości i myślę, że dobre antologie po prostu nie istnieją z założenia, bo zawsze część tekstów nie pasuje do gustu danego czytelnika. Nawet najlepsza polska antologią jaką zdarzyło mi się przeczytać, "Science fiction" Powergraphu, miała słabsze, nudne kawałki. Naprawdę, trzeba mieć sporo pasji, żeby się tym zajmować.

Shadowmage - 11:19 05-06-2017
To jest też trochę tak, że na tle wybitnych tekstów średnie (albo nawet dobre) wydają się słabe. To samo opowiadanie w mniej zacnym towarzystwie mogłoby być odebrane znacznie lepiej, nawet jako mocny punkt zbioru :)

Janusz S. - 11:53 05-06-2017
Zgoda. Tyle, że to też jest właściwie argument przeciwko produkcji antologii, bo naprawdę trudno stworzyć taką, w której opisany przez Ciebie efekt nie wystąpi. Nawet zbiory opowiadań jednego autora najczęściej mają ten mankament. Nawet zbiory Dukaja czy Gaimana. Mnie po prostu zastanawia czasami popularność antologii w Polsce i za granicą. A przecież z wyżej opisanych powodów prawie zawsze są one odbierane niejednoznacznie lub co najwyżej jako połowiczny sukces.

Shadowmage - 12:13 05-06-2017
Popularność antologii w Polsce? Hmmm... gdzie? :)

Znaczy owszem, parę lat temu wydawano sporo, ale się przekonano, że to kiepski biznes - dlatego teraz są to głównie projekty fanowskie albo dookoła jakiegoś wydarzenia.

Ja lubię antologie - to często niegroźny sposób na przetestowanie jakiś mniej znanych autorów bez konieczności inwestowania pieniędzy i czasu (a ten cenniejszy) w kupno kilku książek.

Janusz S. - 16:02 05-06-2017
Nie bardzo wiem dlaczego obaj twierdzicie, że antologii wydaje się mało. Znalazłem wykaz około 43 sztuk wydanych w 2014-2016 roku. To mało? Jeśli tak, to w porządku, ale jednak nie wszyscy się wycofali. Ja średnio czytuję 1-2 antologie rocznie, wiec jest dośc sporo do wyboru.
Bezsprzecznie możliwość zapoznania się z Twórczością debiutantów czy mniej znanych autorów jest dobrym argumentem za antologiami jeśli tylko ktoś chce się zapoznawać z twórczością debiutantów. Ja nie daję rady przeczytać wszystkich książek nawet tych autorów, których lubię i cenię i rzadko kiedy daję szansę debiutantom, dopóki nie dojdą do etapu wydania pierwszej powieści lub zbioru i jeszcze ktoś znajomy nie zacznie tego zbioru/powieści mocno chwalić. Zresztą do antologii chyba raczej przyciągają ludzi słynne nazwiska i znane serie?
Żeby taka antologia naprawdę była udana, redaktor powinien być bezwzględnym tyranem odrzucającym wszystko co nie pasuje lub nie prezentuje wystarczającego poziomu.

Janusz S. - 16:11 05-06-2017
Fenrir pisze:Janusz, ale by być sprawiedliwym, te antologie (przejrzałem listę) praktycznie w ogóle nie były czysto komercyjnymi projektami - konkursowe, związane z nagrodami, jakieś pomniejsze tematyczne.



Czy Fantazmaty będą udane? Tego ci nie powiem, ale, jak już wspomniałem, wyciągnąłem naukę z pierwszego projektu.

Fantazmaty też nie są zdaje się projektem komercyjnym, prawda? Ja Ci życzę jak najlepiej i bardzo bym chciał przeczytać maksymalnie udaną antologię a tu akurat Twoja rola jest bardzo duża. O tym, że potrafisz być tyranem widać choćby po "Fantastycznym targu" na fejsie :wink: . Ja Cię tylko tak trochę namawiam, żebyś był równie bezwzględny w eliminowaniu słabszych tekstów. :angel:

Beatrycze - 20:47 05-06-2017
Ja lubię antologie. Są dla mnie sposobem na wypatrzeie autorów, którymi warto się zainteresować. Tak np. "wyhaczyłam" Scotta Lyncha (inna sprawa, kiedy ukażą się dalsze tomy Niecnych Dżentelmenów... z całego serca życzę pisarzowi zdrowia)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS