NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

2017-03-09 21:12:16 Kontrapunkty z datą

Zbiór opowiadań Michała Cetnarowskiego "Bestia najgorsza" ukaże się siódmego kwietnia. Poniżej prezentujemy zapowiedź książki.

Michał Cetnarowski: Rocznik 1980, pisarz, tłumacz komiksów, publicysta, redaktor ponad pół setki książek. Pracował m.in. z takimi autorami jak Jacek Dukaj ("Science fiction" – nagroda im. J. Żuławskiego; "Starość aksolotla" – rekordowy e-bestseller), Łukasz Orbitowski ("Szczęśliwa ziemia" – nominacja do Paszportu Polityki), Wit Szostak ("Sto dni bez słońca" – nominacja do Paszportu Polityki), Jakub Małecki (zbiór opowiadań "Zaksięgowani"); Robert M. Wegner ("Opowieści z meekhańskiego pogranicza" – nagroda im. J. Zajdla); Krzysztof Piskorski ("Cienioryt" – nagroda im. J. Zajdla). Selekcjoner antologii "Nowe idzie" (2009), z młodą polską fantastyką; "Głos Lema" (2011), wydanej w piątą rocznicę śmierci Stanisława Lema; i "Science fiction"(2011), z opowiadaniami hard SF. Od 2013 r. szef działu z opowiadaniami polskimi w „Nowej Fantastyce”. Autor zbioru opowiadań "Labirynty" (2009) oraz wstrząsającej powieści o szkolnej strzelaninie w fikcyjnym podwrocławskim miasteczku "I dusza moja" (2013). Wraz z Łukaszem Orbitowskim w ramach Legend Polskich Allegro napisał słuchowisko "Wywiad z Borutą"(2016). Nominowany do nagrody im. J. Zajdla za opowiadanie "(¥b3rpμn|{!" (2014).

"Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości" to literacki concept album: zbiór sześciu długich nowel, dowcipnych, ale nie ironicznych, pisanych na serio i bez taryfy ulgowej, odmiennych stylistycznie, ale krążących wokół tych samych tematów. Tytułowa "Bestia najgorsza" – to historia najsłynniejszego polskiego świętego i terrorysty w jednym, Jana Marii Korwina Pałuby, który wysadził Pałac Kultury; "Pustynia rośnie" – poruszające studium męskiego kryzysu, kronika niezasłużonego upadku; "RP Productions" – historia wytwórni filmowej specjalizującej się w kręceniu polskiego porno historycznego; "Kwantowi kochankowie" – romans kwantowy, dzieje pary akademików, których życie rozmazało się w superpozycji stanów; "Strach. Historia rodzinna" – saga rodziny Strachów, zrodzonych przez Potwora; i "Żadna na Ziemi rzecz" – dostojewszczyzna young adult, czyli rozmowy o duszy nieśmiertelnej rozpisane na nastolatki, opowiadanie, które wygląda jak gotowy scenariusz do filmu.

Michał Cetnarowski to kolejny z pisarzy wywodzących się ze środowiska fantastów – po Szczepanie Twardochu, Łukaszu Orbitowskim, Wicie Szostaku, Jakubie Małeckim – który szturmem bierze „główny nurt”? Podobnie jak i tych pisarzy, autora bardziej zajmuje egzystencjalna sytuacja człowieka wrzuconego we współczesność niż doraźne rozpolitykowanie. W brawurowo napisanym zbiorze znajdziemy sporo niezwykłości, nietypowych bohaterów, nieprawdopodobnych koincydencji – i rzeczywistości lat 80.-90. XX wieku oraz pierwszych dekad nowego tysiąclecia, portretowanych językiem literackiego realizmu, z dbałością o wierność realiom i obyczajowy detal.

Bestia najgorsza… to gęsta proza psychologiczna, pisana poza utartymi kliszami, trudna do jednoznacznego zaszufladkowania, którą można czytać wciąż na nowo i doszukiwać się kolejnych znaczeń. Wieloznaczny literacki sen o miłości i wolności, podejmujący z czytelnikiem grę na najróżniejszych poziomach. Cetnarowski jawi się jako uważny obserwator tego, co w ludzkim życiu irracjonalne, ukryte pod kamuflażem codzienności, głęboko intymne.

Inteligentna literatura piękna dla dorosłych, która nie daje się streścić w jednym zdaniu.

Dodał: Tigana

Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS